itenlail Abbas krijgt miljoenen Ali Chemicali veroordeeld tot strop Virus bedreigt zeehonden Veel doden door moessonregens in Pakistan en India Drie van zes verdachten in zaak-Anfal zijn ter dood veroordeeld. Wij geven u ^1^1 de helft cadeau! Nog 7 dagen 6 Maandag 25 juni 2007 PZC JERUZALEM - De Israëlische rege ring heeft gisteren besloten weer geld over te maken aan de Pales tijnse Autoriteit onder leiding van president Abbas. Het gaat om een bedrag van 350 miljoen dollar aan belastingen die de Palestijnen nog te goed hadden van Jeruzalem. Het bedrag wordt in etappes over geheveld naar de interimregering. Eerst moeten er echter maatrege len zijn genomen die ervoor zor gen dat er geen cent bij de radicale Hamasbeweging terechtkomt. President Abbas had Israël eerder gevraagd om een bedrag van 700 miljoen dollar aan achtergehou den Palestijnse gelden. Zijn partij Fatah is verwikkeld in een hevige machtsstrijd met Ha rnas, dat anderhalve week geleden de hele Gazastrook met geweld on der zijn gezag heeft gebracht. Sindsdien hebben Palestijnse orde troepen op de Westelijke Jordaan- oever tientallen Hamas-activisten gearresteerd om te voorkomen dat Harnas ook daar de macht over neemt. In het Egypte houden Abbas, de Is raëlische premier Olmert, de Jor daanse koning Abdullah en de Egyptische president Mubarak van daag een vredesoverleg. Olmert zei gisteren tegen zijn kabinet dat het hiervan geen 'dramatische door braak' moet verwachten. NANDYAL MANDAL - Mensen steken een brug over in Nandyal Mandal in de zuidelijke Indiase deelstaat Andhra Pradesh, nadat het waterpeil enigszins is gedaald. Zware regenval in de Paki staanse miljoenenstad Karachi heeft meer dan 220 mensen het leven gekost. Dat maakten de au toriteiten gisteren bekend. Volgens hulpverleners vielen er veel doden door daken die instortten en door elektrocutie door losgeslagen stroomkabels. Meer dan 56.000 mensen raakten dakloos. Hele wijken van de metropool zaten zonder stroom en het verkeer liep vast door de wateroverlast. Op zee werden gisteravond nog talrijke vissers ver mist en sommige getroffen gebieden waren onbe reikbaar voor reddingswerkers. Het aan Pakistan grenzende India werd gisteren ook getroffen door de moessonregens. In de zuidelijke deelsta ten vielen de afgelopen dagen zeker 144 slachtof fers door de gevolgen van de zware regenval. Ze ker honderdduizend mensen moesten vluchten voor overstromingen. foto Mahesh Kumar/AP BAGDAD - Het Iraakse Hoog Strafge rechtshof heeft gisteren Ali Hassan al-Majeed, bijgenaamd Ali Chemi cali, en twee andere voormalige medewerkers van de Iraakse oud-dictator Saddam Hussein tot de strop veroordeeld. Rechter Mohammed Oreibi al-Khalifa zei dat Al-Majeed schul dig is bevonden aan genocide, mis daden tegen de mensheid en oor logsmisdaden tijdens de operatie Anfal. Twee andere verdachten kre gen levenslang, en een zesde ver dachte werd vrijgesproken bij ge brek aan bewijs. Het advocatenteam dat de zes ver dachten in het Anfal-proces bij stond tekent beroep aan tegen een deel van vonnissen. Bij de militaire operatie onder de codenaam Anfal, tijdens de oorlog tussen Irak en buurland Iran van 1980-1988, zouden zon 182.000 Koerdische mannen, vrouwen en kinderen zijn om het leven geko men. Al-Majeed geldt als het brein ach ter de operatie. Ali Chemicali heeft in de rechtszaal toegegeven dat hij in de jaren tachtig opdracht had gegeven tot de verdrijving van Koerden uit hun dorpen in het noorden van Irak. Volgens Al-Maj- PW In Irak zijn gisteren drie mede- werkers van voormalig dictator Saddam Hussein ter dood veroor deeld wegens een campagne te gen de Koerden in de jaren '80. eed wemelde het in het gebied toen van de Iraanse spionnen. Ter dood veroordeeld werden giste ren, naast Ali Chemicali, ook de voormalige minister van Defensie Sultan Hashim Ahmad al-Tai en Hussein Rashid Mohammed, plaatsvervangend hoofd operaties van het Iraakse leger. Al-Tai kreeg de strop omdat hij opdracht had gegeven tot de grootschalige aan val tegen burgers en omdat hij che mische wapens liet gebruiken te gen de Koerden. Er was onvoldoende bewijs tegen de toenmalige gouverneur van de hoofdstad Mosul van Iraaks Koer- distan, Taher al-Ani. De vrijspraak van Al-Tani is geen verrassing. De aanklagers hadden de rechters al gevraagd de aanklacht tegen de po liticus te laten vallen. Oud-dictator Saddam Hussein zelf was ook aangeklaagd in de An- fal-zaak, maar hij werd op 30 de cember al opgehangen. Hij was ter dood veroordeeld voor de moord op 148 sjiieten uit het dorp Dujail na een mislukte aanslag op zijn le ven in 1982. Wat moet je gezien hebben als je op vakantie bent in Zeeland? PZC- lezers kunnen toeristen op Zeeuwse juweeltjes wijzen. De stranden en de steden kennen de toeristen inmiddels wel. Maar er is meer: van unieke uitzichten, zwembaden, cafés, bruggen tot een verrassende wandeling. Geef uw tips én vakantiefoto's door aan onze zomerredactie. We plaatsen in juli en augustus dagelijks een selectie. Mail naarzomer@pzc.nl KOPENHAGEN - De zeehonden in de Noord- en Oostzee dreigen voor de derde keer in twee decen nia te worden getroffen door mas sale sterfte. Hetzelfde virus als in 1988 en 2002 is de gevreesde boos doener. En net als de vorige keren is het Deense eiland Anholt de brandhaard, meldden Deense we tenschappers gisteren. Op stran den van het eiland in het Kattegat tussen de Oostzee en de Noordzee spoelden de afgelopen dagen de ka davers van 48 jonge dieren aan. Tijdens de eerste epidemie in 1988 van de 'robbenpest' stierf 60 pro cent van de zeehonden, bij de tweede golf in 2002 ging 30 pro cent dood. De populatie herstelde zich vrij snel. Wetenschappers ho pen dat oudere dieren nog vol doende antistoffen van de laatste epidemie in hun lichaam hebben. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. «fis :||hI het alfabet van Zeeland Spaar mee voor korting op het unieke i Disney's 15e Verjaardaqsspel! Verjaardagsspel De bestelbon kunt u downloaden via de website www.disneys15everjaardagsspel.nl Dtstrcy/'tr 1!7o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6