Boeren hebben goed jaar achter de rug populairder Energieplan ontlokt kritiek dan brommer M- frosty worker frozen salary Tegenover een lagere energierekening staat een hogere huur. Easyjet bevestigt koop 35 Airbus-vliegtuigen Buitenlands gsm-tarief na vakantie verlaagd Beurswaarde Nintendo is groter dan Sony Noorden Nederland maakt inhaalslag Personeel British Airways staakt WPZC Dinsdag 26 juni 2007 13 BUNNIK - De snorfiets is voor het eerst sinds het begin van de jaren negentig populairder dan de brom mer. De verkoop van de gemotori seerde fiets nam in de eerste vijf maanden van dit jaar met ruim 42 procent toe. Dat meldden de Bo- vag en de RAI Vereniging gisteren. Eind mei hadden de verkopers al 12.197 snorfietsen aan de man ge bracht. In de eerste vijf maanden van 2006 kochten Nederlanders 8576 van deze tweewielers. „De sterk toegenomen populari teit laat zich onder meer verklaren doordat de snorfiets nu verkrijg baar is in meer modelvarianten", stellen Bovag en RAI Vereniging. Volgens de brancheorganisaties heeft de techniek verder duidelijk voortgang geboekt. In totaal werden tot en met mei 23.253 nieuwe brom- en snorfiet sen verkocht. Het Italiaanse merk Piaggio is marktleider, gevolgd door Peugeot en Tomos. door Cert van Harskamp DEN HAAG - Maatschappelijke orga nisaties hebben zware kritiek op de energieplannen die overheid, energieleveranciers, woningcorpo raties en de bouwbranche giste ren presenteerden. Huurders vin den het onterecht dat door ener giebesparende maatregelen voor oude huurwoningen de huren stij gen. Milieuorganisaties vinden de plannen niet ver genoeg gaan. De Stichting Natuur en Milieu is uit onvrede met de plannen uit het Platform Energietransitie (me deondertekenaar van de plannen, red.) gestapt. In het rapport 'Meer met Minder' schrijven de initia tiefnemers dat zij dertien jaar lang jaarlijks driehonderdduizend woningen en gebouwen willen opknappen. Daarmee moet het energieverbruik in de panden met 30 procent omlaag. Woningeigena ren krijgen een flinke tegemoetko ming als zij een energiezuinige hoogrendementsketel (hr-ketel) aanschaffen of hun huis goed isole ren. Milieuorganisatie Natuur en Mi lieu distantieert zich van de plan nen, omdat volgens haar in gebou wen veel meer energie kan wor den bespaard. Daarnaast hekelt de stichting het vrijwillige karakter van de plannen, waardoor zij ge doemd zijn te mislukken. De Vereniging Eigen Huis (VEH), de belangenclub van huiseigena ren, vindt de plannen juist een 'te verplichtend karakter' hebben. „Wij zijn voor energiebesparende maatregelen, maar dan wel op vrij willige basis", aldus beleidsadvi- seur Steven Wayenberg van VEH. Ook de huurders voelen zich door de plannen gedupeerd. Huurwo ningen worden voorzien van hr-ke- tels als oude ketels versleten zijn en spouwmuren worden geïso leerd. Huurders zullen echter niet direct profiteren, omdat tegenover de lagere energierekening een ho gere huur komt te staan. „De ketel zit nu al bij de huur inbe grepen", aldus Woonbond-woord voerder Hans Roseboom. „Als een ketel vervangen moet worden, hoort dat dus gewoon bij de onder houdsplicht van de woningcorpo ratie. En het isoleren van spouw muren hoort bij achterstallig on derhoud. De huurder kan er niks aan doen dat de verhuurder dat nog nooit gedaan heeft. Met deze plannen wordt de huurder gestraft met een huurverhoging, omdat er energiebesparende maatregelen worden getroffen. Net als bij de huiseigenaar moeten ook de totale Energiebedrijven, woningbouw- corporaties, aannemers en instal lateurs presenteren samen maat regelen om energieverbruik te verminderen met 30 procent. woonlasten van de huurder om laag door energiebesparing." Minister Cramer van Volkshuisves ting zegt de huurverhoging nodig te hebben om de investering van 15 miljard euro te kunnen betalen. Zij betreurt de negatieve reacties van verschillende organisaties, om dat er eindelijk een energiebespa rend plan is dat breed gedragen