Buitengebied Bloeddrupjes gezocht Vogels profitéren van riet Mïtuur ja"" PZC Zaterdag 23 juni 2007 21 De serie Fauna Zeelandica is enkele jaren geleden be gonnen met de Zeeuwse dagvlinderatlas. In samen werking met de Vlinder- en libellenwerkgroep, na- tuurverenigingen De Steltkluut en 't Duumpje, laat Het Zeeuwse Landschap nu de nachtvlinders aan bod komen. Dat is een veel grotere groep, waarvan een aantal soorten heel lastig te vinden is. Sommige soorten zouden zonder speciale aandacht buiten de boot vallen. Daarom worden er publieksacties gehouden om het beeld compleet te krijgen. Momenteel vragen we speciale aandacht voor twee soorten bloeddrupjes. Bloeddrupjes (of vijfstippige Sint-Jansvlinders) hebben hun naam te danken aan de bloedrode vlekken op een metaal- groene ondergrond die deze vlinders op de vleugels heb ben. Hoewel het nachtvlinders zijn, zijn deze vlinders vrij wel uitsluitend overdag actief. Ze zijn te vinden in kruidenrijke bermen en op bloemdij- ken. Ze kunnen verward worden met de bekende Sint-Ja- cobsvlinder, die echter alleen aan de achterrand van de vleu gel rode vlekken heeft en die ook vroeger in het jaar zijn vliegtijd heeft. Er is een goede reden om speciaal in het Zeeuwse goed op de bloeddrupjes te letten. Er zijn twee soorten, één met vijf vlekken op elke vleugel (die al of niet onderling verbonden kunnen zijn) en één met zes vlekken, die de gewone Sint-Jansvlinder heet. De vijfstippige Sint-Jansvlinder komt in Nederland vrijwel alleen in Zeeuws-Vlaanderen nog voor. Tot 1950 was deze soort wijdverbreid in het oosten van ons land, maar vrijwel overal is de soort verdwenen. In Zeeuws-Vlaanderen is het geen echte zeldzaamheid. Een bloemrijke dijk of berm is in principe voldoende, mits daar althans rolklaver groeit, want dat is de voedselplant van de rups. Ook de gewone Sint-Jansvlinder (dus die met zes vlekken op elke vleugel) legt de eitjes op rolklaver en deze soort is ook in Midden-Zeeland en in Schouwen-Duiveland wel te vinden. Over het algemeen genomen is het een schaarse verschijning, die alleen op de betere bloemdijken floreert. Sint-Jansvlinders danken hun naam aan het feit dat ze rond Sint Jan (24 juni) beginnen te vliegen. Naast de twee ge noemde soorten is er nog een derde bekend uit Nederland, namelijk de kleine Sint-Jansvlinder. Die lijkt erg op de vijf stippige Sint-Jansvlinder maar is iets kleiner en heeft min der zwarte en bovendien wat doorschijnende vleugels. De rupsen van deze soort leven vooral op vogelwikke. De kleine Sint-Jansvlinder is tot nu toe alleen bekend van een paar plaatsen in Zuid-Limburg, waar de soort zich recent ge vestigd heeft. Deze vlinder breidt uit in noordelijke richting door de opwarming van het klimaat en dat soort dieren arri veert vaak ongeveer gelijktijdig in Limburg en in Zeeuws-Vlaanderen. Dus is het opletten geblazen. Wie één van de Sint-Jansvlinders ziet, kan deze melden via de e-mail: c.jacobusse@hetzeeuwselandschap.nl. Alle waarne mers worden tzt vermeld in het nachtvlinderboek. De PZC sponsort stich ting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Pasgeleden verscheen de at las Libellen in Zeeland, als deel 3 van de Fauna Zeelan dica. Bij Het Zeeuwse Land schap wordt hard gewerkt aan verschillende nieuwe de len. Eén van de nog te ver schijnen boeken gaat over nachtvlinders in Zeeland. PZC-lezers worden uitge- ndigd om waarnemingen van bloeddrupjes (Sint- Jansvlin ders) in te sturen. door Chiel Jacobusse De vijfstippige Sint-Jansvlinder komt vrijwel alleen nog voor in Zeeuws-Vlaanderen. foto Chiel Jacobusse tekening Adri Karman In menige inlaag en oude kreek- rest groeit riet. Dat is van belang voor vogels die zich daar bij uit stek in ophouden. Ze kunnen zich er prima in verschuilen. In het broedseizoen verraden de rietvo gels hun aanwezigheid door hun zang. Het gaat om soorten als (van links naar rechts) rietgors, rietzan ger en kleine karekiet. Op de ach tergrond nog zo'n kenmerkende rietliefhebber: de bruine kieken dief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21