ar oud te zijn De strijd in de kerk blijft altijd doorgaan /h PZC Dinsdag 26 juni 2007 31 ook veel aandacht aan de mode show die in maart van dit jaar in de Grote Kerk in Veere werd ge houden. Jonge modellen droegen bijzondere stukken uit de collectie van het museum, in combinatie met kleding van het modieuze merk Gsus. Het verschil tussen oud en nieuw was soms nauwe lijks te zien. Jongens oogden in een hemdrok van 150 jaar oud en met een bloedkoralen halsketting verrassend modern. Een mooi boek, dus. Alleen de ti tel - die ook verder niet wordt ver klaard - blijft wringen. Het mu seum hecht aan de term Zeelan der, omdat die internationaler zou overkomen. Vooralsnog klinkt het woord erg Duits en nogal tegenna tuurlijk in Hollandse en vooral Zeeuwse oren. Naast het modeboek heeft het mu seum bijna veertig topstukken ge bundeld in een handzaam en zeer betaalbaar boekje. Verder heeft directeur Valentijn Byvanck Kunst moetje voelen ge schreven en samengesteld. Het is een - wat fragmentarisch - 'pam flet over museale vernieuwing' en laat zich dan ook lezen als een be ginselverklaring van het nieuwe Zeeuws Museum. De tijd dat een museum alleen oude spullen op bergt is voorbij, zo luidt de kern. De collectie moet nieuw leven worden ingeblazen. „Het nieuwe museum is een cultuurproducent. Het gebruikt de collecties als grondstof voor het erfgoed van de toekomst." Boeken Zeeuws Museum: - 'Zeelander Collectie', door Valentijn By vanck Karina Leijnse (red.), tweetalige editie (Nederlands/Engels), 24,90 euro. - 'Kunst moet je voelen', door Valentijn Byvanck, 9,90 euro. - 'Zeeuws Museum. Topstukken', (ook En gel- en Duitstalige edities), 3,00 euro. - 'De tapijten van Zeeland', door Katie Heyning (ook in Engels), 14,95 euro. Linnen vrouwenhemden, getoond tijdens modeshow in maart van dit jaar. foto Anda van Riet Jak (katoen/linnen), Tholen, ca. 1850. foto Anda van Riet Halsketting, Zuid-Beveland, ca. 1900. foto Anda van Riet NAMEN 't Huis Vermuyden De Schakerloopolder ligt ten zuiden van de stad Tholen. Het is oud gebied voor Zeeuwse begrippen: van vóór 1200, en nauwelijks geïnun deerd. De buurtschap - Het Oudeland - vroeger een dorp, ligt in die polder. Die naam zegt al genoeg. Vroeg in de ze ventiende eeuw liet Johan Vermuyden, burgemeester van de stad Tholen, in het zuidoosten van de Schakerloo polder een magnifieke boerde rij neerzetten - geheel uit steen opgetrokken, ook de schuur. Het huis was meer pa triciërswoning dan boeren huis. Als het stadse leven hem en de zijnen te druk en te woelig werd, trok het gezin zich terug in de wijde polder op de boerenbuitenplaats. Omgeven door grachten en voorzien van een keur aan tui nen en een boomgaard. Toen Johannes oud was, trok hij zich helemaal terug op de hoeve, en ging schrijven - voornamelijk stichtelijke pen nenvruchten. Na zijn dood erfde zoals gebruikelijk zijn zoon Bartholomeus - een mi litair - de hoeve met alle gron den. Die laatste Vermuyden (Vermue op z'n Zeeuws) was getrouwd met mejuffrouw Ca- tharina Ketting. Ze overleefde hem en lange tijd werd de boerderij ook 'de Kettinghoe ve' genoemd. De Vermuy- dens - althans deze tak - stier ven uit, en begin achttiende eeuw duikt de naam Bierens op. De afstammelingen van deze naam wonen er nog. He lemaal in het oosten van de Schakerloopolder, tegen de dijk van de Strijenpolders, ligt de boerderij als een ver scholen juweel. Eén van de mooiste Zeeuwse herenboer derijen, een vroege parel uit de zeventiende eeuw en nog steeds een goed onderhou den sieraad in het landschap. Gerard Smallegange door Rinus Antonisse Honderd jaar gingen twee kerkelijke stromin gen - de Ledeboerianen en de