af wie we gaan vermoorden' 'We spreken alleen 34 Maandag 25 juni 2007 PZC Jan en Sanne Terlouw: „In onze boeken wordt natuurlijk een moord gepleegd, maar er kleeft geen bloed aan de muren. Vanaf morgen verschijnt in deze krant het feuilleton De Apotheker van Jan en Sanne Terlouw. De thriller is het derde boek dat vader en dochter samen schreven. door Johan Bosveld foto's Ab Hakeboom Jan Terlouw en zijn dochter Sanne verkeren in goed gezel schap als ze vanaf morgen in deze krant hun gezamenlijk feuilleton De Apotheker begin nen. De schrijvers Willem Els- schot en Louis Couperus publiceer den hun romans eerst als losse afle veringen in een krant en ook lite raire grootheden als Charles Dickens, Alexandre Dumas en Fjo- dor Dostojevksi beoefenden het genre. Het feuilleton dat vader Terlouw (75) en zijn dochter Sanne (47) in deze krant gaan publiceren, was aanvankelijk helemaal niet be doeld om als serie in de krant te verschijnen. Het afgelopen jaar werkten ze hard aan hun derde ge zamenlijk geschreven boek. Vol gend jaar moet het in de boekhan del liggen. Maar toen de dagbladen van Wegener - waartoe deze krant ook behoort - met het idee bij uit gever Nieuw Amsterdam en de bei de auteurs aanklopten om het boek eerst als feuilleton te publice ren, raakte iedereen snel enthou siast. Bij die geestdrift speelde ongetwij feld de roemruchte geschiedenis van het feuilleton een rol. Eline Ve- re van Louis Couperus verscheen in 1889 als feuilleton in Het Vader land, het toenmalige liberale Haag se dagblad. En in dezelfde eeuw werden lezers in Rusland verwend met het feuilleton Schuld en Boete van Dostojevski, in Frankrijk ver scheen Madame Bovary van Flau bert en in het negentiende-eeuw- se Amerika veroorzaakte Harriet Beecher Stowe's feuilleton De Ne gerhut van Oom Tom opschudding. Geen wonder dus dat Jan en San ne Terlouw geen bezwaar hebben pm het genre nieuw leven in te blazen. Ruim vijftig afleveringen moet de spannende serie gaan tel len. „De Apotheker telt 24 hoofd stukken, dus die moeten we dan ongeveer in tweeën hakken", zegt Jan Terlouw, die behalve als voor malig D66-leider en commissaris van de koningin in Gelderland vooral naam maakte als kinderboe kenschrijver. „Maar als we de hoofdstukken halveren, dan zijn ze nog te lang voor een feuille ton-aflevering. Dus dan moeten we de beschouwelijke stukjes er ook een beetje uithalen." En juist de passages waarin bezin ning en overdenking een rol spe len, zijn een handelsmerk van het schrijvers-duo. „Mensen die onze boeken lezen, houden juist daar van", weet Sanne Terlouw. Maar ze benadrukt dat ook in het feuille ton buiten het avontuur en de ac tie nog voldoende te genieten valt. Jan Terlouw: „De lezers zullen niet teleurgesteld worden. Het feuille ton wordt zeker geen opeenstape ling van actie waar de mensen al snel moe van worden. Er blijft ge noeg stof tot nadenken." Na De Charmeur en Het Ve nijn is De Apotheker de der de pennenvrucht van va der Jan en dochter Sanne. Trouwe lezers van de Terlouw-thrillers zul len in het nieuwe boek een aantal oude bekenden tegenkomen. Op nieuw figureren vader Job Reders en zijn dochter Leonie in een klas sieke 'whodunit'. Samen proberen ze een moord op te lossen. „Maar", zegt Jan Terlouw, „het is zeker geen pure misdaadroman. Vergelijk het maar een beetje met Agatha Christie of Simenon. We zijn vooral ook geïnteresseerd in de onderlinge relaties, hoe de men sen in ons boek met elkaar om gaan." En dochter Sanne voegt er veelbetekenend aan toe: „In onze boeken wordt natuurlijk een moord gepleegd, maar er kleeft geen bloed aan de muren." Vader en dochter Terlouw hebben bij het nieuwste boek dezelfde werkwijze gevolgd als bij hun eer dere thrillers. Jan: „We gaan bij el- Boeken van Jan Terlouw Oom Willibrord (1970) Pjotr; Vrijwillig verbannen naar Si berië 1970) Bij ons in Caddum (1971) Koning van Katoren (1971) k- Oorlogswinter (1972) Briefgeheim (1973) De heks van IJsselstein (1974) De nieuwe trapeze (1975) Oosterschelde; Windkracht 10 (1976) De derde kamer (1978) De kloof (1983) Naar zeventien zetels en terug; po litiek dagboek (1983) Gevangenis met een open deur (1986) De kunstrijder (1989) De uitdaging en andere verhalen (1993) Eigen rechter (1998) Herfstdagboek (2005) De Charmeur (samen