Buitengebied Nieuwe raadkaart Huizen op plaats van molen Noe gae 'k wee zitte zitte iMr Hl 20 Zaterdag 23juni 2007 PZC In de serie molens in het kader van het Jaar van de Molen deze keer uit de collectie van Hans Lindenbergh een molen uit een Zeeuwse 'rand plaats'. De vraag is als altijd: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonder heden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 28 juni worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. w door Rinus Antonisse Over de raadkaart van vori ge week meldt Matthijs Mol uit Nisse: „De mo lens van Hoek. De ene molen is van 1845 en is in 1921 afge broken. De andere is de nog be staande molen Windlust van 1856." De linkse molen had een houten bovenas, terwijl Windlust al een gietijzeren as had", schrijft J. van Driel uit Nieuwerkerk. „Het met selwerk van de linkse molen was niet zo best, waardoor een enorm vochtprobleem ontstond. De mo len werd volledig geteerd." D. E. Tollenaar uit Terneuzen geeft aan dat deze molen werd ge bouwd voor rekening van L. Plat- teeuw, die tot 1873 eigenaar bleef Daarna volgden J. de Bree, F. Diele- man en R. van Dixhoorn. Laatste eigenaar was P. van Dixhoorn, die in 1916 een motor in de molen plaatste en in 1921 tot afbraak be sloot. Volgens K. J. Dieleman uit Hoek verdwenen eerst kap en wieken en daarna de romp. In plaats ervan kwam een opslag van meel en vee voer. „Onlangs zijn de bedrijfsge bouwen afgebroken voor de bouw van een nieuwe woonwijk." P. A. Corstanje uit Goes weet dat de rechtse molen Windlust tussen 1978 en 1980 door Rosier uit Cad- zand is omgebouwd van standerd molen tot stellingmolen. „Alle bruikbare onderdelen zijn herge bruikt. Na deze restauratie kan er weer volop gemalen worden en ook de algemene staat is goed te noemen." Kees Fase uit Sint-Annaland merkt op dat Jan Tholens toen vrijwillig molenaar werd en na diens overlij den nam Frans Weemaes die taak over. Hij geeft aan dat de prent briefkaart een uitgave is van A. van Overbeeke in Terneuzen. „Een opname van na 1900. Niet zicht baar op de foto rechts de hervorm de kerk." Kees Stevense uit Middelburg noemt het een bijzonderheid dat twee bijna naast elkaar staande molens op één ansichtkaart te zien zijn. „Volgens mij komt deze situatie nog slechts op één dorp voor en wel de molens Aeolus en De Hoop bij het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge." Hij wijst erop dat Hoek, ofwel d'n Oek, al in 1600 een houten stan derdmolen had, die in 1606 om waaide. „In 1744 was er weer een nieuwe standerdmolen gebouwd, die in pacht was bij Johannes Plat- teeuw en in 1856 werd afgebroken. Een latere pachter, Jelier Platteeuw bouwde in 1846 een ronde stenen stellingmolen aan de dreef bij de Langestraat, die later dan ook de Molendreef werd genoemd." Deze inzender geeft nog aan dat de graanhandel die na de sloop van de naamloze molen werd inge richt, in 1995 door de familie De Putter werd beëindigd. De waardebonnen gaan naar: M. Mol, Nisse, M. Meulenberg, Arne- muiden en K. Dieleman, Hoek. V Jacob Smallegange (1902-1995) was een eenvou dige, wijze man. Hij woonde bijna zijn gehele le ven in Ellewoutsdijk en zijn laatste jaren ver bleef hij in Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Hij legde veel van zijn belevenissen, hoogte- en dieptepunten in dichtvorm vast. En dichten kon hij. Hij hanteerde strakke rijmschema's. Een en kele keer bediende hij zich van dialect. Ook schreef hij geregeld gedichten over. Hij las die er gens en vond ze de moeite van het bewaren waard. Mogelijk kon hij ze gebruiken om ze eens voor te dragen op een familiebijeenkomst. Zo ontstond het vermoeden dat hij de schrijver was van het gedicht 'De zoutpot'. Maar dat is een typisch voorbeeld is van een volkslied, dat door heel Nederland bekend is. Veel van zijn gedichten zijn bewaard gebleven en na zijn dood heeft een kleinzoon ze bijeenge bracht in een boek. Het boek is alleen ter be schikking van de familie gesteld als herinnering en eerbetoon. Ik mocht het boek inzien en koos enkele passages die in dialect geschreven zijn. Het eerste gaat over 'de problemen van Arjaen' en is een door Smallegange overgeschreven ge dicht. Hij nam ook de spelling van de schrijver over die nogal de nadruk legt op de g, uitgespro ken als h. Arjaen heeft en mooie groentetuin, maar helaas wordt er geregeld van alles gestolen. Hij plaatst een bord. Op die planke zette um mie keurih schrift:'Nie van'ete, besproeid mie verbijt'. Zó noe zuzze 't wè laete, docht Arjaen tevree; ie nam z'n bord en de paele ni zun ofje mee. Di stieng dan ut bord tussen de redies; wie a ter noe nog van eet, is nie hoed wies. Mie een herust gevoel gieng Arjaen der vandeu, want dat stelen was ten hoed beu. Afijn, dun aoren ochend was tun wee a vroeg op pad; ie oa toch nie zon rusttuhe nacht ehad. Ie most en ie zou nae zun tuun hae kieke; noe most de uutwerking blieke. Mè wat is ten di heschrokke, der was wee een berg wig, hosternokke! Toen zag ten zun bord en ie rocht hlad van de wies, Van kwaedeid wier tun hlad hroen en hries, Want den dief a ter wat onder stae krasse, di stieng: "Voe 't gebruuk hoed wasse!" Een ander gedicht is ontstaan, nadat hij probeer de een Zeeuws woord te gebruiken bij het spel Scrabbel. Nu heb ik dan mijn tijd verdaan en u een lijst ver strekt, Van die niet in Van Dale staan, 't is veelal dialect. Wanneer je eens een vlinder ziet, zeg je: 'di ei j' un uul'. Erg van belang is dat nu niet, mè 't mö niet bie 't oud vuul. Een planke mie een gat erin, di dee je 't vroeger mee; Noe is 't voe iederéén te min en elk ei 'n WC. Soms stae d'r blommen in een raem, bievöbeld 'broekestulen'. Mè das glad een verkeerde naem, want dat zijn bruigomstuilen. De bruigom die de dupe was, droeg 't beste van z'n pakken En op de omslag van z'n jas liet hij zo'n tuiltje plak ken. Noe laet ik 't mè bie ditte, 't was tiedverdrieven göëd verstae, Noe gae 'k wee zitte zitte. 'k 't aoles deur mekare edae, mè 't most een bitje lieke. Di lopt een kacheltje op de diek en di wi 'k noe nae gae kieke. Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20