Nieuwe hoop voor buurtsparen Tholen Aquapolis is jongste attractie Neeltje Jans Projectbureau Zeeweringen pakt Reimerswaals diiktraiect aan Muziekvereniging Concordia verhuist naar gymzaal Zoekweg Enorm aquarium belicht geschiedenis en onderwaterwereld. Subsidie van provincie kan eerste aanzet zijn voor spaarsysteem. Concert Excelsior bij Jachthuis Kloetinge Inbreker Tholen door bewoonster betrapt Borsseletocht voor fietsers en wandelaars Graafmachines zijn doelwit van diefstal Goese winkeliers houden Koopjesmarkt Zorginstellingen krijgen keurmerk Koude- en Kaarspolder krijgt volgend jaar nieuwe steenbekleding. 22 Dinsdag 26 juni 2007 PZC Zeeland B Aquapolis, het zeeaquarium van attractiepark Neeltje Jans is gisteren geo pend voor publiek. Alle bewoners van het aquarium komen van nature voor in de Oosterschelde. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman NEELTJE JANS - Twee lipvissen dan sen om elkaar heen. Sloven zich uit; zijn overduidelijk aan het balt sen. „Een teken dat ze happy zijn", zegt directeur Bert van de Hoef van het Zeeuwse Deltapark Neel tje Jans. Niet dat alles al koek en ei is in het gloednieuwe Aquapolis. Het gisteren voor publiek geo pende zeeaquarium is een 'bak in opbouw'. Dat maakt de verhalen er wel spannend op. Zoals die kreeften die ze uit elkaar hebben moeten halen, vertellen Van de Hoef en pr- en onderwijs man van het park Ted Sluijter. De geschaarde jongens gingen, in hun drang een eigen territorium af te bakenen, meteen met elkaar in ge vecht. De onderwaterwereld moet gelei delijk aan groeien, zo blijkt wel. Met enige regelmaat wordt er een nieuw visje aan de bak toege voegd. Stuk voor stuk afkomstig uit de Oosterschelde. Geen tropi sche vissen dus, zegt Sluiter met nadruk. Het is juist de bedoeling het schoons uit de directe omge ving te tonen. En dat is mooi ge noeg, meldt een tevreden Sluijter. „Dit heeft mijn verwachtingen overtroffen. Het past echt bij Delta park Neeltje Jans". In een tweede ruimte in Aquapo lis is een aantal thema-aquaria - in clusief aaibak - uitgezet. Daarin zit ten dieren die het niet snel zullen redden in de grote - met 300.000 liter water gevulde - 'vissenkom', zoals krabbetjes en steenbolken. Tezamen geven zij zicht op het - tot over de eigen grenzen - be roemde onderwaterleven van de zoute arm. Goudbrasems maar ook kat- en doornhaaien dartelen en drijven rond. Tussen mammoetschedel, veenbank en resten van een Neha- lenniatempel door. Want ook dat is een kenmerk van Aquapolis; het aquarium legt een link met de ont staansgeschiedenis van Zeeland. In beeld. En, vanaf volgende week, dankzij een boekje ook in woord. Een keer of vijf per dag wordt in Aquapolis bovendien een presenta tie gehouden, waarin verteld wordt-over nut en noodzaak van de Stormvloedkering en over het leven onder water. Daarmee past de waterbak uitstekend bij de doel stelling van Neeltje Jans, aldus Van de Hoef Het brengen van edutain ment; een combinatie van educa tie en fun. Daarmee voldoet het Deltapark ook aan de - jaren geleden via een enquête achterhaalde - wens van het publiek. „Daar kwam steevast een aquarium als nummer één op de lijst van wensen uit." Het aquarium Aquapolis is sinds gisteren geopend voor publiek. De onderwaterwereld gevuld met dier en plant uit de Ooster schelde moet geleidelijk groeien. