Een picknick voor buiten en Barbaarse rabarber 20 I Donderdag 28 juni 2007 PZC Je kunt rabarbersap ook gebruiken om je haar te bleken ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Het is fris, gezond en spotgoedkoop. Nog meer argumen ten nodig om regelmatig verse rabarber op tafel te zet ten? Het is erg lekker, feestelijk rozerood van kleur en je kunt er de heerlijkste desserts en taarten mee maken. Of eet het als groente bij de maaltijd, zoals appelmoes. Kip, patat en rabarbermoes? Niks mis mee. Hoe kan iets 'ordinairs' als rabarber zo exquis zijn, dat zelfs de meest verfijnde koks er met plezier mee werken. In elke moes tuin, op elk boerenerf groeien de rode stelen met hun enorme groene paraplubladeren, alsof het onkruid is. Je komt ze ook in de natuur tegen, aan de rand van het bos of tegen de sloot kant. De naam rabarber verwijst naar zijn 'barbaarse' (lees vreemde) oorsprong. Ook in de tijd van de oude Grieken wa ren ze kennelijk niet altijd even tolerant tegenover het onbe kende. Want toen deze toch zo nuttige en lekkere plant werd in gevoerd vanuit China, waar zijn wortels al eeuwenlang werden gebruikt als medicijn, noemden ze hem Rha Barbarum, barbaar van achter de rivier de Rha, zo als de Wolga in die tijd heette. In Europa werd rabarber aanvankelijk uitsluitend gekweekt als artsenij plant, waarvan laxerende middelen en medicijnen te gen leverziekten en nieraandoeningen werden gemaakt. Pas in de middeleeuwen werd de heerlijke smaak van de jonge stelen ontdekt, als ze tot compote of moes werden gekookt. Voor de gemiddelde eter moet er wel flink suiker bij, want ra barber bevat 'bekkentrekkend' veel oxaalzuur. Vroeger vreesde men dat dit zuur kalk onttrekt aan de botten. Daarom luidde het advies wat krijt mee te koken of rabarber te serveren in combinatie met (calciumrijke) zuivelproducten. Daar zijn de voedseldeskundigen anno 2007 helemaal vanaf Oxaalzuur in die hoeveelheden kan geen kwaad, mits je gevarieerd eet. Een klassieker uit de Franse keuken is deze rabaibertaart met eiwitschuim (zie recept). Ik kreeg dit recept ooit van Madame Blanc, een kokkin die net als ik wél van verse streekproduc ten en niét van weggooien houdt. De eigelen gaan door het deeg van de bodem, van de eiwitten maak je donzig schuim, dat in de oven mooie goudbruine piek jes krijgt. Spectaculair en lekker! ]e kunt deze taart ook maken met prui men, appels, kruisbes sen en andere zure vruchten die tot moes koken. Wil je extra rode rabar ber, kook er dan wat aard beien doorheen. Gebruik jonge stelen, $jfpr die hebben meer kleur. Ra- barberstelen blijven, in plastic ver pakt, drie dagen stevig in de koelkast. Je kunt rabarbersap ook gebruiken om je haar 7 J te bleken. Een extract getrokken van de bla deren, vermengd met groene zeep, helpt uit stekend om luis te bestrijden in de tuin. Hoezo barbaars? Rabarbertaart van Mme Blanc (desserttaart 8 personen) 750 gram verse rabarber, 3 a 40 eetlepels suiker bodem: 120 gram zachte boter, 100 gram basterdsuiker, 3 ei dooiers, 250 gram bloem, 1 theelepel geschaafde citroenschil, snufje zout P- schuim: 3 eiwitten, 2 eetlepels poedersuiker Was rabarberstelen, snijd in stukjes. Kook met bodempje water en suiker in ca. 10 minuten tot moes. Laat afkoelen. - Roer boter met basterdsuiker, zout en citroenschaaf los. Voeg één voor één eidooiers toe. Meng gezeefde bloem erdoor en kneed kort met de hand tot een bal deeg. Verpak in plastic en leg mini maal half uur in koelkast. Verwarm oven voor op 160 graden. Snijd deeg in plakken, bekleed hiermee een ingevette bakvorm van 24 cm doorsnee. Prik hier en daar in met vork. Knip cirkel van bakpapier, leg op deeg en stort vol met nepvulling van droge bo nen (blind-bakken). Bak 10 minuten, verwijder bonen en papier. Bak nog eens 20 minuten. Bestrijk binnenkant met eidooier om dicht te sealen. Stort rabarbermoes erin. Klop eiwitten stijf in brandschone kom, voeg suiker toe tot het glanst. Schep over rabarbermoes. Trek piekjes met achterkant van lepel. Verhoog oventemperatuur tot 190 graden en bak taart in ca. 15 minuten, tot de schuimpieken goudbruin kleuren. Snelle tip: Serveer de rabarbermoes in schaaltjes, eventueel met wat vanille- of hopjesvla. Lekker en eenvoudig. Horeca-safari op Schiphol De nationale luchthaven Schiphol telt liefst 72 eet- en drinkgelegenheden. Van Ierse pub tot sushibar en van koffiecorner tot croissanterie. De wachtende reiziger kan zich te goed doen tijdens een ware horeca-safari. door Puck Kerkhoven foto's Roland de Bruin De grote uittocht is begon nen, en dat is te merken op Schiphol. Dagelijks vertrekken duizenden reizigers vanaf de luchthaven rich ting vakantiebestemming. Al dan niet weggebracht door