met doch ter Sanne Terlouw) (2006) Venijn (samen met dochter San ne Terlouw) (2007) Zoektocht in Katoren (2007) De Apotheker (samen met doch ter Sanne Terlouw) verschijnt in 2008 kaar zitten en dan zeggen we: 'wie gaan we vermoorden en wie is de dader'." Het schrijven zelf gebeurt via e-mails die vader en dochter el kaar sturen. Sanne: „En de rest ont wikkelt zich gewoon tijdens het schrijven, we overleggen nooit." Jan: „Ik heb jou nog nooit opge beld om te vragen wat je met een bepaald fragment bedoelt." Dat ze met z'n tweeën aan één boek schrijven, is volgens de critici en lezers op geen enkele manier te merken. Sanne: „We lijken op el kaar en we hebben dezelfde schrijf stijl. De karakters die in onze boe ken voorkomen, voelen we allebei hetzelfde aan. Dus daarover be- Boeken van Sanne Terlouw Het graf in de tuin en andere ver halen (onder het pseudoniem Ike Smitswater) (1992) Het raadsel van de familie Deze- kies (onder het pseudoniem Ike Smitswater) (1993) De dief en het slapende meisje (1993) Het strijkkwartet (2000) De Charmeur (samen met vader Jan Terlouw) (2006) Venijn (samen met vader Jan Terlouw) (2007) Verder schreef Sanne Terlouw een groot aantal educatieve boeken De Apotheker (samen met vader Jan Terlouw) verschijnt in 2008 Rozeneiland verschijnt in 2008 staat geen verschil van inzicht." Volgens vader Jan is het samen schrijven juist extra inspirerend: „Als ik zo'n thriller alleen zou schrijven, zou ik veel minder idee ën hebben." Sanne: „Vaak is het een enorme verrassing wat mijn vader schrijft. En hoewel dat soms rauw op rriijn dak valt, is zo'n ver rassing wel heel erg leuk." Het samen schrijven begon als een 'geintje', zoals Jan Terlouw het om schrijft. Toen hij in de jaren '80 werkzaam was in Parijs, stuurden vader en dochter elkaar brieven met stukjes voor een verhaal. Maar de speurdersroman voor kin deren die daar uit voort had moe ten komen, bleef in het brievensta- dium. Sanne: „Het duurde ge woon te lang voordat de brieven aankwamen. Het verzandde uitein delijk." Pas toen e-mail de brief voorgoed had teruggedrongen, pak ten vader en dochter de draad weer op. Al bij lezing van hun eerste boek blijkt dat een Terlouw-thriller wei nig bloed, seks en ruige taal bevat. Jan: „Het gaat ons niet om de sen satie. De intellectuele ontwikke ling van de onze karakters is eigen lijk veel belangrijker." Sanne: „Het was opvallend hoeveel mensen ons daarmee complimenteerden nadat ons eerste boek was uitgeko men. Ik had toch een beetje ge dacht dat lezers dat gebrek aan ac tie zou tegenvallen." In de boeken van Jan en Sanne Ter louw verdrinken de slachtoffers dus niet in kunstmatige bloedba den. Jan: „Veel thrillerlezers heb ben het wel gehad met dat soort verhalen. Ze willen meeleven met de hoofdpersoon, ze hebben be hoefte aan mensen met wie ze compassie kunnen hebben." Compassie en meeleven met de romankarakters zijn the ma's die ook in de eigen boeken van Jan en Sanne voorko men. Als vervolg op zijn bejubelde Koning van Katoren, dat eind vori ge maand onder de titel Zoektocht in Katoren uitkwam, volgt Jan Ter louw een jonge geitenhoeder die een wereld van geld, regels en hy pocrisie moet trotseren tijdens zijn zoektocht naar een verdwe nen kind. Sanne beschreef in Het Strijkkwar tet (waarvoor ze in 2000 de Libelle Romanprijs kreeg) het als gevolg van relationele problemen uiteen vallen van een succesvol muziekge zelschap. En in haar nieuwste boek Rozeneiland dat volgend jaar uitkomt, volgt ze het leven van een aantal generaties joden op Rhodos. Een historische roman die volgens Sanne ingaat op de vraag hoe belangrijk het is om wor tels te hebben. Maar vooralsnog gaat alle aan dacht uit naar het feuilleton De Apotheker. Vader Terlouw: „Waar we wel voor moeten zorgen, is dat er in elke aflevering iets gebeurt. En elke aflevering moet eindigen met een zogenaamde clifïhanger, dus iets waardoor de lezer verlangt naar de volgende aflevering.-Ik heb mijn hoop op Sanne gesteld, die daar denk ik wel goed in is." Sanne: „Oh God nee hè, daar ben ik helemaal niet goed in. Dan zoek ik wel iemand anders die dat goed kan..." Het feuilleton De Apotheker ver- schijnt van 26 juni t/m 8 september in de dagbladen van Wegener.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36