Egyptische top moet steun Abbas bundelen Amerikaans Congres van Pelosi verliest snel aan glans President Libanon weigert ambassadeur Polen haalt weigeraars uit Afghanistan WWW.FIATBLAAS.NL SZSEIZ+.™. Gematigde Arabische landen staan achter Palestijnse president. Het vertrouwen in het Amerikaanse parlement was nog nooit zo laag. Orthodox protest tegen homoparade in Jeruzalem MjMfelllfcl PZC Vrijdag 22 juni 2007 9 RAMALLAH - De Midden-Oosten- top die maandag in de Egyptische badplaats Sharm el-Sheik wordt ge houden, betekent voor de Palestijn se president Mahmoud Abbas een steun in de rug van gematigde Ara bische landen. Abbas bevindt zich in een benarde positie nu er een tweedeling is ontstaan in de Pales tijnse gebieden, met de Fatah-par- door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Met glanzende ogen nam Nancy Pelosi een half jaar geleden de voorzittershamer over in het Amerikaanse Congres. Het zou na de Democratische machtsovername allemaal anders worden: eerlijker, opener en gedis- ciplineerder. Er is weinig van terechtgekomen. Nog maar een op de zeven Ameri kanen heeft vertrouwen in het Congres, zo blijkt uit een peiling. Een historisch dieptepunt. Zelfs de door de Democraten zo gehate Re publikeinse president George Bush doet het met 25 procent aan zienlijk beter. „Het is de oorlog", verklaart Pelosi zelf. De Democraten beloofden een koerswijziging in Irak, maar het tegendeel is gebeurd. Bush heeft alleen maar meer mili tairen naar de Iraakse hoofdstad tij van Abbas aan het hoofd van de Westelijke Jordaanoever en Ha rnas dat in de Gazastrook de touw tjes in handen heeft. Volgens een medewerker zou Ab bas op de top de nadruk willen leg gen op de hervatting van het vre desproces met Israël, omdat de tot standkoming van een Palestijnse staat volgens hem een buffer kan vormen tegen de invloed van Ha rnas. Daarnaast wil hij dat Israël de controleposten op de Westelij ke Jordaanoever weghaalt en de ruim vierhonderd miljoen euro Bagdad gestuurd. In een machts strijd met het Witte Huis over de financiering van de oorlog waren de Democraten machteloos. Bush kreeg gewoon zijn geld. „Het is moeilijk uit te leggen dat wij een kleine meerderheid heb ben", verzucht Pelosi. Er is een tweederde meerderheid nodig om een veto van Bush ongedaan te ma ken. De Democraten komen tien tallen stemmen tekort. 'Het is moeilijk uit te leggen dat wij een kleine meerderheid hebben' Maar er ging meer mis. Zo zou Pe losi de legendarische decadentie op Capitol Hill aanpakken. Zij be loofde dat het Congres vijf dagen per week ging werken, maar na een halfjaar is daar amper iets van terechtgekomen. De vierdaagse werkweek is nog steeds regel. Pelosi zelf lijkt ook niet afkerig van een comfortabel leven. Amper aan getreden eiste zij al een overheids- aan geïnde belastingen vrijgeeft, zoals de Israëlische premier Ehud Olmert heeft toegezegd. De Egyptische inspanningen voor vrede in de Palestijnse gebieden houden echter niet op bij het orga niseren van een top. Een dag na de top overlegt de Egyptische pre sident Hosni Mubarak met de Sau- dische koning Abdullah om een verbond van Arabische landen te vormen die zich achter Abbas scha ren en tegen Harnas afzetten. Jordanië, Saudi Arabië en Egypte hebben inmiddels verklaard dat zij vliegtuig om met haar familie op en neer te vliegen tussen Washing ton en San Francisco. Om veilig heidsreden zou zij niet met gewo ne lijnvluchten kunnen reizen. Pelosi beloofde ook het 'meest ethische congres' aller tijden. De innige band met de lobbyisten zou worden verbroken. Critici menen dat de praktijk nog steeds anders is. De Democrati sche commissievoorzitters blijken gewoon fondsen te krijgen van be drijven waar zij een onafhankelijk oordeel over moeten vellen. Verder worstelt de partijleiding met het Democratische Congreslid William Jefferson, die zich schul dig heeft gemaakt aan corruptie. In zijn diepvries vond de federale politie FBI 90.000 dollar, maar Jef ferson weigert - tegen de zin van Pelosi - te vertrekken uit het Con gres. Het Congres staat bij de Amerika