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het zogehe ten buurtsparen bij Thoolse winke liers gaat wellicht toch door nu de provincie Zeeland bijna 25.000 eu ro beschikbaar stelt voor het pro ject. Het buurtsparen is bedacht door woningcorporatie Castria Wonen, die behalve de gemeente Tholen ook Halsteren tot haar gebied mag rekenen. Het systeem is een aan vulling op de cheques, die Castria nu aan haar huurders geeft. Die kunnen besteed worden bij plaat selijke ondernemers, maar aange zien slechts een klein percentage van de Tholenaren huurt, is het positieve effect op de midden stand nihil. Aan het buurtsparen, een systeem met zegeltjes, kan ie dereen meedoen. Bij elke beste- KLOETINCE - Brassband Excelsior geeft zondag een concert in de tuin van het Jachthuis in Kloetin ge. De brassband brengt een geva rieerd programma: van rock- tot koraalmuziek. Het concert begint om half twaalf Indien de weersomstandigheden ongustig zijn, wordt het concert verplaatst naar een nabijgelegen schuur. THOLEN - In een woning aan de Doelweg in Tholen is zondaga vond laat een inbreker door de be woonster op heterdaad betrapt. De vrouw kwam tegen twaalf uur thuis en zag een man in de keuken staan. De insluiper gaf de bewoon ster een duw, waardoor de vrouw ten val kwam. Vervolgens ging de inbreker er via de keukendeur van door. ding krijgt een klant een aantal ze gels met een waarde van twee cent. Als ze een pagina in hun boekje vol hebben, kunnen ze de waarde ervan (twee euro) inzetten als betaalmiddel. Overigens blijft Castria aan haar huurders ook ge woon cheques uitreiken. De corporatie had het buurtsparen eerder dit jaar al willen invoeren, maar de belangstelling onder win keliers valt erg tegen. In heel het gebied, inclusief het redelijk win- kelrijke Halsteren, hebben zich niet meer dan 53 middenstanders aangemeld. Castria zegt er mini maal zeventig nodig te hebben om van start te kunnen gaan. Het pro bleem is echter dat veel onderne mers eerst de kat uit de boom wil len kijken om zich later, bij succes, Het buurtsparen in de gemeente Tholen gaat wellicht toch door. De provincie draagt een kleine 25.000 euro bij aan het spaarsys teem van lokale winkeliers. BORSSELE - De Sportvereniging Borssele (SVB) houdt zaterdag 30 juni de Borsseletocht. Het gaat om een tocht voor zowel wandelaars als fietsers. De afstanden bedragen respectieve lijk 5,10,15 en 25 kilometer. De tocht voert langs de dijken van de Zak van Zuid-Beveland. De start is tussen 9.00 en 13.00 uur in het Troyehonk aan de Troyeweg in Borssele. THOLEN - Op de Thoolse Oester- dam zijn in het afgelopen weekein de uit vier graafmachines goede ren gestolen. Uit de machines, die daar in ver band met werkzaamheden staan, werden onder meer enkele gereed schapskisten en een brandblusser meegenomen. Volgens de politie bedraagt de waarde van de buit en kele honderden euro's. alsnog bij het initiatief aan te slui ten. Castria heeft de hoop nu gevestigd op enkele overheden. Met een sub sidie van de gemeenten Bergen op Zoom en Tholen en de provincie Zeeland zou alsnog een start kun nen worden gemaakt. Die laatste komt nu over de brug. De kleine 25.000 euro die de provincie be schikbaar stelt, is weliswaar min der dan Castria Wonen had ge vraagd, maar de corporatie is er blij mee. In het begin moeten kosten ge maakt worden voor onder meer een promotiecampagne en het drukken van zegels en boekjes. Als het buurtsparen eenmaal loopt en meer ondernemers gaan mee doen, zou de subsidie niet meer nodig zijn. Castria vindt dat het niet haar taak is om de financiële risico's van het project te dragen. De kans bestaat dat het spaarsys teem komend najaar nog wordt in gevoerd. GOES - Ondernemers Organisatie Goes houdt donderdag de traditio nele zomerkoopjesmarkt. Winkeliers uit de binnenstad stal len vanaf acht uur 's ochtends tot