loodgieters en metselaars 'Hoog op het dak, zit ik op m'n gemak' Goesenaar jaar cel in Paar<*weiland De vai Vaklui Te veel wind voor foto's stierf met aan ondervoeding OPRUIMING www.interieur-paauwe.nl PZC Dinsdag 26 juni 2007 j 3 COMMENTAAR Nederland heeft behoefte aan vaklui. Daarom wordt de ambachtsschool op proefin ere hersteld. Dat lijkt mooi. Maar aan dit experiment kleeft een groot risico. Vooral als de ouderwetse school wordt gekopieerd. Want die was zeer eenzijdig. Na weken werken kwam de leerling dan thuis met zijn metaalwerkstuk of met zijn timmermanskist. En na verder eindeloos vijlen, schaven, boren, frezen, solderen of lassen was de vakman dan klaar. Dat leidde vaak tot levenslang eentonig werk. Als de ambachtsschool straks de vakman oplevert die alles weet van lijmen en kitten, maar verder niets kan, gaat het opnieuw fout. door Cornelleke Blok Al zijn hele leven wilde hij loodgieter worden, net als zijn vader. )an Brouwer (20) uit Vlissingen koos bewust voor een ambachtelijk beroep. „Dit werk trekt me. Ik zou niet in een kantoor willen zitten." Dakdekken doet Jan het liefst, ver telt hij, terwijl hij een Wemel- dings balkon waterdicht maakt. „Hier zie je nog eens wat. Hoog op het dak, zit ik op m'n gemak", lacht Jan. „Elke dag is weer anders. Ik ben niet alleen dakdekker, maar ik repareer ook cv-ketels, leidingen en ik doe rioleringswerk. De varia tie is groot, dat vind ik het mooi ste van dit vak." ]an heeft nooit getwijfeld over zijn beroepskeuze. „Ik weet eigenlijk niet beter. Mijn vader heeft al 22 jaar een eigen zaak. Veel van mijn leeftijdsgenoten wisten op hun zes tiende of zeventiende nog niet wat ze wilden. Nou, daar heb ik MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 32-jarige man uit Goes, tegen wie een gevangenisstraf van twee jaar was geëist voor het verkrachten van een 17-jarige meisje, daarvoor een gevangenisstraf van een jaar opgelegd. Daarnaast verdwijnt de man nog eens vier maanden achter de tra lies als tenuitvoerlegging van een eerder vonnis. De man ontmoette op 4 februari van dit jaar het meisje in het Goe- se uitgaansleven. Samen gingen ze nooit last van gehad hoor." Na het vmbo metaaltechniek en twee jaar mbo installatietechniek, kon hij drie jaar geleden beginnen bij het bedrijf van zijn vader, dat hij in de toekomst wil overnemen. Jan had graag wat meer over de praktijk ge leerd in zijn vooropleiding. „In de eerste en tweede klas had ik duits en geschiedenis. Daar heb ik niks aan. Mijn vader heeft op de am bachtsschool gezeten en leerde veel meer over materialen. Dat kreeg ik niet. Maar ja, het meeste leer je toch in de praktijk. Elke si tuatie is weer anders." Bij zijn leeftijdsgenoten merkt Jan regelmatig afkeer van ambachtelij ke beroepen. Goede voorlichting is volgens hem de oplossing. „Je hebt met vooroordelen te maken. Veel mensen denken dat je met je knieën in de stront staat als je loodgieter bent. Er wordt vaak niet goed verteld wat het vak pre cies inhoudt. Ik vind dat ze op de een stukje wandelen. Op een bank je bij de Veste werd ze door hem seksueel misbruikt. Op het moment dat er een man voorbij kwam, wist het meisje te ont vluchten. Kort daarna deed ze aan gifte. De Goesenaar erkent wel seks met haar te hebben gehad, maar dat was volgens hem vrijwillig ge beurd. Twee weken geleden liet de Goese naar nog luidkeels weten dat hij bij een schuldigverklaring zeker tien jaar celstrafwilde hebben. middelbare school al moeten be ginnen met voorlichting. Je zou leerlingen uit de eerste of tweede klas kunnen laten meedraaien met door René Hoonhorst ZAAMSLAG - Het paard dat zater dag dood in een wei bij De Val werd aangetroffen, is overleden door koliek, en niet door onder voeding. Het dier is door de eigenaresse al tijd goed verzorgd en was een paar dagen voor zijn dood nog in rede lijke conditie, meldt dierenarts A. de Bruyn uit Sint Jansteen. De poli tie kreeg zaterdag een melding van de Dierenbescherming over een dood paard. Er bestond een ver praktijklessen van de derde of de vierde klas. Je moet die schoolgas ten op tijd laten zien wat een be paalde richting inhoudt." moeden van verwaarlozing. De ei genaresse van het paard, die het verlies van het dier al erg genoeg vindt, voelt zich ernstig bescha digd. Ze kocht het Friese paard een jaar geleden juist om hem een beter leven te geven. Dierenarts De Bruyn trof het dier vorige week" nog gezond aan. „Het was wel een wat ouder Fries paard. Die hebben vaak een wat doorgezakte rug. Het dier was ook aan de mage re kant, maar sterkte juist goed aan sinds mijn cliënte het kocht." De vakcolleges zullen de theorie tot het wettelijke minimum beperken, twintig procent van de lestijd. Dat lijkt nogal schraal. Maar veel jongelui leren makkelijker met hun handen dan met hun hoofd. Dus als meer handwerk de hoge uitval uit het vmbo kan keren, is dat prima. Op één voorwaarde: Het nieuwe vakonderwijs moet zich niet alleen maar richten op de markt. Want dan zou er nu bijvoorbeeld slechts voor de metaal en de bouw worden opgeleid. Het gaat pas goed als vaklui nieuwe stijl een specialisme hebben dat de grillen van de arbeidsmarkt fier kan doorstaan, of als ze zo breed zijn dat ze zich gemakkelijk kunnen aanpassen. Zuidweg 203 Zonnemaire 0111 401318 ZONNEMAIRE - De expositie Ag- ri-cult bij Zonnemaire is vandaag tijdelijk gesloten. Over het polderland waait naar verwachting een straffe wind en uit voorzorg zijn de zestien reus achtige foto's die in het landschap staan even neergehaald. De exposi tie van verschillende fotografen is - afhankelijk van het weer - mor gen weer te zien langs de Schapen- weg. De foto's zijn een voorlopig blij vende herinnering aan een week einde vol kunst bij Zonnemaire. Een weekeinde dat ook al geteis terd werd door het weer en vooral forse regenbuien. - IHROOM-VANADIUM 'tétriiiistreüêlêiïiéi Jan Brouwer (20) uit Vlissingen aan het werk op een balkon. Hij wist al op jonge leeftijd dat hij loodgieter wilde worden. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3