Buitengebied Hemdrok van 150 j; blijkt verrassend hit Dankzij Lely in 1953 snel rampherstel Rouwbeuk. foto Anda van Riet Staal van een beuk, gemaakt van zijde en kralen. foto Ivo Wennekes 30 Dinsdag 26 juni 2007 PZC De heropening van het ingrijpend vernieuwde Zeeuws Museum wordt gevolgd door een stroom boeken. Deze ogen als luxueuze pro motiebrochures voor de Zeeuwse cultuur historie én -toekomst. Het Zeeuws Museum in Middelburg is momenteel een van de productiefste uitgevers in de provincie. De afgelopen weken is het ene na het andere boek verschenen. De reeks is vooral een verantwoor ding, weergave en neerslag van wat in de zeven jaar dat het mu seum gesloten is geweest, allemaal tot stand is gebracht. In de openingsweek, begin deze maand, werd al een nieuw boek over de wandtapijten gepresen teerd: het informatieve en lezens waardige De tapijten van Zeeland, geschreven door Katie Heyning. Inmiddels is de boekenstapel aan zienlijk gegroeid. Het meest in het oog springt de uitgave met de cu rieuze titel Zeelander Collectie. Het is een zeer fraai uitgevoerd en vormgegeven boekwerk over wat voorheen de klederdrachtencollec tie werd genoemd en in het nieu we museum de mode-afdeling heet. De schoonheid van de stof fen waarmee door de eeuwen heen de streekdracht werd ge maakt, wordt ten volle getoond, vooral door details ervan uit te ver groten. Bondige teksten geven ach tergrondinformatie, maar het is toch vooral het oog dat wordt ver wend. Het museum ziet zijn collectie niet alleen als historie, maar ook als inspiratiebron voor hedendaag se ontwerpers. De resultaten van de eerste experimenten daarmee zijn te zien in het museum. Die to nen aan dat de dracht van weleer nog altijd actueel kan zijn, hip zelf. Om die reden besteedt het boek door Rolf Bosboom Bij de viering van het 75-jarig be staan van de Af sluitdijk bezocht prins Wilem- Alexander on langs met naza ten het stand beeld van Lely. foto Marcel Antonisse door Rinus Antonisse Willem van der Ham is bezig aan een indrukkende reeks boeken over Waterstaat en vooral Waterstaters, de men sen achter de Staat in de Staat. Na 'Mees ter van de Zee', over de grondlegger van de deltawerken Johan van Veen, is er nu 'Verover mij dat Land', over de grondleg ger van de Zuiderzeewerken Cornelis Le ly (1854-1929). Geschreven in opdracht van Rijkswaterstaat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Afsluitdijk. Van der Ham portretteert Lely als 'de grondlegger van het moderne Neder land'. Vooral bekend van afsluiting en in poldering van de Zuiderzee, maar Lely deed veel meer. Op het monument op de Afsluitdijk staat de bekende spreuk 'Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst'. Naadloos van toepassing op Lely, volgens Van der Ham. Mede omdat de sociaal-li berale waterbouwer drie keer minister was en investeren in een nieuw Neder land als een belangrijke opdracht zag. Met Zeeland heeft Lely niet zoveel recht streeks van doen gehad. Wel afgeleid. Door de bouw van de Afsluitdijk en de inpolderingen in de Zuiderzee kon veel waterbouwkundige ervaring worden op gedaan. Die kwam zeer goed van pas bij het herstel van de door de Februariramp van 1953 getroffen dijken in Zuidwest-Ne derland. De Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzeewerken sloot na de ramp veel Zeeuwse dijken. De waterbouwers schrokken niet meer terug voor de veel moeilijker te beteugelen deltawateren met hun nog veel diepere geulen en sterk ere stromingen, stelt Van der Ham. Hij beschrijft uitvoerig hoe Lely er in slaagde zijn ideeën te verwezenlijken. Dat gebeurt met duidelijke bewondering, voor de persoon. Niet voor niets kent Van der Ham aan Lely visionaire gaven, dadendrang en een vermogen plannen te verwezenlijken toe. Verover mij dat land. Lely en de Zuiderzee werken. Door Willem van der Ham. Uitge verij Boom, Amsterdam. Prijs 39,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32