circa vier uur 's middags op de Gro te Markt in Goes hun aanbiedin gen uit. Het gaat vooral om modemerkarti kelen die voor lage prijzen van de hand gaan. De markt telt meer dan 45 kramen. GOES - Ook de Goese zorgcentra Gasthuis en Randhof en thuiszorg Ter Weel ontvangen een bronzen keurmerk in de zorg. De bijbehorende certficaten wor den morgen officieel overhandigd door directeur T. Peekei van de pa tiëntenorganisatie Klaverblad. Di verse zorgorganisaties in de regio beschikken al over een dergelijk keurmerk. door Luc Oggel MIDDELBURG - Projectbureau Zee weringen pakt volgend jaar het dijktraject Koude- en Kaarspolder in de gemeente Reimerswaal aan. Over een lengte van 1,3 kilometer wordt de steenbekleding vervan gen en versterkt. Het dijkvak, dat direct ten oosten van de ingang van het Kanaal door Zuid-Beveland ligt (ter hoogte van Wemeldinge), voldoet net als veel andere Zeeuwse dijken niet aan de veiligheidsnorm. Uit onderzoek is gebleken dat ze niet bestand zijn tegen zeer zware stormen. Sinds 1996 werken Rijkswaterstaat en de twee waterschappen samen in het project Zeeweringen om alle met steen beklede delen van de buiten taluds waar nodig te verbeteren. De huidige steenbekleding van het dijkvak Koude- en Kaarspolder be staat voor meer dan de helft uit na tuursteen en verder uit betonzui- len en Fixstone (open steenasfalt). Dat materiaal wordt eventueel her gebruikt bij de nieuwe steenbekle ding, die op de zogeheten boventa- fel geheel word vervangen door be- tonzuilen. Het aanpassen van de bekleding heeft tot gevolg dat het buitenta lud van de dijk de eerste jaren kaal oogt, omdat met het verwijderen van de huidige bekleding ook de begroeiing verdwijnt. Vanwege de veiligheid mag het werk alleen buiten het stormsei zoen, dus van 1 april tot 1 oktober, worden uitgevoerd. Door een zorg vuldige keuze voor de aan- en af- voerroutes van materieel is de over last voor de omgeving beperkt. Zo wordt de Breedsendijk langs de in laag niet voor transport gebruikt. De scheepvaart en de nabijgelegen verkeerspost Wemeldinge hebben geen last van het werk. In totaal moet langs de Ooster schelde 173 kilometer dijk worden versterkt. door Rob Paardekam THOLEN - Muziekvereniging Con cordia uit Tholen groeit uit zijn jas en verruilt daarom de huidige repe titieruimte aan de Oudelandse- poort voor de gymzaal aan de Zoekweg. De muzikanten oefenen nu in een lokaal van de kleuterschool, maar zitten daar als haren op een hond. „We zitten daar met zestig man", zegt C. van der Linde. „Dat is niet meer verantwoord." De gymzaal biedt voorlopig soe laas, maar Van der Linde ziet het als een tijdelijke oplossing. De ge meente werkt momenteel aan een plan om het hele gebied waar nu de sportvelden, de scholen en het gemeenschapscentrum liggen, op de schop te gooien. Concordia kan straks wellicht een plekje krijgen in een groter Meulvliet of in de au la van één van de scholen. „Maar dan ben je al snel tien jaar verder", schat Van der Linde. „Daarom zijn we blij met deze tussenoplossing." De muziekvereniging heeft in het verléden al eens een paar keer gere peteerd in de gymzaal en weet zo doende dat de akoestiek er goed is. Verder worden nog wat kleine aan passingen verricht. Zo kan één van de doucheruimten worden benut voor de opslag van instrumenten. Concordia krijgt één van de nood- lokalen, die de scholen in Sint-An- naland straks niet meer nodig heb ben. Die komt naast de gymzaal. Kleine groepen of individuele leer lingen kunnen er repeteren. Con cordia verhuist komend najaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46