Anonieme spelers nu helden Europese bond mag met dertien landen meedoen aan WK in Zuid-Afrika EK onder 21 sportief, maar ook commercieel een daverend succes. Na WK in Japan (2002) en Duitsland (2006) elk jaar een land minder. Maceo Rigters met vier goals topscorer op EK Voetballers moeten op EK 2008 bloed afstaan Henry voor 24 miljoen euro naar Barcelona Hagi als coach terug naar Steau Boekarest Uefa straft Armenië en Azerbeidzjan in conflict Sevilla na snelle goal winnaar Spaanse beker De Haan ergert zich in stadion aan ererondje met Surinaamse vlaggen pzc Maandag 25 juni 2007 23 Jong Oranje heeft gescoord en is op weg naar winst in de finale. Het EK trok zaterdagavond 2,9 miljoen tv-kijkers. foto Koen Suyk/ANP door Roel Wiche GRONINGEN - Als je twee weken ge leden bij de kassa van de super had gevraagd wie Maceo Rigters en Erik Pieters zijn, had iedereen je met gapende mond aangestaard. Na een succesvol EK onder 21 zijn het plotseling vooetbalhelden. Als de hype rond Jong Oranje één ding duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat ook een toernooi met een bescheiden sportieve allu re succesvol in de markt kan wor den gezet. Toernooidirecteur Harry Been door Roel Wiche GRONINGEN - Foppe de Haan keek eerst nog verbaasd op. Verrek, wat deed die vlag van Israël in die hos sende spelersmeute? Maar even la ter zag hij dat het de Surinaamse kleuren waren. De Suriprofs van Jong Oranje wapperden zaterdag tijdens de uitzinnige ereronde in de Euroborg nadrukkelijk met roodgroene vlaggen, petten en sjaals. Tot ergernis van de Friese coach, die het misplaatst vond. „We worden met een Nederlandse ploeg Europees kampioen. Doe zo iets dan maar op een ander mo ment", zei hij later. Keeper Boy Waterman opende de Surinaamse afterparty met een toe geworpen vlag, even later volgden ook Drenthe, Vermeer en Zuiver- straalde tijdens de finale van oor tot oor in de Groningse Euroborg. De EK-baas komt thuis met een rapport dat alle verwachtingen overtreft. De organisatie legde de lat vooraf op 190.000 toeschou wers, zeventig procent van de capa citeit van de vier stadions (Heeren veen, Groningen, Arnhem, Nijme gen). Na de finale stopte de teller bij ruim 212.000. Ook de kijkcijfers stormden de af gelopen veertien dagen omhoog. De eerste wedstrijd van Neder land, tegen Israël, werd bekeken door 1,1 miljoen mensen. Het EK leek slechts in de speelsteden te le ven, maar bij het naderen van de apotheose kwam ook de rest van het land los. Tijdens de finale zater- loon. Publiekslieveling Drenthe, die liefst 33 familieleden en vrien den had laten aanrukken, gaf toe dat het een geplande actie was. „We hebben Surinaamse roots. Dat mogen de mensen weten." Hij probeerde zijn coach direct gerust te stellen. „Laat één ding duidelijk zijn: we hebben met heel ons hart voor Nederland gespeeld." Zelden zal een nationale ploeg zo bepaald zijn door Surinaamse in vloeden. Zes basisspelers (Water man, Zuiverloon, Drenthe, Donk, Rigters en Babel) hebben hun wor tels in de voormalige kolonie. Jong-A-Pin viel zaterdag in, de achtste, doelman Vermeer, bleef op de bank. Toch hoeft niemand bang te zijn voor een nieuwe 'Ka bel', bezweert Gianni Zuiverloon. dag zaten bijna 2,9 miljoen Neder landers voor de buis. Het succesverhaal staat en valt na tuurlijk met de prestaties van Jong Oranje. Maar de basis werd gelegd door een uitgekiend charmeoffen- sief van de KNVB en de enorme aandacht van tv-zender Tien, die het talentencircus in de spotlights zette alsof de Olympische Spelen al waren begonnen. Het EK leverde technisch en tac tisch geen nieuwe vergezichten op en bevestigde slechts dat de pure 1^ De kijkcijfers stormden tijdens het EK omhoog. Het eerste duel van Oranje kreeg 1,1 miljoen kij kers, bij de finale zaten er 