Cultuur ruimt op 20-50% Op zoek naar goed geit 'Zonder concerten krijg ik af De Vlijt Lezersfoto's gevraagd van festival Esmeralda Akdag krijgt als speciale reporter blik achter schermen. 36 I Donderdag 28 juni 2007 PZC VRAGEN AAN MACHIEL HOF. Parkeren bij Concert at Sea De Brouwersdam loopt zaterdag vol voor de tweede editie van Concert at Sea. Spil in de organisatie is CMC2, het marketingbureau van Machiel Hofman en Dennis Luken. Naam: Machiel Hofman Woonplaats: Gouda Leeftijd: 29 Functie: medeorganisator Concert at Sea door Rolf Bosboom Het weer was eerder deze week niet best. In hoeverre is het succes van Con cert at Sea afhankelijk van het weer? „Ik ben van mening dat het altijd een leuke belevenis moet zijn. Daar zit natuurlijk wel een grens aan. Als het windkracht zeven is, wordt het on doenlijk. Maar in principe moet het leuk zijn onder elke omstandigheid. Mocht het regenen, dan delen we bijvoorbeeld tienduizenden poncho's gratis uit. Maar natuurlijk is het zo dat als zaterdag het zonnetje schijnt, het de sfeer alleen maar ten goede komt." Naar aanleiding van de ervaringen van vorig jaar hebben jullie diverse maatregelen genomen. Wat zijn de belangrijkste? „We hebben onder meer een groot verkeersplan ontwikkeld om het file probleem te optimaliseren. We denken dat we daarmee de verkeersdruk iets kunnen verminderen, al kun je de files nooit helemaal oplossen. Verder hebben we twee keer zoveel eettentjes met ook twee keer zoveel mensen erachter als in 2006, zodat iedereen veel sneller wordt geholpen. Bovendien zijn de toiletten nu gratis, waardoor je ook daar geen lange rijen meer hebt." Het festival is al enige tijd uitverkocht. Hadden jullie dat verwacht? „We moeten ons gelukkig prijzen dat het zo goed is gegaan, want het lukt bijna geen enkel festival om al vooraf uitverkocht te zijn. We had den het zelf niet verwacht. Dat was ook niet realistisch gezien de huidi ge markt. Inmiddels hebben we besloten de kaartverkoop voor 2008 al zondag, de dag na het festival, van start te laten gaan." Zijn jullie tevreden over de programmering? „Supertevreden. Zonder de artiesten van vorig jaar tekort te willen doen denk ik dat we ook op dit punt een kwaliteitsslag hebben gemaakt." Gaat dat volgend jaar wéér lukken? „Dat is een gezonde uitdaging voor de organisatie. Onze doelstelling is om het festival te blijven verbeteren en te vernieuwen. De line-up is een belangrijk item daarbij. Onze grote droom is bekend: U2." De vijfde act is nog geheim. Mogen de bezoekers daar hoge verwachtingen van hebben? „Ik verwacht dat we het publiek echt gaan verrassen. We denken dat we iets heel bijzonders voor elkaar hebben gekregen, een artiest in een bij zondere setting, die een kort optreden gaat verzorgen. We willen het ge heim houden tot het moment zelf Iedereen heeft het nu wel over die secret guest, maar er zitten nog meer verrassingen in het programma." En volgend jaar een tweedaags festival? „Het is inderdaad een wens om het meerdere dagen te gaan doen. Ook dat is onderdeel van het kijken hoe het allemaal nog beter kan. Maar we zijn eerst afhankelijk van hoe het dit jaar loopt. Als het net zo leuk wordt als vorig jaar, zijn we al dik tevreden. Maar een meerdaags festival is zeker een droom, net zoals U2, maar dan iets realistischer." SCHARENDIJKE - De PZC is op zoek naar foto-impressies die bezoekers zaterdag maken tijdens het festival Concert at Sea op de Brouwers dam. Deze worden in het weekein de geplaatst op de website van de krant (www.pzc.nl). Foto's - maxi maal drie per persoon, in JPG-for- Bedden met kortingen van Beestenmarkt 12, Goes Tel. (0113) 23 22 13 De Brouwersdam is zaterdag opnieuw het toneel van het popfestival Concert at Sea. Om het verkeer zo veel mogelijk in goede banen te leiden, worden bezoekers die met de auto komen naar terreinen bij Renesse en aan de noordzijde van de dam geleid. Vanaf daar rijden bussen naar het festivalterrein. De Brouwersdam zelf is zaterdag afgesloten voor alle verkeer. festivalterrein eten en drinken M toiletten mindervaliden dek ié." vip dek R} revu stage =ehbo 1 entree zuidzijde mm maat - kunnen worden gestuurd via de link die op de PZC-website is te vinden onder 'Lezersfoto's ge vraagd'. De beste