Sport Royston Drenthe weet het publiek te bespelen Kameraadschap geheim achter succes KNVB wil topclubs op één dag laten voetballen Foppe heeft zijn cadeau al voor 64e verjaardag 22 Maandag 25 juni 2007 PZC Gianni Zuiverloon kan terugkijken op een ijzersterk toernooi. Foppe zorgt ervoor dat de spelers voor elkaar door het vuur gaan. Speelschema is al ter goedkeuring naar 38 profclubs verstuurd. door Barry van der Hooft GRONINGEN - Op het traject naar nieuw Europees goud maakte Fop pe de Haan gebruik van precies twintig spelers. De rapporten voor de spelers met de belangrijkste in breng in het toernooi: Boy Waterman (AZ) 6,5. De doel man is overtuigd van zijn eigen kwaliteiten en straalt dat ook in al les uit. Hij was in de halve finale te gen Engeland de grote held door drie penalty's te stoppen. Gianni Zuiverloon (SC Heeren veen) 8. Speelde een ijzersterk toernooi als rechtsback en miste geen minuut. Ron Vlaar (Feyenoord) 7. De aan voerder ging voorop in de strijd, speelde in de pouleduels sterk en ging alleen tegen Engeland in de fout bij de enige tegentreffer. Arnold Kruiswijk (FC Gronin gen) 6,5. In zijn eigen stadion speelde hij vooral een sobere fina le, waarin hij liet zien een betrouw bare verdediger te zijn. Hedwiges Maduro (Ajax) 7. Na een moeilijk jaar bij Ajax was Ma- duro uit op revanche. Hij was de dragende speler, die komend sei zoen zijn belofte definitief wil in lossen. Erik Pieters (FC Utrecht) 7. Hij is pas achttien jaar, speelde een jaar geleden nog in de A-junioren van FC Utrecht, maar liet zien over ta lent te beschikken. Royston Drenthe (Feyenoord) 8,5. De smaakmaker voelde zich in zijn element als hangende linksbui ten. Drenthe speelde sterk, groeide uit tot publiekslieveling en wist Ryan Babel is nog geen echte kil- Ier, maar dat was Thierry Henry in zijn jonge jaren ook niet. Ma- ceo Rigters mag nu lonken naar een mooie transfer. ook hoe hij het publiek moest ver maken. Ryan Babel (Ajax) 7,5. Pas toen de laatste minuten van het EK wegtikten, liet Ryan Babel zien wat hij écht in zijn mars heeft. Hij is nog geen echte killer, maar dat was Thierry Henry in zijn jonge ja ren ook niet. Daniël de Ridder (Celta de Vi go) 7. Had in de finale met drie as sists een grote inbreng. Maceo Rigters (NAC Breda) 7,5. Rigters debuteerde in februari pas in Jong Oranje, maar heeft na ne gen interlands zes doelpunten ach ter zijn naam staan. Een mooie transfer lonkt voor de aanvaller, die met vier doelpunten topscorer werd. Roy Beerens (NEC) 7. Beerens viel een paar keer brutaal en goed in en kan met zijn acties een verde diging openbreken. Hij verraste Foppe de Haan in positieve zin. Ryan Donk (AZ) 7. De AZ'er maakt vrijwel iedere wedstrijd een foutje en heeft nog moeite met het vinden van het juiste ritme aan de bal. Otman Bakkal (PSV) 7. Tijdens de finale brak Bakkal het verzet van de Serviërs. Met zijn diepgang vanuit het middenveld was de Bra bantse Marokkaan een gevaarlijk wapen. door Roel Wiche GRONINGEN - Eén gebaar, van lutte le seconden, ontrafelde het ge heim van de ploeg die binnen twee weken een maximale knuffel- status in Nederland bereikte. Niet twee, maar vier handen toonden zaterdagavond trots de Europese trofee van long Oranje aan het volk. Gebroederlijk staken Ron Vlaar, de aanvoerder die geblesseerd aan de kant bleef in de finale, en Hedwiges Maduro, zijn vervanger als captain, de cup omhoog. De twee spelers hadden dat vooraf zo afgesproken. Maduro: „Dat gebaar was symbo lisch voor deze missie. We vorm den van begin tot eind een heel hechte groep. Die saamhorigheid was de basis voor ons succes." Spelers die taarten gooien, spelers die zonder enig protest salto's oefe nen, spelers die fietsen door we reldsteden als Langezwaag en Ak- krum, spelers die weglopen met een coach die hun opa had kun nen zijn: vanaf de allereerste tot de allerlaatste minuut had het EK onder 21 van Jong Oranje alles weg van een 'feel-good-movie'. Met al le lof voor de regisseur, meende Gianni Zuiverloon. „De invloed van Foppe is groot geweest. Hij heeft er voor gezorgd dat we voor elkaar door het vuur gingen." Ook Maduro, de Ajacied die de kater van een beroerd seizoen binnen twee weken wegspoelde, prees de architect van het succes. „Hij heeft deze ploeg gesmeed. Iedereen zegt dat we minder kwaliteit hadden dan vorig jaar, toen Jong Oranje Foppe de Haan, die algemeen binnen Ie gejonast door zijn