Buitenland Minderheid aan de macht op EU-top Verhagen: 'Met dit verdrag kunnen we écht thuiskomen' Resultaat doet volgens de minister recht aan zorgen Nederlanders. Roemeense beer bijt Amerikaanse dood Baby bijna gevloerd door voornamen Politiegeweld tijdens massaprotest China Politie verbijsterd door inbreker in rolstoel Blauwhelmen gedood in Zuid-Libanon Cel voor opzettelijke aidsbesmettingen Vogels in Neurenberg bezweken aan H5N1 Congres VS verbiedt hulp aan Saudi-Arabië PZC Maandag 25 juni 2007 7 Nieuw 'Vereenvoudigd Verdrag' is een allegaartje waarvan de vraag is of het de Europese Unie effectiever zal maken. De Europese Grondwet is dood. Leve het Vereenvou digd Verdrag! Hoewel, ver eenvoudigd? De EU-regeringslei- ders werden het zaterdagochtend na een marathonzitting van ander halve dag eens over de basis voor een nieuw verdrag dat de Europe se Unie democratischer en effectie ver moet maken, maar waarvan nog maar de vraag is of dat doel er mee wordt bereikt. Toegegeven, het is géén grondwet meer. En ook de Europese vlag en het Europees volkslied die, tenmin ste volgens Nederland, te veel aan een Europese superstaat deden denken, zijn eruit verdwenen. Wat rest is een hutspot van artikelen waarmee de toch door twee derde van de EU-landen aanvaarde grondwet wordt uitgekleed. De te genstanders hebben hun zin gekre gen en premier Balkenende verliet Brussel dan ook glunderend. „We hebben recht gedaan aan de gevoelens van de Nederlandse kie zer", zei hij. En nu alsjeblieft niet wéér een referendum, zag je hem denken. Want wat kan anders de reden zijn geweest voor de onge kende felheid waarmee hij de laat ste maanden de grondwet heeft be streden waar hij zeifin 2004 in Ro me in volle overtuiging zijn hand tekening onder zette? Hij krijgt de gewenste grotere in vloed voor de nationale parlemen ten, al zullen die de Europese Commissie geen 'rode kaart' mo gen geven, zoals Nederland wilde. 'Brussel' mag zich niet bemoeien met typisch nationale zaken als huisvestingsbeleid, pensioenen of gezondheidszorg. Ook verdwijnen de Europese grondrechten uit het verdrag, wordt het vetorecht be perkt. Er komt geen EU-minister van Bui tenlandse Zaken maar een 'hoge ANALYSE door Hans de Bruijn en Hans Certsen vertegenwoordiger voor het buiten lands beleid'. Een woordenkwes tie, maar voor sommigen kenne lijk van grote betekenis. De Britten mogen zich aan EU-besluitvor- ming op justitie- en politiegebied (blijven) onttrekken. Een allegaartje dus en de Luxem burgse premier Juncker vroeg zich dan ook vertwijfeld af of dit nu de vereenvoudigingen zijn die de EU slagvaardiger zullen maken. Hij vocht tevergeefs. De Franse pre sident Sarkozy, de Britse premier Blair, de Poolse broertjes Kaczyns- ki (president en premier) - het wa ren niet de minste tegenstrevers. Dat leidde er uiteindelijk toe dat de meerderheid van de EU-landen zich moest neerleggen bij de eisen van de minderheid. En dat zal op grond van wat nu is afgesproken nog wel vaker gaan voorkomen. Het is niet te hopen dat dat ook geldt voor de sfeer op de top. De Kaczynski's bedreven ordinaire chantagepolitiek, en misbruikten zelfs sentimenten over het Duitse oorlogsverleden waar de andere re geringsleiders slechts met walging over spraken. En Polen kreeg nog zijn zin ook met het uitstel van de wijziging in de stemweging bin nen de EU tot zeker 2014. Het ging er keihard aan toe. Of het nog goed komt tussen de vertrek kende Belgische premier Verhof- stadt en Nederland, is de vraag. Verhofstadt was zaterdag zéér geë motioneerd over onder meer de Nederlandse eisen en heeft tot het laatst met de mogelijkheid ge speeld de top te laten mislukken. Hij kan als