Duiven met zendertjes zijn weer veilig thuis Sport André Karelse wint in slechte finale Regen jaagt finalisten naar binnen in Goes Ronde Sint-Jansteen vergt het uiterste Nieuwsgierigheid niet enige drijfveer Calon bij deelname experiment. Piet Koek en Ries Rijn winnen op beide tafels in Kwadendamme. Rolstolhockeyers SGB winnen brons op NK Davidse en De Nooijer in Nacht van Torhout Tennissers Souburg verliezen in eigen huis Van der Meet wint nationaal A-toernooi Tweede seizoenszege voor Alex Gresnigt Hubert van den Hemel van Zelzate naar RIA W PZC Maandag 25 juni 2007 29 Duivenmelker Herman Calon uit Siijkplaat met zijn tweejarige doffer die in het kader van een experiment vanuit Blois met een gps-zendertje op zijn rug naar zijn thuishok vloog. foto Camile Schelstraete door René van Stee SLIJKPLAAT - Als duiven konden praten, hadden ze Herman Calon zaterdag hartgrondig vervloekt. Dat is althans de stellige overtui ging van de duivenmelker uit Siijk plaat. „Want wees eerlijk. Als ze jou tien kilometer zouden laten hardlopen met een rugzak van tien kilo op je rug, zou je ook niet echt blij zijn", verklaart Calon. Twee van zijn duiven, doffers van twee en vier jaar, ondergingen eer gisteren op het concours vanuit Blois een vergelijkbaar experi ment. Zij hadden een lichtgewicht gps-zendertje op hun rug, waar mee hun route werd gevolgd. We tenschappers hopen op die manier niet alleen het gevlogen traject in kaart te brengen, maar ook te ach terhalen waar duiven uit elkaar gaan en afslaan naar Zeeland, Bra bant of Limburg. „Ook is het interessant om te we ten te komen of een duif door een regenbui vliegt of er omheen gaat. Verder ben ik benieuwd waar dui ven hebben gezeten die veel later dan verwacht binnenkomen", al dus Calon die een indrukkend palmares kan overleggen. Zo is hij meervoudig Zeeuws generaal kam pioen, won hij diverse malen het provinciale marathonkampioen schap en heeft hij ook drie natio nale overwinningen vanuit Bor deaux op zijn naam staan. Calon deed niet alleen uit nieuws gierigheid mee aan het experi ment. „Ik hoop dat de onderzoeks resultaten een bijdrage leveren aan een nog betere uitoefening van on ze sport. Ik denk dan vooral aan dierenwelzijn. Het experiment zou er bijvoorbeeld toe kunnen leiden om de duiven onder bepaalde weersomstandigheden niet meer te lossen." In totaal waren tien duiven uit vijf zuidelijke rayons voor het experi ment geselecteerd. Aangezien één zendertje kapot was, gingen er za terdag negen duiven met een pak ketje de lucht in. De apparatuur was met dierlijke lijm en klitten band vastgemaakt op een kaalge schoren gedeelte van de rug van de dieren. De zender woog veer tien gram, negen gram lichter dan het exemplaar dat bij trainings- vluchten werd gebruikt. Onder meer doordat de apparatuur niet op tijd in Blois aanwezig was, ver liep de lossing niet volgens plan. I** Twee duiven van melker Herman Calon uit Siijkplaat deden zater dag mee aan een experiment om hun vliegroute te volgen. Beide dieren kwamen veilig aan. Volgens Calon waren de omstan digheden voor de testduiven daar door nog veel zwaarder. „Want allereerst zorgt het zender tje voor een verstoring van de stroomlijn. Bovendien konden ze door die vertraging niet mee met de grote groep van de wedvlucht. In feite was het daardoor voor hen een individuele koers. Je kunt het ook vergelijken met een wielren ner die achter het peloton moet aanrijden. Dat hakt er natuurlijk behoorlijk in." De weersomstandigheden waaron der de duiven moesten vliegen, wa ren niet optimaal. Weliswaar had den ze deels de wind in de rug, maar voorbij Parijs kwamen ze in de regen terecht. Calon verwacht te dat zijn duiven ongeveer een