Binnenland opruiming Geliefd in paleis en bordeel Drama op station Alkmaar eist twee mensenlevens Baybasin haalt bakzeil tegen topambtenaar 4 I Dinsdag 26 juni 2007 PZC met heel veel keus Man slaat hand aan zichzelf na dodelijke schoten op ex-partner. lange vorststraat - goes ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is niet te achterhalen of een topambte naar van het ministerie van Justi tie, die onder vuur ligt wegens ver meende ontucht met minderjarige jongens, een gedetineerde heeft geïntimideerd. Dat bepaalde de rechtbank in Den Haag gisteroch tend in een kort geding dat de ge vangene, de Turkse Koerd Hu- seyin Baybasin, had aangespan nen. Aanleiding voor het geding was een werkbezoek van de ambtenaar op 12 april aan de gevangenis in Alphen aan den Rijn, waar Bayba sin vastzit. Het bezoek vond plaats tien dagen nadat de gevangene aan gifte had gedaan tegen de topamb tenaar wegens ontucht met min derjarige jongens op een seksfeest in Turkije. De tot levenslang veroordeelde Koerd zegt zich door het bezoek geïntimideerd te voelen en eiste dat de ambtenaar zich niet langer met hem bemoeit. Rechter R. Pa ris zegt de zaak niet inhoudelijk te kunnen behandelen. Volgens hem staat niet vast dat de topambte naar zich echt schuldig heeft ge maakt aan ontucht met minderjari gen, zoals Baybasin beweert. Paris noemt de herkomst van een zogeheten aanvullend rapport, dat de raadslieden in het geding had den gebracht, 'volstrekt onzeker'. Volgens de advocaten staat in het rapport informatie van Turkse po litie- en inlichtingendiensten, waaruit zou blijken dat de ambte naar zich in de jaren negentig schuldig heeft gemaakt aan on tucht. Baybasin beschuldigt de ambte naar ervan samen met Turkije een nepzaak tegen hem te hebben op getuigd. De ambtenaar zou dat hebben gedaan om zelf strafvervol ging in Turkije te ontlopen. Bij beschikking van de Rechtbank Middelburg zaak/rol nummer 56261/HA RK 07-7 is de heer W.J. Lukaart RA FM, LN Accountants Adviseurs BV, Wijngaardstraat 51, 4461 DB Goes benoemd tot vereffenaar van de nalatenschap van Johannes Mol, geboren te 's-Gravenpolder op 29 oktober 1925 laatstelijk wonende aan de Weeldijk nr. 1, overleden op 6 december 2006 te Goes. Lukaart Nieuwenhuysen T.a.v. W.J. Lukaart Postbus 2293 4460 MG Goes VAN STRAATEN 'Majoor' Bosshardt was bij leven al een legende. Toch bleef zij bescheiden: 'Niet mij maar Hem komt alle eer toe.' De 'koningin van de Amster damse Wallen' werd ze wel genoemd. Luitenant-kolo nel Bosshardt ging even gemakke lijk om met hoeren en pooiers als met leden van het Koninklijk Huis. Decennialang was ze het boegbeeld van het Leger des Heils. „Daar ga ik niet meer alleen mee over straat. Bovendien zijn die zak ken voor mij te zwaar om te til len." De zware zakken in kwestie waren geldzakken, vol munten en papiergeld. Het resultaat van enke le avonden collecteren en de ver koop van de Strijdkreet in de Am sterdamse cafés, restaurants en seksclubs. Want dat deed de ma joor tot op hoge leeftijd. Een paar duizend gulden per maand was de oogst. Een geldlo- per kwam de opbrengst enkele ke ren per maand bij haar thuis opha len. Alida Margaretha Bosshardt werd op 8 juni 1913 geboren in Utrecht, waar haar ouders een kruideniers zaak dreven. Hoewel hervormd gedoopt, kreeg ze thuis geen echt religieuze opvoe ding. Pas op haar achttiende jaar kwam ze in aanraking met het Le ger des Heils en daarmee kreeg haar leven een onverwachte wen ding. Wat haar vooral in het Leger aantrok was de combinatie van re ligie en iets daadwerkelijk doen voor andere mensen. Een jaar later bekeerde ze zich defi nitief tot het Leger en volgde een opleiding tot heilsofficier. Haar eer ste werkkring was een evangelisa- tiepost in Rotterdam, waarna ze ging werken in een Amsterdams kindertehuis. Omdat het Leger des Heils tijdens de oorlogsjaren door de Duitsers werd verboden, zwierf zij met een groep kinderen door het Gooi. Daar werd ze tijdens het collecteren opgepakt en zat enkele weken vast in een politiecel. In 1948 begon Bosshardt haar werk op de Amsterdamse Wallen en stichtte daar een goodwill- centrum voor maatschappelijk en geestelijk werk voor prostituees, zwervers en alcoholisten. Haar he le bezit bestond uit honderd gul- Alida Bosshardt 1913-20 07 door Thea van Beek den, een vlag van het Leger en de zegen van de Heer. Daar kwam ze als nog vrij naïeve 35-jarige in aan raking met de zelfkant van de sa menleving en leerde er het jargon van de Wallen spreken. Ze kwam in grote, arme gezinnen en leerde er alle seksbazen en pros tituees van die tijd kennen. Hun