In Den Haag zijn we oorverdovend afwezig In een lobbyist zit kennelijk brood Peijs voorzitter bij Veilig Verkeer en in raad van toezicht ANWB Bladhaantjes PZC 'Een lobbyist geeft een voorzet en een gedeputeerde of commissaris van de koningin kopt hem in' De krant 4 weken voor €9f95! 2 Maandag 25 juni 2007 PZC WIM HOFMAN Er is een keverfamilie die men bladhaantjes noemt. In Ne derland moeten er een paar honderd soorten bladhaan tjes te vinden zijn. Sommige ervan hebben leuke na men. Zo heb je de mierenzakkever, die in de buurt van het nest van de rode bosmier leeft; de keverlarfjes leven in het nest in kleine aarden huisjes. En er is de reuzengoudhaan, die niet goudkleurig is, maar zwart en dik en bol. Als je het dier stoort komt uit zijn bek een druppel rode vloeistof. Je denkt natuurlijk meteen aan bloed. Hij doet het om je af te schrik ken. Ze noemen hem niet voor niets ook de bloedspuwer. Een andere kever wordt steilkopje genoemd, een tor die mooie glimmende kleuren kan hebben, goudgroen of blauwpaars. En dan hoort tot de familie ook de coloradokever, die aardappel loof wil vreten. Sommigen van r li I lii. ons herinneren zich nog wel dat Zijn felle kleur helpt we met grotegr0epen schoolkin- hem niet, die wordt deren op de stranden aan het werk werden gezet om zoveel hem noodlottig. mogelijk van die geelzwarte ke vers te vangen. Ze waren soms een plaag en ze konden de hele aardappeloogst laten misluk ken. Nu er flink wordt gespoten zie je hem hier niet zoveel meer. Een kever die we hier in onze tuin nogal eens zien, is het lelie haantje. Zoals veel van de bladhaantjes heeft het diertje een opvallende kleur. Vanonder is hij zwart, maar zijn dekschilden zijn oranje. Zijn felle kleur helpt hem echter niet, integendeel: dat wat ons zou moeten afschrikken, wordt hem noodlottig. We zien de oranje diertjes maar al te goed zitten. Eerst knaag den ze aan de kievitsbloemen en nu aan de koningslelies. Ze zijn tamelijk makkelijk te vangen, al laten ze zich, als je ze stoort, meteen van de plant op de grond vallen. Meestal zijn we hen echter te snel af en dan gooien we ze op de tegels en vertrappen en vermorzelen we ze. COLOFON DIRECTIE 'Vc.ieur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-31 5529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Zeeland is de enige provincie zonder lobbyist in Den Haag. Het kan niet anders of de provincie loopt daardoor iets mis. Is het geen geld dan is het wel kennis. door Ernst Jan Rozendaal Zeeland moet ogen en oren krijgen in Den Haag en Brussel. Dat vindt commissaris van de koningin Karla Peijs. Ze beschouwt het als een ge mis dat Zeeland niet over een lob byist beschikt. Alle andere provin cies hebben wel zo iemand in Den Haag rondlopen. Ed Figée is lobbyist voor Gelder land en Overijssel. Hij heeft een netwerk in Den Haag én in de pro vincie. Hij volgt veel debatten in de Tweede Kamer en koppelt de informatie die hij daar opdoet te rug naar Arnhem en Zwolle. „Ik ben een vooruitgeschoven post", zegt hij. „Ik let goed op, ik hoor wat hier besproken wordt en ik ad viseer mijn provincies. 'Nu even bellen' of: 'Eventjes afwachten.' De kunst is precies op tijd het goe de te doen." Figée twijfelt of Zeeland veel geld door Ernst Jan Rozendaal Wie het lijstje van Haagse lobbyisten bekijkt, ziet meteen dat Zeeland een witte vlek is. Alle andere provin cies zijn namelijk wel in de Hof stad vertegenwoordigd. De provincies Friesland, Gronin gen en Drenthe hebben gezamen lijk één man in Den Haag. Die con structie hanteerden Limburg, Noord-Brabant en Zeeland ook ge ruime tijd, onder de naam Zuidelij ke Alliantie. Maar ook voor die an derhalf jaar geleden uiteenspatte, was duidelijk dat die Zeeland niets opleverde. Overijssel en Gelderland hebben samen twee lobbyisten. Is het toe val dat uitgerekend Twente promi nent genoemd werd in zowel het beleidsprogramma van het nieuwe kabinet als vorige week dinsdag tij- misloopt door het ontbreken van een lobbyist. Hij ervaart het wel als een gemis dat van Zeeland geen duidelijk imago in Den Haag wordt uitgedragen. Henk Postma, public affairs officer van de drie noordelijke provincies in Den