Gezondheid Bedwants teistert de slaapkamer weer W Kate en prins William weer samen Gordon heeft het wel gehad met publiciteit Huwelijk Sittah wijkt voor zoon PZC Maandag 25 juni 2007 I 35 SBP 'Good night, sleep tight, don't let the bedbugs bite'. Dat Engelse gezegde voor het slapengaan is weer actueel. Bedbugs, oftewel bedwantsen, zijn terug van vijftig jaar weggeweest. De bijtende insecten, niet groter dan een appelpitje, teren op menselijk bloed en veroorzaken veel jeuk. door Peter de Jaeger foto CPD Opvallend veel meldingen van overlast van de bedwants komen van hotels. „Begrijpelijk, daar neemt men het met de hygiëne niet zo nauw." De bedwants De bedwants was vroeger bekend als wandluis. Die naam is misleidend: de bedwants behoort tot de orde der wantsen. Bedwantsen zijn lichtschuw, in het al gemeen gaan ze 's nachts op zoek naar bloedmaaltijden. Ze voeden zich met het bloed van mensen, maar ook met dat van andere zoogdieren. Na hun maaltijd trekken zij zich terug in hun schuilplaats. Hier komt de naam bedwants vandaan. Ze verstop pen zich in naden en kieren van bed den, bij metalen ledikanten in de holle delen, in zomen van beddengoed, in de ombouw van opklapbedden en achter plinten en schilderijen. Het is mogelijk de schuilplaats te vin den. Hier zijn namelijk volwassen bed wantsen, nimfen, vervellingshuidjes, eitjes en uitwerpselen aanwezig. Bij het zoeken is een zaklantaarn, een ver grootglas en een pincet of schroeven draaier praktisch. Het vrouwtje legt gemiddeld honderd a tweehonderd witgele eitjes. Bij opti male temperaturen kunnen dit er wel vijfhonderd zijn. De optimale tempera tuur is 25 graden Celcius. De ontwik keling van ei tot volwassen insect duurt twee maanden. Bij gunstige om standigheden kan dat een maand zijn. Het insect kan 1 jaar oud worden. De beet van een bedwants is direct merkbaar. De beet zwelt op en het slachtoffer heeft last van hevige jeuk. Personen die overgevoelig zijn voor de beten van een bedwants kunnen er zelfs ziek van worden als zij vaak gesto ken zijn. Grote steden in de Ver enigde Staten, Austra lië en West-Europa worden geteisterd door de bedwants, die 's nachts toeslaat tussen het beddengoed. Ook in Nederland duikt het beestje steeds vaker op in slaapkamers. „Het wordt een se rieus probleem. Tien jaar terug kre gen we geen meldingen. Vijfjaar geleden waren het er een paar per jaar en nu krijgen we elke maand enkele telefoontjes", zegt een woordvoerder van Ongedierte Be strijding Nederland te Hasselt. „Hoe erg het probleem bij ons is, valt niet exact te zeggen, want er is nog geen serieus onderzoek naar gedaan. De enige cijfers komen uit Engeland. Je mag aannemen dat de situatie daar vergelijkbaar is met hier", vertelt Willem Takken, medisch entomoloog van de Wage- ningen Universiteit. Als dat zo is, dan is het niet best ge steld. Uit een studie van het Insti tute of Biology in Londen blijkt dat besmettingen met bedwantsen sinds 1996 zijn vertienvoudigd. Op vallend veel meldingen komen van hotels. „Begrijpelijk", vindt Takken, „want daar komen veel mensen bij elkaar, en met de hygië ne neemt men het niet zo nauw." Takken maakte het zelf mee. Vorig jaar logeerde hij in een vijfsterren hotel in Washington waar de vijf de verdieping was afgesloten, om dat die vanwege bedwants werd ontsmet. Ook ziekenhuizen heb ben last van ongedierte. Niet gek, er wordt door ziekenhuizen meer geld uitgegeven aan ramen wassen dan aan plaagpreventie. Over de oorzaak van de invasie van de parasiet zijn de wetenschap pers het nog niet eens. Vaak wordt met de beschuldigende vinger naar toeristen en immigranten ge wezen. Reizigers zouden de bed wants als ongewenst souvenir mee nemen uit warme landen. „Voor vertrek zou men de bagage gron dig moeten inspecteren", adviseert Ongedierte Bestrijding Nederland. In Afrikaanse en Aziatische lan den is meer dan helft van de hui zen besmet met de tropische va riant. Studie in Zuid-Engeland, waar veel immigranten wonen, be wijst dat de aangetroffen bed wants niet behoort tot deze tro- penvariant, maar tot de soort die alleen gedijt in gematigde streken. De auteur van de studie, Clive Boase, is daarom niet