Kruisgezinden - samen in de Gereformeerde Gemeenten. Bij het verenigen van de 13 kruiskerken en 22 ledeboeriaanse gemeenten speelde dominee G. H. Kersten (medeoprichter van de SGP) een belangrijke rol. Een deel van de Ledeboerianen, onder aanvoering van de predikant L. Boone te Sint-Philipsland, deed niet mee. De opvattingen over hoe te geloven lagen daarvoor te ver uiteen. Verschil van inzicht bleef de Gereformeerde Gemeenten achtervolgen. In 1953 en 1980 deden zich scheuringen voor. Verdeeldheid over theologische opvattingen is in bevindelijke kringen een kwetsbaar onderwerp. Adriaan van Belzen, die opgroeide in de Gereformeer de Gemeenten in Nederland van Middelburg schreef het boek Terugblik over de gebeurtenissen in de afge lopen honderd jaar. Hij doet dat aan de hand van ge sprekken met zeven predikanten en drie ouderlingen. Zij zijn afkomstig uit kerkverbanden die te maken hebben met de samensmelting van 1907. Hoe gevoelig praten over geloofszaken in deze krin gen altijd ligt, blijkt uit het feit dat Van Belzen geen dominees van de Oud Gereformeerde Gemeenten en de Gereformeerde Gemeenten in Nederland (buiten verband) bereid vond mee te werken. „De strijd in de kerk zal altijd door blijven gaan", merkt dominee F. Mallan, een van de geïnterviewden, ter zake op. Naast terugblikken heeft Van Belzen ook gepeild hoe groot de bereidheid is nader tot elkaar te komen. De onderlinge (theologische) verschillen hoeven niet zo'n belemmering te zijn. Eerder onderzocht hij de opvattingen van de partijen die in 1953 bij de scheu ring (waarvan menigeen nog nooit achter is gekomen waar het precies om draaide) betrokken waren. Hij deed dat door honderden preken te beluisteren van predikanten uit de betrokken kerkverbanden. Zijn conclusie: er zijn wel verschillen opgevallen, maar die betroffen slechts bepaalde gebruiken of ac centen. Van Belzen stelt dat er op een vreemde ma nier langs elkaar heen gepraat werd en wordt. De geïnterviewden tonen allen wel het verlangen dat er eens weer gezamenlijk verder gegaan kan worden. Zelfs de hoogbejaarde Mallan, die nog een stap ver der gaat en zegt geen bezwaar te hebben tegen samen werking in interkerkelijke instellingen. „Op ethisch ge bied kun je zelfs wel met de roomse kerk samenwer ken." Menige gesprekspartner heeft banden met Zeeland. Niet verwonderlijk, omdat het gedachtengoed van de Gereformeerde Gemeenten in de provincie flink wor telt. Eén van de geïnterviewden is SGP-gedeputeerde George van Heukelom, die zich pas als 17-jarige tot de kerk bekeerde en ouderling is in de Gereformeerde Gemeente in Nederland (buiten verband) te Nieuwer- kerk. Hij zou de binnenverband en buitenverband ge meenten liefst weer verenigd zien. Van Belzen schrijft zijn boek van binnenuit. Dat wil zeggen met veel kennis van zaken, wat ook in de in terviews tot uiting komt. Nadeel is dat de inhoud voor mensen die niet op de hoogte zijn met de roerse len binnen deze stromingen, moeilijk te volgen is. Misschien hebben de gelovigen er zelf geen bood schap aan, maar enige verduidelijking zou tot een bre der begrip kunnen leiden. Nu blijft het beeld bestaan - het wordt zelfs nog ver sterkt - dat sprake is van groeperingen met soms wel zeer vérgaande fundamentalistische opvattingen. Het praktiseren van de woorden uit Johannes 17, 'Heilig ze in Uw waarheid, Uw woord is de waarheid, opdat zij allen één zijn', blijkt niet gemakkelijk te zijn. Terugblik. Gesprekken over verleden, heden en toekomst van de vier Gereformeerde Gemeenten. Door Adriaan van Belzen. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Prijs 17,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33