Zeeland Buitenschoolse opvang Provincies in het geweer Krak De krant 4 weken voor €9,95! PZC Dichtbij huis is een stuk makkelijker Miljoenen extra voor groene scholen 2 Donderdag 28 juni 2007 PZC WILLEM VAN DAM Vijfjaar lang niet gerookt. Voordien verstookte ik vrijwel alles wat maar enigszins wilde branden: shag, sigaret ten, grote, kleine, dikke en dunne sigaren en tussen door wilde ik ook nog wel eens een pijpje paffen. Het kwam mij meer dan eens op een reprimande van de medische stand te staan, en toen het lijf enige mankementen ging vertonen, nam ik het ingrijpende besluit om te STOPPEN. Ik kieperde pijp, shag, sigaren en sigaretten in de kliko en trad toe tot het leger van niet-rokers. Ik berispte vrouw en kinde ren als ze in mijn bijzijn een sigaret opstaken, en bezag met ho nende blik hoe nicotineverslaafde collega's de lift naar het dak terras van het kantoorpand namen om zich in regen en wind vol te zuigen met kankerverwekkende stoffen. Het was uitgerekend de cardio- Ik rook weer en loog'een héél aimabele man ove" weer, en rigens, die mij, zonder dat hij dat is maar zich daarvan bewust was, weer naar het gif deed grijpen. Het goed ook! lijkt mij verstandig, sprak hij na afloop van een routine-controle, dat we u nog eens grondig onderzoeken. Paniek! En dus stak ik er weer een op; ééntje maar, nam ik me heilig voor. Sindsdien rook ik weer, en dat is maar goed ook! Van de week, toen ik van kantoor naar huis ging, koos ik niet de gebruikelijke route over de snelweg, maar reed ik naar de binnenstad om er een voorraadje rookwaar in te slaan. 'Krak', deed het voorwiel van mijn oude Saabje, toen ik het parkeer terrein voor het sigarenmagazijn verliet. De man van de Wegenwacht mompelde iets over een versle ten füseekogel en zei dat ik van geluk mocht spreken; als dat wiel het op snelweg had begeven Hij maakte zijn zin niet af en langzaam drong het tot mij door: Gered door de sigaret. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (ialkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229,4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Basisscholen moeten vanaf 1 augustus zorgen voor buitenschoolse opvang van hun leerlingen. Een hele klus, dat wel, maar de Zeeuwse basisscholen lijken er klaar voor. door Cornelleke Blok Misschien is het wel leu ker dan thuis. Na schooltijd kunnen acht leerlingen van christelijke basisschool de Kamper- schouw in Kamperland klimmen, skelter rijden, televisie kijken en sporten in de gymzaal. De peuter speelzaal in het schoolgebouw wordt sinds maart drie middagen per week gebruikt voor buiten schoolse opvang. „Niks moet en bijna alles mag" zegt leidster J. Ver- hage. Buitenschoolse opvang is de laat ste jaren vanzelfsprekend gewor den. Bijna alle ouders werken te genwoordig (gedeeltelijk) buitens huis. Om in te spelen op die eco nomische ontwikkeling verplicht de overheid basisscholen vanaf 1 augustus voor- en naschoolse op vang te regelen voor hun leerlin gen. Tenminste, als ouders daar be hoefte aan hebben. De basisscholen kregen daarmee een hele klus op hun bordje, maar de opvang lijkt in de meeste geval len geregeld. Bijna alle Zeeuwse ba sisscholen besteden de buiten schoolse opvang uit aan kinderop vangorganisaties. „Zij hebben de expertise, de mensen en het beno digde materiaal", zegt C. Corstan- je, bestuurslid van de Archipel Scholen, de koepelorganisatie van de Walcherse openbare basisscho len. „We hebben een enquête ge houden onder de ouders. De be hoefte bleek zeer wisselend te zijn, maar wel zodanig dat we overal een voorziening nodig hadden." In veel gevallen wordt gebruik ge maakt van ruimtes in of vlak bij de school. Dat bleek niet altijd makkelijk, maar de voorzieningen lijken grotendeels op orde te zijn. „We hebben nu bijna een volledi ge dekking. Met een paar scholen moeten we nog concrete afspraken maken", meldt directeur J. Ernst van NoBeGo, de koepelorganisatie voor openbare basisscholen in Goes en Noord-Beveland. Corstan- je: „Bij, op of naast elke school heb ben we een voorziening." J. Sandee, bovenschools directeur van de Vereniging voor Christelij ke Onderwijs in Middelburg, voor ziet nog wel wat problemen. „De knelgebieden zijn de kleine ker nen, zoals Sint Laurens of Arne- muiden. Daar is de opvang een stuk moeilijker te regelen. Er is daar nu nauwelijks vraag. De kin deren moeten naar Middelburg, want voor één of twee kinderen kunnen we geen buitenschoolse opvang regelen." In sommige gevallen worden kin deren dus naar de buitenschoolse opvang elders gebracht, maar vol