pzciii Jong Oranje in roes naar goud 30 en 31 37 Hossende fans kleuren Euroborg oranje na 4-1-zege op Serviërs. Maandag 25 juni 2007Tip? sport@pzc.nl Marianne Vos wint na helse rit Rabo Ster Zeeuwsche Eilanden Cultuur: meer dan levensgrote foto's in Schouwse landschap door Barry van der Hooft GRONINGEN - Terwijl hossende fans de Euroborg kleurden met een oranje gloed, vloog een 63-jari- ge trainer zeker een keer of tien de lucht in. Foppe de Haan werd uit bundig gejonast door zijn spelers en moet even gevreesd hebben voor botbreuken. Toch stapte hij even later weer monter rond, ver vuld van trots na een nieuwe Euro pese titel met zijn Jong Oranje. Die prestatie zette het Nederland se jeugdvoetbal nog nadrukkelijker op de kaart. De zegetocht van een jaar geleden werd overtroffen, om dat Jong Oranje nu over minder kwaliteit beschikte. In Portugal had De Haan dragende spelers als Klaas-Jan Huntelaar, Stijn Schaars, Demy de Zeeuw en Urby Ema- nuelson. Ruim twaalf maanden la ter was er op het eerste oog min der potentieel aanwezig. De Haan focuste zich daarom op het sme den van een hecht team en slaag de met vlag en wimpel. „Als je één keer Europees kam pioen wordt, kun je van toeval spreken", zei de coach. „Maar als je twee keer achter elkaar goud pakt, zegt dat veel over de opleiding. En kijk eens naar wat we eigenlijk nog missen." Hij doelde op spelers als Schaars, Emanuelson, Ibrahim Afellay en Evander Sno die voor het EK om uiteenlopende redenen afhaakten. „We hadden hier dus met een fan tastisch team kunnen staan. Dat was niet het geval, maar een aan tal spelers heeft zich de afgelopen weken geweldig ontwikkeld. Dat is geen toeval. De Nederlandse clubs zijn goed bezig." Het jonassen van De Haan op de doorweekte grasmat in Groningen vertelde ook veel over de verhou dingen tussen coach en spelers groep. Van een gapende generatie- ldoof was geen sprake, omdat De Haan iedere dag probeert te leren van de omgang met veertig jaar jongere voetballers. Met zijn ma nier van werken dwong hij respect af en groeide hij uit tot een soort vaderfiguur. Zo stapte hij zaterdag avond arm in arm rond met Royston Drenthe. Het was een mooi en veelzeggend beeld. De nuchtere Friese zestiger, die het ontwapenende Rotterdamse joch tegen de borst drukte. Het veroveren van nieuw goud was ook al de tweede prijs in an derhalve week tijd. Door zeges op Israël en Portugal greep long Oran je razendsnel een ticket voor de Olympische Spelen in Peking. Het eindresultaat zal daar uiteindelijk De zegetocht van Jong Oranje gaat maar door. De tweede Euro pese titel in twee jaar is vooral ook op het conto van succes- coach De Haan te schrijven. ook zwaarder wegen dan het ver toonde spel. Op het EK in eigen land blonk Jong Oranje namelijk lange tijd niet uit door uitmun tend voetbal. Pas in de finale bleek wat het team echt in zijn mars had. De openingsfase was sterk en werd bekroond met een knap doel punt van Otman Bakkal. Daniël de Ridder liet daarna een enorme kans op 2-0 liggen en twee inschat tingsfouten van doelman Boy Wa terman bleven zonder gevolgen. Na rust kwam Oranje onder druk van de Serviërs, maar kantelde de wedstrijd binnen twee minuten. Ryan Babel maakte er na een uur 2-0 van en nog geen 120 seconden later kreeg de Servische linksback Kolarov zijn tweede gele kaart. Het goud was daarmee binnen en het was ook meteen het begin van een vermakelijke slotfase. Als in een roes wandelde Jong Oranje naar een ruime overwinning. Ba- bel bood topscorer Maceo Rigters zijn vierde treffer van het toernooi (3-0) en liet daarna zelf een straf schop onbenut. De Serviërs scoor den tegen via Dragan Mrdja, maar het slotakkoord was voor invaller Luigi Bruins: 4-1. Jong Oranje-Servië Nederland - Servië 4-1 (1-0). 17. Bakkal 1-0, 60. Babel 2-0, 67. Rigters 3-0, 79. Mrdja 3-1, 87. Bruins 4-1. Scheidsrechter: Skomina (Slv). Rode kaart: 62. Kolarov (Servië/2xgeel). Geel: Drenthe, Beerens (Nederland), Dusko Tosic, Mrdja (Servië). Bij zonderheid: Babel (Nederland) mist in 70e minuut strafschop. Aantal toeschouwers: 20.000. k- Nederland: Waterman; Zuiver- loon, Donk, Kruiswijk en Pie- ters (90. Jong-a-Pin); De Rid der, Maduro, Bakkal en Dren the (79. Beerens); Babel en Rig ters (69. Bruins). De vrolijke bende van Foppe bouwt een uitbundig feestje op het veld na het winnen van de finale. foto Jan de Vries/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23