overtuigd Europees fe deralist moeilijk verkroppen dat een minderheid zijn Europese grondwettelijke droom naar de prullenmand verwees. Merkel was tevreden. De Duitse kanselier heeft nu voor de derde maal in vier maanden een belang rijk akkoord op haar naam geschre ven. Na het EU-klimaatakkoord van maart en de G8-top is dit de kroon op haar werk. Zij heeft een reputatie opgebouwd als 'dealma ker' die haar al tot een van de gro ten van de wereldpolitiek maakt. En zij is pas begonnen. BRUSSEL - Op de Europese top heeft Nederland kans gezien vrij wel al zijn eisen tenminste deels ingewilligd te krijgen. „Hiermee kunnen we écht thuiskomen. Het resultaat is geen zouteloos compro mis, maar een beter verdrag. De winnaars zijn de burgers van Euro pa", zegt minister Verhagen van Buitenlandse Zaken. Nederland kreeg op de top onder meer gedaan dat in het nieuwe ver drag wordt vastgelegd dat nieuwe kandidaten voor het lidmaatschap moeten voldoen aan alle toelatings criteria, de zogenaamde Kopenha gen-criteria, al worden die zelf niet als zodanig in de tekst opgeno men. Ook verdwijnt het Handvest voor de Grondrechten uit de tekst, al blijft het via een verwijzing wel juridisch bindend. „De anderen zijn ons op veel pun ten tegemoetgekomen. Daar zijn we ze dankbaar voor. Dit resultaat doet voluit recht aan de gevoelens en zorgen van een groot deel van de Nederlandse bevolking", stelt Verhagen. Dat Nederland zoveel gedaan heeft gekregen, is volgens Verha gen niet vreemd. „Wij hebben de afgelopen maanden enorm veel ge reisd om zo veel mogelijk mensen uit te leggen waarom we met de len van de grondwet problemen hadden. We hebben duidelijk kun nen maken dat Nederland niet, zo als wel gesuggereerd is, tegen Euro pa is. Op terreinen zoals milieube leid, de strijd tegen de klimaatver andering en het verzekeren van de toekomstige energievoorziening willen we een Europa dat krachtig kan optreden. Maar er zijn ook za ken waar Europa zich niet mee heeft te bemoeien. Dat hebben we nu veel beter afgebakend." Verhagen bestrijdt de suggestie dat veel van de punten die Nederland heeft binnengehaald vooral van cosmetische aard zouden zijn en dat het nieuwe verdrag feitelijk weinig van de verworpen grond wet verschilt. „Het resultaat dat we nu hebben, is een wezenlijk ander verdrag. Daar hebben we hard op ingezet, want de vrees voor de vor ming van een Europese staat h^eft volgens analyses een grote rol ge speeld bij het Nederlandse nee." Europese Commissie wordt kleiner De EU-regeringsleiders zijn het zaterdag eens geworden over de hoofdlij nen van een nieuw Europees verdrag, dat de in 2005 door de Nederland se en Franse kiezers verworpen EU-grondwet moet vervangen. Een 'inter gouvernementele conferentie' - bestaande uit vertegenwoordigers van elk van de regeringen - moet het komende half jaar de afspraken in een ech te verdragstekst omzetten. b Het verdrag wordt geen grondwet meer genoemd. b Er is in het verdrag geen sprake meer van een Europese vlag of volkslied. De Europese Unie krijgt rechtspersoonlijkheid en kan dus onder meer namens de lidstaten verdragen afsluiten. Er komt geen EU-minister van Buitenlandse Zaken, maar een 'hoge ver tegenwoordiger' die het buitenlands beleid van de unie gaat uitdragen. De EU krijgt een 'president' die de vergaderingen van de regeringsleiders voorzit en 2,5 jaar in functie blijft. De Europese Commissie wordt verkleind van 27 commissarissen nu naar 18 in 2014, die over de lidstaten rouleren. Lidstaten krijgen het recht af te zien van deelname aan samenwerking op het gebied van justitie en politie. Nationale parlementen krijgen meer invloed op de Europese besluitvor ming. Geen