uur langer over hun vlucht vanuit Blois - in vogelvlucht 454 kilome ter - zouden doen. Bij de tweejari ge doffer bleek dit echter aller minst het geval. Ten opzichte van de duiven die meevlogen in de wedvlucht was hij slechts enkele minuten later. Een wereldpresta tie, vond Calon. Calons vierjarige doffer kwam dik vier uur later binnen dan zijn tweejarige. „Die heeft veel last ge had van de regen." De analyse van de resultaten van het experiment gebeurt in Zwitser land. Calon moet dus nog even ge duld hebben voordat hij hierover meer duidelijkheid heeft. Aan de duiven die aan de proef meededen heeft hij dit seizoen niks meer, om dat hun verendek opnieuw moet aangroeien. Het experiment zorg de voor veel extra werk. Toch is Ca lon blij dat hij er aan heeft meege daan. Als er vervolgonderzoeken komen, is de kans groot dat hij we derom van de partij is. „In princi pe is het nu al een succes. Achteraf ben ik toch wel opgelucht dat alles goed is verlopen. Want ook al weet je dat je je duiven nauwelijks blootstelt aan risico's, het kan al tijd verkeerd aflopen. En dat zou ik mezelf dan heel erg kwalijk heb ben genomen." door Joop van den Oudenhoven 'S-HEERENHOEK - André Karelse is winnaar geworden van het drie- bandentoernooi in 's-Heerenhoek. Hij versloeg in een spannende maar slechte finale van Jos Capel- lo, oud-inwoner van het wieler- dorp maar tegenwoordig Woonach tig in Tholen. Het toernooi werd tot de finale ge kenmerkt door een hoog niveau en open strijd. Moyennes van 1.000 en hoger waren geen uitzon dering. Onder anderen Capello (1.250) tekende voor dergelijke uit schieters. Toen het er op aankwam werd in de finale het voorkomen van scoren door de tegenstander belangrijker dan het zelf scoren. Het gevolg: een slechte finale die 58 beurten duurde. Karelse bleek dit spelletje uiteindelijk het beste te beheersen, 30-25. Voor Capello was het inmiddels zijn vierde tweede plaats in het toernooi. Het driebanden-koppeltoernooi in Kwadendamme leverde een dub belslag op voor het duo Piet Kock/Ries Rijn. Zowel op de grote als op de kleine tafel ging de over winning naar de Goese combina tie. Het was behoorlijk afzien voor de winnaars, want in beide finales moesten drie partijen worden ge speeld. Als enige van de finalisten bereikten zij op beide tafels de ein dronde. Op de grote tafel bracht het percentage de beslissing tussen de uiteindelijke winnaars en de nummers twee Frans de Koek/ Bram de Waard. Op de kleine tafel ging het vooral tussen Koek/Rijn en vader Johnny en zoon Emiel de Witte uit Kloetinge. Deze moesten er in de beslissende fase toch ech ter ook aan geloven. GOES - Het tennistoernooi van 't Halve Maantje Open kreeg giste ren niet zijn gewenste climax op de eigen tennisbanen in Goes. Van wege de regen werd de finale in de 3-categorie bij de mannen afge werkt in de tennishal. Piet Nagel en Harold Schipper, de nummers één en twee van de plaatsingslijst, hadden reeds een paar ballen naar elkaar overgesla gen op de buitenbanen totdat de regen hen naar de binnenbanen joeg. Nagel won daar met twee maal 6-4. „In de eerste paar games gingen de breaks over en weer, waardoor Harold met 3-1 voor kwam. Ook in de tweede set stond ik met 3-0 achter, maar bleef ik rus tig", sprak de Vlissinger. Nagels tegenstander Schipper zorg de er ook nog voor dat hij met een overwinning in zijn zak naar huis ging. In de derde categorie van het mannendubbelspel was Schipper samen met Joost Oranje te sterk voor Dylan Blackman en Rinke van Remortel: 7-6 en 6-1. door Wim de Vos SINT-JANSTEEN - Gaston Everaard is een geboren optimist. Bij de orga nisator van de wielerronde van Sint-Jansteen stonden tot vandaag dertig renners op de