le venswijze veroordelen, kwam niet voor in haar woordenboek. „Zon de is een verbroken contact tussen God en de mensen. En dat kan ook een bankdirecteur in Amster dam Zuid overkomen." Landelijke bekendheid kreeg Boss hardt in 1959 met haar eerste tv-optreden in het Vara-program- ma 'Anders dan anderen' van Bert Garthoff Geld en goederen stroomden binnen, toen zij daar haar plannen ontvouwde voor een opvanghuis voor dak- en thuislo zen. Drie jaar later ging het cen trum op de Wallen open. In 1965 werd ze wereldnieuws, na dat in de media een foto ver scheen waarop Bosshardt samen met de toenmalige prinses Beatrix de Strijdkreet ventte. Vermomd met pruik, donkere bril en in een oude regenjas trok de prinses sa men met de majoor langs Amster damse cafés en bezochten ze pros tituees en bewoners van de oude binnenstad. Sindsdien onderhield Bosshardt een warm contact met het koningshuis. Ook na haar pensionering hield het werk voor de inmiddels tot lui tenant-kolonel gepromoveerde Bosshardt niet op. „God dienen houdt niet op na je 65ste, als je in de AOW terechtkomt", was haar motto. Ze vertrok naar de Verenig de Staten, waar ze aan de Universi teit van Syracuse een internationa le cursus bejaardenzorg volgde. Tot op hoge leeftijd reisde ze voor spreek- en predikbeurten de verste uithoeken van Nederland af. Haar agenda puilde uit van de afspra ken. Ze bereisde vrijwel alle conti nenten voor congressen, spreek beurten en werkbezoeken in Euro pa, Australië, Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Ontroerend waren de beelden van de majoor die zan ger en schilder Herman Brood in bad deed terwijl ze te gast waren van het tv-programma 'Villa Fel- derhof. Ondanks haar grote bekendheid, tal van prijzen en onderscheiding en waaronder die van Officier in de Orde van Oranje, bleef haar ei gen levensstijl sober. Al die eer was niet aan haar besteed. Het Leger des Heils was haar le ven, trouwen deed de majoor nooit. Dolgraag had ze kinderen gehad, maar tot haar grote teleur stelling is het daar nooit van geko men. Wel was ze twee keer in haar le ven hevig verliefd, beide keren op een gehuwde man. „Een scheiding is voor mij niet te verenigen met mijn eigen principes en die van het Leger." Ze was bekend en bemind en toch vaak eenzaam. „Ik had het gevoel dat ik nergens bij hoorde omdat ik niets voor mezelf had. Altijd klaar staan voor anderen, maar thuis is nooit eens iemand die zegt 'doe je jas aan' als het koud is. Altijd de schouder zijn waarop iemand an ders uithuilt, terwijl je zelf ook wel eens een schouder had willen hebben." Alida Bosshardt Alida Margaretha Bosshardt werd geboren op 8 juni 1913 in Utrecht. Functies: Vanaf 1934: officier Leger des Heils. 1948-1980: oprichting en daarna directie over Good will Centrum Amsterdam. Publicaties: Kracht voor vandaag en mor gen (1986). Wat ik u graag nog zeggen wil (1989). Woord voor de Dag (1991). Een leven voor anderen (1998). Met hart en ziel (2000). Onderscheidingen: Leger des Heils-Orde van de Stichter (1962). Ridder in Orde van Oranje Nassau (1966). Zilveren medaille van Amster dam (1975). Officier in Orde van Oranje Nassau (1985). Yad Vashem (Israël, 2004). H&I3 BfcM HekcL VAT 5oorCr V«-ÖDVA/EM. AAt) TE VK0Lt)|<_ ALKMAAR - Bij een schietpartij in het Alkmaarse NS-station is giste rochtend de 24-jarige Alkmaarse Zeynep Boral doodgeschoten. Ver dachte is haar 28-jarige ex-partner, die zich enkele seconden later door het hoofd schoot. De man overleed 's middags in het zieken huis. De vrouw, zij studeerde rechten in Amsterdam, werd neergeschoten op de roltrap naar een perron. Vol gens getuigen is ze tweemaal in de rug en eenmaal in het hoofd ge raakt. Omstanders hoorden kort te voren roepen: „We zien elkaar te rug in de hemel." Turkse bronnen hebben verklaard dat de Turkse dader en het slacht offer, neef en nicht van elkaar, in scheiding lagen. Tegen de verdach te zou meermalen aangifte gedaan zijn wegens mishandeling van zijn echtgenote. Woordvoerder M. Hartenberg van de politie zegt dat eenmaal aangif te is opgemaakt en dat de zaak daarna in handen van de hulpver lening is gekomen. „Daarmee was verdere politiebemoeienis niet meer nodig. Van meerdere aangif ten van stalking is ons niets be kend." Naar het motief doet de politie nog volop onderzoek. Hartenberg: „We willen exact achterhalen wat de reden is geweest. Eerwraak lijkt onwaarschijnlijk. Eerder moet ge dacht worden aan relationele pro blemen." Het station is urenlang dicht geble ven. Het treinverkeer lag lange tijd stil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4