2,9 mil joen mensen voor de buis. HEERENVEEN - Dertien Europese landen mogen naar het wereld kampioenschap voetbal van 2010 in Zuid-Afrika. Dat heeft voorzit ter Michel Platini van de Uefa be kendgemaakt in Heerenveen na een bijeenkomst. De vergaderin gen vonden plaats in het bijpro gramma van het Europees kam pioenschap onder 2r. De Europese landen worden op aanvallers (meestal slechts één) an no 2007 moeten opboksen tegen een versterkte muur van verdedi gers. Slechts de artiesten die zich aan het keurslijf onttrekken (Royston Drenthe, Leroy Lita, de Italiaanse galavoetballers) kunnen de openingen vinden. Interessant was wel de discussie over de Nederlandse school, die voor een aardverschuiving lijkt te staan. Foppe de Haan zette zonder schroom het lang onaantastbare 4-3-3 op de helling, tot ongenoe gen van de goeroe van dit sys teem, Johan Cruijff Die discussie krijgt ongetwijfeld een vervolg. Al zal het nauwelijks invloed hebben op de populariteit van de spelers die op dit EK schitterden. het WK 2010 opgedeeld in negen groepen. Daarvan bestaan acht groepen uit zes landen en één groep uit vijf landen. De negen poulewinnaars kwalificeren zich rechtstreeks voor het WK. De bes te acht nummers twee spelen te gen elkaar voor de overige vier be schikbare plaatsen. Aan het WK 2006 in Duitsland na men veertien Europese landen deel, inclusief het automatisch ge plaatste gastland. Bij het WK in 2002 in Japan en Zuid-Korea mocht de Uefa nog vijftien landen afvaardigen. groningen - Jong Oranje-spits Ma ceo Rigters is topscorer van het EK voetbal onder 21 geworden. De spe ler van NAC maakte in de finale zijn vierde goal. Daarmee passeer de hij Leroy Lita van Jong Enge land, die tot drie doelpunten kwam. Direct na zijn goal kreeg Rigters zaterdag een publiekswis- sel. De topscorer werd in het toer nooi ook twee keer uitgeroepen tot 'man of the match'. heerenveen - Voetballers moeten tijdens het Europees kampioen schap in 2008 in Zwitserland en Oostenrijk bloed afstaan voor do pingcontroles. De Uefa, die tot nu toe met urinemonsters werkte, heeft dat zaterdag besloten. De bloedtest is goedkoper en kan veel meer verboden middelen tra ceren. De controles gelden voor al le wedstrijden van het toernooi in 2008. londen - Arsenal heeft zaterdag be vestigd dat het zijn sterspeler Thierry Henry verkoopt aan FC Barcelona. De Londense voetbal club ontvangt naar verluidt 16 mil joen pond (24 miljoen euro) voor de Franse spits. De 29-jarige Henry had zelf al be vestigd dat hij Arsenal verruilt voor Barcelona, waar Frank Rijk aard trainer is. „Ik verlaat Arsenal met spijt", bekende hij. boekarest - De Roemeense voet balvedette Gheorghi Hagi keert te rug naar zijn oude liefde. De 42-ja- rige Roemeen gaat als trainer aan de slag bij Steaua Boekarest, de club waar hij zijn glansrijke car rière begon. Hagi verhuisde in 1990 van Steaua naar Real Madrid. Na zijn spelers loopbaan werkte hij onder meer als bondscoach van Roemenië en trainer van Galatasaray. groningen - De Europese voetbal bond heeft de twee kwalificatie duels voor het EK 2008 tussen de ruziënde landen Armenië en Azer beidzjan geannuleerd. De twee landen maken al maan den ruzie waar ze elkaar willen treffen. De Uefa maakte met zijn besluit een einde aan de impasse. Beide landen houden nu nul pun ten over aan de twee duels. madrid - Sevilla heeft zaterdaga vond de Spaanse voetbalbeker ver overd. Dat ging ten koste van Geta- fe: 1-0. Frédéric Kanouté, die terug wil naar de Engelse competitie, bezorg de zijn werkgever de beker. De Franse spits scoorde al na elf minu ten. In de slotfase deed hij weer van zich spreken door een rode kaart te krijgen. Sevilla prolongeer de vorige maand de Uefa-beker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25