Zeeland Gevraagd: timmerlui, Eis: cel voor verkrachting Vakmanschap is meesterschap Favorieten De krant 4 weken voor €9,95! PZC Ouders zien hun kinderen liever niet in een vak waarbij je een overall aan moet Meer praktijkgericht onderwijs stimuleert naar beide kanten. Vlissinger ontkent gedwongen seks met 2i-jarige buurvrouw. 2 I Dinsdag 26 juni 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT yff-Éy y; Zo vlak voor de vakantie moet alles nog even af. Dit moet nog even afgerond, dat opgeruimd, dit afgeschre ven, dat ingericht. Alsof ik verwacht in de vakantie door de bliksem getroffen te worden heb ik een takenlijst die absoluut vóór t juli af moet zijn. Eén van die dingen is de kamer van mijn dochter. Samen gaan we op deze druilerige dag de strijd aan met haarelastiekjes, knuffels, kattebelletjes, poppenkleertjes enzovoorts. Je hebt bewaarders en je hebt weggooiers. Zij behoort duide lijk tot de eerste categorie. Ik wil haar leren dat ze af en toe iets moet weggooien. Nu ben ik niet echt de beste docent op dit ge bied, maar betere hebben we hier niet. Haar vader hecht nog steeds aan het trainingsjack dat hij droeg toen hij die jonge god van zeventien op het voet- Ik slik on stnn balveld was' °m over zi'n oude acup geitenwollen sokken nog maar het resoluut in te zwijgen. Gedurende de ochtend komt de vuilniszak met ijzeren regelmaat, het favo riete pennetje (dopje kwijt), het favoriete popje (hoofd ontbreekt), het favorietje spelletje (dob belstenen weg) tevoorschijn. Kortom een heerlijke kamer vol favorieten. Ik zit naast de grijze vuilniszak en ben onverbiddelijk. Mijn werphand stokt als-ie het roestige blikken spaarpotje zonder bodem vasthoudt. „Mijn favoriete spaarpotje", denk ik. Zo lang geleden aange schaft, dat het in de nevelen der geschiedenis verborgen ligt. Ik slik en stop het resoluut in de vuilniszak. Ze haalt het er weer uit en zegt: „Dat is zonde mam!" „Ja, dat vind ik ook", denk ik, maar ik zeg: „Nee schat, echt niet." Ik slik en geef mezelf een Oscar voor deze rol. Mijn spaarpotje! COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Terugkeer van de aloude ambachtsschool moet het tekort aan technisch personeel oplossen, vindt scheidend voorzitter H. de Boer van de Taskforce Jeugdwerkloosheid. Zeeuwse scholen twijfelen. door Cornelleke Blok Dat jongeren warm ge maakt moeten wor den voor technische beroepen, daar zijn de directeuren van de vmbo-afdelingen van verschil lende Zeeuwse middelbare scho len het over eens. Allemaal heb ben ze te maken met dalende leer lingenaantallen bij de technische opleidingen. Maar of de terugkeer van de ambachtsschool de oplos sing is voor het probleem, betwijfe len ze. „Wij willen leerlingen juist een brede basis geven", zegt vm- bo-sector-directeur J. Heeres van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW). „Het is belangrijk dat leerlingen geïnteres seerd blijven in technische beroe pen. Daarom zijn we een nieuwe opleiding begonnen: 'techniek breed'. We willen leerlingen ken nis laten maken met alle facetten van techniek. Ze kunnen hun ta lenten ontwikkelingen en kijken waar hun voorkeur ligt." Heeres ziet niet veel in de terug keer van de ambachtsschool. „Er zijn leerlingen die al van jongs af aan weten wat ze willen, maar er zijn er ook heel veel die dat nog niet weten. Een brede opleiding is belangrijk, want als de leerlingen later bij een klant komen, moeten ze niet alleen een verwarmingske tel kunnen repareren, ze moeten ook de klant aan zich kunnen bin den. Bovendien willen ze op hun twintigste vaak weer wat anders. Een leven lang bij één baas, dat be staat niet meer." Vmbo-sectordirecteur P. Baecke van de Stedelijke Scholengemeen schap De Rede in Terneuzen ziet een vakgerichte vmbo-opleiding wel zitten. „Het is voor een aantal leerlingen goed als ze direct in aan- het ROC en een aantal grote be drijven, om de instroom in de technische opleidingen te bevorde ren. Leerlingen zien vaak het vak niet meer. Daarom kunnen ze een dag meelopen in een bedrijf." Toch ziet Baecke het aantal leerlin gen dat kiest voor een technisch vak, steeds verder afnemen. „Wij bieden een breed scala aan techni sche opleidingen, maar ik ben bang dat we dat niet kunnen vol houden. Het grootste probleem is dat ouders hun kinderen liever niet zien in een vak waarbij je