Binnenland Referendum over EU-verdrag onzeker Verhuizing agrarische bedrijven verloopt stroef WD wil einde aan 'gelazer' binnen partij Minister Bos morrelt aan ontslagrecht Funda bepleit boycot Jaap.nl 4 Maandag 25 juni 2007 PZC Oppositiepartijen SP en PW hebben kritiek op resultaat. Tweede Kamer wil duidelijkheid van minister Verburg. Brand in asbestschip Otapan geblust ROTTERDAM - Op het schip de Otapan in Rotterdam heeft zaterdagavond korte tijd brand gewoed. De brand werd rond 19.45 uur ontdekt. Binnen een uur was het vuur onder controle. De brand ontstond bij slijpwerkzaam- heden in de machinekamer. Drie medewerkers kregen door de brand adem halingsmoeilijkheden. Twee van hen zijn behandeld in het ziekenhuis. Het schip lag in de Waalhaven voor schoonmaak. Otapan bevatte voorheen veel asbest. Het zeeschip haalde eerder het nieuws, omdat het heen en weer werd gesleept vanwege de aanwezigheid van asbest. foto Arie Kievit/ANP DEN HAAG - Er is weinig politieke steun voor een Nederlands referen dum over het nieuwe Europees verdrag. De oppositie is verdeeld over de noodzaak om de verdrags teksten aan de Nederlandse bevol king voor te leggen. De regerings partijen wachten een uitspraak van de Raad van State hierover af CDA-premier Balkenende denkt echter dat nu al 'volop recht is ge daan aan het nee van de Neder landse burgers', dat werd uitgespro ken in een eerder referendum. Balkenende verdedigde het com promis waarmee hij zaterdag in stemde, omdat het volgens hem niet langer gaat om een Europese grondwet. „Dat hoofdstuk is afgslo- ten", zei hij. Oppositiepartijen SP en Partij voor de Vrijheid hadden felle kri tiek op het resultaat, waar een ma rathonvergadering van EU-rege- ringsleiders voor nodig was. SP-Ka- merlid Van Bommel klaagde dat het Nederlandse vetorecht op De oppositie is verdeeld over de noodzaak om de nieuwe ver dragsteksten van de Europese Unie voor te leggen aan de Ne derlandse bevolking. vraagstukken als het strafrecht, im migratie en de toegang van buiten landers tot de Nederlandse sociale zekerheid zou zijn 'weggegeven'. Wilders, fractievoorzitter van de PW, vindt dat de Nederlandse be langen zijn 'verkwanseld'. „We krij gen als nationaal parlement niet de mogelijkheid om ons onwelge vallige voorstellen te vetoën." De WD is nog onzeker over de noodzaak van een referendum. Fractievoorzitter Rutte zei tevre den te zijn dat het grondwettelijk karakter van het verdrag van tafel is. Maar hij zet vraagtekens bij af spraken, die de interne Europese markt zouden ondermijnen. pagina 7: analyse en hoofdpunten door Henk van Lierop BUSSUM - De partijbaronnen en het hoofdbestuur van de WD wer den het zaterdag in Bussum over een ding roerend eens: „Het gela zer moet afgelopen zijn." Partij voorzitter Jan van Zanen kreeg ap plaus toen hij aankondigde de le denvergadering in september een gedragscode voor te stellen over respectvol met elkaar omgaan. Er hoeven geen koppen te rollen, na de interne machtsstrijd tussen partijleider Mark Rutte en voorma lig minister Rita Verdonk. Dat werd duidelijk uit de discussie over het rapport van de commis sie-Dekker, een kritische analyse van de nederlaag van de WD bij verkiezingen voor gemeenteraden en Tweede Kamer. Ook Verdonk verliet de bijeen komst als een tevreden mens. Rut te erkende in zijn toespraak dat het thema immigratie en integra tie te weinig aandacht had gehad in de partij. Zeker nu het kabinet uitvoering geeft aan een generaal pardon is dat thema helemaal te rug bij de WD. Partijvoorzitter Van Zanen wil net als de commissie-Dekker de recht streekse verkiezing van de lijsttrek ker door alle leden handhaven. Het is nog niet duidelijk met wel ke voorstellen hij zal komen over het samenstellen van de rest van de lijst. VAN STRAATEN DEN HAAG - Huizensite Funda wil dat NVM-makelaars stoppen met het doorspelen van hun wonin gaanbod aan concurrent Jaap. Dat schrijft Funda, woningsite van ma kelaarsvereniging NVM. Volgens Funda is sprake van een 'onrecht matige provocatie', omdat Jaap bij de beschrijving van het wonin gaanbod van NVM-makelaars in breuk zou maken op het auteurs recht. De toorn van Funda is vooral ge wekt omdat Jaap op zijn site uitge breide