Fout van politie in zedenzaak 'incident' Alle oma's zijn toch Aquapolis is jongste attractie Neeltje Jans Verdachte hoort celstraf eisen voor neersteken zwangere vrouw Enorm aquarium belicht geschiedenis en onderwaterwereld. Onderzoek: integriteit betrokken agenten staat niet ter discussie. Vissers bestraft voor gebruik foute hengels Doeken met bomen in kerk van Burgh Verloskundigen Lena naar nieuwe praktijk Middelburgs carillon speelt nieuwe muziek Pascal van de Velde Master met hoge score Politie pakt scooter af van dronken vrouw Officier van justitie vindt neersteken dubbele poging moord. Mattie Konst-Lampert uit Kloetinge is Oma van het Jaar geworden. 22 Dinsdag 26 juni 2007 PZC S Achter het aquarium gaat een hele fabriek schuil. Doorlopend wordt de kwaliteit van het water in de gaten gehouden. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman NEELTJE JANS - Twee lipvissen dan sen om elkaar heen. Sloven zich uit; zijn overduidelijk aan het balt sen. „Een teken dat ze happy zijn", merkt directeur Bert van de Hoef van het Zeeuwse Deltapark Neel tje Jans op. Niet dat alles al koek en ei is in het gloednieuwe Aqua polis. Het gisteren voor publiek geo pende zee-aquarium is een 'bak in opbouw'. Dat maakt de verhalen er wel spannend op. Zoals die kreeften die ze uit elkaar hebben moeten halen, vertellen Van de Hoef en pr- en onderwijs man van het park Ted Sluijter. De geschaarde jongens gingen, in hun drang een eigen territorium af te bakenen, meteen met elkaar in ge vecht. De onderwaterwereld moet gelei delijk aan groeien, zo blijkt wel. Met enige regelmaat wordt er een nieuw visje aan de bak toege voegd. Stuk voor stuk afkomstig uit de Oosterschelde. Geen tropi sche vissen dus, zegt Sluiter met nadruk. Het is juist de bedoeling het schoons uit de directe omge ving te tonen. En dat is mooi ge noeg, meldt een tevreden Sluijter. „Dit heeft mijn verwachtingen overtroffen. Het past echt bij Delta park Neeltje Jans." In een tweede ruimte in Aquapo lis zijn thema-aquaria - inclusief aaibak - uitgezet. Daarin zitten die ren die het niet snel zullen redden in de grote - met 300.000 liter wa ter gevulde - 'vissenkom', zoals krabbetjes en steenbolken. Tesa- men geven zij zicht op het tot over de eigen grenzen beroemde onder waterleven van de zoute arm. Goudbrasems maar ook kat- en doornhaaien dartelen en drijven rond. Tussen mammoetschedel, veenbank en resten van een Nehal- leniatempel door. Want ook dat is een kenmerk van Aquapolis; het aquarium legt een link met de ont staansgeschiedenis van Zeeland. In beeld. En, vanaf volgende week, dankzij een boekje ook in woord. Een keer of vijf per dag wordt in Aquapolis bovendien een presenta tie gehouden, waarin verteld wordt over nut en noodzaak van de Stormvloedkering en over het leven onder water. Daarmee past de waterbak uitstekend bij de doel stelling van Neeltje Jans, aldus Van de Hoef Het brengen van edutain ment; een combinatie van educa tie en fun. Daarmee voldoet het Deltapark ook aan de - jaren geleden via een enquête achterhaalde - wens van het publiek. „Daar kwam steevast een aquarium als nummer één op de lijst van wensen uit." Het aquarium Aquapolis is sinds gisteren geopend voor publiek. De onderwaterwereld gevuld met dier en plant uit de Ooster schelde moet geleidelijk groeien. door Emile Calon MIDDELBURG - De politie heeft bij het onderzoek naar een Vlissingse zedenzaak fouten gemaakt. Het gaat echter om incidentele fouten. Uit intern onderzoek door de poli tie