Geld en werk Financieel voordeeltje 'W Elf vragen over de wijziging Islamitisch bankieren gaat komende tijd fors groeien Koop een viool geen vleugel 1 6 I Dinsdag 26 juni 2007 PZC BELEGGEN IN WEELDE door Bert Bakker Voor oude violen wordt rustig twee, drie ton betaald X e kunt het onrechtvaardig vinden, maar veel dingen die rij- I ke mensen kopen om hun leven te veraangenamen zijn I wel kostbaar, maar niet altijd duur. Ik bedoel dit: een twee- de huis, een collectie schilderijen van Oude Meesters, een kelder gevuld met topwijnen, bijzondere antieke meubelen - voor al die dingen geldt dat je wel ruime middelen moet heb ben om ze aan te schaffen, maar omdat de waarde in de loop van de tijd pleegt te stijgen, kan de eigenaar ze vaak zonder verlies weer verkopen, en soms zelfs met winst. Ik heb een vriend die zich de extravagantie permitteert oude en antieke vleugels en piano's te verzamelen. Voor betrekkelijk bescheiden bedragen koopt hij Bösendorfers en Bechsteins die door hun vorige eigenaren niet meer bespeeld werden en daar door achterstallig onderhoud opliepen. Liefdevol knapt hij ze eigenhandig op. Hij vervangt mechanische onderdelen, ver nieuwt het vilt op de hamertjes en schaaft aan de klankbo dem. De exemplaren die klaar zijn worden om de beurt be speeld. Omdat elke vleugelbou wer zijn eigen technische ideeën had, klinkt Beethovens Mond- scheinsonate op elk instrument anders. Mijn vriend geniet daar van. Vroeger woonde hij in een rijtjeshuis in de stad, maar toen op zekere dag de voordeur niet meer open kon omdat er drie vleugels op hun kant in de gang stonden te wachten op een be handeling, is hij naar een boerderij in Brabant verhuisd. Zo één met een grote - gelukkig droge - schuur. Het is niet moeilijk je voor te stellen dat iemand door vleugels gegrepen raakt. Of überhaupt door bijzondere muziekinstru menten. Vleugels - nieuw kosten ze twintig tot wel zestigdui zend euro - zouden zomaar in het hierboven genoemde rijtje kunnen passen. De veilinghuizen Christie's en Sotheby's hou den inderdaad periodiek veilingen van muziekinstrumenten. Voor 300 jaar oude violen, gemaakt door de Italiaanse mees ters Guarneri en Stradivarius wordt daar rustig twee, drie ton in euro's betaald, met uitschieters naar meer dan 2 miljoen. Ook bijzondere harpen, luiten en bepaalde gitaren kunnen voor tienduizenden euro's worden afgehamerd. En vleugels? Gek genoeg komen die daar, hoe fascinerend ook, zelden on der de hamer. Waarom is dat? De oorzaken, zo begreep ik van een beroepsmusicus, zijn ei genlijk heel praktisch. Vleugels zijn complexe precisie-instru- menten die slijten. Klank en bespeelbaarheid verminderen als ze niet intensief onderhouden worden. Bovendien zijn ze groot en loodzwaar. Dus lastig en duur om te transporteren en op te slaan. Bij violen is het precies andersom. Door een vorm van 'materiaalmoeheid' wordt de klank van eeagoedgebouw- de viool mooier en voller met het ouder worden. Voor gitaren, maar ook voor bepaalde saxofoons geldt hetzelfde. Kortom: zoekt u een vleugel voor uw getalenteerde zoon of dochter, en hoopt u in stilte dat de forse investering tevens een belegging is: vergeet het. Op een vleugel schrijf je af als op een nieuwe auto. Volgens de investerings bank Goldman Sachs heeft halal bankieren de toekomst. Met halal (ver antwoord of islamitisch bankie ren) wordt gedoeld op financiële dienstverlening die voldoet aan de sharia, de wetten van de koran. Goldman Sachs heeft berekend dat de omvang van halal bankieren binnen vijf jaar verdubbeld tot ï.ooo miljard dollar. De uitbrei ding van financiële halalproducten zal tot 2012 versneld doorzetten en verdubbelen, aldus de analisten van de bank. Goldman Sachs gaat uit van jaarlijkse groeicijfers van 10 tot 15 procent. Hoewel het om enorme cijfers lijkt te gaan, blijft het halal bankieren toch maar een zeer klein deel uitmaken van het reguliere bankieren. Halal