Het verschil tussen de vrijdag en de andere dagen zal in de toekomst alleen maar groter worden.Christine Baaijens, econoom Weinig files Veel opvang PZC Dinsdag 26 juni 2007 1 1 ende. aantrekkelijk is. „Dan zou je ver wachten dat de maandag ook po pulair is om vrij te hebben, maar dat is niet zo. Ik denk dat dat met onze calvinistische inslag heeft te maken: vóór het weekeinde wil je de boel aan de kant hebben." Inmiddels is er volgens de eco noom sprake van een zichzelf ver sterkende werking. „Iemand neemt een vrijdag vrij omdat de meeste belangrijkste collega's ook vrij zijn. Of omdat zijn of haar vrienden of familie ook thuis zijn en je dan iets samen kunt doen." Al met al gaat Nederland langzaam richting een vierdaagse werkweek. „Macro-economisch ge zien is het een zorgelijke ontwikke ling. Het is beter om middelen zo veel mogelijk over de week te ver spreiden. Denk aan kantoorruimte en het verkeer. Nu staan we vier dagen in een lange file in plaats van vijf, zes of zeven dagen in een kortere." En dat zal alleen maar er ger worden, verwacht de onder zoekster. „Ik geloof niet dat wij hier in ons rijke land langer gaan werken. Integendeel, we zullen steeds meer in deeltijd aan de slag gaan. Hoe meer welvaart, hoe meer vrije tijd je wil. Het is een luxe die we ons kunnen permitte ren." Baaijens heeft geprobeerd de eco nomische schade van de vrije vrij dag te berekenen, maar dat bleek heel moeilijk. „Maar het is een serieus probleem. Het bedrijfsleven zou er verstan dig aan doen eens goed na te den ken over wat een goede verdeling van werk is. Ik geloof niet in de 24-uurs economie. Uit onderzoek blijkt dat ons land juist conserva tiever wordt als het op werktijden aankomt. Door het verdwijnen van fabrieken is er steeds minder avond- en nachtwerk. Mensen werken het liefst tussen negen en vijf" De bijzondere positie van de vrijdag in de werkweek blijkt duidelijk uit het aantal files. De ochtendspits is de laatste dag voor het weekeinde aanzien lijk korter dan andere dagen; de avondspits begint vrijdag vroeger, maar is wel hevig. Dat blijkt uit cijfers van de ANWB. Met een gemiddelde lengte van 53 kilometer in 2006 is de vrijdagochtendspits 'extreem rustig', aldus ANWB-woord- voerder Arnoud Broekhuis. Ter vergelijking: op maandagoch tend stond er gemiddeld 228 kilometer file. „De vrijdagavond is voor de meeste mensen heilig, dan wil len ze thuis zijn. Bovendien stoppen veel mensen 's mid dags eerder met werken", zegt Broekhuis. De avondspits be gint daarom die dag al vroeger en is, opvallend genoeg, rela tief lang. Dat komt door groe pen die na een week werken weer naar huis gaan, zoals mili tairen en studenten, en door re creatief verkeer. Op maandag maken die weer rechtsom keert. „Daarom is de och tendspits die dag ook langer dan je zou verwachten." Voor de dinsdag en donderdag heeft de kinderopvang wacht lijsten, terwijl er woensdag en vrijdag veel ruimte over is. De bezetting op de buiten schoolse opvang op vrijdag en woensdag varieert bijvoor beeld in Nijmegen tussen de 10 en 50 procent van die op drukke dagen. Ook op.de kinderdagverblijven is het die dagen opvallend rus tig, al zijn de verschillen iets minder groot. Volgens woordvoerster Janine Boekelder van KION, met tach tig vestigingen de grootste or ganisatie voor kinderopvang in Nijmegen en omgeving, is dat toe te schrijven aan de school tijden. De laatste tijd is een kleine ken tering zichtbaar. „De economie trekt weer aan en daardoor gaan meer ouders, in dit geval met name moeders, aan het werk. Ook op vrijdag en woens dag." De 'scheve' verdeling over de week zorgt voor wachtlijsten. „We zijn druk bezig met uitbrei dingen van onze gebouwen. Dat doen we dus voor drie da gen, dat klopt. Maar dat is niet anders." Drukste momenten in de spits in 2006 Ochtendspits (ca. 08.30 uur) HB Gemiddeld aantal files B Gemiddelde lengte in km. 228 Avondspits (ca. 17.30 uur) Gemiddeld aantal files Gemiddelde lengte in km. 45 45 Maa. Din. Woe. Don. Vrij. Maa. Din. Woe. Don. Vrij. infographic: JD bron: ANWB Werkweek: wens en werkelijkheid Dagen waarop werknemers feitelijk werken, rekening houdend met vrije dagen, vakantie- en verlofdagen (in procenten). Hlü Dagen waarop werknemers wensen te werken (in procenten). 99 SR 92 92 92 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Vrouwen 92 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11