Bevallen v13 PZC Zaterdag 23 juni 2007 euthanasie viel ze in coma. Haar graf ligt in Noels ach tertuin. „Ik mis haar enorm. De liefde voor haar is geen aangeleerde emotie, maar zat al voor het ongeluk gevangen in mijn hart. Naast haar is een plek gereserveerd waar ik straks kom te liggen." De christelijke gemeenschap is flink geval len over Noels doodswens. „Ik krijg veel brieven van gelovigen die zeggen dat ik het niet moet doen." Zo schreef de aartsbis schop van Canterbury hem dat het leven 'een gift van God is die we niet mogen be handelen als bezit dat we mogen houden of weggooien'. Noel is het daar niet mee eens: „Mijn ge loof gaat dieper dan dat van vele christe nen. Ik praat straks met Hem en Hij met mij, daar heb ik geen tussenpersonen als een dominee of bisschop bij nodig. Ik heb het vermogen om mijn eigen beslissingen te nemen van Hem gekregen. Jezus wist ook dat hij voortijdig zou sterven, God zet te zijn zoon op aarde in de wetenschap dat hij aan het kruis zou eindigen. Is dat geen hulp bij sterven?" Sommige bewoners van Mahlow, dat bin nen Brandenburg valt, treuren allerminst over Noels plannen. Een website voor neo nazi's verkneukelt zich over zijn geplande euthansie: 'Niemand zal hem missen. Als hij gelooft dat hij zichzelf moet doden, dan graag. Wij houden hem niet tegen'. Het Duitse nieuwsprogramma Panorama toonde een neonazi die reageerde: „Wij vinden het best als-ie naar Zwitserland gaat en daar zijn karkas begraaft." Het wrijft zout in de wonden van een bescha mende zaak die illustreert hoezeer het rechtsextremisme nog leeft in delen van de ex-DDR. Lokale politici in Duitsland hebben ge schokt gereageerd. Matthias Platzeck, hoofd van de deelstaat Brandenburg, riep Noel op van gedachten te veranderen: „Brandenburg heeft je nodig. Je geeft ons moed, je bent een inspiratie." De Britse Jamaicaan mag dan letterlijk heb ben stilgezeten, figuurlijk heeft hij bergen verzet. Meerdere malen is hij naar Pots dam gereisd om antiracismeprojecten en demonstraties te steunen. Afgelopen de cember nodigde hij een bekeerde neonazi en haar vijf kinderen uit in zijn huis om sa men kerst te vieren, en vorige maand pu bliceerde hij een autobiografie met hulp van Robin, een goede vriendin. Noem het mijn Leven is vooralsnog alleen in het Duits te verkrijgen maar Noel is nog druk bezig het oorspronkelijke Engelse manu script in eigen land te verkopen. Toen het boek in april in Potsdam werd gelanceerd, kon hij zelf niet aanwezig zijn. Zoon Ne gus (29) nam zijn plaats in. „Negus groeide op in Amerika, dus ik had nooit een sterke band met hem. Het was geen vader-zoonrelatie. Hij is erg emotio neel sinds hij weet dat ik mijn leven ga beëindigen. Hij roept steeds vaker dat hij zo trots op me is en niemand kent die ster ker is dan ik." De nuchterheid waarmee Noel spreekt, weerspiegelt hoe de emoties hem nu ont breken. „Het heeft geen zin om achter te blijven voor Negus en hij weet dat. Hij is in de bloei van zijn leven. Ik heb de mijne gehad." STANDPLAATS door Frank Hendrickx Bevallen is leuk. Dat heb ik in Amerika geleerd: it's fun. Van mijn vrouw heb ik iets anders geleerd. Bevallen is een marteling die om onverklaarbare redenen over het hoofd is gezien door de Geneef- se Conventie. Ze hoopt vurig dat de wetenschap het ooit mogelijk maakt dat mannen het karwei kunnen overne men. Dan hoeven onze dochters er niet aan te geloven. In de VS begrijpen ze weinig van die angst voor het ba ren. „Hier vragen vrouwen al om een ruggenprik als de zwangerschapstest positief uitvalt", vertelde een vriendin. Pijn hoort niet meer