bankie ren blijft een 'nichemarkt', aldus de investeringsbank. Halal bankieren berust op drie uit gangspunten, die zijn gebaseerd op de islamitische wetgeving. In de eerste plaats mag er geen rente worden berekend omdat dat een onaanvaardbare vorm van vermo gensvermeerdering is. Ook mogen er volgens de koran geen finan ciële zaken worden gedaan met be drijven die 'niet-ethisch' zijn. Dat zijn bedrijven die zich bezighou den met seks, muziek, gokken, wa pens, alcohol en varkensvlees. Ook zakendoen met bedrijven die daar indirect mee te maken heb ben, is volgens de sharia verboden. Het is daarnaast niet toegestaan geld te steken in bedrijven die spe culeren of in bedrijven die vooral draaien op geleend geld. De no-claimregeling vervalt. Vanaf volgend jaar betaalt iedereen een eigen risico van 150 euro voor de medische zorg. Kleine kans dat verzekerden er financieel op vooruit gaan. Misschien wel qua zorgaanbod, hopen de zorgverzekeraars. door Jessica van Ceel illustratie Wouter Gresnigt w w aar blijft mijn 255 euro?' Het is een logische vraag die volgt op de plannen om de no-claimre- geling af te schaffen. Tot en met dit jaar krijgt iedereen die geen (of weinig) beroep hoeft te doen op artsen en medicijnen maximaal 255 euro terug van de zorgverzekering. Geen zorg, geld Twee voorbeelden Huidige situatie: no-claim: Stel, in januari 2007 verzwikt Johan zijn enkel tijdens een sportwedstrijd. De volgende dag gaat hij naar de huisarts, die hem voor een foto door stuurt naar het ziekenhuis. Ver der maakt Johan dat jaar geen medische kosten. Voor de bere kening van de no-claim terugga ve worden de kosten voor het ziekenhuisbezoek en de foto (zeg 200 euro) in mindering ge bracht. In maart 2008 ont vangt Johan dan zijn definitieve teruggaaf van 55 euro (255 eu ro no-claim minus 200 euro). v Vanaf 2008: verplicht eigen ri sico: Het is inmiddels januari 2008. Johan loopt tijdens een wed strijd opnieuw een enkelblessu re op. Hij laat wederom een fo to maken in het ziekenhuis (a 200 euro). Met de nieuwe rege ling betaalt Johan direct 150 euro verplicht eigen risico. Zo dra Johan dit eigen risico heeft betaald in 2008 worden de ove rige kosten - voor zover gedekt in zijn verzekering - volledig vergoed. terug. Deze no-claimregeling, oor spronkelijk bedoeld om mensen bewuster te maken van de kosten van de zorg, wordt 1 januari 2008 afgeschaft. In plaats daarvan moet u vanaf volgend jaar tot maximaal 150 euro neertellen bij de eerste ke ren dat u dat jaar gebruik maakt van medisch zorg. Het is deze ver plichte eigen risico die de no-claimregeling vervangt. Ofwel: geen zorg, geen eigen risico, maar ook geen geld terug. Binnenkort debatteert de Tweede Kamer over dit nieuwe plan van minister Ab Klink van Volksge zondheid. Een plan dat overigens al in het coalitieakkoord was afge sproken. De vraag 'Waar blijft mijn no-claimteruggave?' is echter nog niet beantwoord. Minister Klink kondigde het al aan: de.compensa- tie zit in een verlaging van de pre mie. Maar hoeveel de premie vol gend jaar precies omlaag gaat, is nog allesbehalve duidelijk. „De no-claimregeling kostte per verzekerde zo'n negentig euro per jaar. Wat trouwens niet betekent dat de premie straks ook met dit bedrag omlaag gaat", stelt woord voerder Bert Rensen van zorgcom- binatie UVIT meteen. UVIT, onlangs ontstaan uit een sa mengaan van Univé, VGZ-IZA en Trias, is met 4,2 miljoen verzeker- den*le op één na grootste verzeke raar in Nederland, na het net gefu seerde Achmea en Agis. Rensen: „De zorgkosten blijven ook de komende jaren flink stij gen, door de vergrijzing maar ook door nieuwe medische technie ken. Pas als de zorgconsumptie zelf afneemt, kunnen de premies omlaag." Hij staat niet alleen in deze ver wachting. Vektis, het informatiebu reau voor zorgverzekeraars, kondig de afgelopen april nog aan dat de ziektekostenpremies in 2008 fors zullen stijgen. Stijgingen