Prunje moet trekpleister worden w*Sr«n »5« Scholen worstelen in Haamstede met gymonderwijs Staatsbosbeheer wil grote vogelboulevard in Schouwse natuur. Tekort aan bevoegde leerkrachten wordt langzaamaan voelbaar. OrgelJacobuskerk wacht op talenten Inwoner Sommelsdijk steekt in op rivaal Twee vogeleilandjes in Crevelingenmeer Man gewond door achteruitrijdende auto PZC Maandag 25 juni 2007 I 1 3 door Ton van den Nouweland SEROOSKERKE - De'Prunje moet dé vogelboulevard van Nederland worden. Dat zei directeur Harry Hekhuis van Staatsbosbeheer bij het aanvaarden van dit nieuwe Schouwse natuurgebied. De 338 hectare grote Prunje, deel van Plan Tureluur, werd zaterdag middag na zeven jaar werk door de Dienst Landelijk Gebied offici eel overgedragen. Volgens Peter de Koeijer, plaatsvervangend voorzit ter van de landinrichtingscommis sie, is de landbouw er door de her inrichting van De Prunje niet min der op geworden. Het volgende deel van Plan Tureluur komt, vol gens De Koeijer, over enkele jaren in bezit van Natuurmonumenten. Hij liet even zijn boerenafkomst blijken toen hij de wens uitsprak dat De Prunje maar veel vogels mag trekken 'behalve de overzo- merende grauwe gans'. Hekhuis herinnerde aan Johannes Vijverberg, onderwijzer te Noord- gouwe en een fenomeen in voge- laarsland. Hij beloofde samen met Natuurmonumenten van het ge bied dé vogelboulevard van Neder land te maken. „Een gebied met de allure van Vijverberg. Samen met de mensen en de bedrijven van Schouwen kunnen we hier een echte trekpleister van maken." Provinciebestuurder Maarten Wiersma had het over 'toegankelij ke en beleefbare' natuur. „Dit ge bied heeft nieuwe verbindingen ge maakt, zei hij met een kwink slag naar het provinciaal bestuurs akkoord. „Gebieden zijn verbon den, vogeltrekroutes en organisa ties zijn verbonden. Maar het is vooral een gebied waar mens en natuur weer bij elkaar komen." De overdracht van De Prunje viel za terdag samen met de open dag van 'de nieuwe Schouwse Zuidkust', georganiseerd door negen instellin gen waaronder gemeente en pro vincie. Er was theater, muziek en verder waren er enkele informatie tenten van de organisatoren en een markt. Het evenement trok volgens Piet Visser van de Dienst Landelijk Gebied zo'n vijfhonderd mensen, van wie het merendeel met de fiets was gekomen. Onder hen A. van Leersum uit Zonnemai- re. „Ik had erover gelezen. Vanuit Zierikzee zijn we met kennissen komen fietsen. In het begin waren er geluiden van 'moet dat nu wel allemaal', maar nu het is verwezen lijkt, vind ik het toch wel mooi. We hebben er wat voor teruggekre gen en het was toch niet zulke bes te grond." Van Leersum is, zo blijkt, donateur van Natuurmonu menten. „De natuur in Nederland gaat hard achteruit. Het is goed dat nu er aandacht voor is. Dit is een mooi fouragebied voor de vogels. We gaan dat steeds beter begrij pen en steeds meer waarderen." Natuurgebied De Prunje is na ze- ven jaar onderhandelen en gra ven klaar. Zaterdag werd de pol der overgedragen aan Staatsbos beheer. HAAMSTEDE - De Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg is zaterdag als vijfde in een poule van zeven geëindigd tijdens een brandweerwedstrijd in Haamste de. Volgens provinciaal wedstrijdlei der A. van Oosten ging het om een wedstrijd op hoog niveau waarbij alle ploegen 'goed scoor den.' Afgezien van het team uit Middelburg/Vlissingen, afkomstig van verschillende posten, kwam de rest uit Noord-Brabant. Er was op de voormalige gemeen- tewerf in Haamstede een incident in scene gezet waarbij een gastank door brand werd bedreigd. Daar naast werd een asbestsanering gesi muleerd waarbij een ongeval was gebeurd. Officier van dienst G. Jacobs van de stadsgewestelijke brandweer kijkt tevreden terug op de wed strijd. „Gezellig en we hebben een grote inzet kunnen oefenen." Aan het einde van de dag reikte commandant D. te Paske