Vrijdag vrij Provincie Zeeland is op vrijdag niet verlamd 'Het parkeerterrein is beduidend rustiger' Philips heeft geen last van de 'slappe' vrijdag Eaton Holec wil liever zesdaagse werkweek 10 Dinsdag 26 juni 2007 PZC „Veel mensen willen op vrijdag vrij zijn; meer dan mogelijk is. In de praktijk komen we er in onderling overleg altijd uit. Ik heb nog nooit mijn machtswoord hoeven uitspreken", zegt Kees van Cilst, afdelingshoofd P&O van de provincie Zeeland. Onlangs is besloten een vierdaagse werkweek van negen uur mogelijk te maken in het Zeeuwse provinciehuis. „Zolang het werk daar niet onder lijdt, natuurlijk. Op vrijdag is het hier rustiger, maar van verlamming is geen sprake. Niet iedereen kan dan gemist worden, want het bedrijf gaat door: zo vergaderen de Provinciale Staten altijd op vrijdag." Van Cilst verwacht niet dat de 750 ambtenaren in de toekomst nog meer een beroep zullen doen op de vrijdag. „De collegialiteit is hier groot en de mensen staan voor hun werk. We zijn, denk ik, door Intermediair (vacatureweekblad voor hoogopgeleiden, red.) niet voor niets uitgeroepen tot beste werkgever in de non-profitsector." Exacte cijfers over het aantal medewerkers dat op vrijdag vrij neemt heeft hij niet. „We hebben veertien locaties; we registeren dit soort gegevens niet centraal. Maar het parkeerterrein hier in Arnhem is op vrijdag beduidend rustiger", vertelt woordvoerder Paul van der Boor van Akzo Nobel. „Voor ons is vrij nemen op vrijdag geen specifiek item. Dat regelt zich op afdelingsniveau en dat gaat goed. Er zijn ook werknemers die juist graag aan de slag willen in het weekeinde of in de avonduren. Ik zou ook niet zo weten hoe je dit centraal moet aansturen. Op macro-niveau is het natuurlijk wel een zorgelijke ontwikkeling, zeker nu de economie weer aantrekt. Het is niet goed voor ons land dat we richting een vierdaagse werkweek gaan." „Er is sprake van een algemene flexibilisering in het bedrijfsleven, maar ik heb persoonlijk niet de indruk dat bij ons steeds minder op vrijdag wordt gewerkt", zegt Eric Drent, woordvoerder van electronicareus Philips. „Er is een verschil tussen productie- en kantoorpersoneel. De productie wordt ingepland en het is daarom lastiger om rekening te houden met persoonlijke wensen, met name bij de ploegendiensten. Met name bij kantoorpersoneel zie je een grote verscheidenheid van dagen die worden opgenomen. Uiteraard zijn de woensdagmiddagen en de vrijdag populair, vanwege de kinderen." Volgens Drent is er voor Philips tot nog toe geen aanleiding geweest om de verdeling van vrije dagen van hogerhand te regelen. De verwachting is dat dat in de toekomst ook niet noodzakelijk is. Philips is sterk internationaal georiënteerd, maar heeft naar eigen zeggen geen last van de 'slappe' vrijdag. „E-mail is een ongelooflijk belangrijk hulpmiddel geworden. Die gaat door alle tijdzones heen. Ook als je thuis bent kun je makkelijk inloggen en even je e-mail controleren." „Vanuit het bedrijf bezien is het een handicap dat steeds minder mensen werken op vrijdag", zegt Agnes Wijnhoven, directeur P&O van Eaton Holec in Hengelo, waar een kleine duizend mensen werken. „Zeker nu de economie weer aantrekt, zouden we zelfs liever een zesdaagse werkweek willen hebben. Maar vooralsnog is het geen nijpend probleem dat steeds meer mensen korter werken." Het moederbedrijf van de Twentse producent van schakelsystemen staat in de Verenigde Staten. „In Amerika werken ze gewoon door op vrijdag. Sterker, op vrijdagmiddag onze tijd worden ze daar net wakker. Dat is weieens lastig, ja. Ze vinden het bijzonder dat wij zo veel vrije dagen hebben, maar ik leg dan uit dat de werknemers voor de adv-dagen salaris hebben ingeleverd." De Amerikanen proberen daar geen verandering in te brengen. Wijnhoven: „Onze arbeidstijden zijn voor hen een gegeven, zij hebben daar geen invloed op." Onze werkweek telt langzamerhand een dagje minder. Parttime werken maakt van de vrijdag steeds vaker een vrije dag. Leuk voor de werknemer, zorgelijk voor de economie. door Niek Opten foto Do Visser w Een weet van drie aar het verkeer op andere dagen in de file staat, rijdt hij deze och tend soepeitjes door. Een half uurtje daarvoor kon hij op het kinderdagverblijf van zijn zoontje een kanon afschieten zonder een kind te raken. Aan het werk op zijn krantenredactie kan hij vervolgens veel mensen niet be reiken omdat ze een atv-dag heb ben. Kortom: de vrijdag wordt steeds meer een vrije dag. Waar op andere dagen het percen tage werkende werknemers rond de 90 procent ligt, is dat op vrijdag slechts 78 procent, zo blijkt uit on derzoek. „Bovendien gaan mensen die dag bij voorkeur eerder naar huis", zegt econoom Christine Baaijens. Zij promoveerde vorig jaar aan de Universiteit van Utrecht met Ar beidstijden: tussen wens en werkelijk heid en is werkzaam als onderzoe ker bij consultancy group Déhora. „Het verschil tussen de vrijdag en de andere dagen zal in de toe komst alleen maar groter worden. Denk aan moslims, voor wie het vrijdagmiddag-gebed belangrijk is. Hoe verder hun emancipatie vor dert, hoe meer eisen ze kunnen en zullen stellen aan hun werktij den." Uit het proefschrift van Baaijens blijkt bovendien dat nog meer mensen graag vrij zouden hebben op de laatste dag van de werk week, als dat mogelijk zou zijn. Voor bijna alle andere dagen geldt het omgekeerde: alleen vrouwelij ke werknemers zouden ook graag op de woensmiddag nog meer thuis willen zijn. Wanneer de vrije vrijdag zijn intre de deed vindt Baaijens moeilijk te zeggen. „De eerste ronde arbeids tijdverkorting, begin jaren tachtig, werd gebruikt om loze dagen vrij te geven, zoals de vrijdag na hemel vaart. Door verdere doorvoering van de atv ontstonden in het mid den van de jaren negentig structu rele vrije dagen." Dat werd vaak een vrijdag. Het toe nemende aantal vrouwen op de ar beidsmarkt zorgt voor een verdere doorvoering van deeltijdarbeid. „Vanuit fysiologisch standpunt zou het veel logischer zijn om op woensdag vrij te nemen. Het is een goed moment voor je lichaam om te herstellen, zo midden in de week." De woensdag neemt weliswaar ook een wat aparte positie in, om dat de meeste lagere scholen 's middags dicht zijn en ouders er voor kiezen bij hun kinderen te zijn. „Maar dat is vaak een gedwon gen keuze", zegt Baaijens. De vrijdag is nog veel geliefder als vrije dag. Het onderwijs speelt daarbij ook een rol: veel leerkrach ten hebben op meerdere vrijdagen per jaar een verplichte atv-dag. Maar veel belangrijker is dat een weekeinde van drie dagen heel De vrijdag als vrije dag: terwijl collega's hun vierdaagse werkweek vieren houden de achterblijvers de onderneming dra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10