Christen zijn betekent Onbekende paddenstoelen in Zwin en Oranjezon gevonden Kamerfractie WD vraagt kabinet om opheldering over verkoop Hedwigepolder aan België 40 Zaterdag 23 juni 2007 PZC Nederland is helemaal geen eigenaar van de te ontpolderen grond. Exemplaar van de Franjehoedfamilie en een mycenasoort. VRAGEN AAN GEORGE VAN HEUKELOM Jeugdminister André Rouvoet heeft nog eens veertig miljoen euro uitgetrokken om wachtlijsten in de jeugdzorg aan te pakken. In Zeeland lopen die weer hard op. Naam: George van Heukelom Leeftijd: 58 jaar Woonplaats: Nieuwerkerk Functie: dagelijks provinciaal bestuurder voor de Zeeuwse jeugd en de jeugdzorg door Claudia Sondervan Hoeveel van dat geld kom naar Zeeland toe? „Dat geld wordt verdeeld tussen de provincies volgens een vaste sleutel die afhangt van zaken als het aantal jeugdigen en het aantal allochtone ouders met kinderen en een vast omslagpercentage. Reken voor Zeeland op twee procent. Ik denk in totaal twee miljoen." Wat betekent dat extra rijksgeld voor de jeugdzorg? „Dat we eerder dan we dachten kunnen gaan werken aan beleid voor de Zeeuwse jeugd. Dan kunnen we eindelijk aandacht geven aan de 85 pro cent van de jongeren die opgroeien zonder dat ze jeugdzorg nodig heb ben. Het is niet eerlijk dat er elk jaar miljoenen naar de vijftien procent kinderen gaat die in de zorg zitten en niets naar de rest, hoewel die jeugdzorg heel erg nodig blijft. Maar als we niets doen voor de 85 pro cent die het goed doet, blijven we steeds meer kinderen in de jeugdzorg krijgen. We willen juist dat er meer van die vijftien procent bij de meer derheid gaat horen die het goed doen. Dat gaan we doen met de Task- force voor de Jeugdzorg van de gemeenten en de provincie." Deze week besloot Gedeputeerde Staten om voor 2008 ook nog eens twee en een kwart miljoen euro uit het provinciebudget aan jeugdzorg te besteden. Wat gebeurt daarmee? „De komende vier jaar loopt dat op naar tien miljoen euro. We willen hardere afspraken maken met zorgverlener AZZ en zorgtoewijzer BJZ over het aantal kinderen dat in zorg komt. We willen het aantal kinde ren dat zware zorg nodig heeft terugbrengen door problemen veel eer der op te merken en aan te pakken. Alleen zo kan je het probleem van de steeds oplopende wachtlijsten oplossen." Hoe ziet dat er uit in de praktijk? „Van lieverlee moet er minder uitgegeven worden aan herstelbeleid en meer aan preventie. Dat we bij het begin van problemen kinderen hel pen in hun gezin en minder inzetten op jeugdzorg buiten het gezin. Je moet een tijdlang op zowel preventieve zorg en herstelzorg inzetten. In het derde jaar moet de omslag te merken zijn." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Kamerfrac tie van de WD vraagt minister Eurlings (CDA) en staatssecretaris Huizinga (Christenunie), beiden van Verkeer en Waterstaat, om op heldering over de mogelijke ver koop van de Hertogin Hedwigepol der aan België. Uit het projectplan voor de aanpassing van de Trac- taatweg (N62) zou blijken dat het de bedoeling is deze polder in het oostelijke puntje van Zeeuws- Vlaanderen voor twintig miljoen euro over te doen aan België. Het land zou daarna ontpolderd wor den. De WD vraagt zich af hoe dat kan, aangezien de polder op dit moment helemaal niet in het bezit is van de Nederlandse overheid. Ei genaar is de Vlaamse baggeraar C. Decloedt. Nederland wil de pol der wel aankopen om die te kun nen ontpolderen. Dat is afgespro ken in het kader van de