gens directeur E. Brand van Kin deropvang de Bevelanden is het ge sjouw met kinderen veel minder geworden. „Alleen als er weinig kinderen zijn op een bepaalde school, gaat de pedagogisch mede werker met de kinderen naar een grotere vestiging. In het verleden werd er veel vaker gebruik ge maakt van taxivervoer." De reformatorische basis scholen zijn een uitzonde ring. Ze maken gebruik van gastouders. „We hebben maar een beperkt aantal aanvragen", meldt D. van Kleef, bestuurlijk on dersteuner van de Zeeuwse federa tie voor reformatorische basisscho len. „We willen die kinderen in een gezinsomgeving laten opvan gen. Dat past goed bij de identiteit van onze scholen. We werven de gastouders binnen de scholen. De schoolcultuur en de gezinscultuur blijft zo identiek. Kinderopvangor ganisaties zorgen ervoor dat de op vang professioneel plaatsvindt." Kleef is niet te spreken over de ma nierwaarop de overheid de maat regel heeft ingevoerd. „Er wordt zo maar wat over het muurtje geknik kerd. Zoiets houdt je maanden be zig. Het is voor ons niet haalbaar om vanaf 1 augustus al gastouders te regelen. Dat lukt pas in de loop van het cursusjaar. We zijn blij dat we nu al zover zijn." Directeur G. Langeraert van de OpenBasis, de koepelorganisatie van de openbare basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen is al even scep tisch. „Er is een concurrentieslag ontstaan tussen de Zeeuws-Vlaam- se kinderopvangorganisaties. Dat zorgde voor veel spanningen. De overheid had van tevoren een stra tegie moeten bedenken." Maar de buitenschoolse opvang in Zeeuws-Vlaanderen is desondanks inmiddels voor elkaar. Langeraert: „In alle dorpen is er nabij de school buitenschoolse opvang: via gastouders of op school." Of de scholen en kinderopvangor ganisaties in de toekomst aan de stijgende behoefte aan buiten schoolse opvang kunnen blijven voldoen, is de vraag. Grote zorgen zijn er nog niet. Sandee: „We we ten uit ervaring dat als er eenmaal aangeboden wordt, de vraag groeit. Ik weet niet of we dan ouders moeten teleurstellen. Daar heb ik nu nog geen zicht op." Brand: „De maandagen, dinsdagen en donderdagen zijn druk. Maar tot nu toe is het ons altijd gelukt om de vraag voor te blijven." Taco van Gilst: „Ze vindt het hier hartstikke leuk." foto Dirk-jan Gjeltema „Ze vindt het hier hartstikke leuk. Dat is het belangrijkste", zegt Taco van Gilst. Zijn dochter Shannen (7) gaat op dinsdag- en donderdag middag naar de buitenschoolse op vang bij cbs de Kamperschouw in Kamperland. „Eerst was de op vang op Wissenkerke. Toen moes ten de kinderen er met een taxi naar toe. Nu is de opvang dichtbij huis. Dat is een stuk makkelijker. Ze kent hier iedereen, er zijn des kundige leiders en er is veel materi aal aanwezig. Ze gaan vaak leuke dingen doen: er is een zwembad in de buurt en ze mogen gebruik maken van de gymzaal. Ze doen nog meer dan thuis. En het is goedkoop, daar kun je geen oppas- moeder van betalen." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor rpaar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie DEN HAAG - Minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) stelt 9,2 miljoen euro beschikbaar voor scholen in het groene onderwijs om onder werpen als voeding, natuur en landbouw meer aandacht te ge ven. Het gaat vooral om een uit wisseling van kennis tussen groen onderwijs, bedrijfsleven, maat schappelijke organisaties en over heid. Tot en met 15 juli kunnen scholen in het groen onderwijs, zo als het Groencollege in Goes, daar voor projecten indienen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De splitsing van de energiebedrijven is 'onverant woord en onnodig'. Het lijkt erop dat de Tweede Kamer er alleen maar op uit is een geschil met de Eerste Kamer te beslechten, over de ruggen van de bedrijven, de werknemers en uiteindelijk de con sumenten. Dat schrijven bestuurders van zes provincies, onder wie de Zeeuwse gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA), in een brief aan de Tweede Kamer. Die vergadert vandaag over de voorgenomen splitsing. De zes provincies zijn aandeelhou ders van de vier betrokken energie bedrijven, waartoe ook Delta be hoort. Vorig jaar besloot de Eerste Kamer dat de door de Tweede Kamer aan genomen splitsingswet voorlopig niet hoefde te worden uitgevoerd. Energiebedrijven hoefden het net werkbeheer niet af te koppelen van hun holding, zolang dat in an dere Europese landen niet gebeurt en zolang het onafhankelijk net werkbeheer niet in gevaar zou ko- g*3i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2