Meer kinderopvang in gemeente Tholen Veel huiswerk voor Regenbakhuisje in ere hersteld in Baarland Opnieuw werkstraf geëist tegen Tholenaar voor opsluiten gezin Voor het laatst echt gebruikt in de Tweede Wereldoorlog. Toerdeloo opent vestigingen in Stalland, Flipland en Tholen. Havenfeesten voor derde keer in Tholen Speeltuin in dorpsbos bij Oud-Vossemeer Ontmoetingsdag in Goese Polder Zeeuwse wedstrijden beste politiehond Borsele zet zaak over 'illegale' weg door Eerste Marktconcert op orgel Grote Kerk Goes Aanklaagster hof houdt bij eis rekening met lange duur rechtszaak. Wie kavel reserveert, heeft twee maanden de tijd voor bouwplan. 26 Donderdag 28 juni 2007 PZC Oud-voorzitter vari de Baarlandse kerkcommissie Sam de Koeijer en koster Thijs Meeuwse in het herstelde regenbakhuisje uit 1774. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf BAARLAND - Naast de oude dorps kerk van Baarland is een monu mentaal kleinood hersteld, het re genbakhuisje. Baarlanders kunnen er weer drinkwater uit halen, als de nood aan de man is. „In de Tweede Wereldoorlog is het nog gebruikt", weet secretaris Corrie Elenbaas van de plaatselijke com missie van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Voor de officiële ingebruikname gistermiddag staan koster Thijs Meeuwse en oud-voorzitter Sam de Koeijer van de plaatselijke com missie in het regenbakhuisje. Ze kijken goedkeurend. „Er staat tweeënhalve meter water in", schat Meeuwse. Nog een meter en dan stroomt het water over de bak. Om dat te voorkomen is een overloop gemaakt. Want het is niet de bedoeling dat het regenbak huisje nog wordt gebruikt waar voor het in 1774 is gebouwd: als noodvoorziening. Als de waterput ten aan huis door de droogte leeg kwamen te staan. Of hij er nog uit zou drinken? Meeuwse schudt van 'nee', al is hij niet vies van regenwater. „Ik ben er groot mee geworden. Ik woon de in de polder. Pas in i960 kwam daar waterleiding." Zo lang heeft het dorp Baarland niet op 'deze nieuwlichterij' hoeven te wachten. Zuid-Beveland krijgt al in 1913 een waterleiding van de NV Waterlei ding-Maatschappij Zuid-Beveland. Ter vergelijking: op Noord-Beve land komt pas waterleiding na de ramp van 1953. Het drinkwater voor Zuid-Beve land komt van Ossendrecht. In de Tweede Wereldoorlog zijn vaak bomaanvallen op de Kreekrak bij Rilland uitgevoerd, waar de hoofd waterleiding ligt. „Het regenbak huisje bij de kerk kwam toen goed van pas", vertelt Corrie Elenbaas, „voor het laatst." Het monumentale kleinood raakte in de vergetelheid, stond te verpie teren onder de klimop, tot het een paar jaar geleden werd herontdekt. De plaatselijke commissie van de stichting Oude Zeeuwse Kerken pakte het idee op het regenbak huisje te herstellen. De lieve som van 30.000 euro was ervoor nodig. Het lukte sponsors te vinden. Ze zijn allemaal vermeld op een bord bij het regenbakhuisje. Het huisje staat ietwat verscholen bij de kerkingang. Voorzitter Karei Flos van de stichting Oude Zeeuw se Kerken is er blij mee. „Ik heb ge hoord dat bij de kerk in Kapelle twee van zulke huisjes stonden. Ook nog gebruikt in de Tweede Wereldoorlog, maar ze zijn er niet meer. Helaas." Kerken hebben een groot dakop- pervlak waar bij regen veel water vanaf komt. Door dit in regenput huisjes op te vangen was er altijd een noodvoorraad bij droogte. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Kinderopvang- aanbieder Toerdeloo uit Steenber gen heeft ambitieuze plannen in de gemeente Tholen. In Sint-Anna land en Sint Philipsland worden op korte termijn vestigingen geo pend en ook Tholen-stad staat op het verlanglijstje. De vestiging in Sint-Annaland gaat binnenkort als eerste open. Toerde loo gaat er in de toekomst zowel buitenschoolse opvang als dagop vang aanbieden in de nieuwe bre de school, maar zolang die er nog niet is, wordt gebruik gemaakt van het jeugdhonk dat onlangs is aan gebouwd aan gemeenschapscen trum De Wellevaete. Daar wordt alleen buitenschoolse opvang aangeboden, omdat de ruimte niet geschikt is voor dagop- THOLEN - Voor de derde keer wor den zaterdag de Thoolse havenfees ten gehouden. Rondom de haven is vanaf 10.00 uur van alles te doen. Zo zijn er diverse kinderat tracties en twee markten: een zo- mermarkt en een oude ambachten markt. Bezoekers kunnen zich ver der vermaken met onder meer ha ringhappen, shantykoren en water attracties. 's Avonds is er een grote feestavond in de tent. OUD-VOSSEMEER - Het Thoolse col lege heeft besloten een speeltuin aan te leggen in het dorpsbos bij Oud-Vossemeer, dat momenteel wordt gerealiseerd. Er komen klau- terwanden, junglebruggen, drie veertoestellen, een schommel, een kraaiennest en een gecombineerd klim- en glijtoestel. Het dorpsbos, dat 7,5 hectare groot wordt, biedt veel recreatiemogelijkheden. vang. „Daarvoor moeten er bij voorbeeld ook slaapkamers zijn", legt J. Bosters van Toerdeloo uit. „En die zijn daar niet." De buiten schoolse opvang biedt plaats aan twintig kinderen en dat zal in de brede school zo blijven. Bosters schat in daar de eerste jaren ge noeg aan te hebben. „En mocht er toch meer vraag zijn, dan kunnen we altijd nog creatieve oplossingen bedenken", zegt hij. „Als er dan dertig kinderen komen, kunnen we voor de oudste tien iets regelen bij de voetbal." De dagopvang in de brede school kan straks zestien kinderen herbergen. In Sint Philipsland gaat Toerdeloo ook kinderopvang aanbieden, al is daar nog geen geschikte locatie ge vonden. De organisatie zou rede ly Kinderopvangorganisatie Toerde- loo uit Steenbergen richt zijn blik nadrukkelijk op Tholen met plannen in Sint-Annaland, Sint Philipsland en Tholen-stad. GOES - In de Goese Polder wordt zaterdag een ontmoetingsdag voor alle wijkbewoners gehouden. Dat gebeurt op het wijkinfo-plein aan de Kuyperlaan. Vanaf 9.00 tot 13.00 uur is er een rommelmarkt, om 14.00 begint een kinderfeest en rond 17.00 worden er hapjes ge serveerd uit de Nederlandse, Suri naamse en Marokkaanse keuken, 's Avonds klinkt er salsamuziek met medewerking van dj Celso. NIEUWDORP - Op het terrein van de politiehondenvereniging Nooit- gedacht aan de Frankrijkweg bij Nieuwdorp wordt zaterdagoch tend vanaf negen uur en zaterdag middag vanaf twee uur gestreden om het Zeeuws kampioenschap politiehond 2. De winnaar wordt namens Zeeland afgevaardigd naar de Nederlandse kampioenschap pen in september in Den Bosch. lijk snel terechtkunnen in de oude Rabobank, maar woningcorpora tie Castria Wonen heeft het plan opgevat om het omliggende ge bied te herontwikkelen. Daardoor gaat het allemaal veel langer du ren. Het is de bedoeling dat de kin deropvang een plek krijgt in het plan, maar voor nu moet er een tussenoplossing komen. „We heb ben met Castria afgesproken dat we de opvang in een woonhuis kunnen beginnen, zodra er een ge schikte woning vrijkomt", aldus Bosters. Er komen tien plaatsen voor buitenschoolse opvang en twaalf voor dagopvang. Toerdeloo heeft nog meer plannen in Tholen. Bosters wil ze nog niet allemaal uit de doeken doen, maar verklapt wel dat Tholen-stad hoog op zijn verlanglijstje staat. Daar lig gen volgens hem mogelijkheden vanwege de groei van het aantal kinderen. „Zodra we iets geschikts kunnen vinden, willen we er aan de slag gaan." 