bij bevallen. Het moet een happe ning zijn, liefst bijgewoond door ouders, schoonouders, vrienden en andere cheerleaders. De prik van de peridur- ale anesthesie maakt het allemaal mogelijk. Mijn vrouw is nog niet helemaal geïntegreerd. Ze heeft Nederlandse boeken waarin staat dat er nadelen zijn ver bonden aan de ruggenprik. Ze wilde dan ook liever niet verdoofd worden. Dat maakte van haar een rariteit in het ziekenhuis. Op de gang hoorden we verpleegsters fluiste ren over 'die vrouw' in kamer vier: „Ze doet het zonder verdoving." We vertelden dat in Nederland een onver doofde bevalling standaard is. Een medewerker van het ziekenhuis vroeg zich af of het misschien diende als een vorm van geboortebeperking, een variatie op het Chinese verbod om een tweede kind te krijgen. „Wie wil er nog een tweede kind krijgen als je het eerste zonder verdo ving moet baren?" Niet alleen de verdoving maakt dat baren in Amerika 'firn' is. Ziekenhuizen concurreren met elkaar om zoveel mogelijk bevallingen binnen te halen. Het ene ziekenhuis heeft diners bij kaarslicht in de aanbieding, de ander een jacuzzi, de volgende een gratis masseur. Ons ziekenhuis was ons aanbevolen door meerdere kennissen. Iemand noemde het 'een soort Sheraton'. „Ik heb na de bevalling gesmeekt of ik langer mocht blijven." Toen mijn vrouw met hevige weeën haar intrek nam in het ziekenhuis stond de televisie in de kamer aan. Geen verpleegster die er aan dacht om de aflevering van Law Order uit te zet ten. Mijn hersenen stonden van de zenuwen al lang op stand-by, dus uiteindelijk moest mijn vrouw tussen de weeën door vragen of'dat ding' alsjeblieft uit kon. Niet meer gestoord door de verwikkelingen bij Law Or der, verliep de bevalling van ons dochtertje voorspoedig. Het was pijnlijk en uitputtend, maar mijn vrouw kon het wonder zonder ruggenprik volbrengen. Daarna leerde ik nog iets: bevallen in Amerika is ook busi ness. Amper twee uur na de geboorte van onze dochter kreeg mijn vrouw, op dat moment alleen op de kamer, haar eerste bezoek. Het was Mary van de financiële afde ling. Mary kwam met een zakelijk voorstel: als mijn vrouw nu via creditcard of cheque de rekening van 8.600 dollar zou betalen, kreeg ze een korting van 30 procent. Het was een eenmalig aanbod. Mijn vrouw was nog groggy, maar wakker genoeg om de deal af te slaan. Voorafhadden we namelijk gevraagd naar de kosten van ons ziekenhuis, annex Sheraton. Voor de geïnteresseerden: een gewone bevalling kost 3.973,45 dol lar, een keizersnede 6.195,15 dollar. Tenminste, dat was ons verteld. Even later zat ik bij Mary op de kamer om af te dingen op mijn vrouw en pasgeboren dochtertje. Ze hield voet bij stuk. „Uw kind kost 1.200 dollar", zei Mary, terwijl ze de monstratief op haar rekenmachine tikte. „Uw vrouw kost 7.400 dollar. Dat maakt samen 8.600 dollar." Ik wierp te gen dat mijn vrouw een gewone bevalling had gehad. Zonder complicaties. Zelfs zonder ruggenprik! Uiteinde lijk betaalde ik met mijn creditcard 3.943,45 dollar, de prijs die we vooraf te horen hadden gekregen. Mary zou gaan overleggen met haar baas. Een week later stuurde het ziekenhuis nog een extra reke ning van 1.000 dollar voor de twee dagen die mijn doch tertje na de bevalling in het ziekenhuis moest blijven. Daarmee stond het vast: mijn vrouw en kind waren vol gens het ziekenhuis 4.973,45 dollar waard. Veel geld, maar als u het mij vraagt een koopje. •1 V*. einde aan zijn leven laten maken in een euthanasiekiiniek in Zwitserland. Kleine foto links: Noel Mar- - ï- Ks-,1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121