Meningen Europa gaat over thuis en de werkvloer Chirac gaat wellicht vrijuit PvdA-Kamerlid Blom ergert zich aan campagne PW en SP. 'Nog nooit kwam een Franse ex-president om fraude voor de rechter' Wij de he 1 O Donderdag 28 juni 2007 PZC door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - In het debat over Euro pa neemt de Kamerfractie van de PvdA een sleutelpositie in. De so ciaal-democraten kunnen zowel de voor- als de tegenstanders van een nieuw referendum aan een meerderheid helpen. Woordvoerder Luuk Blom weet daardoor alle blikken op zich ge richt. „Maar ik zou het jammer vinden als de discussie over een re ferendum die over de inhoud on dersneeuwt." Blom vindt dat de Europese regeringsleiders afgelo pen weekeinde een 'fantastisch re sultaat' hebben geboekt. Hij zou de Nederlandse bevolking zo om een mening durven vragen, maar het regeerakkoord houdt hem te gen. Een eventueel verdrag wordt eerst aan de Raad van State voorge legd, dan neemt het kabinet een besluit over wel of geen referen dum en de Kamer heeft het laatste woord. „Aan die routing wil ik me houden." In de tussentijd blijft hij uitleggen dat het nieuwe verdrag in zijn ogen recht doet aan het nee dat Nederland twee jaar geleden uit sprak tegen een grondwettelijk ver drag. „Er komt geen superstaat, geen Europese grondwet en de na tionale parlementen houden zeg genschap over alles, behalve de grensoverschrijdende problemen die je nu eenmaal beter samen kunt oplossen. Dat de Partij voor de Vrijheid tegen is, begrijp ik. Die willen gewoon uit de Europese Unie stappen, terug naar de jaren vijftig, met een hek om Neder land. Maar dat de SP tegen het nieuwe verdrag blijft, vind ik onbe grijpelijk. Van wat ze in 2005 wil den, is afgelopen weekeinde 85 procent binnengehaald." Over Europa bestaan nog te veel misverstanden, vindt het PvdA-Ka- merlid uit Sint Annaland. Dat wil hij veranderen. Hij somt op. „Europa te duur? Feit is dat we 2,5 miljard euro per jaar aan Europa betalen en 5 miljard te rugkrijgen. Waarom hoor ik de PW en de SP daar niet over?" Blom: „Zonder veto zou Neder land zijn soevereiniteit verliezen. De SP vergeet te vertellen dat een heleboel besluiten in Europa al bij meerderheid worden genomen, zo als over asielzaken en de interne markt. Er zijn nu vier terreinen waarop de SP het veto wil behou den. Klimaatbeleid bijvoorbeeld. Dat is een raar verhaal. In 2010 moeten we een vervolg geven aan de Kyoto-overeenkomst. Als we straks een gemeenschappelijk be sluit willen nemen om de lucht schoner te maken, zou een land als Roemenië dat met een veto kunnen tegenhouden." „Zojuist is bekend geworden dat Europa niet wil dat Nederland het roetfilter eerder verplicht stelt. In het nieuwe verdrag is afgesproken dat een aantal landen de mogelijk heid krijgt bij sommige zaken een 'We betalen 2,5 miljard per jaar aan Europa en krijgen 5 miljard terug' kopgroep te vormen. Dan zouden we dat dus wel kunnen. Ik zal dus tegen Van Bommel van de SP zeg gen dat als hij een roetfilter wil hij beter vóór het verdrag kan stem men." „En dan de internationale solidari teit. Die houdt toch niet op bij Retranchement? We moeten pro beren het welvaartsniveau van de vroegere communistische landen op te krikken. Dat is trouwens ook een kwestie van nuchter Hollands koopmanschap, want dat zal onze exportmogelijkheden alleen maar vergroten." Volgens Blom speelt de SP het spel niet eerlijk. De PvdA'er: „Ze ko men steeds met redeneringen die strijdig zijn met de waarheid. Daar zijn ze een kei in. Ik noem het in middels Van Bommeltjes." Dergelijke 'lulverhalen' vallen goed bij de mensen, omdat Euro pa te lang een hobby is geweest van intellectuelen, meent Luuk Blom. „Terwijl Europa juist zo be langrijk is voor de mensen thuis en op de werkvloer", licht hij toe. „Laten we het nou gewoon simpel uitleggen. Kijk eens naar de tarie ven van het mobiel telefoneren in het buitenland. Dat tante Nel straks vanaf de camping in Spanje vijf keer minder gaat betalen voor een telefoontje naar huis komt door de interne markt die we in Europa hebben gemaakt. Dat zijn de voorbeelden die iedereen snapt." door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Het voortvarende optre den van zijn opvolger Nicolas Sar- kozy dreigde de Franse oud-presi dent Jacques Chirac (74) ruim een maand na diens vertrek al bijna in vergetelheid te drukken. Dat ge beurt niet. Hij wordt deze zomer als getuige ondervraagd over frau de. Het is voor het eerst dat een Fran se president voor fraudezaken voor de rechter moet verschijnen. Chiracs voorganger Francois Mit terrand, die veel van zijn rivalen liet afluisteren, hoefde zich nooit voor de rechter te verantwoorden. Justitie zal Chirac als getuige (en niet als beklaagde) ondervragen over de illegale financiering van zijn partij RPR (voorganger van UMP), toen hij burgemeester was van Parijs (1977-1995). RPR-kader- leden stonden eind jaren tachtig en begin jaren negentig op de loonlijst van Parijs, zonder dat zij werkten voor de stad. In die zaak is oud-premier Alain Juppé in 2004 veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien maanden. Juppé ging onder Chirac over de financiën van Parijs. Chirac belandde niet in de beklaagdenbank, omdat hij tij dens de behandeling van de zaak als president onschendbaarheid ge noot. Daaraan kwam een eind op 16 juni, een maand na de machts overdracht. Chiracs advocaat zei dinsdag dat de oud-president behalve in de af faire van de partijfinanciering ook zal getuigen in twee andere zaken uit zijn Parijse tijd. In de Clearstream-afFaire, waarin Sarkozy een geheime bankreke ning werd toegeschreven, weigert Chirac zich te laten horen, omdat die tijdens zijn presidentschap speelde. Of het tot een veroordeling komt, blijft afwachten. Het doorgaans welingelichte weekblad Le Canard Enchainé berichtte al voor de presi dentsverkiezingen dat de rechtse ri valen Sarkozy en Chirac het op een akkoordje zouden hebben ge gooid. Chirac zou zijn steun uit spreken voor Sarkozy, die, een maal gekozen, een wet zou aanne men waardoor financiële vergrij pen voortaan sneller verjaren. Chi rac gaat zo vrijuit. SPAARPUNT Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland Luuk Blom: „De internationale solidariteit houdt toch niet op bij Retranchement?' foto Roland de Bruin /ÖlBisy'tlS» Vót-(|<J<sv<!a<fsst»oJ Spaar mee voor korting op het unieke Disney's 15e Verjaardagsspel! ^pddfaegrel De bestelbon kunt u downloaden via de website www.disneys15everjaardagsspel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10