familie en vrienden. Spitsuur in de vele res taurants, koffiecorners en bars vóór en achter de douane. Enig idee hoeveel dat er zijn? Tweeënzeventig! Van Ierse pub tot sushibar, van trendy 'fastfood court' tot onvervalste Amsterdam se bruine kroeg en champagnebar. Vliegt u naar Turkije, Kroatië of Spanje? Grote kans dat u dan in checkt in vertrekhal 3. Veel charter maatschappijen hebben daar hun vaste balie. Als u die zware koffers eindelijk kwijt bent en de douane heeft uw paspoort kritisch bestu deerd, dan kan de vakantie begin nen. „De meeste reizigers slaken op dit punt een hoorbare zucht van ver lichting", weet Manfred Funke, di recteur Horeca van Schiphol Air- port. „Ze hebben het op tijd gered, ondanks files en parkeerperikelen. De lastige zaken zijn afgehandeld. Paspoorten mogen weggestopt. Ze weten precies op welke pier ze hoe laat moeten instappen. Op borden staat duidelijk aangegeven hoeveel minuten het lopen is naar hun pier (gate) en overal hangen klokken en monitors met vluchtin- formatie. Dus moedigen wij ze aan: 'don't worry, be happy!' Eerste prioriteit van reizigers: boodschappen doen. Het lijstje taxfree-bestellingen moet worden afgewerkt. Cosmetica, chocola, rookwaar, sterke drank, typisch Hollandse etenswaren. Dan willen ze zichzelf graag verwennen met boeken en tijdschriften, misschien wat snoepgoed, flesje drinken, sandwiches of verpakte broodjes voor onderweg. Want veel vlieg maatschappijen zijn gestopt met maaltijden aan boord. Dan is het tijd voor koffie, ijs, een punt pizza, hamburgers, een biertje of mis schien zelfs een glas champagne met wat verse oestertjes. Door de tijdrovende controles en veiligheidschecks hebben passa giers tegenwoordig behoorlijk wat tijd te doden tussen inchecken en het moment dat ze daadwerkelijk in het vliegtuig stappen. Schiphol zorgt er, in nauwe samenwerking met andere firma's, voor dat ze zich geen moment hoeven te ver velen, en dat er altijd iets te eten en te drinken valt. Ter plekke vers bereid, 24 uur per dag. Funke: „Wij hebben ook te maken met transferpassagiers vanuit de hele wereld, die hier overstappen op een andere vlucht. Die mensen komen uit andere tijdzones, heb ben een compleet ander ritme, 's Avonds uitgebreid ontbijten, 's ochtends aan het bier of aan de sushi, onze mensen kijken echt nergens meer van op." Wat u aan horeca-aanbod tegen komt op weg naar uw vlucht, is sterk afhankelijk van de plaats waar u incheckt. Zo treft u achter de paspoortcontrole in vertrekhal 3 Café Amsterdam, een typische Hollandse bruine kroeg, met daar naast restaurant De Bontekoe, in scheepsstijl uit de Gouden Eeuw. Maar u kunt ook aanschuiven on der de palmbomen, op het Caribi sche terras van Sandwich Island. Of even bij McDonald's of Burger King langsgaan. Wandelt u richting hal 2, vertrek punt voor veel intercontinentale vluchten, dan komt u langs Hol land Casino met zijn cocktailbar en treft u de authentiek Japanse sushicounter aan van restaurant Een Grab and Fly inloopwinkeltje. Manfred Funcke, directeur horeca Schiphol Airport. door Jacques Hermus foto GPD Een picknick is volgens het woordenboek een 'maal tijd in de vrije natuur waar bij men zelf meegebrachte proviand gebruikt'. Eind negen tiende eeuw sloop die typisch En gelse uitdrukking ons taalgebied binnen. Maar al in de zeventiende eeuw spraken Fransen over pique- nique als ze het hadden over een lunch in het gras. Het ligt gezien het klimaat ook wel een beetje voor de hand dat de Fransen eer der bij het eten in het gras gaan zit ten, dan de Engelsen, lieden die toch menige picknick in het water zien vallen. Dus is het 'logisch' dat een Franqai- se een boek schrijft dat in het Frans Picnic heet en dat verwarren- derwijs in het Nederlands vertaald is als Snacks Lunchgerechten. Dat laatste zal wel te maken hebben met het feit dat wij liever binnens huis lunchen en snacken, dan bui tenshuis in het gras vertoeven. Want zien we bij de Fransen een luisterrijke picnic a la campagne voor ons, hier leidt zo'n bedoe ning al gauw tot lekkende flessen, verlepte salades, plakkerige han den van zoete broodjes, stekendë muggen, bijtende mieren, jengelen de kinderen en ander ongerief Isabel Brancq-Lepage, culinair sty liste en schrijfster van kookboe ken, laat ons echter zien dat een picknick, mits goed voorbereid en gezegend met een zonnetje, een heerlijk familiefeestje kan zijn. Maar dat vergt wel voorbereiding en een vreugdevolle geestelijke in stelling. En die spreekt uit het boek van Brancq-Lepage. Daarbij ondersteund door romantische (zwart-wit)foto's van het platte land en kleurenimpressies van de gerechten door de fotografe Gwenaël Quantin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20