wordt in verschillende branches. In het rapport 'Meer met Minder' wordt verder genoemd de versprei ding van zeven miljoen energie boxen met daarin onder meer spaarlampen. Ook moeten woning eigenaren goedkoop en zonder rompslomp geld kunnen lenen voor energiebesparende maatrege len zoals dubbel glas, vloerverwar ming of spouwmuurisolatie. Als de doelstellingen niet worden gehaald, overweegt minister Cra mer woningeigenaren te verplich ten energiebesparende maatrege len te treffen voordat het huis kan worden verkocht. door Peet Vogels DEN HAAG - De Nederlandse boe ren hebben vorig jaar flink geprofi teerd van de grote vraag naar land bouwproducten. Door de hogere prijzen steeg het gemiddelde inko men van de boer tot 52.000 euro. Alleen de melkveehouders en de akkerbouwers in de Veenkoloniën zagen hun inkomen dalen. Dat blijkt uit een rapport van het Land bouw Economisch Instituut (LEI) over de inkomens in de land- en tuinbouw, dat vandaag wordt ge presenteerd. De prijzen voor landbouwproduc ten op de wereldmarkt stegen vo rig jaar gemiddeld to procent. Dat komt omdat de vraag groeide en het aanbod van graan en zuivel daalde door de extreme weersom standigheden. In Nederland produ ceerden de boeren vorig jaar voor LUTON - De Britse prijsvechter Easyjet, de op een na grootste vliegmaatschappij van Europa, koopt nog eens 35 vliegtuigen van het type Airbus A319. Easyjet had eerder een optie op de toestellen. De catalogusprijs van de order be draagt ongeveer 1,8 miljard euro. Dat maakte Easyjet gisteren be kend. In totaal heeft het bedrijf 122 bestellingen bij Airbus geplaatst voor ruim 5,2 miljard euro. BRUSSEL - Mobiele bellers moeten uiterlijk 30 augustus minder gaan betalen voor hun gesprekken in an dere EU-landen. Zij moeten dan wel voor 30 juli antwoorden op een aanbod van hua gsm-bedrijf. Anders gaat het lage tarief op 30 september in. De Europese Com missie heeft dat gisteren bekendge maakt. De EU besloot al dat bel lers maximaal 60 cent per minuut hoeven betalen (inclusief btw). 22 miljard euro, 6 procent meer dan in 2005. Vrijwel alle sectoren profiteerden van de hogere prij zen. De glastuinders zagen het ge middeld inkomen met 23.000 euro stijgen tot 73.500 euro. Ook de vol- legrondtuinders en fruittelers de den het goed. De akkerbouwers za gen hun inkomen verdubbelen tot 60.000 euro. Alleen de akkerbou wers in de Veenkoloniën profiteer den niet. Zij telen voornamelijk zetmeelaardappelen en daar steeg de prijs niet van. De gunstige cijfers moeten wel ge nuanceerd worden, aldus het LEI. Drie op de tien gezinnen verdien den vorig jaar minder dan 25.000 euro, terwijl 15 procent meer dan een ton binnenkreeg. Het aantal boerenbedrijven kwam vorig jaar onder de tachtigduizend, een da ling van bijna 3 procent. TOKIO - Nintendo heeft zijn rivaal Sony kortstondig ingehaald wat beurswaarde betreft. Aan het slot van de handel verloor het aandeel Nintendo echter weer terrein. Nintendo heeft veel succes met zijn nieuwe Wii-spelcomputer. Die verkoopt veel beter dan de PlayStation 3 van Sony. Ook de vraag naar de draagbare Nintendo DS is veel groter dan naar de PlayStation Portable. GRONINGEN - De economie van het noorden van Nederland ontwik kelt zich zo voorspoedig dat een traditionele achterstand op het ge bied van werkgelegenheid af neemt. Dat stelde directeur S. Jan sen van de Noordelijke Ontwikke- lings Maatschappij gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 2006. Niet alleen de werkgelegen heid groeit, ook op het gebied van de export loopt het noorden in. MADRID - Medewerkers van British Airways demonstre ren bij terminal 4 op het Barajas-vliegveld in Madrid. Vandaag was de eerste dag van de staking die gepland is tot 31 juli. Het personeel protesteert hiermee tegen het besluit van British Airways om hen naar Iberia Airlines over te plaatsen of hun contract te laten verlopen. foto Juanjo Martin/EP/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13