I sé n d PZC Goes mag haven niet laten varen Alle oma's zijn toch verwenoma's? 21 Westerschelde slokt schuim op BEVELANDEN-THOLEN Rabo-renner Thomas Dekker debuteert in Tour de France 35 Hemdrok blijft verrassend hip 30 Koninklijke Schuttevaer pleit voor behoud van de huidige waterweg. A/i fnmm'.mm Crème Mattie Konst-Lampert uit Kloetinge is Oma van het Jaar geworden. Dinsdag 26 juni 2007 Tip? redgoes@pzc.nl door Lilian Dominicus GOES - Offer niet het hele havenge bied van Goes op voor de nieuwe woonwijk Waterstad. De economi sche belangen zijn daarvoor te groot. Dat is de oproep van belan genvereniging voor binnenschip pers Koninklijke Schuttevaer aan het gemeentebestuur. Het overslagvolume was in 2006 482.000 ton; de omzet is de afgelo pen jaren alleen maar toegeno men. Als de waterweg wordt geslo ten, moet het vervoer van bouw materiaal voor de nieuwe wonin gen bovendien over de weg plaats vinden. „Met alle gevolgen van dien voor de verkeersdruk in de toch al drukke stad", sprak woord voerder J. de Vries van de Konink lijke Schuttevaer regio Zeeland gis teravond tijdens de commissiever gadering grondgebied. De Vries wees de Goese politiek er op dat in de toekomst de A58, net als de snelwegen elders in het land, wél eens zou kunnen dichtslibben. En dan wordt een aanvoerroute over het water weer een interessant alternatief. „Maar als wij dan alle schepen achter ons verbrand hebben," zo betoogde hij, „en onze haven hebben wegge geven voor andere dan de oor spronkelijke doeleinden, dan kun nen wij nog wel eens spijt krijgen van beslissingen in het verleden." Bovendien zijn binnenhavens be langrijke bronnen van werkgele genheid. De Vries: „De binnenha- Belangenvereniging voor binnen- schippers ziet een groot risico in het opgeven van de havenfunctie voor de wijk Waterstad. Er moet een tussenoplossing komen. vens in Nederland hoeven niet on der te doen voor de zeehavens. De rechtstreekse werkgelegenheid valt er zelfs hoger uit: 66.000 banen te genover 58.000 in de zeehavens." De Vries vindt het daarom be vreemdend dat in de plannen van Goes voor Waterstad 'de mogelijk heden van aanvoer en overslag niet onderkend worden'. „Wij wil len erop wijzen dat wonen en wer ken in veel plaatsen prima samen gaan." Daarnaast pleitte De Vries voor een oplossing voor de Goese bin nenvaartschippers. Die verliezen in de huidige bouwplannen hun ligplaatsen. Het gaat om ongeveer tien gezinnen die op het water hun brood verdienen, maar op vrije dagen aan wal gaan om vrien den en familie te kunnen bezoe ken „Indien dat niet op de huidige locaties kan, is het de moeite van het overwegen waard om een in- steekhaven in het kanaal te graven ter hoogte van het Goese Sas." Wethouder M. Dieleman (ruimte lijke ordening, CDA) beloofde gis teren om in juli met de Koninklij ke Schuttevaer te praten. „Dit is be langrijke informatie, we zeggen niet direct nee voordat alles is dichtgetimmerd", aldus Dieleman. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het grootste deel van een sterk schuimblusmiddel in de oude veerhaven van Terneuzen is de voorbije dagen in de Wester schelde terechtgekomen. De stof is niet schadelijk voor het milieu. Rijkswaterstaat, de eigenaar van het terrein, laat ook het nog reste rende deel opslokken door het wa ter. In de nacht van zaterdag op zon dag liet een onverlaat zo'n twee honderd liter schuim uit een voer tuig van de Koninklijke Land macht stromen. Het voertuig, dat was opgesteld als attractie op de Havendagen, was niet afgesloten. Om één liter van het spul op te ruimen, zou twaalf duizend liter water nodig zijn. Voor de hele weggestroomde hoe veelheid zou dus 2,4 miljoen liter water nodig zijn. Zover komt het dus niet, omdat bij hoogwater in combinatie met regen het meeste schuim al in zee is terechtgeko men. Rijkswaterstaat onderzocht giste ren of het nog resterende goedje moest worden verwijderd. Zij be sloot om ook het resterende deel op 'natuurlijke wijze' te laten op ruimen. Tip? redactie@pzc.nl De Goese vrouw vindt dat ze er nog zeer jong uitziet. Daarnaast houdt ze van goede en lekker rui kende parfums. Die kopen, dat valt echter niet mee. Niet dat ze in de bekende parfumeries niet haar lievelings- geuren hebben, noch dat ze in de zaken echt extreme prijzen vra gen. Nee. Wat haar tegenstaat aan een bezoek aan een parfumerie is het ongevraagd aanbieden van anti-rimpelcrème. Alsof zij eruit ziet als een verschrompelde vrouw, zo voelt het telkens als zo'n jonge blaag, met een strak huidje, op een onschuldige toon vraagt of ze 'ook hier wat van mag meegeven'. door Lilian Dominicus GOES - Ze kan zich inmiddels wel een beetje voorstellen wat het is om Bekende Nederlander te zijn. Interviews op tv, een persfotograaf op de stoep, reportages in tijd schriften, de telefoon rinkelt de he le dag en er staat een groot span doek in de tuin. Hebben de buren geplaatst toen ze hoorden dat Mat- l tie Konst-Lampert (67) uit Kloetin ge afgelopen weekeinde is verko zen tot Oma van het Jaar 2007. Maar oma Mattie heeft er gelukkig geen problemen mee om midden in de belangstelling te staan. „Erg leuk", vindt ze het. Gisteren was ze de hele dag onderweg voor het programma Lijn 4 van RTL4. „Ik vond het wel interessant om te kij ken hoe het er aan toe gaat in zo'n studio", zegt ze. Instigator van al deze media-aan dacht is kleindochter Sofie He- ijstek (9). Die had haar oma opge geven zonder haar daarvan op de hoogte te stellen. Pas toen oma Mattie was genomineerd kwam de aap uit de mouw. „Dat was wel even slikken", zegt Mattie. Maar Sofie is apetrots dat haar oma het is geworden. Niet alleen vanwege het mediacircus, ook van wege de prijzen: een bokaal, een oorkonde, een verblijf in een va kantiepark voor de hele familie, een dagje Linnaeushof en een speelgoedpakket. En de gevoelens zijn wederzijds. Oma Mattie: „Ze heeft zelf de brief geschreven en een videofilm gemaakt. Daar zie je mij terwijl ik op m'n kleinkinderen pas, dat ik op de fiets aan kom rijden. Het is een mooie film geworden." Waarom juist zij is verkozen tot Oma van het Jaar, blijft voor Mat tie een beetje gissen. Ze gaat met de kinderen mee als ze een zwem diploma halen, naar de judo, ze maakt lekkere boerenkool en erw tensoep, ja dat wel. Een echte ver wenoma, zoals de jury al oordeel de. Maar, zegt ze, vertwijfeld: „Alle oma's doen dat toch?" Mattie Konst-Lampert (67) samen met kleindochter Sofie (9) voor het spandoek in de tuin. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45