Sport Stoner een wonder op wielen Ronde van Colombia is vijftien dagen zwoegen in hitte en kou Oude tijden herleven voor Ducati r ri 11 11^ CINOPEC d hai 2C Italiaans motormerk kan Japanse hegemonie in Assen doorbreken. Australiër kan in TT van Assen voor eerste zege van Ducati zorgen. Zuid-Amerikaanse race is zwaarste wielerronde ter wereld, vindt Botero. Stoner kraakt TT-circuit af 42 I Donderdag 28 juni 2007 PZC ASSEN - Ducati mag dan een onbe schreven blad zijn op de erelijst van de TT, dat neemt niet weg dat fabrieksfietsen van Italiaanse make lij in het grijze verleden een heer sende rol hebben gespeeld. Vanaf 1949, het jaar dat de races de offi- ciële status van wereldkampioen schap kregen, domineerden de merken Gilera en MV Agusta. Nel- lo Pagani (Gilera) was in dat jaar de eerste op de lange lijst overwin ningen op Italiaans materiaal in de 500cc, tot 2002 de koningsklasse van het WK wegrace. Illustere namen passeren daarbij de revue. De Brit Geoff Duke won op Gilera in de jaren '53 tot en met '55 drie keer op rij. Een mooie succesreeks, die in de daaropvolgende vier jaar werd overtroffen door John Surtees op MV Agusta. De hegemonie van MV Agusta en Gilera zou voortduren tot halver wege de jaren zestig. Mike Hail- wood was op Honda in 1965 de eerste die met een Japans merk de TT in de soocc won. Vanaf 1968 echter was Giacomo Agostini op MV Agusta lange tijd ongenaak baar. 'Ago' won vijf keer achtereen de TT. De laatste die succesvol was op een Italiaanse machine, was Phil Read. Hij won in 1973. Daarna werden de hoofdprijzen verdeeld onder de Japanse fabrikanten. Casey Stoner Geboren: 16-10-1985 Geboorteplaats: Southport Nationaliteit: Australische Woonplaats: Monaco Burgerlijke staat: gehuwd met Adriana Lengte: 171 cm Gewicht: 58 kg k- Eerste race: 2000 Eerste Grand Prix: 2001 (GB 125cc) Eerste Grand Prix-zege: 2003 (Valencia 125cc) Aantal Grand Prix-zeges: 18 (5 MotoGP) door Jaap van Brummelen ASSEN - Ducati heeft een magische klank in de motorsport. De TT idem dito. Maar Ducati en de TT, die gaan niet samen. De vuurrode Italiaanse motoren hebben nog nooit gewonnen in Assen. De kans dat met die traditie wordt ge broken, is nooit eerder zo groot ge weest als zaterdag. Dankzij Casey Stoner. Terug naar 9 juni 2000. Valentino Rossi wint op het circuit van Do- nington Park zijn eerste Grand Prix in de koningsklasse. Casey Sto ner, dan 14 jaar jong, heeft datzelf de doel voor ogen. Hij is niet veel eerder met zijn ouders in Enge land neergestreken om zijn eerste stapjes te zetten in zijn wegrace loopbaan. Vanaf zijn dertiende schilderde hij huizen. Met het geld dat hij daarmee verdiende, droeg hij zelf zijn steentje bij in het dek ken van de hoge kosten. De Sto- ners verkochten huis om de reis naar Europa en de start van Ca sey's loopbaan mogelijk te maken. Zoonlief wordt in Spanje gespot door Alberto Puig. De voormalig Grand-Prixwinnaar ontfermt zich over Stoner en diens ouders, die in een oude autobus heen en weer pendelen tussen Engeland en Spanje. Puig zorgt ervoor dat Sto ner snel kan doorstromen naar de Grand Prix. Daar bouwt hij zelf een twijfelachtige reputatie op als coureur die met de regelmaat van de klok van zijn motor tuimelt. Het levert hem de bijnaam Rolling Stoner op. In 2004 dwingt hij bij KTM een vet contract af, waar hij in één klap de hele investering die vader Colin in hem heeft gedaan, mee kan afbetalen. In 2006 keert stapt hij over naar het Honda LCR Team waar hij zijn MotoGP de buut kan maken. Het is een wissel vallig jaar, maar de Grote Prijs van Portugal luidt de ommekeer in. Stoner valt daar weer eens, maar dat weerhoudt Ducati manager Li- vio Suppo er niet van hem te bena deren. De coureur is allesbehalve zeker van zijn zaak. „De meest ris kante beslissing van mijn leven", noemt hij het. „Mijn hart wil blij ven bij Honda, maar mijn hoofd zegt: ga weg! Bij Ducati ga ik er fi nancieel enorm op vooruit en bij Honda is geen zicht