Standerdmolen De Hoed zal niet zo snel omvallen Doorbraak elektrisch vistuig lijkt nabij Tegenvaller bij restauratie van rk-kerk in Goes Vrienden van molen in Waarde hielden jaarlijkse klusdag. St Caecilia sluit seizoen af met avondoptreden Fietstocht senioren naar fort Ellewoutsdijk Alzheimer-café in Ter Valcke-restaurant Goes Dief oude metalen aan Yersekse haven gepakt Innovatieplatform wil project tot vijf viskotters uitbreiden. Kap blijkt ontzet, waardoor muren zijn gaan scheuren. B PZC Maandag 25 juni 2007 13 Twee vrienden van standerdmolen De Hoed aan de rand van Waarde nemen zaterdag op de klusdag een van de toegangshekken tot het molenterrein onder handen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf WAARDE - Zo, molen De Hoed aan de Havenoordseweg bij Waarde kan er weer tegenaan. Zaterdag van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags hebben vrienden van molen De Hoed hun lieveling onder handen genomen. Als ze hun woning zo koesteren, zit het wel snor. „Al met al is over de hele dag een man of vijftien bezig", ver telde vrijwillig molenaar Adri Cor- nelisse. Jaarlijks houdt de vriendenclub een klusdag. Zeventig leden telt de organisatie. De jaarcontributie is 12 euro. De meesten wonen in Waar de. Een stuk of tien, vijftien komt 'Oude molen brandde af. Een mooi gezicht, maar op den duur ga je 'm missen' van buiten, schat Cornelisse. Dat er een vriendenclub voor molen De Hoed is én dat die club dit soort kluswerk doet, geeft aan dat de molen in het dorp (1166 inwo ners) geliefd is. Hoe kan het ook anders. Waarde heeft De Hoed nog niet zo lang in huis. Prins Claus verrichtte als be schermheer van de vereniging De Hollandsche Molen 23 september 1993 de officiële opening. De Hoed stond eerst in Gent (al voor 1550) en is in 1858 naar Kruiningen ge haald. Vervolgens is die dus zo'n vijftien jaar geleden naar Waarde gekomen. Molen De Hoed zou beter tot zijn recht komen aan de Havenoordse weg. En Kruiningen hoefde niet te treuren, want één molen bleef er over. Terwijl Waarde al sinds 1936 molenloos was. Eén van de vrijwil ligers zaterdag, Rien van Weele, weet nog wat er ruim zeventig jaar geleden is gebeurd. Van zijn vader. „Er was iets warm gelopen. De wieken vlogen in brand, iedereen kwam natuurlijk kijken. Het leek net vuurwerk. Het was mooi op dat moment, maar later ga je zo'n molen missen." Het gemis is goedgemaakt met een molen van hetzelfde type als de af gebrande: een standerdmolen. Het molenhuis staat op een grote stan derd van houten balken. Vrijwillig molenaar Cornelisse: „Dit is een van de oudste molentypes van Bel gische origine." In Zeeland staan er nog drie. Hier in Waarde, één in Retranchement en één in Sint-An- naland." Het is niet de gemakke lijkste molen. Om de wieken op de wind te zetten, moet de hele molenkast worden gedraaid en niet alleen de kap. „Een heel kar wei", vindt Cornelisse die na zijn pensionering bij Fokker in Woens- drecht in het vak is gestapt. Hij haalde in recordtijd (twee jaar) zijn molenaarsdiploma, maar leer de het echte werk van molenaar Jaap Wagenaar. „Hij is een eindje in de tachtig en draait zelden meer de molen." Het groen, de toegangshekken en de standerd van de molen kregen zaterdag een opfrisbeurt. Voor het behoud van een standerdmolen is het vooral zaak de standerd goed te behandelen. Dat is het zwakste punt. Wie ooit foto's heeft beke ken in een molenboek, zal zich de beelden van afgebroken standerd molens herinneren. Als reuzen die ter aarde zijn gestort. Cornelisse kent dat. Storm is volgens hem nooit de echte oorzaak. Houtrot, boktorren en houtwormen zijn de boosdoeners. „In 99 procent van de gevallen breekt de standerd daarom net boven het kruis af" Zolang de vriendenclub bestaat, zal dat met De Hoed in Waarde niet gebeuren. 