Scholen worstelen met gymonderwijs Die klok? Nee, die nemen wij mee Auto over de kop Hastens 7^ Duikers van Thoolse brandweer winnen plaats in landelijke finale Bouw garage Oostwal in 2009 Hoe actief bent u als u slaapt? Tekort aan bevoegde leerkrachten langzaamaan voelbaar. Koopdag van Markiezaat College trekt veel koopjesjagers. B pzc Maandag 25 juni 2007 15 Van uw slaap bent u zich niet bewust, maar van het resultaat des te meer. Uw nacht is van invloed op uw dag. Als uw nachten goed zijn. hoeveel beter zullen uw dagen dan zijn? since 1852 Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Breda Meer informatie: bel 0900 - 225 0 225 door Harmen van der Werf heinkenszand - Basisscholen lo pen zo langzamerhand tegen een tekort aan bevoegde gymleraren aan. Pabo-studenten krijgen sinds 2005 niet meer automatisch een gymlesbevoegdheid en dat begint voelbaar te worden. „Typisch zo'n maatregel van het ministerie van Onderwijs", kijkt al gemeen directeur Ad Vis van de Alpha-scholengroep rerug naar 2005. „Om het bewegingsonder wijs op basisscholen te verbeteren, is voortaan een extra opleiding no dig. Prima, maar het ministerie komt vervolgens niet met extra middelen." De Alpha-scholengroep met zes tien christelijke basisscholen op Zuid-Beveland heeft besloten om dertien jonge leerkrachten een na scholing te laten volgen via de Ho geschool Zeeland. Kosten: 45.000 euro. „Omdat wij dan geen specia le leerkrachten moeten aanstellen, verdient dat zichzelf in twee jaar terug", geeft Vis aan, „maar zo'n nascholing geeft een forse extra be lasting voor leerkrachten. De na scholing duurt twee jaar en kost acht uur per week." Jos Ernst, algemeen directeur van het samenwerkingsverband van openbare scholen op Noord-Beve- pM Pabo-studenten krijgen sinds 2005 niet meer automatisch een gymlesbevoegdheid, maar het mi nisterie heeft geen extra geld voor vakleerkrachten gegeven. land en Goes (Nobego), en zijn Borselse collega Rijk van de Lage- maat hebben evenveel moeite met de maatregel als Vis van de Alpha- groep. Ernst: „Als het ministerie niet met extra geld komt, gaat dit op den duur ten koste van leer krachten voor de groep. Scholen zouden volgens het ministerie vol doende reserves hebben, maar je kunt daarmee geen al te gekke din gen doen." Van de Lagemaat herinnert zich dat er in Borsele een jaar of tien ge leden aparte gymleraren waren. „Maar ze waren met al onze kleine scholen te veel reistijd kwijt." De gemeente Borsele heeft het pro bleem aangekaart bij de Tweede Kamer die het signaal heeft opge pakt. Vis van de Alpha-groep weet dat de Onderwijsbond CNV er ook mee bezig is. tholen - Een ploeg duikers van de Thoolse brandweer heeft zaterdag de eerste plaats behaald bij een duikwedstrijd voor brandweerlie den in Vianen. Van de zes deelnemende ploegen wist de Thoolse groep het beste een slachtoffer te redden uit een te water geraakte caravan en twee kinderen op een surfplank aan de kant te krijgen. De Tholenaren ver zekerden zich met dit succes van deelname aan de landelijke finale voor brandweerduikers die zater dag 22 september wordt gehouden in Loenen. door Harmen van der Werf sint-maartensdijk - Het is werke lijk te gek zaterdag. Wat de bezoe kers van de koopdag in het Markie zaat College in Sint-Maartensdijk allemaal willen hebben. „Die klok", vraagt een bezoekster aan di recteur Wim Dominicus, „is die te koop?" De directeur moet haar te leurstellen. „Die klok hangt hier al sinds de oplevering van het school gebouw in 1957. We nemen niet veel van zulke spullen mee naar de nieuwbouw in Tholen, maar de ze klok wel. Als