Sas blij met verkeersingreep buren iöIlM Vlasdag Eede ook dorpsfeest Zuiddorpse leraar techniek blijft collega's in Afghanistan helpen Jacob Catsdag verrast bezoekers Groede met gedichten en toneel ZEEUWS-VLAANDEREN Veiligheid op Westkade gebaat bij verbod op zwaar vrachtverkeer. Machines uit de vorige eeuw zijn dé blikvangers. Opwaaiende zomerjurken in de Grote Kerk g fï s* Veerboot-nostalgie op gevel huis in Hansweert -> Milieustraten gaan vaker open Maandag 25 juni 2007Tip? redtern@pzc.nl door Wout Bareman SAS VAN CENT - De verkeersmaatre gelen die het gemeentebestuur van grensgemeente Zelzate wil ne men op de westelijke kanaaloever, kunnen een positieve uitwerking hebben op het vrachtverkeer op de Westkade in Sas van Gent. Ver keerswethouder C. van Schaik van Terneuzen is daar vast van over tuigd. Burgemeester F. De Vilder van Zel zate heeft met de Vlaamse Ge meenschap een principe-akkoord bereikt over de overdracht van het gedeelte van de gewestweg R4 tus sen de grote verkeerswisselaar in Zelzate-west (de aansluiting op de Expresweg Antwerpen-kust) en de brug bij Zelzate. Zodra die over dracht een feit is, wil De Vilder het vrachtverkeer met een asdruk van meer dan 7,5 ton van dit weg gedeelte weren. De Vilder komt daarmee tegemoet aan de eis van actievoerende omwonenden, die al jaren klagen over het voorbijden- derende vrachtverkeer. Vorig na jaar nog bezetten ze uit protest de kruispunten op de route. Verkeerswethouder Van Schaik woonde het overleg tussen Zelzate en de Vlaamse Gemeenschap als belanghebbende bij. Hij is blij met de voornemens van De Vilder. „Het zal ongetwijfeld effect heb ben op het doorgaande verkeer via Verkeerswethouder Van Schaik van Terneuzen verwacht dat de verkeersmaatregelen in Zelzate een gunstig effect hebben op de verkeersoverlast in Sas van Cent. de Westkade in Sas. Het vrachtver keer kan straks alleen nog gebruik maken van de kanaaltunnel bij Zel zate. Vrachtwagens met bestem ming Zeeuws-Vlaanderen kunnen dan via de Tractaatweg en de brug bij Sas rijden." Dat een aantal vrachtwagens vervolgens via de Westkade terug moet om in te kla ren bij de douanepost bij Zelzate, beschouwt Van Schaik niet als een probleem. „De meeste chauffeurs klaren al eerder in. Het percentage zal dus wel meevallen." De Vilder wil overigens een uitzondering op de verkeersmaatregel maken voor bestemmingsverkeer. Het zou bete kenen dat vrachtwagens voor Zuid-Chemie en de Glasfabriek nog wél via de R4 kunnen rijden. Anderzijds moet vrachtverkeer van of naar Cargill en andere be drijven benoorden Sas omrijden via de brug. De verkeerssituatie op de Westkade baart de Sassenaren én de gemeente al langer zorgen. Van Schaik: „Je kunt maatregelen treffen zoveel je wilt; het is dwei len met de kraan open. Het sluip- verkeer blijft een probleem. Daar om ben ik blij met de aanpak van De Vilder." door Frank Cijsel EEDE - Een repelmachine uit 1949 en een trapzwingelmolen uit het begin van de vorige eeuw waren zondag de blikvangers tijdens de folkloristische vlasdag in Eede. On danks het regenachtige weer was er redelijk wat belangstelling voor de traditionele vlasbewerking in combinatie met oude ambachten in het grensdorp. De actieve dorpsraad weet al enke le jaren met succes de vlasdag te or ganiseren en de dag is inmiddels uitgegroeid tot een gezellig dorps feest. Een dertigtal oude ambach ten was te bewonderen, maar de meeste aandacht ging toch uit naar de ambachtelijke bewerking van het vlas. Om alle facetten van die bewer king duidelijk te maken had de dorpsraad Erna Evers uit Zelhem in de Achterhoek uitgenodigd. Zij demonstreerde het oude braken en hekelen van het vlas. „Ik ben lid van een ambachtsclub en ik heb me verdiept in de vlasteelt. Ik heb hier in Eede van oud-vlassers al heel veel bijgeleerd", wist ze te melden. TERNEUZEN - Dreigende donkere wolken verdre ven folkloredansers en muzikanten zaterdagmid dag van de Terneuzense Markt. De Grote Kerk in de Noordstraat fungeerde als schuilplaats voor het Folkartfestival tijdens de Ha vendagen. Dus wervelden de danseressen van de Slowaakse groep Gymnik aan de hand van hun heren met opwaaiende zomerjurkjes door het middenschip van het godshuis. Dat schone zicht liet de zon ook niet koud, dus scheen ze af te toe brutaal door de glas-in-loodramen. pagina 13: havendagen foto Camile Schelstraete door Frank Gijsel GROEDE - De tweede Jacob Catsdag in Groede kende zaterdag een aan tal verrassende en vernieuwende uitvoeringen. De groep Markering Ontbreekt ac teert al improviserend en bracht zodoende nooit eerder vertoonde toneelstukken met ter plekke ont wikkelde verhalen en karakters. Het publiek op het terras naast de kerk liet zich graag verrassen door de onverwachte creaties. In de hervormde kerk liet een bij zondere fototentoonstelling van Dick Doeze Jager over de Marktbe- woners anno 2007 fraaie beelden zien van het knusse, gezellige plein en zijn bewoners. In de sfeer van Vadertje Cats - indijker, staats man en dichter - konden bezoe kers verwend worden in de inter nationale keuken van de poëzie. Aan een aparte kraam brachten Nathan van der Hooft en Peter Quaak de nodige dichterlijke recep ten. Onder het motto 'U kiest en wij schrijven' mochten poëzielief hebbers met een toepasselijk ge dicht huiswaarts keren. door René Hoonhorst zuiDDORPE - Zuiddorpenaar John Langerak gaat morgen voor de zes de keer in zeven jaar naar Afgha nistan om leraren techniek de nieuwste snufjes en onderwijsme thoden bij te brengen. De docent werktuigbouwkunde van het ROC Westerschelde heeft - samen met vele anderen - gereed schap, computers, technische boe ken en overig lesmateriaal en hulp middelen ingezameld. De spullen worden onder meer in scholen in Kabul en Jalalabad gebruikt voor lessen en onderwijsondersteu ning. Langerak geeft deze keer niet alleen les aan collega-docenten en leerlingen techniek, hij bespreekt ook de toekomst van het tech nisch onderwijs met minister At- mar. De bestuurder van de hulpor ganisatie SchoolSupport4Afghanis- tan hoopt met de bewindsman en zijn staf nieuwe onderwijsprojec ten op te kunnen zetten. De Zuid dorpenaar leerde de afgelopen ja ren zo veel mensen kennen dat hij in Nederland én Afghanistan din gen voor elkaar krijgt. Zo gaan de ingezamelde leermiddelen, techni sche apparaten en andere hulpgoe deren met het transport voor mili- taire missies mee. Langerak vliegt morgen zelf ook met een militair vliegtuig recht streeks naar Kabul en blijft vervol gens weer bijna de hele zomerva kantie in Afghanistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57