beschrijvingen geeft van woningen van NVM-makelaars. Andere huizensites, zoals woon- krant.nl en miljoenhuizen.nl, vol staan met summiere informatie en een link naar Funda. Eerder ver loor Funda een rechtszaak tegen concurrent zoekallehuizen over de rechtmatigheid van dergelijke doorverwijzingen. Volgens )aap, eigendom van DSB Bank, probeert de NVM met de oproep voor een boycot 'op onge oorloofde manier het eigen winkel tje te beschermen'. door Fons Kockeimans DEN BOSCH - PvdA-leider en vice- premier Wouter Bos heeft zijn ach terban zaterdag voorbereid op een aanpassing van het ontslagrecht. Tijdens een partijbijeenkomst in Den Bosch noemde hij het huidi ge Nederlandse ontslagstelsel bui tengewoon oneerlijk. Volgens Bos leiden de bestaande regelingen tot 'een wildgroei van exorbitante ontslagvergoedingen', waarbij de hogere inkomens gou den handdrukken van twee, drie of meer jaarsalarissen kunnen krij gen. Ontslagrecht is in Nederland oneerlijk verdeeld, aldus de PvdA' er: „Mensen met een laag inko men en een lage opleiding hebben veel minder kans op een ontslag vergoeding dan mensen met een hoog inkomen." De participatietop van kabinet, werkgevers en vakbonden van woensdag, waar het ontslagrecht op de agenda staat, biedt volgens Bos de mogelijkheid hier iets aan te doen. Bos ging niet in op het uit gelekte akkoord dat het kabinet af gelopen week bereikte over het ontslagrecht. Dat houdt in dat ont slagvergoedingen voor hogere inko mens beperkt worden tot hooguit een jaarsalaris. Voor lagere inkomens blijven ver goedingen van meer jaarsalarissen mogelijk, maar met een maximum van 75.000 euro voor mensen tot 40 of van een ton voor 40-plus- sers. Tijdens de bijeenkomst in Den Bosch besprak de PvdA voor het eerst het rapport van de commis sie-Vreeman, die de verkiezingsne derlaag van de partij heeft geanaly seerd. Haar aanbevelingen komen er op neer dat de partij zich op nieuw moet bezinnen op haar ide ologie en dat de partijorganisatie moet verbeteren. Tijdens de chaotische discussie bleek dat de aanwezigen de conclu sies van de commissie op hoofdlij nen delen. KOM op J WE OAAlV ON-Ï-ZBLP VEW4JKEN door Peet Vogels DEN HAAG - De afgesproken ver plaatsing van ruim tweehonderd veehouderijen komt nauwelijks van de grond. Twee jaar na de in werkingtreding van de Reconstruc tiewet zijn nog maar zeven bedrij ven verhuisd. De TWeede Kamer eist vandaag uitleg van minister Verburg van Landbouw. De Reconstructiewet was bedoeld om de intensieve varkenshouderij in clusters onder te brengen met daartussen 'varkensvrije' gebieden. Zo zou een uitbraak van varken spest zich tot één gebied beper ken, redeneerde toenmalig minis ter Van Aartsen van Landbouw. Van dat idee is weinig meer over. De regeling beoogt nu vooral na tuurgebieden of gebieden dichtbij woonwijken vrij te houden van de intensieve veehouderij. Boeren krijgen wel volop de ruimte in 'landbouwontwikkelingsgebieden' (log). Jbaarnaast moeten 'verwe- vingsgebieden' worden gecreëerd, waarin de veehouderij en andere functies als wonen en werken naast elkaar bestaan. Maar de verplaatsing van intensie ve veehouderijen naar de 'logs' ver loopt stroef Soms is er domweg onvoldoende ruimte om alle be drijven die willen verhuizen een De politiek wil uitleg van de min- ster van Landbouw over het lage aantal agrarische bedrijven dat is verplaatst sinds de inwerkingtre ding van de Reconstructiewet. plek te geven. Ook maken bewo ners van een 'log' vaak bezwaar te gen de komst van veehouderijen. CDA en WD dringen aan op maatregelen. De aanwijzing van nieuwe natuurgebieden is wel gere geld, maar voor de boeren is veel te weinig gedaan, meent CDA-Ka- merlid Koopmans. „Terwijl boe ren die verhuizen nieuwe stallen bouwen die beter zijn voor het mi lieu en het welzijn van de dieren." De WD wil dat veehouders in de verwevingsgebieden de ruimte krij gen ter plekke uit te breiden, mits zij zich aan de strenge milieunor men houden. Dan hoeven er min der bedrijven te worden ver plaatst. WD, CDA en PvdA beplei ten ook versoepeling van de belas tingregels voor bedrijven die bij verhuizing een deel van hun activi teiten afstoten. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4