De provincie heeft d( v10 Zaterdag 23 juni 2007 PZC Het platteland is hot. Kijk naar tv, politiek en bladenmarkt. Straks overstromen talloze vakantiegangers de provincie weer en menigeen droomt ervan nooit meer weg te hoeven. Provinciaal is geen scheldwoord meer. De Randstad? „Ik moet er niet aan dénken!" Rond het biljart in café-restaurant en zalencentrum Buitenlust zijn vijf mannen het hele maal met elkaar eens. Hier in Harfsen, de Parel van Gelderland, klinkt het Westen als een vloek. Druk, duur en arrogant. „Daar ga je toch niet uit vrije wil wonen?" Willem, 79, heeft twee zoons die naar Am sterdam vertrokken „enkel en alleen om dat daar werk was." Zelf vindt hij Deven ter eigenlijk al te groot, de stad waar hij al tijd heeft gewerkt. Ze zijn hier geboren en getogen, de vijf be jaarde heren die met elkaar een partijtje bil jart spelen en een borrel drinken. Vriende lijke, rustige mensen, die lijken weggelo pen uit de deftige analyse van Frank van de Heuvel: „Randstad en provincie zijn voor een belangrijk deel verschillende we relden", stelde hij onlangs vast. Van den Heuvel is lid van de denktank van het CDA. Met andere politici en politi cologen signaleert hij dat de Randstad niet langer toonaangevend is. In de provincie, stelt hij, zoeken mensen stabiliteit, rust en contact. Naast financieel-economische the ma's vinden ze veel andere zaken ook be langrijk, zoals gemeenschapszin. Het platteland is hot. Boer zoekt vrouw is dé tv-hit van de laatste jaren. Bij de recen te verkiezingen voor Tweede Kamer en Se naat wonnen de partijen die het gevoel en verlangen naar het 'oude, vertrouwde, overzichtelijke Nederland' het meest verte genwoordigen: SP, CDA en PW. Volgens de huidige peilingen kunnen deze drie heimwee-partijen rekenen op zo'n 80 zetels ofwel een royale meerderheid van de bevolking. Stemmen die voor het over grote deel van het platteland afkomstig zijn. Frank van den Heuvel: „De voormali ge paarse partijen worden buiten de Rand stad weggevaagd. Dat zijn grotestadspar tijen: PvdA, GroenLinks, WD en D66." Een tijd lang woedde op de website Geen- stijl.nl een langdurige en heftige discussie over de vraag of het platteland het meer en meer voor het zeggen krijgt ten koste van de stad. De redactie concludeerde daar na: „Jahoe stadse mensen. Jullie zijn passé. Weg met de meningenpliesie in de Rand stad. Leve de provincie." Theo Maassen zei door Dick Hofland foto's CPD het in een van zijn voorstellingen nog krachtiger: 'Het enige goede dat uit de Randstad komt, is de trein naar Brabant'. Aan het stemgedrag van de Nederlanders ziet Frank van den Heuvel dat velen het met Maassen eens zijn: „Je kunt overduide lijk zien dat mensen in grote meerderheid verlangen naar warmte en veiligheid in een snelle samenleving. Dat verlangen is op het platteland groter dan in de stad. Je ziet dus dat de provincie kiest voor par tijen waarvan ze het gevoel hebben dat die zo'n manier van leven voorstaan." Die ontwikkeling uit zich lang niet alleen in het stemhokje, maar ook in een gestage trek van stedelingen naar het buitenge bied. Volgens een onderzoek van Wage- ningen Universiteit heeft ongeveer één op de vijf stedelingen verhuisplannen en die zijn vrijwel allemaal op zoek naar het bui tenleven. Onder hen veel ouderen die te rugkeren naar het platteland waar ze van daan komen. Ook dertigers. Die laatsten hebben soms niets met het platteland, maar gaan er toch wonen. Om hun kinde ren een aangename jeugd te bezorgen met veel speelruimte en minder verleidingen dan in de stad, zoals drugs en criminaliteit. Dat het leven op het platteland beter is dan in de stad, concludeerde het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) vorig jaar in een grootschalige studie. Om te beginnen heerst in de provincie veel minder een snelle afrekencultuur zoals in de Randstad. Van den Heuvel: „In de provincie is het veel meer een mix van zakelijkheid en be trokkenheid. Vooral in Brabant, daar is het bijna ideaal. Voetbal is daarvan het mooi ste voorbeeld. Bij PSV, maar zeker ook bij andere provincieclubs als Heerenveen, FC Twente en FC Groningen wordt een trai ner veel minder snel ontslagen. Guus Hid- dink heeft van PSV een topclub kunnen maken door rust en stabiliteit." Het SCP constateert dat vooral in de pro vincie het verenigingsleven bloeit. Mensen zijn doorgaans lid van diverse clubs tege lijk: voetbal, toneel, harmonie, golf Met als gevolg dat verschillen in milieu en op leiding niet of nauwelijks voelbaar zijn. Bewoners van het platteland zijn over het geheel genomen wel lager opgeleid dan ste delingen. Dat is vooral nadelig voor jonge ren en alleenstaande ouderen. Hoger opge- De skyline van het drukke Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 118