aandenken." Het Markiezaat College houdt uit verkoop. Een man uit Bergen op Zoom - 'ik ben verzamelaar en ver zamelaars vertellen elkaar dat er zulke koopdagen zijn' - wil rond half elf net wegrijden in zijn auto. Wat hij heeft gekocht? „Een leuke kapstok van nikkel voor een weg- geefprijsje." Een metalen kast had hij ook willen hebben. „Ik was net te laat. Voor een tientje ging die weg. Je betaalt er anders zeker 150 euro voor." Volop koopjes zijn er. Veel gezette mannen in geblokte overhemden lopen rond. Mouwen opgestroopt. Ze hebben een bestelwagen of een auto met aanhanger mee. Wie wat koopt, moet het direct afvoeren. Ad Wijmans, bouwkundig docent, is al vanaf kwart over negen aan wezig. „En ik was niet de eerste." De deuren zijn om tien uur open gegaan. „Het was direct druk." Wij mans staat in zijn timmerlokaal waarin de sfeer van de jaren 1950 'Alleen de houten vloer zal ik in de nieuwbouw missen' nog helemaal hangt. Ondanks de moderne machines. De school is gebouwd als een moderne fabriek van die tijd met beeldbepalende schuine zaagtanddaken. Voor een optimale lichtinval. Wijmans wijst op de vloer. „Heb je dat al gezien? Die bestaat helemaal uit houten blokjes. Vier centimeter dik. Een kunstenaar uit Sint-Annaland wil die overnemen. We gaan het met de sloper bespreken. Het zou mooi zijn als deze vloer ergens anders een nieuw leven krijgt." Metaaldocent Jan Bolier - 'ik heb hier nog als leerling gezeten' - zou dat perfect vinden. „Ik kijk uit naar de nieuwbouw in Tholen, maar de vloer zal ik missen. Heer lijk. Die geeft mee. Valt er een werkstuk op, dan heb je zelden krassen." Het vertrek naar Tholen betekent nogal wat, na een halve eeuw. Tho- len-stad ligt beter om meer leerlin gen te trekken dan de huidige 250. De vmbo-school heeft al tien pro cent meer aanmeldingen. goes - De bouw van een parkeer kelder onder de Oostwal in Goes is al volop in voorbereiding. De randvoorwaarden voor de gara ge zijn uitgewerkt in een ontwerp, meldt het Goese college van B en W in de eerste bestuursrapportage 2007. De bouw van de parkeerkel der met fletsenkelder 'onder een hedendaagse uitgave van de Oost- vest' zou in 2009 moeten begin nen. Het water van de Oosvest wordt dus doorgetrokken tot voor de Aldi. Maart 2006 heeft het nieuwe Goe se college een parkeerkelder onder de Oostwal in zijn beleidsprogram ma opgenomen. Vanuit het idee dat zowel aan de westkant van de binnenstad (Kolveniershof/Bleek- veld) als aan de oostkant genoeg parkeergelegenheid moet zijn. De georganiseerde middenstand wil dit ook graag, om het hele winkel centrum goed ontsloten te hou den. Het is de bedoeling aan de Oostwal te beginnen, als de par keergarage Kolveniershof/Bleek- veld in 2009 af is. Bij dit project is sprake van een forse kostenover- schrijding. Morgen is nog een kort geding over de aanbesteding. kapelle - Een 22-jarige automobi liste uit Vlissingen is zondagoch tend op de A58 bij Kapelle door onbekende oorzaak in de slip ge raakt en over de kop geslagen. De auto kwam, half op de rijbaan, half op de vluchtstrook, op zijn kop tot stilstand. De vrouw kwam uit de richting van Bergen op Zoom en ging naar Vlissingen. De vrouw en haar inzittende, een 22-jarige vrouw uit Vlissingen, ble ven ongedeerd. De auto raakte to taal vernield. Uit ademanalyse bleek dat de vrouw twee maal te veel had gedronken. Ze kreeg een proces-verbaal en haar rijbewijs werd ingevorderd. Timmerlokaal van de Markiezaat College-school in Sint-Maartensdijk zaterdag tijdens de verkoping vanwege de verhuizing naar Tholen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53