op een betere moto. In de pikorde van Honda was ik de vierde man en dat zou ik ook blijven." Stoner maakt snel een eind aan de twijfels. De 8oocc Ducati Desmose- De Australische motorcoureur Casey Stoner lijkt hard op weg om de Italiaan Valentino Rossi de wereldtitel in de MotoGP te ont- dici GP7 blijkt hem op het lijf ge schreven. De man die in 2006 ze ventien keer valt, verbijstert vriend en vijand. Valentino Rossi voorop. „Een fantastische rivaal. Hij rijdt als een jonge god", prijst Rossi Stoner na de GP van Catalu- nya de hemel in. Drie keer vech ten beide rivalen om de winst. Steeds wint Stoner. „Stoner is een genie", stamelt Du- cati-manager Suppo na de Grand Prix van Engeland. Stoner heeft dan al een contract voor 2008 gete kend. Rossi moet zo langzamer hand vrezen voor zijn kansen op herovering van de wereldtitel. Waar Rossi zijn slag wilde slaan, heeft Stoner dat gedaan met de al lure van een groot kampioen. Bar celona en Donington heeft ie al ge wonnen. Voegt hij daar dit week einde Assen aan toe, dan zorgt hij voor een uniek wapenfeit voor Du cati en neemt hij een voorschot op de wereldtitel. door onze sportredactie DEN HAAG - De zwaarste wieler koers ter wereld wordt deze zomer niet in Frankrijk verreden, maar in Colombia. De Vuelta a Colombia is een vijftiendaagse beproeving door vochtige jungles, zuurstofar- me hoogtes en langs gewapende milities. De klimmers in de Ronde van Co lombia komen honderden meters hoger dan die in de Tour. De zwaarste etappe is nummer acht, van Ibegua naar Armenia. De rit begint in een klam, tropisch regen woud, leidt via een 21 kilometer lange beklimming over een 3315 meter hoge pas en eindigt met een levensgevaarlijke afdaling terug de jungle in. Behalve door de kuiten- slopende beklimmingen, worden de coureurs geplaagd door loslo pende ezels en omleidingen van- De wielerronde van Colombia be gint volgende maand. De renners rijden er tussen uitersten voor een habbekrats. De winnaar krijgt 7400 euro. wege modderlawines. En dan zijn er ook nog de linkse rebellen die in de bossen in hinderlaag kun nen liggen. Al deze omstandigheden maken renners uit Europa en Noord-Ame- rika kopschuw voor de Colombi aanse Vuelta, die op 28 juli in Bar- ranquilla begint. De karige prijzen- pot helpt daar ook niet aan mee. De uitputtingsslag levert de win naar 7400 euro op. De winnaar van de Tour de France krijgt 450.000 euro overgemaakt. Vorig jaar haalden 83 van de 133 deelnemers de finish van de laat ste etappe. Maar voor sommigen begint de slag al voordat ze aan de start verschijnen. Ze klussen bij op het boerenland of organiseren lote rijen om het startgeld bijeen te brengen. En alle renners moeten eerst met hun fiets langs de plaat selijke kerk voor een zegening. Dit jaar is Santiago Botero een van de favorieten. De oud-renner van Kelme, T-Mobile en Phonak is een van de renners die in opspraak kwam bij Operacion Puerto. Het is voor het eerst in tien jaar dat de ex-wereldkampioen tijdrijden de ronde in zijn vaderland rijdt. „Dit is de zwaarste wedstrijd ter we reld", aldus Botero. ASSEN - Casey Stoner, de fiere lei der in het WK MotoGP, kraakt het TT-circuit tot op het bot af De Australiër vindt het vernieuw de circuit een ramp. „Waarom heb ben ze zo'n prachtig circuit om zeep geholpen?", liet hij zich ont vallen een dag voor de eerste trai ningen op de Drentse asfaltbaan. Assen is de afgelopen jaren gron dig gerenoveerd. Om extra parkeer plaatsen, tribunes en een evene mentencentrum mogelijk te ma ken, is de noordlus afgehakt. De to tale lengte van het circuit is terug gebracht van ruim 6 naar 4,555 ki lometer. „Het oude circuit was briljant. Maar sinds die veranderingen is er geen lol meer aan. Mijn favoriete bochten zijn er allemaal uit." foto Michael Reynolds Casey Stoner viert zijn zege in de GP van China. „Mijn ouders hebben er altijd in geloofd dat ik het zou gaan maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44