Zeeland PZC Historische hoeve verpaupert Borsele investeert 8,6 miljoen in Ovezande 11 Bevelandse scholen weten Goes' museum veel beter te vinden BEVELANDEN-THOLEN Veerboot-nostalgie op gevel huis in Hansweert 17 Milieustraten gaan vaker open 17 Goes gaat met eigenaar praten over mogelijke restauratie. Vrijwilligers hebben actief geworven, 1300 leerlingen op bezoek. Kreeft Maandag 25 juni 2007 Tip? redgoes@pzc.nl door Willem van Dam GOES - Verder verval van de ruim anderhalve eeuw oude boerderij aan Klein Frankrijk in Goes moet worden voorkomen. Daarom wil de gemeente Goes op korte ter mijn met de eigenaar gaan praten over een mogelijke restauratie. De hoeve verkeert in deplorabele toe stand. De boerderij ligt net buiten de voormalige noordwestelijke stads wallen en pal tegenover de molen De Korenbloem. Wethouder J. Adriaanse (SGP, monumenten zorg): „Het zou prachtig zijn, als we deze boerderij op deze markan te plek zouden kunnen behou den." De hoeve bestaat uit een woon huis, een schuur, een paar bijge bouwtjes (een varkenskot en een wagenhuis) en een drinkput. De schuur, die onder meer wordt ge bruikt als opslagplaats, vertoont diepe sporen van verval. De twee bijgebouwtjes zijn volledig in el kaar gestort. De boerderij werd ongeveer tien jaar geleden op de monumenten lijst geplaatst, maar aan onder houd is vrijwel niets gedaan. De fractie van de PvdA in de Goese ge meenteraad uitte onlangs haar zor gen over de staat waarin de boerde rij verkeert en drong er bij het col lege van burgemeester en wethou ders op aan om maatregelen te tref fen. Volgens wethouder Adriaanse kan de gemeente de eigenaar niet dwingen om de boerderij op te knappen. „Maar we willen wel graag eens met hem praten om hem te wijzen op de diverse subsi diemogelijkheden die er zijn." Adriaanse schat de restauratiekos ten uit de losse pols op zo'n twee honderd- tot driehonderdduizend euro. „Dat ben je al gauw kwijt." Via het Rijk kan een subsidie van 20 procent worden verkregen. Ook zijn er mogelijkheden om via de rijksoverheid een hypotheek tegen een lage rente af te sluiten. Bij de provincie valt eveneens wat te halen: maximaal 25.000 euro. Daarnaast zijn er nog mogelijkhe den via bijvoorbeeld het Prins Bernhardfonds. Adriaanse: „Maar hoeveel er ook bij elkaar kan wor- Het gemeentebestuur van Goes gaat, op aandringen van de Pv- dA-fractie, mogelijkheden na om een vervallen boerderij in Klein Frankrijk te restaureren. den geharkt, de eigenaar zelf zal toch ook een aardig bedrag moe ten opbrengen." Indien die daar toe niet bereid of in staat is, kan naar de mening van Adriaanse ook aan een andere oplossing wor den gedacht: verkoop. Voor de hoeve is, denkt Adriaanse, makke lijk een nieuwe bestemming te vin den: een restaurant bijvoorbeeld, of een zorgboerderij. Volgens wet houder Adriaanse heeft zich zelfs al een gegadigde gemeld. Eigenaar M. Suurland is niet be reid om uitgebreid op de kwestie in te gaan. „Maar als de gemeente wil komen praten, nou, dan ko men ze maar." door Harmen van der Werf OVEZANDE - Alle investeringen die de gemeente Borsele in Ovezande (1227 inwoners) wil doen, komen uit op samen ruim 8,6 miljoen eu ro. Voor dat bedrag krijgt Ovezan de: een nieuwe brede school met nieuwe gymzaal, een gerenoveerd en vergroot dorpshuis, een nieuw sportpark voor de tennis en voet bal én in het centrum een nieuw plein met een park. De Borselse gemeenteraad mag er morgenavond over beslissen. Het college van B en W heeft keuzes gemaakt en gekozen voor de beste in plaats van de goedkoopste op lossingen. Zo is het goedkoper de bestaande gymzaal op te knappen, maar dat is niet praktisch als de nieuwe school ernaast komt. Een nieuwe gymzaal is wel bijna twee keer zo duur (886.000 euro). Om een goed dorpshuis te maken, is ook het dubbele nodig (879.000 euro). Nog niet alle kosten zijn ge dekt. Van de ruim 8,6 miljoen, 700.000 euro. Verkoop van grond van de school levert aardig wat op. Woningstichting R8cB Wonen zal er bouwen. R8cB gaat vlakbij het dorpshart ook ouderenwoningen slopen om plek te maken voor een zorgcomplex. Borsele wil zoveel geld in Ovezande steken om de centrumfunctie van het dorp in de Zak van Zuid-Beveland te waarbor gen en te versterken. door Harmen van der Werf GOES - Al ruim 1300 leerlingen van Zuid- en Noord-Bevelandse basis scholen hebben dit jaar een groeps bezoek aan historisch museum De Bevelanden in Goes gebracht. Niet eerder is er zoveel aanloop ge weest van basisscholieren. Lenie Weiten, educatief medewerkster van het museum, spreekt van 'een topper'. Het museum is in 2004-2005 gron dig verbouwd. De uitstraling is ver beterd en dat trekt aan. De 'vrij tra ditionele' presentatie kan volgens Weiten nog wel beter op kinderen worden aangepast. „Ze mogen nu bijna nergens aan komen. Wij la ten ze altijd een kogel vasthouden, uit 1576, gevonden in Goes. Dat vinden ze prachtig." Het succes is niet komen aanwaai en. Weiten en vrijwilligsters heb ben actief geworven. Basisscholen zijn direct aangeschreven. Vooraf wordt besproken hoe kan worden aangesloten bij lessen geschiedenis of aardrijkskunde. Geld hoeft geen probleem te zijn. Basisscholen met een cultureel beleidsplan kunnen 10,50 euro per leerling van het mi nisterie van Onderwijs krijgen, ver telt Weiten. Het is geen eenmalige 'topper'. Na de zomer wachten bezoeken van 22 scholen aan de wisselexpositie Water, vroeger en later. Tip? redactie@pzc.nl Die grote kreeft, die wilde hij heb ben. Die zou hem toch al snel 55 euro lichter maken, maar de Duitse toerist wist het zeker. En de Arnemuidse vishandelaar vond het uiteraard prima. Na het afrekenen bleek echter dat de klant nog een speciale wens had met betrekking tot zijn nieuw verworven eigendom. Eén die de visboer in zijn 52-jarig loopbaan nog nooit eerder had gehoord. 'Gooit u hem maar terug in het water, visboer.' En aldus geschied de. Waarna de Duitse dierenlief hebber zijn weg vervolgde, een ongetwijfeld gelukkige kreeft en zeer verbaasde visboer achterla tend. De schuur van de ruim anderhalve eeuw oude boerderij aan Klein Frankrijk, net buiten de stadswallen van Goes, verkeert in slechte staat. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45