van de brandweer Schouwen-Duiveland de prijzen uit. De eerste prijs ging naar de ploeg uit Vlijmen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Basisscholen lo pen zo langzamerhand tegen een tekort aan bevoegde gymleraren aan. Pabo-studenten krijgen sinds 2005 niet meer automatisch een gymlesbevoegdheid en dat begint voelbaar te worden. „Typisch zo'n maatregel van het ministerie van Onderwijs", kijkt al gemeen directeur Ad Vis van de Alpha-scholengroep terug naar 2005. „Om het bewegingsonder wijs op basisscholen te verbeteren, is voortaan een extra opleiding no dig. Prima, maar het ministerie komt vervolgens niet met extra middelen." De Alpha-scholengroep met zes tien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland heeft besloten om dertien jonge leerkrachten een na scholing te laten volgen via de Ho geschool Zeeland. Kosten: 45.000 euro. „Omdat wij dan geen specia le leerkrachten moeten aanstellen, verdient dat zichzelf in twee jaar terug", geeft Vis aan, „maar zo'n nascholing geeft een forse extra be lasting voor leerkrachten. De na scholing duurt twee jaar en kost acht uur per week." Jos Ernst, algemeen directeur van het samenwerkingsverband van openbare scholen op Noord-Beve land en Goes (Nobego), en zijn Borselse collega Rijk van de Lage- maat hebben evenveel moeite met de maatregel als Vis van de Alpha- groep. Ernst: „Als het ministerie niet met extra geld komt, gaat dit op den duur ten koste van leer krachten voor de groep. Scholen zouden volgens het ministerie vol doende reserves hebben, maar je kunt daarmee geen al te gekke din gen doen." Van de Lagemaat herinnert zich dat er in Borsele een jaar of tien ge leden aparte gymleraren waren. „Maar ze waren met al onze kleine scholen te veel reistijd kwijt." De gemeente Borsele heeft het pro bleem aangekaart bij de Tweede Kamer, die het signaal heeft opge pakt. Vis weet dat de onderwijs bond CNV er ook mee bezig is. RENESSE - Zoals elke zomer is ook dit jaar weer het orgel van de Jaco buskerk in Renesse beschikbaar voor beginners, gevorderden en professionals. Zaterdag 30 juni tussen 14.00 en 17.00 uur krijgt orgeltalent de kans de toetsen en pedalen te beroeren van de uit 1882 stammende Ober- linger. Organisten moeten wel hun eigen muziekboek meebren gen en zich van tevoren aanmel den bij muzikaal leider Niko van der Linde: 0111-671347. NIEUWE-TONCE - In wat de politie noemt 'een conflict in de relatione le sfeer' werd vrijdagavond in Nieuwe-Tonge een dertigjarige man uit die plaats met een mes in de arm gestoken. Dat gebeurde rond negen uur op het bedrijfsterrein aan de Lange- weg. Bij aankomst van de politie was de verdachte, een 32-jarige man uit Sommelsdijk, nog op dit terrein. Hij is meteen aangehou- dën. Het slachtoffer is met een am bulance overgebracht naar het zie kenhuis in Dirksland. SCHARENDIJKE - Bij het eiland De Hompelvoet en bij de Slikken van Flakkee in het Grevelingenmeer worden twee nieuwe eilandjes ge maakt voor kustvogels. Dat gebeurt door punten van be staande eilanden af te splitsen. Met de nieuwe eilandjes krijgen de vogels meer ruimte om te foura- geren en meer bescherming tij dens het broeden. Het algemeen bestuur van het Grevelingenschap heeft 215.000 euro uitgetrokken voor de aanleg van de eilandjes. SOMMELSDIJK - Een 49-jarige inwo ner van Sommelsdijk is zaterdag ochtend gewond geraakt door een achteruitrijdende auto. De man stond met zijn fiets bij het hek van een weiland aan de Molenweg in Sommelsdijk. Een 81-jarige plaatsgenoot reed achter uit het erf af In plaats van te rem men gaf de bestuurder gas, waar door de auto over de fiets reed en tegen het hek tot stilstand kwam. De 49-jarige man raakte hierbij ge wond aan zijn been en moest door een arts worden behandeld. Vogelkastjes maken tijdens de open dag van de Schouwse zuidkust. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73