Polen wekt wrevel met morele chantage Innige band Poetin - Chavéz steekt Amerika Politie vindt explosieven voor ETA Baby komt om in snikhete auto 7 Kris Peeters nieuwe Vlaamse premier Kind Nieuw-Zeeland mag niet 4Real heten Kuilen op strand zijn gevaarlijker dan haaien Rechter laat vrouw van Dutroux niet vrij Noodweer brengt Duitsland en Oostenrijk plezier en leed PZC Vrijdag 22 juni 200/ Om zijn zin te krijgen op de EU-top is Polen niet te be roerd om de Tweede Wereld oorlog erbij te slepen. Het maakt zo geen vrienden. Het land is amper lid van de Europese Unie, maar toch domineert Polen de giste ren begonnen Europese top. De grootste van de twaalf nieuwe le den dreigt met een veto als de an dere 26 landen niet willen instem men met een wijziging van de stemverhoudingen binnen de EU. Polen wil dat kleine en middelgro te landen meer zeggenschap krij gen ten koste van grote landen. Op Tsjechië na toont geen enkel ander land begrip voor de Poolse ANALYSE door Hans Certsen eis. En al helemaal niet voor de wijze waarop de Polen campagne voeren voor hun standpunt. De Poolse premier Jaroslaw Kaczynski zei eerder deze week dat Polen recht heeft op meer zeggenschap, omdat het land nog altijd niet her steld is van de enorme verliezen die het in de Tweede Wereldoor log leed. Volgens Kaczynski zou zijn land nu 66 miljoen inwoners hebben gehad in plaats van 38 mil joen als Polen niet het slachtoffer was geworden van de Duitse agres sie in de Tweede Wereldoorlog. Het is een weinig subtiele poging om op het schuldgevoel te werken van Duitsland. Dat is niet voor het eerst. Veel di plomaten in Brussel toonden zich gisteren geschokt door de poging tot morele chantage. Ook de Hon gaarse premier Ferenc Gyurcsany fulmineerde er gisteren tegen in een interview met een Duitse krant. De nationalistisch-katholie- ke regering van de gebroeders Kac zynski (Jaroslaw is premier, zijn broer Lech president) heeft de afge lopen jaren in Brussel een slechte reputatie opgebouwd. Poolse ministers en leden van het Europees Parlement kwamen in opspraak door antisemitische en homo-onvriendelijke uitspraken. Polen stelde zich steeds keihard en onverzoenlijk op in allerlei kwes ties. Telkens dreigde het met een veto om op het allerlaatste mo ment alsnog toe te geven. José Barroso, de voorzitter van de Europese Commissie, waarschuw de Polen dat solidariteit binnen de EU tweerichtingsverkeer veronder stelt. Met andere woorden: als Po len zich niet een beetje inschikke lijker opstelt, riskeert het op ter mijn veel minder geld uit Brussel te krijgen. Dat argument moet aan komen bij de grootste ontvanger van EU-subsidies voor arme re gio's. Een van de ongeschreven Brusselse regels luidt: niet alleen ei sen, ook af en toe iets weggeven. Anders kom je geïsoleerd te staan. „Het gaat in de EU niet zozeer om het gewicht van je stem, maar om het vermogen om allianties te slui ten. Als je dat niet kunt, bereik je niets", aldus een diplomaat. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten maken zich grote zorgen over het voornemen van Rusland om vijf tot negen onderzeeërs aan Ve nezuela te verkopen. Amerikaanse diplomaten zeiden dat door de steeds nauwere banden tussen de Russische regering en de Venezo laanse president Hugo Chavez de top begin volgende maand tussen president George Bush en diens Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in het honderd kan lopen. Ook steekt het Washington dat Chavez eind deze maand met alle egards in Moskou wordt ontvan gen, kort voordat Poetin naar de Verenigde Staten reist. Begin juli spreken Bush en Poetin onder meer over het Amerikaanse raketschild dat Washington in Eu ropa wil bouwen en waar Moskou vierkant tegen is. Poetin beschul digt Washington er van een nieu we wapenwedloop te ontketenen. MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren in de zuidelijke plaats Aya- monte, vlakbij Portugal, een verla ten auto met 100 kilo explosieven erin gevonden. Bronnen bij de po litie zeiden tegen een radiozender dat de Baskische terreurbeweging ETA met de auto te maken had. De auto had een vals Portugees nummerbord. Volgens de