Zeeland Stadhuisje blijft kunsttempel Terneuzen koppelt natuur- en landschapsplannen voor zuidrand Groenlinks wil dat idee brede school Sluiskil wordt opgepakt Nieuwe eigenaar maakt atelier van voormalig stadhuisje Sint Anna. Concert Minstrels in opgeknapt kerkje Internationale school is niet haalbaar Terneuzen wil meer uniformiteit vakanties f Afstemming van belang voor garanderen van leefbaarheid. Fractie dient vandaag motie in tijdens raadsvergadering. Z PZC Donderdag 28 juni 2007 I 29 door René Hoonhorst SINT ANNA TER MUIDEN - Het markt pleintje van Sint Anna ter Muiden doet wat met de bezoeker. De kin derkopjes, de historische panden, de bomen er omheen en vooral de zeventiende-eeuwse kerk met im posante vierkante toren maken in druk op ieder die er - al dan niet j toevallig - komt. Het is voor een kunstenaar een groot voordeel als hij zijn atelier aan het plein kan vestigen. Als de werkplaats dan ook nog een monu ment is, een voormalig stadhuisje met karakteristiek torentje, zit de kunstenaar helemaal gebeiteld, ver wacht Elie Lambert. De Belgische kunstenaar, antiquair, paarden- en vrouwenliefhebber legt uit waar om hij 325.000 euro betaald voor een oud pand waaraan hij - zeker aan de buitenkant - niets mag ver anderen zonder toestemming van Monumentenzorg. Lambert exposeerde de afgelopen jaren enkele keren in het gemeen tehuisje. En hij weet dat de ge meente drie jaar geleden nog dik twee ton spendeerde aan een tota le reconstructie en opknapbeurt van het dak. „Dat dak is echt door vakmensen hersteld. Tot mijn ver rassing herbergt de nok een prach tige ruimte van 92 vierkante me ter, waar ik een mooi appartement kan inrichten om een aantal maan den per jaar te verblijven." Het beschermd dorpsgezicht van Sint Anna zal zijn roem als kunste naar vergroten, zegt Lambert half serieus, half gekscherend. Hij ver wijst naar de Nederlandse kunste naar Bram Bogart. „Die was een 'Uitstraling en historie van marktplein stralen af op schilderijen die ik er maak' beetje bekend, maar zijn ster rees pas echt nadat hij een Brussels kas teeltje kocht. Bogarts werk werd di rect een stuk meer waard, omdat het in een kasteel was gemaakt en te zien." Niet dat Lambert op zijn zestigste nog wereldberoemd hoeft te worden. Hij vindt het leuk als zijn werkplek zijn schilde rijen cachet meegeeft. Respect als kunstenaar heeft hij - als voorma lig jockey en paardenhandelaar - al bij veel paardenliefhebbers. Het laatste schilderij dat hij op een vei ling bij Christies verkocht, leverde 25.000 euro op. „Niet onaardig toch." Als hij aan het werk is, zal de deur niet openstaan. Maar in het hoogseizoen (juli, augustus) hoopt Lambert grote 'summer-ex hibitions' op poten te zetten. „Twintig tot vijftig kunstenaars, die elk één tot drie doeken expose ren. Prachtig zou dat zijn." KLOOSTERZANDE - Het pittoreske Nederlandse Hervormde kerkje in Kloosterzande is aan de binnen kant opnieuw in de verf gezet. De opknapbeurt is reden voor een feestelijke inwijding op zondag middag 8 juli met een concert van het mannenkoor Saint Davids Minstrels uit IJzendijke. De 32 leden brengen een veelzijdig repertoire van spirituals, even- greens, operawerken en volksliede ren. De muzikale leiding is in han den van David Eynon (dirigent) en Marie-Louise Ceulemans (pia no). De aanvang van het concert is om 15.30 uur. TERNEUZEN - Het opzetten van een internationale school, of afdeling daarvan, is in de gemeente Terneu- zen niet haalbaar. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van de WD-fractie. Volgens het college blijkt dat uit verkennende gesprekken die in het recente verleden gevoerd zijn met Internationale school in Ant werpen en Dow Chemical. Het aantal potentiële leerlingen is zo klein dat het niet mogelijk is hier voor een volwaardige school te starten. Bovendien is de afstand tot de school in Antwerpen voor de meesten geen probleem. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen gaat zich sterk maken voor een betere afstemming van vakan ties in het basis- en voortgezet on derwijs. Naar aanleiding van vra gen door TOP Gemeentebelangen beloven burgemeester en wethou ders de kwestie aan te kaarten in het regelmatige overleg met de schoolbesturen. De zomervakantie wordt landelijk vastgesteld. De andere vakanties mogen de scholen zelf regelen. Met name in mei leidt dat er toe dat kinderen uit hetzelfde gezin op verschillende tijden vrij zijn. Daardoor kunnen veel gezinnen die periode niet op vakantie. t l door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De verschillende na- S tuur- en landschapsplannen voor 1 het gebied ten zuiden van Terneu- j zen worden samengesmeed tot één plan. Afstemming van de verschillende plannen is volgens burgemeester en wethouders noodzakelijk om de leefbaarheid in Terneuzen-Zuid en aan de oostkant van de Trac- taatweg in de toekomst te garande- 1 ren. Dat is het college duidelijk ge worden uit overleg met vertegen woordigers van de verschillende plannen en projecten die in ont- 1 wikkeling zijn voor de zuidrand ^fcvan Terneuzen. „Het afzonderlijk ^•uitvoeren van de natuurparagra- ■Len uit de verschillende plannen leidt tot versnippering", betogen B en W. „Door coördinatie van de natuur- en landschapsplannen kunnen we komen tot een robuus te 'groen'afscherming tegen stede lijke en industriële ontwikkelin gen in en om de Koegorspolder." In opdracht van de gemeente heeft de Dienst Landelijk Gebied (DLG) inmiddels een plan van aan pak gemaakt. De gemeente ver wacht op korte termijn een offerte in de bus voor de verdere uitwer king van het plan. Volgens B en W wordt de uitvoering van het pro ject hoogstwaarschijnlijk half au gustus opgestart, waarna een defi nitief plan begin volgend jaar wordt verwacht. Intussen wordt Door koppeling van de natuur- en landschapsplannen wil de ge meente de leefbaarheid van Ter neuzen-Zuid en ten oosten van de Tractaatweg garanderen. geprobeerd het benodigde geld voor de uitvoering van het plan bij elkaar te sprokkelen. Onder ande re vanuit de diverse projecten waarvan de natuur- en landschap splannen worden gebundeld. In de algemene beschouwingen zegt de Terneuzense PvdA-fractie 'zeer ingenomen' te zijn met de koppeling van alle natuur- en land schapsplannen voor het gebied tus sen de Spuiweg-Margrette en de Tractaatweg. „Hier verwachten wij veel van." De PvdA wil voor het project een bedrag van een mil joen euro reserveren en wil dat be drag dekken door de extra dividen duitkering van Delta over 2006 hiervoor te benutten. „Dit project zal heel de omgeving van de Ka naalzone een veel beter aanzien kunnen geven waardoor de aan trekkelijkheid om te wonen sterk wordt vergroot", betoogt de PvdA-fractie. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het idee om in Sluis kil een brede school op te zetten moet opnieuw worden opgepakt. Daarvoor pleit de raadsfractie van GroenLinks in een motie, die van daag aan de orde komt in de ge meenteraad. Het plan voor de vorming van een brede school kwam destijds van woningstichting Clavis, projectont wikkelaar Van der Poel en de Sint Antoniusschool in Sluiskil. De ge meente is vervolgens verkennende gesprekken gaan voeren met ande re partners. „Echter, gezien het ontbreken van een gezamenlijk draagvlak onder de scholen en van wege het ontbreken van een finan cieel helder perspectief, zijn wij tot de slotsom gekomen dat het project 'De Brug van Sluiskil' in zijn geplande vorm en omvang niet haalbaar is." GroenLinks vindt echter dat er op nieuw een poging moet worden gedaan. De fractie wijst erop dat de katholieke school in een oud ge bouw zit en dringend een ander onderkomen moet hebben. Dat er maar twee van de drie scholen in het dorp willen meedoen is vol gens GroenLinks geen argument om het project af te blazen. Er zijn in de gemeente immers ook brede schoolprojecten waarbij maar één school betrokken is. Volgens de fractie wilden in Sluiskil ook ande re financieel interessante partners meedoen, die nog steeds geïnteres seerd zijn. „Voor een brede school staat naar onze mening niet de hoeveelheid deelnemende scholen voorop", betoogt GroenLinks, „maar in hoeverre men er in slaagt ook andere voor een dorpsgemeen schap belangrijke meebetalende functies in de nieuwe accommoda tie te betrekken." Elie Lambert met zijn schetsboek voor het voormalige stadhuisje van Sint Anna ter Muiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61