's-HEERENHOEK - De gemeente Bor sele zet de hoger-beroepszaak over de 'illegale' bouw- annex ontslui- tingsweg in wijk De Blikken in 's-Heerenhoek door. Het college van B en W geeft in antwoord op PvdA-vragen aan te werken aan een alternatieve ontsluitingsweg. In afwachting daarvan willen B en W de 'illegale' weg openhouden. In hoger beroep hoopt Borsele dat te bereiken. GOES - Organist Kees van Eersel geeft zaterdagmiddag het eerste Marktconcert in 'zijn' Grote ofMa- ria Magdalenakerk in Goes. Hij speelt werken van onder anderen Buxtehude en Rheinberger. Het concert is van 13.30 tot 14.00 uur. Woensdagavond 4 juli speelt orga- niste Margreeth de Jong in de Gro te of Maria Magdalenakerk vanaf 20.00 uur. door Jan Jaap Broekhuijsen THOLEN - Een 30-jarige Tholenaar die vorig jaar - niet voor 't eerst - door de politierechter in Middel burg is veroordeeld voor het aftui gen van zijn vrouw, heeft dat von nis (240 uur uur werkstraf) deze week bij het Haagse gerechtshof aangevochten. Bijgestaan door een Afghaanse tolk legde de man aan het hof uit dat hij ook niet wist hoe het kwam dat de ramen van zijn huis dichtgetimmerd waren op 25 april 2004. Zijn opgesloten vrouw had vanachter een nog open raam van een bovenverdieping de aandacht weten te trekken van een buur vrouw die de politie belde. De poli tie brak het huis open en trof daar de vrouw en een paar kinderen aan. Tegenover de politie vertelde de vrouw dat haar man haar in de voorafgaande maanden regelmatig aftuigde, met een stok of met een kapotte stoel. Ook zou hij haar hebben gebeten. Een arts consta teerde bijtwonden en veel oude en nieuwe blauwe plekken. Volgens de man had de vrouw de aantijgingen verzonnen om te trachten zonder hem toch in Ne derland te kunnen blijven. Tegen de verdachte Tholenaar sprak een eerdere veroordeling wegens mis handelingen van dezelfde vrouw, tegen welk vonnis hij niet in be roep was gegaan. Hij was toen ook veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. Aanklaagster bij het Haagse ge rechtshof A. Rijsdorp achtte de ver klaringen van de verdachte onge loofwaardig. Zij eiste gisteren 228 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke celstraf In de eis zei ze rekening te hebben gehou den met de omstandigheid dat de zaak zo lang op de justitiële plank is blijven liggen. De echtgenote is weg bij de verdachte. door Lilian Dominicus GOES - Wonen in de nieuwe wijk Mannee, met de vrijheid om zelf te bepalen wat voor een huis je laat neerzetten. Zonder de beper kende inspraak van de welstands commissie. De belangstelling is er, zo bleek gisteravond tijdens een in formatiebijeenkomst in theater De Mythe in Goes. Zo'n tweehonderd vijftig mensen bevolkten de grote zaal om te luisteren naar alle prak tische mogelijkheden. Maar die vrijheid is niet helemaal vrijblijvend. Potentiële kopers moeten nu al aan de slag, zo kre gen ze te horen. Om een bouw plan te maken, een architect in de arm te nemen, een financiering rond te krijgen en de eventuele huidige koopwoning voor een goe de prijs te verkopen. Wie gaat voor een twee-onder-een-kapwo- ning moet daarnaast op zoek naar een 'bouwkoppel', degenen dus die straks de buren worden. Hoe werkt het nu? Wie zich ooit heeft ingeschreven voor een wo ning in Mannee, kan vanaf septem ber 2007 benaderd worden door de gemeente. Degene met de lang ste wachttijd krijgt voorrang. De gelukkige die de kavel mag reserve ren, heeft twee maanden de tijd om alles in orde te maken. En dan is er nog het duurzame energiesysteem. Dat wordt, on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70