een overall aan moet." A. de Gans, sectordirecteur vmbo van het Goese Lyceum, sluit zich raking komen met de techniek. Dat is goed voor de instroom. Maar ik denk dat wij er al heel dicht tegenaan zitten. We doen veel aan praktijk. We werken bo vendien samen met vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen, Ambachtsschool daarbij aan. „Het imago van techni sche beroepen moet verbeterd worden. Er is geen maatschappelij ke waardering voor. Ja, wel als je kraan kapot gaat, maar als het om het werk van je kind gaat, ligt dat toch anders." Het ambachtsonderwijs, ontstaan in 1861, gold lange tijd als de populair ste vervolgopleiding. In het begin ging het vaak om avondscholen, zodat de jongens met het geleerde overdag hun geld konden verdienen. Het eerste initiatief kwam van de Maatschappij van de Werkende Stand in Amsterdam. De school begon met 60 leerlingen. In de veertig jaren daar na ontstond er dagonderwijs in zeventien andere steden, waaronder Goes (1876), Middêlburg (1881) en Zierikzee (1882). Het ging om twee-, drie- en vierjarige opleidingen tot smid, timmerman, meubelmaker of schilder, nauw afgestemd op de behoefte in de praktijk. Bij de invoering van de Mammoetwet in 1968 werd de naam gewijzigd in Lagere Technische School. Deze lts ging in 1999 weer op in het vmbo. door Marcel Modde Een beetje 'handigert' begint tegenwoordig z'n eigen klus bedrijf Voor wie het een beetje in de vingers heeft, valt goud geld te verdienen. Want lood gieters, metselaars, timmerlieden en fietsenmakers worden zeld zaam. Groninger Johan Marrink richtte vorig jaar de stichting Zelfstandi gen Zonder Personeel (ZZP) op, voor iedereen met een eigen be drijf Zevenhonderd lotgenoten (uit de bouwwereld tot de dienst verlenende sector) hebben zich in middels aangesloten. Marrink sig naleert een gapend gat tussen het technisch onderwijs en de prak tijk. De huidige vmbo-opleidingen zijn volgens hem te veelzijdig. „Daar leer je ook breien." Wat volgens hem nodig is om de jeugd weer enthousiast te krijgen voor het betere handwerk, voert verder dan het terughalen van de 'De huidige vmbo's zijn te veelzijdig. Daar leer je ook breien.' ambachtsschool. „Want waarom is die ooit verdwenen? Omdat er geen belangstelling meer voor was. Onderwijs, overheid en de branche moeten er samen aan trek ken. Te beginnen met een beter imago en toekomstperspectief" Bressiaander Eric Gobeyn, loodgie ter, is zo'n ZZP'er. Hij wil graag jonge knechten wegwijs maken, maar stuit op het feit dat zo'n leer lingplaats hem geld kost. In België is het andersom, heeft hij ervaren. „Dat stimuleert veel meer om van uit het vak je kennis te delen." Aannemer Dick Quant uit Zierik zee is warm voorstander van prak- tijkgerichter onderwijs. „Daar is nu te weinig tijd voor." Het scha mele aantal leerlingen dat hij over de vloer krijgt, moet doorgaans nog een hoop worden bijgebracht. „En dan leid je ze op, lopen ze naar de concurrent! Of ze worden vrachtwagenchauffeur. Welk kind van 12, 13 jaar weet al wat hij wil worden? Daar moet het onderwijs toch ook rekening mee houden." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Wat er op die tien de september 2006 precies in de slaapkamer van een 58-jarige Vlis singer is gebeurd, zal nooit boven water komen. De verklaringen van de 21-jarige aangeefster dat ze door hem was verkracht en van de alles ontkennende Vlissinger staan haaks op elkaar. Getuigen waren er niet geweest. De vrouw, ook nog eens de buur vrouw van de Vlissinger, maakte eens per week zijn woning schoon en op zondag gaf ze hem een eroti sche massage. Volgens de verkla ring van de vrouw moest ze ook een film bekijken, waarin de Vlis singer seks met de vorige huis houdhulp bedreef Op de bewuste dag greep hij haar plotseling stevig beet, sleurde haar de slaapkamer in, blokkeerde de deur en daar werd de vrouw oraal verkracht. Daarna wist ze de woning te ont vluchten. Voor officier van justitie H. den Hartog was het echter duidelijk: de Vlissinger had de vrouw ver kracht en alles wat de man ver klaarde wemelde van de tegenstrij digheden. Ze eiste een gevangenis straf van achttien maanden waar van drie maanden voorwaardelijk, een straat- en contactverbod plus een schadevergoeding van driedui zend euro. Uitspraak op 9 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2