blijkt dat er in alle andere lo pende zedenzaken wel zorgvuldig en volgens de regels wordt gehan deld, aldus korpschef F. Gouds waard. Twee maanden geleden oordeelde de Middelburgse rechtbank dat de politie bij een onderzoek naar sek sueel misbruik van twee nichtjes door een zestigjarige Vlissinger dusdanige fouten had gemaakt dat het niet meer mogelijk was de waarheid boven tafel te krijgen. Op verzoek van het Openbaar Mi nisterie onderzocht een Bredase of ficier van justitie de hele gang van NEELTJE JANS - De waterpolitie be keurde zondagochtend in alle vroegte drie vissers die bij de stormvloedkering met illegale tui gen in de weer waren. Bovendien deden zij dat op een plek waar zij niet mochten komen. De politie nam zes hengels en 25 lijnen in beslag. De vissers, afkom stig uit Rotterdam, Spijkenisse en Terhole, kregen een proces ver baal. BURGH-HAAMSTEDE - Jackie Ho ward laat vanaf komende zondag in de kerk van Burgh haar textiel- doeken met afbeeldingen van bo men zien. Ze combineert bijzonde re stoffen met beschilderde, niet-geweven materialen. De expositie wordt zondag om 14.00 uur geopend en is dagelijks, behalve zondag, te zien tot 22 juli tussen 13.30 uur en 16.30 uur. zaken rond dat bewuste onder zoek. Hij concludeert nu dat er inder daad fouten zijn gemaakt. Ook stelt hij dat de integriteit van de opsporing in deze zaak niet in het geding is geweest. Er is dan ook geen sprake van bewust manipule ren of een tunnelvisie, aldus hoofd officier D. Greive. Wel zijn er vol gens dat onderzoek fouten ge maakt bij het toepassen van de procedures. De schriftelijke weergave van ver horen had zorgvuldiger en uitge breider moeten zijn. Een meer af standelijke houding van de ver hoorders ten opzichte van de slachtoffers was volgens dat onder zoek ook wenselijk geweest. Tenslotte had de officier van justi- Het is volgens korpschef Gouds- waard onbevredigend dat door fouten bij het onderzoek de eventuele dader niet meer gestraft kan worden. ZIERIKZEE - De verloskundigen van praktijk Lena verhuizen volgende week naar een nieuwe locatie. Zij wisselen hun ruimte aan de Miere- weg in voor een praktijk aan de Sint Domusstraat 81. Lena bestaat een half jaar. In die periode begeleidden de twee ver loskundigen van de praktijk de voorbereidingen op en geboorte van tien baby's op Schouwen-Dui- veland. MIDDELBURG - De speelautomaat van het carillon van de Lange ]an in Middelburg speelt nieuwe mu ziek. Het gaat om fragmenten van een compositie van Dies le Due. De hele compositie is zondag te be luisteren. Twee koperensembles spelen dan vanaf de Lange Jan en de stadhuistoren. Het concert is om 14.00 uur (try-out) en 15.30 uur. tie zich in een vroegere fase van het onderzoek moeten bemoeien met de wijze van verhoren en ver slaglegging. De kwaliteit van de op sporing en vervolging had beter ge moeten, aldus de hoofdofficier. Hij betreurt het dat door de fou ten het niet meer mogelijk is deze zedenzaak tot de bodem uit te zoe ken. „Dat geeft een onbevredigend ge voel", aldus Goudswaard. „Ook bij de desbetreffende rechercheurs." Die hadden volgens hem maar wat graag de waarheid boven tafel gekregen. De bewuste rechercheurs worden op geen enkele wijze bestraft of be rispt, aldus de korpschef Ze heb ben volgens hem integer gehan deld maar daarbij hebben ze wel steken laten vallen. Om te voorkomen dat zoiets nog eens zal voorvallen hebben politie en Openbaar Ministerie een aantal maatregelen genomen; zo worden regels extra gechekt. UTRECHT - Trompettist Pascal van de Velde uit Dreischor is geslaagd voor de studie Master of music aan het Utrechtsch Conservato rium voor kunsten en wetenschap pen. De 22-jarige Van de Velde deed dat door te slagen met een uitzonder lijk hoog cijfer: een negen. Van de Velde volgde inmiddels masterclasses bij tal van Europese muziekgrootheden. MIDDELBURG - De politie heeft zon dagavond de bromscooter van een 37-jarige Middelburgse in beslag ge nomen. De vrouw werd tegen half negen betrapt op rijden onder in vloed. Zij reed slingerend over de Nieuwe Haven in Middelburg. Zij bleek vierenhalf keer zoveel alco hol te hebben gedronken dan is toegestaan. De vrouw is ook haar rijbewijs kwijt. door Emile Calon MIDDELBURG - Onbewogen hoorde de 20-jarige Goesenaar de eis van officier van justitie W. Smeenk aan: acht jaar cel. Ze eiste die straf omdat de jongeman 4 april dit jaar een zwangere Vlissingse en haar moeder verwondde met een mes. Niet levensbedreigend, daarvoor waren de steken net niet diep ge noeg. Desondanks vond de officier dat de man zich schuldig maakte aan een dubbele poging tot moord (jonge vrouw en haar ongeboren kind) en een poging tot doodslag. Waarom hij tot die daad kwam, bleef gisteren onduidelijk. Mogelijk wilde hij wraak nemen op een maat die gedreigd had zijn familie wat aan te doen. Rechter R. Lameyer citeerde een leidmo tief van de groep waartoe de jonge man uit Goes-Noord behoorde: 'Als je iemand niet kunt pakken, pak je zijn dierbare'. De zwangere Vlissingse was de ex van zijn maat. Zelf ging de Goesenaar niet in op zijn motief De vrouw bevalt waarschijnlijk vol gende week. Volgens haar gaat het goed met haar nog ongeboren kind. Ze weet echter niet welke psychische gevolgen haar baby overhoudt aan die steekpartij. Zelf ondervindt ze daar nog dagelijks de gevolgen van. Haar moeder ook. De vrouwen vrezen het moment dat de Goesenaar vrijkomt. Advocaat J. Schuttkowski stelde dat de steekpartij alles van doen had met de sfeer die in de groep uit Goes-Noord heerste. Omdat zijn familie werd bedreigd moest hij zelf wel tot actie overgaan. Dat hij daadwerkelijk zou steken, was volgens hem nooit de bedoe ling. Hij wilde alleen laten zien dat hij wist waar de ex van zijn maat woonde. Uitspraak op 9 juli. door Lilian Dominicus GOES - Ze kan zich inmiddels wel een beetje voorstellen wat het is om Bekende Nederlander te zijn. Interviews op tv, een persfotograaf op de stoep, reportages in tijd schriften, de telefoon rinkelt de he le dag en er staat een groot span doek in de tuin. Hebben de buren geplaatst toen ze hoorden dat Mat tie Konst-Lampert (67) uit Kloetin ge afgelopen weekeinde is verko zen tot Oma van het Jaar 2007. Maar oma Mattie heeft er gelukkig geen problemen mee om in de be langstelling te staan. „Erg leuk", vindt ze het. Gisteren was ze de he le dag onderweg voor het program ma Lijn 4 van RTL4. „Ik vond het wel interessant om te kijken hoe het er aan toe gaat in zo'n studio", zegt ze. „Ik heb er van genoten, het was een gezellige dag. Je haar, de make-up, alles wordt er ge daan." Instigator van al deze media-aan dacht is kleindochter Sofie He- ijstek (9). Die had haar oma opge geven zonder haar daarvan op de hoogte te stellen. Pas toen oma Mattie was genomineerd kwam de aap uit de mouw. „Dat was wel even slikken", zegt Mattie. Maar Sofie is apetrots dat haar oma het is geworden. Niet alleen vanwege het mediacircus, ook van wege de prijzen: een bokaal, een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58