Natuur legt het af tegen bouwwoede Twee derde van gehandicapten heeft beroerd seksleven KRAS.IML Op hoge snelheid naar rij-examen Mediterraan KROATIË Ontdek ISTRIË Prachtig ISTRIË ADRIATISCHE KUST Reisbureaus minder goed met hun adviezen Madurodam bouwt eerste hunebed Uitgeleverde verdachte metselmoorden zwijgt Maïsveld verraadt op satellietfoto gaslek Uit schaamte of geldgebrek zoeken weinig mensen hulp. waarom zou je verder zoeken mam 6 I Vrijdag 22 juni 2007 PZC DEN HAAC - Natuurgebieden wor den onvoldoende beschermd te gen bouwprojecten. De procedu res voor bouwen in groene gebie den zorgen hooguit voor vertra ging, maar niet voor bescherming tegen aantasting van de natuur. De schade aan de natuur wordt maar in de helft van de gevallen ge compenseerd. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer in het rapport 'Bescher ming van natuurgebieden', dat gis teren is gepubliceerd. De aanleiding voor het onderzoek waren publicaties van het Natuur- planbureau en het Ruimtelijk Plan bureau, waaruit naar voren kwam dat natuurgebieden grote risico's lopen. De natuur moet het in de strijd met de aanleg van wegen, bedrij venterreinen en woonwijken vaak afleggen. Door verstedelijking is de omvang van de natuur in Nederland fors af genomen. Ook sluiten natuurgebie den slecht op elkaar aan. Die ver- De Algemene Rekenkamer vindt dat natuur onvoldoende wordt beschermd. Schade aan de na tuur wordt maar in de helft van de gevallen gecompenseerd. snippering bedreigt het voortbe staan van dier- en plantensoorten. Bovendien neemt de kwaliteit van natuurgebieden af door vermes ting, verzuring en verdroging. Minister Cramer van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (Vrom) en minister Verburg van Landbouw, beiden verant woordelijk voor het natuurbescher- mingsbeleid, krijgen harde kritiek van de Algemene Rekenkamer. Het rijk moet procedures voor on dernemers met bouwplannen be geleiden, maar dit gebeurt onvol doende en zorgt slechts voor ver traging, niet voor bescherming van natuurgebieden, concludeert de Rekenkamer. Bij geen van de projecten die de Rekenkamer onderzocht werd na- tuurschade beperkt of verzacht. Compensatie voor aangerichte schade bleef in de helft van de on derzochte projecten achterwege. Daar is ook nauwelijks toezicht op, aldus de onderzoekers. De Rekenkamer vindt dat het toe zicht op de uitvoering van het na- tuurbeschermingsbeleid scherper moet. De inspectie van Vrom moet bij ge meenten beter letten op bouw plannen. DRIEBERGEN - De politie heeft giste ren een 23-jarige man uit Barend- recht aangehouden die met 146 ki lometer per uur over de A16 raas de. Op die plaats is de maximumsnel heid 100 kilometer per uur. De snelheidsduivel verklaarde haast te hebben om op tijd op het praktijk examen van zijn rijbewijs te zijn. Het Korps Landelijke Politiedien sten heeft dat gisteren laten weten. Mensen van de verkeerspolitie merkten de man op toen deze met grote snelheid voorbij kwam. Daarbij haalde hij diverse andere weggebruikers rechts in. De rij-in- structeur arriveerde even later ook en nam zijn pupil mee naar het examen. Of hij is geslaagd, kon de politie niet vertellen. DEN HAAG - Reisbureaus halen dit jaar een voldoende voor het geven van reisadviezen. Vorig jaar was de gemiddelde score nog ruim vol doende. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. De vol ledigheid van adviezen laat te wen sen over. Medewerkers doen niet altijd hun best om uitgebreid in te gaan op vragen, zoeken te weinig op of geven verkeerde informatie. DEN HAAG - In Madurodam in Den Haag wordt gewerkt aan het eerste hunebed in het miniatuurpark. Het initiatief komt van het Hune bedcentrum Borger en Marketing Drenthe. Het grootste hunebed van Neder land, D27 in Borger, wordt nage bouwd. De verwachting is dat het hunebed eind september klaar is. Madurodam is momenteel druk bezig met het zoeken naar geschik te stenen. DEN HAAG - De vijfde verdachte in de Haagse metselmoordenzaak be roept zich sinds zijn uitlevering uit India op zijn zwijgrecht. Hij wil eerst zijn gruwelijke ervaringen uit de Indiase gevangenis verwerken. De man wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op twee mannen uit de Zaanstreek. De lijken werden inge metseld. WAGENINGEN - Een lekkende aard gasleiding in de grond is in de toe komst gemakkelijker te vinden, als er maar maïs of tarwe in de buurt van de leiding staat. Onderzoeker Marleen Noomen van de Wagenin- gen Universiteit ontdekte dat de planten door het aardgas in de bo dem iets verkleuren. De verande ring van de kleur is met het blote niet te zien, maar wel op een satel lietfoto. Aankomstdata: zaterdag van 14/7 t/m 29/9 U verblijft in het 3-sterren Hotel Laguna Materada inclusief ontbijt en diner. Dit hotel ligt op een schiereiland, direct aan het strand en op ca. 5 autominuten van Porec. Het hotel beschikt over o.a. bar, restaurant, terras en buitenzwembad met apart kinderbad. Porec is één van de meest bekende plaatsen van Istrië. U kunt hier heerlijk slenteren over de boulevard met tal van gezellige terrasjes en cafeetjes! Maar ook de omgeving biedt talrijke uitstapjes. Breng bijvoor beeld een bezoek aan de romantische plaats Rovinj. Hier vindt u schilderachtige straatjes, prachtige ruime pleinen en statige huizen met rode daken.Tot slot raden wij ook de prachtige grotten van Postojna aan. Wilt u liever naar het strand? Ontdek dan Pula. Reisnummer AUTO 26.078, zie www.kras.nl/26078 Aankomstdata: zaterdag van 30/6 t/m 13/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Zagreb inclusief ontbijt en diner. Dit hotel ligt in een bos rijke omgeving, op 200 m van het strand en op 15 minuten lopen van het centrum van Porec. Het hotel beschikt over o.a. liften, restaurant, lounge, zwembad met apart kinderbad en gratis parkeergelegenheid. Porec is één van de meest bekende plaatsen van Istrië. U kunt hier heer lijk slenteren over de boulevard met tal van gezellige terrasjes en cafeetjes! Maar ook de omgeving biedt talrijke uitstapjes. Neem eens een kijkje in de prachtige grotten van Postojna. Hier kunt u een treintochtje maken door de indrukwekkende gangen en zalen.Wilt u liever een dagje naar het strand? Breng dan een bezoek aan de plaats Pula met de 15e-eeuwse Dom. Reisnummer AUTO 26.068, zie www.kras.nl/26068 DEN HAAG - Twee derde van de mensen met een chronische ziekte of lichamelijke beperking is onte vreden over zijn of haar seksleven. Uit schaamte of geldgebrek zoekt slechts één op de drie mensen uit die groep contact met hulpverle ners. Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerd onderzoek van de Rut gers Nisso Groep, het kenniscen trum voor seksualiteit. De Rutgers Nisso Groep wil dat de seksuali- teitshulpverlening voor mensen met een beperking standaard wordt vergoed. Ook moeten gehan dicapten betere toegang krijgen tot de hulpverlening. De PvdA bekijkt of sessies met sek- suologen in het basispakket van de zorgverzekering kunnen worden opgenomen. Voor het onderzoek zijn 341 men sen met een beperking onder vraagd. Slechts 13 procent zegt te vreden te zijn met zijn seksleven, de overigen vinden hun intieme le ven matig of ronduit slecht. Ter vergelijking: van de Nederlanders zonder aandoening heeft 60 pro cent een goed seksleven. Chronisch zieken en gehandicap ten hebben vaak praktische proble men die seks in de weg staan, zegt seksuoloog Jim Bender van de Rut gers Nisso Groep. Zij lopen tegen hun geestelijke en lichamelijke be perkingen op. „Een jonge vrouw met MS zei ooit tegen mij: 'Waar- ra^ Gehandicapten lopen ook bij seks tegen hun lichamelijke be perking aan. Na afloop van be- handelsessies hadden deelne mers een positiever zelfbeeld. om zou ik nog gemeenschap heb ben, als ik bij mijn vagina niks meer voel'. Veel mensen met een beperking hebben moeite om op gewonden te worden of hebben geen zin in seks." Dat is een probleem, stelt Bender, omdat seks ook voor gehandicap ten goed is. „Liefde en intimiteit is goed voor het lichaam. Seks kan zelfs de pijn verdringen." Uit het onderzoek blijkt dat veel ondervraagden het moeilijk vin den om bij een hulpverlener aan te kloppen. Voor het onderzoek volgden zestig mensen met een be perking een behandeling bij een seksuoloog. Na afloop van de be- handelsessies gaven de deelnemers aan dat zij een positiever zelfbeeld hadden en minder last hadden van stress voor een vrijpartij. Daar door beschouwen zij hun seks leven als waardevoller en plezieri ger. Aankomstdata: zaterdag van 7/7 t/m 13/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel Imperial inclusief ontbijt en diner. Dit hotel ligt in het cen trum van Opatija en op ca. 100 m van het strand. Het hotel beschikt over o.a. lift, bar, restau rant, lounge en gratis parkeergelegenheid. Opatija ligt heel mooi en beschut in de bekende Kvarnerbocht. In Opatija kunt u vele gezellige restaurants, winkels en terrasjes vinden. Maar de omgeving is ook geschikt voor talrijke uitstapjes. Breng een bezoek aan het eiland Krk.Hier kunt u genieten van de natuur en de vele bezienswaardigheden. Ook zeker een bezoek waard is Postojnska Jama, één van de grootste grottencomplexen van Europa. Wandelliefhebbers kunnen hun hart ophalen in het prachtige Nationaal Park Plitvice Meren. Reisnummer AUTO 17.594, zie www.kras.nl/17594 boek online of bel 0900 - 9697 tSt vanaf 8-/15-daagse autovakantie Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 11/8 t/m 13/10 U verblijft in vakantiecomplex Dei Fiori***. De accommodatie ligt direct aan de baai van Rabac en beschikt over 2 restaurants, 2 indoor-zwembaden en 2 buitenzwembaden, een whirlpool, sauna solarium, fitnessruimte, een casino en een minidub voor kinderen van 6 t/m 12 jaar (in de zomer). Grenzend aan het vakantiecomplex ligt de camping waar u nu ook een mobil home kunt boeken! Vanuit Rabac zijn vele excursies mogelijk! Bezoek het eiland Krk! En wat dacht u van de sfeervolle stadjes Porec en Rovinj? Natuurlijk mag het schil derachtige Pula niet overgeslagen worden. Hier vindt u het Romeinse Amfitheater uit de Ie eeuw! Maar ook een heerlijke dag op het mooie strand mag natuurlijk niet ontbreken! Reisnummer AUTO 26.038, zie www.kras.nl/26038 Bijkomen aan de Adriatische kust! Waanzinnig voordelig'. 8-/15-daagse autovakantie Kroatië Volop genieten aan de Kroatische kust! Spectaculair geprijsd', a vanaf 8-/15-daagse autovakantie Kroatië Hotel midden in bosrijke omgeving Pracht anbieding! vanaf 8-/15-daagse autovakantie Kroatië Hotel in hartje centrum van Opatije! Inclusief ontbijt en diner'. vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6