overtuigd van het heen en weer reizen als grote boosdoener. De expert zoekt het dichter bij huis. „Wantsen zijn resistent geworden tegen de mees te insecticiden", laat Boase weten vanuit het Engelse Haverhill, waar hij aan het hoofd staat van Pest Management Consultancy. „Uit een recente studie in Ghana blijkt een verband tussen met pesticiden behandelde muskieten netten en de ontwikkeling van re sistentie bij bedwantsen. Daarom zijn ze zo lastig te bestrijden en neemt het aantal toe. Ook zijn in secticiden veranderd van samen stelling. Vroeger doodde het gif zo als DDT, alles wat kruipt en vliegt, nu zijn ze meer doelgericht en la ten bedwantsen ongemoeid." Takken: „De voorbije twin tig jaar zijn de slaapka mers erg luxe geworden, met vaste vloerbedekking en centrale verwarming, 's Nachts zweten we vocht uit. De combina tie van vocht en warmte zorgt voor een fantastisch klimaat voor de bedwants. Hoe warmer, hoe sneller hij zich vermenigvuldigt." Het insect verstopt zich overdag in naden en kieren van het ledikant. Om het beestje te bestrijden, dient het bed uit elkaar te worden ge haald en gedetailleerd te worden behandeld. De matras moet naar buiten worden gesleept en gesteri liseerd of ontsmet. „Als dat echt niet kan, helpt alleen de rigoureu ze aanpak van vergassing, zoals ook van houtkevers in dakspanten of vloeren", vertelt Takken. De bedwants brengt voor zover be kend geen ziektes over. Dit on danks de vondst dat het hiv-virus een uur lang kan overleven op de scherpe monddelen van de para siet. „Alleen in zeer ernstige geval len, bij vijfhonderd of duizend bedwantsen in bed, kan zoveel bloed worden verloren dat bloedar moede optreedt", zegt Takken. De internationaal vermaarde Boase pleit voor afspraken tussen landen om verdere verspreiding te gen te gaan. Takken ziet dat niet snel gebeuren. „In Nederland is er nog niet eens officieel beleid voor de ziekte van Lyme en teken. Dan is een regeling voor bedwantsen nog heel ver weg. Een goede hygië ne zet meer zoden aan de dijk." ALLEMENSEN De relatie tussen de Britse prins William en Kate Middleton lijkt weer op de rails te staan. Dat meldden Britse boulevardbladen gisteren. De koninklijke telg zou zich wil len verzoenen met Kate en de re latie opnieuw willen beginnen. Het duo werd heftig zoenend ge signaleerd op een feestje op de militaire standplaats van Willi am in de kazerne in Bovington. Middleton zou haar geliefde wel te verstaan hebben gegeven dat zij onder een voorwaarde weer een relatie met hem wil hebben. Het moet een vaste relatie zijn en hij mag zich nooit meer van haar laten scheiden. Een woordvoerster van de prins weigerde te reageren op de be richten. Gordon vindt het mooi geweest met alle media-aandacht en last tot september een publiciteits- stop in, zo laat hij op zijn websi te weten. De zanger (38) stond de afgelo pen maanden veel in de belang stelling door de Toppers in Con cert-reeks, het Tien- programma Joling en Gordon over de vloer en de vele kilo's die hij kwijt raakte. Met name de con certen met Gerard Jo ling en René Froger hak ten er in. Volgende week staat Gor don nog op de cover van de Margriet, daarna is het tijd voor rust. In het nieuwe televisie seizoen, dat in septem ber begint, presen teert de zanger weer enkele programma's. Welke dat zijn, houdt Gordon ge heim. Sittah. foto CPD Het huwelijk van Sittah gaat niet door. De illu- sioniste zou op 23 sep tember trouwen met Hans van Osch, maar ze geeft voor rang aan een mo torcrosswedstrijd van haar zoon Luke. Hij staat op de tweede plaats in het landelijk klasse ment, zegt Sit- f tah in De Tele- S/f graaf „Een huwe- lijk zonder mijn kin deren stelt voor mij niks voor." Zomerstop Alle Mensen v Vanaf morgen maakt de ru briek Alle Mensen tijdelijk plaats voor het feuilleton De Apotheker van Jan Terlouw en Sanne Terlouw. Het spannende vervolgverhaal, geschreven door vader en dochter Terlouw, zal geduren de de zomermaanden van dins dag tot en met zaterdag op de plek van Alle Mensen verschij nen. In september keert de rubriek met het wel en wee van beken de en minder bekende mensen terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37