politie was het voertuig niet achtergela ten om er een aanslag mee te ple gen, maar voor het overdragen van de 100 kilo explosieven. Een woordvoerder van de Guardia Ci vil kon niet zeggen of de explosie ven op scherp stonden. De ETA vecht al bijna veerig jaar voor de afscheiding van het Bas kenland. In de afgelopen veertig jaar zijn hierbij meer dan achthon derd mensen omgekomen. Begin juni maakte de ETA een einde aan een eenzijdig bestand, dat het maart vorig jaar had afgekondigd. KEULEN - Een toeriste geniet van de regen in Keu len. Hevige regenval, onweer en harde windstoten hebben gisteren in Duitsland en Oostenrijk aan zeker vier mensen het leven gekost. Twee doden vielen in Duitsland. Na het instorten van een festivaltent in het zuidwestelijke Neuhau- sen ob Eek, viel een balk op een auto waar een EHBO'er in zat. In het westen van het land kwam een aardbeienplukker om het leven toen hij ge troffen werd door de bliksem. In Oostenrijk overleed een kraanmachinist door dat zijn kraan omviel tijdens het noodweer. El ders stierf een vrouw onder een ontwortelde boom. Bijna 150 vluchten werden gisteren geannuleerd op de luchthaven van het Duitse Frankfurt en tientallen vluchten vertrokken later wegens de stortregens. Sommige vliegtuigen vertrokken van andere luchthavens. Alleen al in de zuidwestelijke deelstaat Baden-Wiirttemberg is de schade opge lopen tot 750.000 euro door overstromingen van huizen en het omwaaien van bomen. In Oostenrijk stonden veel doorgaande wegen blank en liepen veel woonhuizen en personenwa gens schade op als gevolg van de vele zware ha gelbuien. foto Oliver Berg/EPA BRUSSEL - Kris Peeters wordt de nieuwe premier van Vlaanderen. De huidig minister van Openbare Werken volgt zijn partijgenoot Yves Leterme op, die danzkij een verkiezingsoverwinning naar de fe derale Belgische regering gaat. De christendemocraat Peeters (45) werkte drie jaar geleden nog bij de organisatie van midden- en klein bedrijf Unizo. In België hebben de deelstaten veel bevoegdheden. WELLINGTON - De autoriteiten van Nieuw-Zeeland hebben een streep gezet door het besluit van een ouderpaar om hun zoon 4Real te noemen. Het is niet toegestaan dat een naam met een cijfer begint. 4Real is de hippe versie van 'For Real', wat 'echt' of'echt waar' bete kent. Volgens de ouders geeft de naam weer hoe zij zich voelden na de eerste echo. Het kind zal nu als Real in de boeken komen te staan. ATLANTA - Kuilen op het strand ei sen meer levens dan haaien of ho ge golven. Dat schrijft de arts Brad ley Maron. Tussen 1990 en 2006 stierven zestien mensen in de Ver enigde Staten doordat zij in een kuil vielen en levend werden be graven. Haaien maakten in die tijd twaalf slachtoffers. Volgens de arts is het karakteristie ke kuilslachtoffer een jongen van ongeveer twaalf jaar oud. BERGEN - De rechter in de Bel gische stad Bergen wil de vrouw van kindermoordenaar Mare Dut roux niet vrijlaten, omdat er geen reclasseringsplan is. Michelle Mar tin (46) hielp haar man meisjes te verkrachten en deed niets toen hij zij vermoordde. Zij kreeg in 2004 dertig jaar cel en heeft daar dit jaar een derde van uitgezeten. Dat geeft recht op vervroegde vrijla ting. De nabestaanden zijn tegen. BÉZIERS - In de Zuid-Franse stad Béziers is een baby in een snikhete auto overleden, omdat de vader het kind volledig was vergeten. De man had zijn negentien maanden oude dochter 's ochtends naar de crèche zullen brengen, maar hij was dat om onbekende redenen vergeten en direct naar zijn werk gereden. Daar parkeerde hij zijn auto in de volle zon en ging aan het werk zonder nog aan het kind achterin de auto de denken. Toen zijn vrouw het meisje om vier uur 's middags van de crèche wilde halen, bleek zij daar nooit te zijn aangekomen en belde zij haar man voor uitleg. Op dat moment dacht hij pas aan het kind en snel de zich naar de auto. Daar trof hij zijn kind echter dood aan. De baby was volgens de hulpdien sten al enige uren voor de vader bij de auto aankwam aan uitdro ging overleden. De man, die in shock verkeerde, is dood door schuld ten laste gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7