vetorecht, maar de Europese Commissie moet haar voorstel len herzien als de helft van de 27 parlementen daar om vraagt. Houdt de commissie voet bij stuk, dan kan een eenvoudige meerderheid in de Raad van Ministers een besluit toch tegenhouden. Vanaf 2014 verdwijnen de meeste veto's, en kunnen besluiten worden aangenomen als ten minste 55 procent van de EU-landen, die samen mini maal 65 procent van de totale EU-bevolking vertegenwoordigen, voor zijn. Premier Balkenende staat de pers te woord tijdens de top van de Europese Unie in Brussel. foto Geert Vanden Wijngaert/AP BOEKAREST - In de Roemeense Kar paten heeft een wilde beer een groep van zes Amerikaanse toeris ten aangevallen. Een vrouw van 31 jaar werd doodgebeten, een ande re vrouw en een man raakten ge wond. Het dier sloeg zaterdaga vond toe nadat het eerder op de dag een Roemeense toerist had aangevallen, en zich op een paar schapen had gestort. Beren vallen hoogst zelden mensen aan. LONDEN - Een Britse baby heeft 25 voornamen gekregen die verwij zen naar beroemde boksers. Tus sen de roepnaam Autumn en de achternaam Brown komen de vol gende 25 namen: Sullivan Corbett Fitzsimmons Jeffries Hart Burns Johnson Willard Dempsey Tun- ney Schmeling Sharkey Camera Baer Braddock Louis Charles Wal- cott Marciano Patterson Johansson Liston Clay Frazier Foreman. HONGKONG - De Chinese politie heeft afgelopen week hard ingegre pen bij een protest van twintigdui zend burgers in Shengzhou. Dat heeft een mensenrechtengroep in Hongkong gezegd. Tientallen men sen zouden zijn geslagen door agenten en drie demonstranten gelden als vermist. In de afgelopen maanden lekken steeds vaker be richten uit over confrontaties tus sen groepen burgers en de politie. VIERSEN - De Duitse politie was za terdag met stomheid geslagen na het zien van videobeelden van een man die in de voorgaande nacht had ingebroken in een kantoorge bouw in Viersen, vlak over de grens bij Venlo. De agenten die de banden bekeken, zetten echter gro te ogen op omdat zij iets zagen wat zij nog nooit eerder hadden gezien: deze inbreker reed in een rolstoel. BEIROET - Door een aanslag giste ren in Zuid-Libanon zijn zeker vijf blauwhelmen omgekomen, twee Spanjaarden en drie Colombia- nen. Drie VN-militairen raakten zwaargewond. Twee voertuigen van de VN-militairen raakten zwaar beschadigd. Volgens Libane se regeringsbronnen was de VN-patrouille waarschijnlijk het doelwit van een zelfmoordenaar met een wagen vol explosieven. KEULEN - Een man moet acht jaar de cel in, omdat hij vier vrouwen opzettelijk met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken, heeft be smet. Een rechter in Keulen ver oordeelde de man, die wist dat hij was besmet, voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Een slachtoffer kreeg 20.000 euro smar tengeld toegekend. De man had ook seks met andere vrouwen, maar zij werden niet geïnfecteerd. NEURENBERG - In de Duitse stad Neurenberg is bij watervogels vo gelgriep opgedoken. Het gaat om de ook voor mensen gevaarlijke va riant H5N1. Onderzocht wordt nog wel of het om de gevaarlijker Aziatische va riant van het HsNi-virus gaat of om de Europese vorm. In het voor jaar van 2006 werden voor het laatst in Duitsland gevallen van vo gelgriep vastgesteld. WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft hulp aan Saudi-Arabië verboden, als onderdeel van een pakket maat regelen voor de financiering van hulpprogramma's. Het onverwach te voorstel is aangenomen, tegen de wens van de regering in. Het rij ke land krijgt nauwelijks hulp maar het verbod wordt gezien als een motie van wantrouwen tegen het regime.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7