tot tien procent worden niet uitgesloten. Het voordeel van het nieuwe sys teem is dan ook niet zozeer van fi nanciële aard. Het is de hoop van de politiek en zorgverzekeraars dat het wel betere zorg oplevert. De no-claimregeling kreeg veel kritiek omdat het gezonde mensen be voordeelt. Gehandicapten en chro nisch zieken worden gedupeerd omdat ze vaak extra zorg nodig hebben, waardoor zij nooit een no-claimbedrag terugkregen. Bij de nieuwe regeling met een eigen risico is al aangegeven dat de groep van 1,6 miljoen gehandicapten en chronisch zieken een compensatie ontvangen. Maar ook de hoogte van de compensatie is nog niet be kend. De oude regeling had overi gens niet het gehoopte ef fect. Mensen gingen niet bewuster om met medische kos ten. Marcel van Beusekom van de Consumentenbond: „Het systeem was onduidelijk, het gaf de nodige administratieve rompslomp. De te rugbetaling kreeg je pas na maan den, vaak wist je niet meer om welke kosten het ging. Bovendien, als je huisarts je naar het zieken huis doorverwijst, is het bedrag van 255 euro zó besteed." Om mensen meer prijsbewust met de zorgkosten om te laten gaan, stelt zorgverzekeraar UVIT een verspreide eigen bijdrage voor, in plaats van een eigen risico. Ren sen: „Natuurlijk ga je meteen naar het ziekenhuis als er iets ernstig mis is. Maar soms heb je een keu ze, bijvoorbeeld als je naar de or- thopeed wilt voor rugklachten. Dan kan een kleine eigen bijdrage per ziekenhuisbezoek een stimu lans zijn om nog eens te overwe gen of het doktersbezoek echt no dig is." Zorgverzekeraars Nederland (ZN) stelt nog een ander plan voor. De brancheorganisatie voor zorgverze keraars wil de mogelijkheid om het eigen risico voor bepaalde zorg verleners kwijt te schelden. „Als een patiënt naar een ziekenhuis gaat waar de zorgverzekeraar af spraken mee heeft gemaakt, wil len we het eigen risico kunnen kwijtschelden", zegt een woord voerster van ZN. „De patiënt maakt zo gebruik van gecontrac teerde zorg en die is meestal voor deliger. En de verzekeraars sluiten het liefst contracten af met de zie kenhuizen met de kortste wacht lijsten en de beste zorg. Zo kan het nieuwe systeem de kwaliteit van de zorg echt verbeteren." Handige websites Kijk voor meer informatie over zorgverzekeringen op onder meer: www.minvws.nl (dossiers: zorg verzekering) www.kiesbeter.nl p. www.zorgverzekering.pagina.nl De overgang van no-claim naar eigen risico brengt een hoop vragen met zich mee. Elf vragen en antwoorden op een rij. Wat hield de no-claimregeling ook al weer in? Met de no-claimregeling, die op 1 januari 2006 voor alle zorgverze- kerden werd ingevoerd (voormali ge ziekenfondsverzekerden kregen er al in 2005 mee te maken), krijgt u maximaal 255 euro per jaar terug als u geen zorgkosten maakt. Maakt u deze zorgkosten wel, maar minder dan 255 euro, dan krijgt u het overgebleven deel van het no-claimbedrag na afloop van het verzekeringsjaar terug. Echter, als uw ziektekosten per jaar meer dan 255 euro, dan krijgt u niets te rug. De regeling geldt alleen voor het basispakket, dus niet voor eventuele aanvullende verzekerin gen. En wat verandert er met het ver plicht eigen risico? Vanaf 1 januari 2008 moet ieder een vanaf 18 jaar de eerste 150 eu ro aan zorgkosten zelf betalen. Dit bedrag wordt door de zorgverzeke raar geïnd. Wat als ik eind 2007 naar het zie kenhuis moet en daarvoor in 2008 pas een rekening ontvang? Die rekening geldt voor het jaar 2007 en wordt dus meegenomen in de no-claimregeling. Dit bete kent dat in maart 2008 de no-claim over 2007 wordt uitge keerd. Zorgverzekeraars hebben nog tot 1 april 2009 de mogelijk heid om te corrigeren en terug te vorderen. Wat betekent dit voor mijn por temonnee? Dat is afhankelijk van de zorgkos ten die u maakt. Hoefde u bijvoor beeld in 2006 niet naar het zieken huis, dan heeft u waarschijnlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16