Schelde- verdragen die na de zomer door de Tweede Kamer moeten worden goedgekeurd. Minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) heeft de Kamer onlangs laten weten dat ze over gaat tot onteigening van de Hedwi gepolder als blijkt dat de eigenaar De kleinkinderen zullen het zonder oppasopa moeten stellen. Ruim drie jaar kon Frans Hamelink als vroeg-gepensioneerde zelf zijn agenda bepalen. Naast bestuurlijke werk voor onder meer waterschap en kerk, bleef genoeg ruimte voor eigen invulling over. Wanneer Provinciale Staten hem vrijdag tot gedeputeerde kiezen is die vrijheid weg. Dan bepaalt het werk voor de provincie volledig zijn agenda, door Rinus Antonisse de grond vasthoudt om de prijs op te drijven. Een Kamermeerderheid heeft vorig jaar echter vastgelegd dat grond voor natuurmaatregelen in het kader van de derde verdie ping van de Westerschelde alleen op vrijwillige basis mag worden verworven. Als het aan de WD ligt, komt het helemaal niet tot ontpoldering. Vandaar dat de Kamerleden De Krom en Snijder-Hazelhoffhet ka binet opnieuw vragen af te zien van ontpoldering van de Hedwige polder en te kijken of er buiten het Westerscheldegebied betere mogelijkheden zijn om natuur waarden te compenseren. Mocht Nederland de Hedwigepol der verwerven en weer doorverko pen aan België dan zou de twintig miljoen euro die dat oplevert be doeld zijn om de verdubbeling van de Tractaatweg te betalen. De WD wil weten of dat klopt en of er geen andere mogelijkheden zijn om dat te betalen Ook de Partij voor Zeeland heeft het dagelijks provinciebestuur vra gen gesteld over de mogelijke ver koop van de Hedwigepolder. Sta tenlid J. Robesin wijst Gedeputeer de Staten op de Kamermotie. Ook de Staten van Zeeland hebben als uitgangspunt vastgelegd dat land bouwgronden op basis van vrijwil ligheid worden aangekocht wan neer ze bestemd worden voor ont poldering. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Onderzoek in een aantal natuurgebieden van stich ting Het Zeeuwse Landschap (HZL) heeft een aantal vondsten van nieuwe paddenstoelen opgele verd. Deels wereldwijd onbekend, deels voor het eerst in Zeeland. De bekende soorten staan allemaal op de landelijke Rode Lijst van be dreigde paddenstoelen. Van wetenschappelijk belang is de waarneming van een exemplaar van de Franjehoedfamilie in het Zwin bij Retranchement. Het is een wereldwijd nooit eerder ge melde, nieuwe soort. Zoiets is ook gevonden in de duinvalleien van Oranjezon bij Vrouwenpolder. Daar gaat het om een Myce- na-soort, die nog geen Nederland se naam heeft gekregen. Afgezien van deze wetenschappe lijk opzienbarende vondsten zijn in andere natuurgebieden van de stichting enkele tientallen soorten aangetroffen, die niet eerder in Zeeland gevonden zijn. Het'gaat onder meer om de hooilandwas plaat en de schraallandsatijnzwam in de Yerseke Moer, de geringde inktzwam en de valse witte inkt- zwam op de Beukelenberg (Slik ken van de Heen bij Sint-Philips- iand) en het doolhofelfenbankje in Oranjezon. In de duinstruwelen van de Kievittepolder bij Nieuw- vliet-Bad is voor de eerste keer in Zeeland de elzenboleet opge merkt. Met de inventarisaties van de pad denstoelen wil HZL meer aan dacht besteden aan deze flora. Tot nu toe is er in het natuurgebied weinig aandacht voor. Paddenstoe len geven heel nauwkeurig weer hoe het gesteld is met de natuur kwaliteit van met name graslan den en bossen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42