spelers. voor het eerst het EK won. Maar we hebben nu veel meer als team gevoetbald. Vorig jaar hadden ze veel geluk, nu had je na die climax in de halve finale tegen Engeland het gevoel dat het niet meer mis kon gaan." Collega-captain Ron Vlaar sloot zijn ogen er niet voor dat Jong Oranje ook nu een engel op de lat had. Zowel in de halve finale als de finale werd Nederland door het aluminium gered. „We hadden bij vlagen geluk." De cipier van Feye noord, die het duel vanaf de bank intens had beleefd: „Bij de eerste twee goals sprong ik op en voelde ik meteen m'n knie. Toen wist ik weer waarom ik niet kon spelen. Bij de derde was ik blijkbaar warm, ik merkte niks meer van pijn." Ook veelzeggend voor de vrolijke bende van Foppe: lang na het fluit signaal kwam de hele groep terug op het veld om nog even te hou sen op de beats van DJ Armin van Buuren. „Er lag een mooi plasje, maar we dansten gewoon door." Roy Beerens beleefde nog enkele Ajacied Maduro prijst de architect van het succes. 'Hij heeft de ploeg gesmeed.' angstige minuten. Hij greep een Servische lastpak in de slotfase even bij de keel. „Hij bleef me schoppen, en dan word ik agres sief Ik dacht dat ik rood kreeg." Ryan Babel leerde al tijdens het toernooi dat je de tegenstander be ter de andere wang kunt toekeren. De uitblinker van de finale las elke dag in de Groot Nieuws Bijbel, die hij zaterdag na -afloop opnieuw vastberaden in zijn hand hield. „Daaruit heb ik m'n inspiratie ge put. Ik ben er trots op dat ik einde lijk de stap heb durven nemen om de Bijbel te gaan lezen." Het lever de hem, een openbaring op die ei genlijk gold voor heel Jong Oranje. „Het geloof dat je dingen kunt doen die niet onmogelijk zijn." de spelersgroep werd gezien als de architect van het succes, wordt na de fina- foto Jan de Vries/GPD door Saskia van Westhreenen HEERENVEEN - Met een fors slaapte kort onderging Foppe de Haan gis teren de huldiging van zijn team in Heerenveen. Kroonprins Wil- lem-Alexander belde hem, evenals premier Jan-Peter Balkenende. „En Erica Terpstra natuurlijk" Ryan Donk nam bij de hulde het voortouw en spoot zijn leermees ter op het podium drijfnat met champagne. De andere spelers volgden. „Wat een gekken hè", ver zuchtte De Haan, terwijl hij met een handdoek zijn voorhoofd droog wreef Op zijn eigen wijze ('hartstikken bedankt') bedenkte de coach voor de massale steun die de ploeg ten deel viel. Maar dat kon ook niet an ders, relativeerde hij. „Want het is een mooi cluppie hè." Zijn kleinkinderen mochten alle maal op het podium staan. Hun opa is dinsdag jarig. Dan wordt Foppe 64 jaar. Wat hem betreft mogen alle spelers langskomen. Zonder cadeau. „Dat heb ik al." De coach en de spelers vierden de Europese titel in het hotel in Oran jewoud tot in de vroege zonda gochtend. De Haan: „Het was een beetje onrustig." Om acht uur 's morgens verliet de laatste voetbal ler de bar. Twee uur later moesten ze de koffers al pakken en zich op maken voor de huldiging in Hee renveen. door Norbert Kleinherenbrink RIJSWIJK - Het concept-competitie- programma betaald voetbal voor het komend seizoen bevat een op vallende noviteit. De KNVB wil de onderlinge topduels van de 'Grote Vier' (PSV, Ajax, AZ en Feye noord) op dezelfde speeldag of in hetzelfde weekeinde programme ren. De eerste zogenaamde Superzon dag is op 23 september met PSV-Feyenoord en AZ-Ajax. Op 11 november staan Feyenoord-Ajax en PSV-AZ op het programma. Ook op 13 januari (Feyenoord-PSV en Ajax-AZ) en 9 maart (AZ-Feye- noord en PSV-Ajax) is de voetbal zondag extra interessant. Daar naast zijn er nog topduels in het weekeinde van 15 en 16 december (Feyenoord-AZ en Ajax-PSV) en 2 en 3 februari (AZ-PSV en I** De KNVB heeft een speelschema in de maak voor de eredivisie waarin de onderlinge ontmoetin gen tussen de topclubs op één dag worden gespeeld. Ajax-Feyenoord). Het beoogde speelschema is vrijdag aan de 38 profclubs verstuurd. Donderdag praat de KNVB met delegaties van de gemeenten, politie en burge meesters om de eventuele knel punten te bespreken. In de eerste week van juli wil de KNVB het speelschema officieel presenteren. Manager competitiezaken Bert van Oostveen wil niet uitleggen waarom is gekozen voor een sys teem met alle topduels in hetzelf de weekeinde. Het eerste duel van het nieuwe sei zoen is SC Heerenveen-Willem II op vrijdag 17 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24