SP-senator dreigt met breuk binnen partij 'Jonge kinderen berechten is een slecht plan' Spencer Tuniek onthult vrouwelijk naakt A2 tijdelijk dicht na onveilig rijgedrag GEEN TUD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... waar anders? www.autoshak.nl Via voorkeurstemmen gekozen Yildirim wil zetel niet opgeven. Kinderrechter wil niet dat jeugd onder de 12 bij strafrechter belandt. 'Beeld over oudere werknemer klopt niet' Anoniem solliciteren bij Rijk maakt kans Verwarde vrouw uit zee gehaald PZC Maandag 25 juni 2007 5 DEN BOSCH - Rijkswaterstaat heeft dit weekeinde de A2 naar Den Bosch bij knooppunt Deil tijdelijk afgesloten wegens verkeersonveilig gedrag. De A2 naar Den Bosch was tussen afslag Hedel en knooppunt Empel dicht vanwege werkzaam heden. Veel automobilisten kozen de Oude Rijksweg bij Hedel. Er ontstond een file van acht kilome ter. Automobilisten probeerden daarna op de A2 te keren. AMSTERDAM - De foto met vrouwelijk naakt die de wereldberoemde bloot- Het feit dat de foto geëxposeerd wordt en onthuld door de meester zelf, fotograaf Spencer Tuniek in de ochtend van 3 juni maakte op de Leliegracht waren een wereldprimeur. in Amsterdam, werd zaterdag door hemzelf onthuld op dezelfde plek. foto Rick Nederstigt/ANP AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381 door Wierd Duk DEN HAAG - Het Overijsselse Staten lid voor de SP, Düzgün Yildirim (43). overweegt samen met 'hon derden sympathisanten' uit de par tij te stappen. De Turks-Neder landse politicus werd zaterdag door een ruime meerderheid van de SP-partijraad gevraagd om zijn zetel in de Senaat op te geven. De SP behaalde twaalf senaatsze tels. Yildirim stond weliswaar acht tiende op de kandidatenlijst, maar hij werd via voorkeurstemmen in de Eerste Kamer gekozen. Het par tijbestuur vindt dat Yildirim zich moet houden aan de afspraak dy niet wordt afgeweken van de offi ciële kandidatenlijst. „Het past niet bij de principes van de Socialistische Partij om zo met mensen om te gaan", aldus Yildi rim. „Het partijbestuur behandelt niet iedereen gelijkwaardig en menswaardig." Nadat de partijraad met 991 tegen 38 stemmen tegen het aanblijven van Yildirim had ge stemd, legde de politicus uit Zwol le al zijn partijfüncties neer. „Ik krijg steun van statenleden, ge meenteraadsleden en gewone par tijleden. Samen voeren we gesprek ken om te kijken wat we nu gaan doen. Ik kan me voorstellen dat ik mijn partijlidmaatschap opgeef en dat we een nieuwe democra- tisch-socialistische partij oprich ten. Maar dat kost tijd." Over enke le weken maakt Yildirim zijn be sluit bekend. 1^ Een meerderheid van de SP-par- tijraad vraagt Turks-Nederlandse politicus zijn zetel in de Senaat op te geven. Yildirim overweegt nu een eigen partij op te richten. Tiny Kox, voorzitter van de SP-se- naatsfractie, zei ervan uit te gaan dat Yildirim zijn zetel zal opgeven. „Bij de SP moeten ze echt kijken naar de manier waarop ze met grondrechten en democratisering omgaan", vindt Yildirim. De socialisten staan bekend om hun rigide partijstructuur. Volgens commentatoren heeft die strakke hiërarchie de SP mede geholpen om de afgelopen jaren belangrijke verkiezingswinsten te boeken. Zo steeg de SP vorig jaar in de Twee de Kamer van negen naar 25 zetels en onlangs in de Eerste Kamer van vier naar twaalf. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Criminele kinderen jonger dan twaalf jaar moeten voor de strafrechter worden ge daagd, vindt een'Kamermeerder heid. Een slecht plan, stelt Jolande Calkoen, voorzitter van de werk groep kinderrechters. „De ouders en de school moeten kinderen cor rigeren, niet de staat." Waarom bent u tegen het voorstel om ook heel jonge kinderen te vervol gen? Jolande Calkoen: „Het strafrecht treedt op tegen burgers die zich niet aan de geldende wetten hou den en daarmee de maatschappij schade berokkenen. Maar kinde ren onder de twaalf overzien de ge volgen van hun criminele acties he lemaal niet. Die beseffen niet dat zij de maatschappij iets aandoen. Een klein kind weet alleen wat Jolande Calkoen foto GPD wel en niet mag van zijn ouders en school. Het besef dat het deel uitmaakt van de maatschappij en zich daarnaar moet voegen, is er nog niet. De wet, heling of een ze denmisdrijf: een klein kind weet toch niet wat dat inhoudt?" Weet iemand van twaalf dat wel? „Ook die leeftijdsgrens is discuta bel. In Europese landen ligt de mi nimumleeftijd voor vervolging vaak hoger, op veertien of zestien jaar. Maar kinderen gaan op hun twaalfde naar de middelbare school. Het leven speelt zich dan niet alleen meer af bij familie of op de basisschool. Hun wereld wordt groter. Ze gaan steeds actie ver deel uitmaken van de maat schappij. Het is te verdedigen dat de staat hen vanaf dat moment bij misstappen mag aanspreken." Toch heeft de Tweede Kamer nu ge roepen dat de leeftijdsgrens verder omlaag moet. „Dat is een teken van politiek on vermogen. Bestuurders weten niet wat ze met de heel jonge groep da ders aanmoeten. Strafrecht werkt alleen als een kind enig moreel be sef heeft. Een kind moet zich be wust zijn van de gevolgen die het delict voor het slachtoffer heeft ge had. Die moet snappen dat de maatschappij vergelding wil. Dat besef is soms op hun twaalfde, na het plegen van diefstal of gewelds delicten, zelfs nog niet aanwezig. Dus de leeftijd moet zeker niet naar onder de twaalf" Pakt u naast de jonge crimineel ook zijn ouders aan? „Nee, alleen de verdachte, het kind dus, staat bij mij terecht. Ik heb niet de bevoegdheid tegelijker tijd de ouders te straffen als Kun opvoeding te wensen overlaat. Een civiele kinderrechter kan wel ingrij pen in de gezinssituatie. Die kan soms besluiten dat het beter is om het gezag van de ouders tijdelijk aan een gezinsvoogd over te dra- 'De ouders en de school moeten kinderen corrigeren, niet de staat' gen. De gezinsvoogd bepaalt dan wat er met het kind, ongeacht de leeftijd, moet gebeuren. Zo kan de staat zich toch met de opvoeding bemoeien. Maar het strafrecht biedt voor heel jonge, criminele kinderen geen enkele oplossing." DEN BOSCH - Met oudere werkne mers is weinig mis. Het beeld dat zij minder presteren of vaker ziek zijn, klopt niet. Dat blijkt volgens staatssecretaris Aboutaleb uit een rapport van de werkgroep Grijs werkt, dat over enkele weken ver schijnt. De PvdA-bewindsman vindt dat van oudere werknemers in het verleden te veel een bijzon der geval is gemaakt, bijvoorbeeld door ze extra verlofdagen te geven. „Dat hadden we nooit moeten doen." Volgens Aboutaleb dragen ouderen ook bij aan hun negatieve imago, door zich minder enthou siast te tonen voor extra scholing. DEN HAAG - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken wil anoniem solliciteren bij de Rijksoverheid in voeren. Zij begon als burgemeester van Nijmegen al een proef „Als uit het Nijmeegse experiment blijkt dat het werkt, zal ik het kabi net voorstellen deze regeling ook bij het Rijk in te voeren", aldus de minister. Volgens de gemeente Nij megen maken allochtonen zo meer kans uitgenodigd te worden voor een sollicitatiegesprek. WIJK AAN ZEE - De bemanning van een schip uit IJmuiden heeft zater dag een 56-jarige vrouw uit zee ge haald. De vrouw, die geen kleren aan had, zwom ruim drie kilome ter uit de kust van Wijk aan Zee. Zij verklaarde tegenover de gealar meerde waterpolitie dat zij onte vreden was over het psychiatrisch centrum waarin zij verbleef en daarom de zee was ingegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5