'S-HEERENHOEK - Fanfare St Caecilia uit 's-Heerenhoek geeft vanavond op het plein voor het verenigings gebouw De Jeugdhoeve in 's-Hee renhoek een zomeravondconcert. Het optreden onder leiding van di- rigente Anja Sinke begint om 19.30 uur. Het zomeravondconcert waar mee veel muziekverenigingen het seizoen afsluiten, is bij slecht weer in De Jeugdhoeve. 's-CRAVENPOLDER - De werkgroep fietsen van de seniorenraad Borse- le houdt morgen een fietstocht over 30 kilometer vanuit 's-Graven- polder. Doel is fort Ellewoutsdijk waar de fietsers tussen de middag de eigen boterhammen kunnen opeten. Vertrek is tussen 10.30 en 11.00 uur bij dorpshuis Ons Dorps leven in 's-Gravenpolder. Dat is ook eindpunt. Deelname kost 3,50 euro, inclusief twee consumpties. GOES - In het restaurant van Ter Valcke aan de Louise de Coligny- laan in Goes is vanavond het laat ste Alzheimer-café voor de zomer stop. Huub Buijsse, die veel over dementie schrijft, geeft een toelich ting op zijn nieuwe boek De helde re eenvoud van dementie. De bijeen komst voor iedereen die met de mentie te maken heeft, is vanaf 19.30 uur. YERSEKE - Een 55-jarige inwoner van het Belgische Oud-Turnhout is vrijdagavond tegen tien uur aan de haven in Yerseke op heterdaad betrapt. De man probeerde oude metalen te stelen uit een depot aan de haven. Iemand zag dat hij bezig was en tipte de politie. Die heeft de metaaldief aan de Buren- polderweg in Yerseke aangehou den. De Belg heeft een bekeuring gekregen van 130 euro. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Het door Verburg Holland in Colijnsplaat ontwikkel de elektisch vistuig lijkt de experi menteerfase voorbij te zijn. Het Visserij Innovatie Platform heeft minister Verburg van Landbouw onlangs geadviseerd om het finan cieel mogelijk te maken vijf sche pen met een elektrisch vistuig uit te rusten. Het advies van het Visserij Innova tie Platform komt, nadat eerder dit jaar een meerderheid van het kot- tervisserijoverleg het vertrouwen opzegde in het project waarbij een elektrisch vistuig op de Urk 153 in de praktijk is beproefd. Het over leg weigerde 100.000 euro subsidie te geven voor onderzoek naar de slechte vangstresultaten in de win termaanden. De meerderheid zag geen toekomstperspectief voor het elektrisch vistuig, dat ook wel puls- kor wordt genoemd. M. van Stralen uit het Schouwse F.lkerzee die als deskundige bij het project betrokken is, zei in een reactie op het besluit van het kot- teroverleg dat 'de resultaten wel be moedigend zijn'. „Anders zouden Texelse vissers geen interesse to nen." Voor Zeeuwse vissers is de pulskör minder interessant, omdat zij veelal in de stenige zuidelijke Noordzee werken. Het Visserij Innovatie Platform stelt nu voor vijf schepen met de pulskor uit te rusten en 40 procent van de aanschafkosten (4,4 ton) te vergoeden. Vakblad Visserijnieuws meldt dat zich al vijftien onderne mers spontaan hebben gemeld bij het ministerie voor deelname aan het vervolgproject. GOES - De rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in de Goese bin nenstad blijkt in slechtere staat te verkeren dan gedacht. De kap is ontzet, zo is gebleken bij de in mei begonnen grote restauratie van de kerk. Het repareren van de kap is 'meer specialistisch werk', aldus voorzitter J. van den Hondel van de restauratiecommissie. Dat de kap is ontzet, kon pas wor den ontdekt na plaatsing van stei gers. De oorzaak van de scheuren in het achterste deel van de kerk is daarmee ook gevonden. De lopen de restauratie die tot december of januari duurt, is nog maar de eer ste fase. De rijksoverheid geeft sub sidie, maar de rk-kerk moet zelf ook een flink deel betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49