nen bekend als een verzameling ij deltuiten die weinig voor elkaar krijgt. Het huidige Congres heeft daar vooralsnog nog weinig aan veranderd. het kabinet van Abbas als de enige legitieme autoriteit van de Pales- tijnen beschouwen. Egypte heeft zijn bemiddelaars uit Gaza teruggetrokken en zijn am bassade naar de Westelijke Jor daanoever verplaatst. De belangen van Egypte in deze kwestie zijn groot. Het vreest dat in eigen land ITI Een top van Israël, Egypte, Jorda- nië en de Palestijnse Autoriteit is een steun in de rug voor presi dent Abbas. Die wil het vredes proces met Israël hervatten. door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - De Libanese president Emile Lahoud weigert de geloofs brief van de nieuwe Nederlandse ambassadeur te ondertekenen. De huidige ambassadeur kan nu niet naar een andere post vertrekken, terwijl de nieuwe niet aan de slag kan. De huidige ambassadeur, G.J. van Epen, zou in augustus worden ver vangen door R. Zeldenrust. Maar zonder ondertekende geloofsbrie ven kan hij niet aan de slag. „Een hoogst ongebruikelijke situatie", zegt een Nederlandse diplomaat. Volgens hem is de reden van het probleem 'dat de Libanese presi dent ruzie heeft met het Libanese kabinet en geen post opent die het kabinet naar hem stuurt'. Volgens radicale groepen als de Moslim broederschap zich gaan roeren in navolging van de machtsgreep van Hamas in Gaza. Bovendien, zo laat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Ahmed Aboul Gheit weten, wil ook Iran in Gaza voet aan de grond krijgen. Volgens hem is Ha rnas er door Iran toe aangezet om Gaza in te nemen, omdat Iran een vinger in de pap wil houden bij al le Arabische aangelegenheden, dus ook bij het interne Palestijnse con flict. WARSCHAU - Polen haalt zo'n tien militairen terug uit Afghanistan die weigerden deel te nemen aan patrouilles, omdat hun gepantser de voertuigen niet sterk genoeg zouden zijn. Dat heeft het ministe rie van Defensie gisteren bekendge maakt. De groep, die bestaat uit officieren en manschappen, komt zo snel mogelijk nar huis, aldus een woordvoerder van het ministerie. De militairen hadden hun bevel hebbers gevraagd hen niet van hun basis af te sturen, omdat hun voertuigen niet stevig genoeg zou den zijn. De woordvoerder zei niet of er sancties tegen de militairen worden getroffen. De militaire politie heeft een on derzoek ingesteld en ondervraagt getuigen in Afghanistan over de zaak. Polen heeft ongeveer twaalfhon derd militairen in het midden en zuiden van Afghanistan in het ka der van de Isaf-missie. Nederland heeft in Afghanistan bijna tweeduizend militairen gele gerd. diplomatieke regels meldt de Ne derlandse regering de benoeming van een nieuwe ambassadeur eerst aan bij de regering van het gast land. Vervolgens stuurt die het ver zoek door aan het staatshoofd. Pre sident Lahoud, die pro-Syrisch is, heeft al ruim een half jaar ruzie met de anti-Syrische regering in Li banon. De woordvoerder van de president bevestigt dat Lahoud weigert te tekenen. „Nederland boycot al lange tijd Lahoud. De Ne derlanders reageren niet op presi dentiële brieven, op uitnodigin gen, op niks. Dus hebben wij be sloten dat wij landen negeren die ons negeren." Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bevestigt dat Nederland, de VS, Duitsland, Frankrijk en Denemar ken Lahoud mijden. JERUZALEM - Een ultraorthodoxe joodse vrouw (I) schreeuwt tegen homo's. Honderden religieu ze conservatieven liepen gisteren in Jeruzalem te hoop tegen de homoparade. De weerzin tegen het evenement is het enige dat joden, christenen en moslims verenigt en zorgt voor een zeldzame eendracht. De politie arresteerde een ultraortho doxe jood die een tas met een zelfgemaakte bom langs de route wilde plaatsen. In de ultrareligieuze joodse wijk Mea Shearim hield de politie eerder op de dag vijftien demon stranten aan die stenen gooiden naar agenten. De parade bracht zevenduizend agenten, 1500 demonstranten en ten minste 2500 homosympa thisanten op de been. foto Nati Shohat/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9