inzendingen worden mo gelijk in de krant geplaatst. Daar voor wordt geen financiële vergoe ding gegeven. Als zaterdag 55.000 mensen op de Brouwersdam tijdens Concert at Sea uit hun dak gaan, is dat vooral te danken aan Marty Brugmans, erkend geluidsexpert en hoofd productie van het festival. door Rolf Bosboom Hij laat de plaatjes op zijn computer zien. Een plattegrond van het festivalterrein is zichtbaar. Hij klikt een plek aan op het talud van de Brouwersdam. Vervolgens wordt precies zicht baar wat een bezoeker van Con cert at Sea zaterdag vanaf die loca tie te zien krijgt. Goed geluid, idea le zichtlijnen - daar gaat het Marty Brugmans om. En dat wordt alle maal nauwgezet uitgedokterd. „Je moet niet gaan gokken. Dat doe je in het casino." Hij bevindt zich in een van de tij delijke onderkomens op de dam, waar een strak geregisseerde bedrij vigheid heerst. Het enorme po dium begint te verrijzen, tenten worden opgebouwd en alles wat hij de afgelopen tijd heeft bedacht, wordt gestaag werkelijkheid. Brugmans is vooral bekend als crewleider, hoofd techniek en zaal mixer bij Blaf. Bij Concert at Sea is hij niet alleen verantwoordelijk voor alle techniek, maar ontwerpt hij ook de indeling van het totale terrein. De kwaliteit van het geluid is daarbij leidend. „Ik kan precies aangeven waar het geluid slecht wordt. Je probeert het terrein dan ook zo in te delen, dat bezoekers binnen dat gebied blijven." De op zet is de afgelopen maanden tallo ze keren aangepast, omdat er steeds meer bij kwam. „Iedereen heeft wensen. Dan moet je op nieuw kijken: past het erin? Dat is niet altijd makkelijk." Volgens Brugmans is de Brouwers dam een ideale plek voor een pop festival. „Je hebt geen gebouwen, dus dat is de beste akoestiek die er is. Het enige wat tegen kan zitten is de wind. Dit terrein biedt crea tief gezien zo veel mogelijkheden. Je hebt een prachtig talud, het is verhard en zeker bij goed weer heb je de mooiste view die je maar kunt voorstellen." Dit jaar worden geluidsmetingen verricht om te kijken in hoeverre het festival aan de normen van bij voorbeeld de Flora- en Faunawet voldoet. Rond het podium, het dichtst bij het water, is het meest kritische punt. „We gaan een truc uithalen, waardoor je achter het Marty Brugmans tijdens de opbouw var lijkheden." podium een totale uitdoving van het geluid krijgt. Daar ben ik super- trots op. Op zich is dat niet nieuw, door Rolf Bosboom SCHARENDIJKE - Ze is een groot mu ziekliefhebster, maar houdt ook erg van schrijven. Zaterdag mag Esmeralda Akdag uit Middelburg beide passies combineren, als spe ciale verslaggeefster van de PZC tij dens Concert at Sea. Zij won de prijs die deze krant samen met de organisatie had uitgeschreven. „Ik moet minimaal één keer in de maand naar een concert, anders krijg ik afkickverschijnselen", zegt ze. Ilse DeLange is favoriet. „Haar zag ik voor het eerst in 1999, in het Arsenaaltheater. Sindsdien heb ik haar heel vaak zien optreden, tot in Groningen toe. Ik hou erg van countrymuziek, van mensen zoals Ruud Hermans, Bonnie Raitt, Pat ty Griffin, maar ook bijvoorbeeld De Dijk vind ik geweldig." In het dagelijks leven staat ze voor de klas. Nog wel tenminste, want haar tijdelijke contract loopt deze zomer af „Ik ben in maart afgestu deerd op de pabo in Breda. Daar na mocht ik blijven op de Vossen- burch, de leukste school van Mid delburg. Helaas is het in het open baar onderwijs op Walcheren heel lastig om er tussen te komen en een vaste baan te krijgen." Esmeralda schrijft regelmatig over muziek. „Ik ben vaste reporter voor het fanclubblad van Ilse De- Lange. Daarvoor ga ik naar concer ten, maar ook naar bijvoorbeeld tv-optredens of dingen voor de ra dio waar publiek bij mag zijn. De uitdaging is dat je elke keer een an dere invalshoek of een andere sfeer moet zien te vinden. Als die 'Ik wil proberen wat anders op papier te zetten dan wat je normaal in de krant ziet' uitdaging er niet meer zou zijn, is het niet meer leuk." Vorig jaar bezocht ze ook Concert at Sea, om te schrijven over Ilse DeLange, die toen optrad. Dit jaar krijgt ze, dankzij de prijs die ze won, een blik achter de schermen met de mogelijkheid om enkele ar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38