voorlopig startlijst, maar hij rekent morgen op zo'n vijftig deelnemers. De Ronde van Sint-Jansteen is één van de oudste wielerwedstrijden in Zeeuws-Vlaanderen. Onder het motto 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' doet wielerclub De Sporters al jaren op eigen - een voudige - manier de voorberei ding. En natuurlijk heeft Everaard daarbij het gelijk aan zijn zijde. Want 'zijn' Ronde is als één van de weinige kermiskoersen in zijn volle glorie blijven bestaan. De wedstrijd trekt ieder jaar een groot aantal toeschouwers langs een parkoers dat het uiterste van de renners vergt. Die omloop loopt van geen meter, zoals de cou reurs het uitdrukken. Daardoor zijn het steeds sterke criteriumren ners die de bloemen mee naar huis nemen. Zoals bijvoorbeeld een Wilfried Bastiaanse die al verschillende ma len als winnaar kon worden gehul digd. Bastiaanse is er morgen ook weer bij. Natuurlijk zal de aan dacht ook uitgaan naar de plaatse lijke wielerheld Jimmy de Bruijn en uiteraard naar de weer heroptre- dende Erik Vereecken. Uit de regio komen daar nog Patrick Cornelis- sen (Axel) en Sjacco Matthijs (Ter- neuzen) bij. Zij zullen het moeten opnemen tegen renners zoals Da vy Jaspers, Jacco Ringelberg, Barry van der Ham, John van de Vreede, Gerwin de Regt, Jacco Ringelberg en Pieter Israël. De start en finish zijn in de Wil- helminastraat. De wedstrijd begint om 19.00 uur en de afstand be draagt 96 kilometer. WAALWIJK - Het rolstoelhockey team SGB-E2 is in Waalwijk derde geworden op het Nederlands kam pioenschap. Rianne van Nek (Vlis- singen), Sjoerd Jansen (Oostdijk), Stefan Pleijte (Arnemuiden) en Bob Götz (Vlissingen) bereikten ongeslagen de kruisfinale, maar verloren daarin kansloos (17-1) van Gidos Dragons. In de strijd om der de plaats werd met 3-2 gewonnen van Keistad Rollers Ei. GOES - Middelburgers Edwin Da vidse en Hans de Nooijer namen zaterdag deel aan de marathon tij dens de Nacht van Torhout. De start in de Vlaamse plaats was om 20.00 uur. De Nooijer finishte in 3.09.52, Davidse in 3.39.40. De loop over 100 kilometer was een prooi voor Mark Papanikitas. De man uit Stekene doet op 6 oktober mee aan de Kustmarathon. OOST-SOUBURG - De tennissers van van Souburg hebben in de ge mengde districtscompetitie een ne derlaag geleden in de strijd om de tweede plaats. Op de banen in Oost-Souburg werd er met 2-4 ver loren van Game'78 uit Clinge. Het vaste mannendubbel Rogier van Housselt/Jeppe de Lange leed voor de eerste keer in vijf speeldagen een nederlaag. Souburg staat nu drie punten achter op Game'78. UDEN - Tennisster Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtskerke heeft het A-toernooi in Uden ge wonnen. De zestienjarige speelster was in de finale na drie sets te sterk voor Bernice van de Velde uit Kapelle. De setstanden waren 7-6 4-6 6-3. Zowel Van der Meet als Van de Vel de stond voor het eerst in de finale van een A-toernooi. ROLLEGEM - Wielrenner Alex Gres nigt heeft in het Belgische Rolle- gem zijn tweede overwinning van het seizoen behaald. Vorige week was de zeventienjarige junior uit Kapelle, lid van ZRTC Theo Mid delkamp, al de sterkste in het Bra bantse Nieuwendijk. Gisteren be haalden Nick Janssen (eerste in Eijsden) en Denise Gunst (tweede in Amsterdam) podiumplaatsen namens Middelkamp. TERNEUZEN - Hubert van den He mel voetbalt het komende seizoen bij RIA. De Terneuzense verdedi ger speelde de voorbije competitie bij SLV Zelzate. Met die club ein digde hij op de vijfde plaats. Van den Hemel begon zijn voetbal loopbaan bij Terneuzen. Hij speel de ook bij diverse andere clubs in de regio, waaronder Axel, Hoek, HW'24 en Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31