Haag, is ervan overtuigd dat Zeeland geld misloopt. „Kijk naar het beleidsprogramma van het kabinet. Ik zie Zeeland daar niet in terug, Eindhoven, Gronin gen en Wageningen wel. Vanuit die regio's is een stevige lobby ge voerd. Een simpele vraag: Heeft ie mand het collegeprogramma van Zeeland gematched met het be leidsprogramma van het kabinet en bepaald wat de komende jaren de strategische dossiers zijn waar op de provincie moet lobbyen? Ik vrees van niet." Hij omschrijft zijn werk als kijken wat er leeft, debatten volgen, con tacten onderhouden met Kamerle den en bewindspersonen. „Als je hier niet zit, weet je niet wat er ge beurt." Zeeland heeft natuurlijk wel Karla Peijs, benadrukt zowel Figée als Postma. Haar netwerk is van on schatbare waarde. „Maar zo ie mand zet je niet voor elk wissewas je in", stelt Postma. „Het gaat om dens het Kamerdebat daarover? Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord-Brabant, Utrecht en Lim burg hebben op het ogenblik ieder een lobbyist in Den Haag rondlo pen. Flevoland heeft er een halve baan voor uitgetrokken. Toch wordt juist deze provincie op een 'Het streepje achter de naam Zeeland springt wel erg in het oog' andere manier ook sterk in Den Haag vertegenwoordigd. Almere heeft namelijk twee lobbyisten. Het verhaal dat een commissaris van de koningin met een groot net werk het gemis van een lobbyist kan compenseren, wordt vooral door Almere geloochenstraft. Met beleidsvoorbereiding. Een lobbyist geeft een voorzet en een gedepu teerde of commissaris van de ko ningin kopt hem in." Peijs is het daarmee eens. Ze relati veert wel de overtuigingskracht van de gemiddelde lobbyist en zijn vermogen om geld binnen te halen. „Toen ik als parlementariër door lobbyisten van bedrijven werd benaderd, dacht ik wel eens: 'Als dit nou echt zo belangrijk is, waarom komen jullie dan niet zelf?' Het gaat ook niet altijd om geld. Het is wel van belang om in een vroeg stadium te weten wat de plannen zijn, zowel in Den Haag als in Brussel. Dan kun je be palen of je ervan kunt profiteren of dat je er juist een stokje voor wil steken. Nu is Zeeland inder daad oorverdovend afwezig. Ik heb de indruk dat er wel iets moet gebeuren." In het najaar wil Peijs een voorstel over de lobby, de communicatie én de promotie van Zeeland aan het dagelijks provinciebestuur pre senteren. Het ligt voor de hand dat ze gaat adviseren vooruitgescho ven posten van het provinciebe stuur in Den Haag en Brussel te in stalleren. „We missen daar zeker iets." Annemarie Jorritsma beschikt de stad immers over een burgemees ter van een vergelijkbaar kaliber. Voeg daar de buitengewoon goed in Haagse kringen ingevoerde wet houder Adri Duivesteijn aan toe, en de vraag is waarom je dan nog twee lobbyisten nodig hebt. Toch was het uitgerekend Duivesteijn die onlangs besloot een tweede lobbyist aan te stellen. Kennelijk zit daar dus brood in. Amsterdam heeft op afroep een lobbyist in Den Haag beschikbaar. Rotterdam heeft er ook één. Het streepje achter de naam Zee land springt bij deze getallen wel erg in het oog. Weliswaar verto nen de gedeputeerden zich gere geld bij Kamerdebatten die voor Zeeland relevant zijn, maar het is voor hen uiteraard niet mogelijk al le debatten te volgen Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800- 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening DEN HAAG - Karla Peijs, sinds 1 maart commissaris van de konin gin in Zeeland, is benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur van Veilig Verkeer Nederland. Zaterdag maakte de ANWB be kend dat Peijs ook toetreedt tot de raad van toezicht van deze organi satie. Peijs was in het vorige kabinet Bal kenende namens het CDA minis ter van Verkeer en Waterstaat. Bij de ANWB volgt ze Guusje ter Horst op. Deze PvdA-politica deed afstand van haar functie om minis ter van Binnenlandse Zaken te blij ven. Peijs heeft sinds haar aantreden als commissaris vande koningin in Zeeland bij herhaling gezegd dat ze het terugbrengen van het aantal ernstige verkeersongevallen in de provincie tot haar voornaamste doelstellingen rekent. Karla Peijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2