Zeeuws Licht lokt jeugd Grijsgroene motor rijdt door Zeeuwse havens scoren niet best op BIJ INLEVERING VAN DEZE BON ZATERDAG 23 JUNI STN uit Hulst wint innovatieprijs met elektronica voor tv-kabel fiets êtjütim Jeremiasse ALLE FIETSKLEDING VAN JEREMIASSE TAX FREE 'Pas na hun dertigste als ze zich willen settelen denken ze weer aan Zeeland' Succes van project om ouderen langer te laten werken niet te meten. Matige wegverbindingen belasten positie. 34 1 Vrijdag 22 juni 2007 PZC SYLVIA TUINDER VRAGEN AAN Zeeuwse ondernemers zetten zich in om maatschappelijk duurzaam te ondernemen in ontwikkelingslanden. Onder leiding van COS Zeeland vormen ze een discussiegroep. Naam: Sylvia Tuinder Leeftijd: 39 Woonplaats: Middelburg Beroep: consulent bij het Centrum voor inter nationale samenwerking (COS) Zeeland door Jeffrey Kutterink Zeeuwse bedrijven die duurzaam ondernemen in ontwikkelingslanden? Het is begonnen met het werkbezoek dat minister Agnes van Ardenne voor Ontwikkelingssamenwerking vorig jaar maart aan Zeeland bracht. De minister heeft kort met het bedrijfsleven gesproken. Ondernemers toonden veel belangstelling en wilden meer weten. Wat voor bedrijven zijn dat dan? Ondernemingen met meer dan 200 medewerkers; dus vooral de grotere chemische bedrijven. En een aantal ondernemingen uit het midden- en kleinbedrijf. We begonnen met 11 bedrijven; nu zijn het er al 20. Het is toch al moeilijk genoeg om duurzaam te ondernemen in Zeeland? De bedrijven waar het om gaat zijn vaak al actief in het buitenland. Ze willen rekening houden met de invloed van hun onderneming op mens en milieu in ontwikkelingslanden. Daaronder verstaan we bijvoorbeeld ook voormalige Oostblok-landen. Ondernemers zijn zich echt bewust van de verantwoordelijkheid die ze in een ontwikkelingsland hebben. Uit hoffelijkheid? Het gaat niet alleen om hoffelijkheid. Bedrijven willen geld verdienen en dat is legitiem. Anders kunnen ze niet bestaan. Maar het streven om winst te maken moet niet ten koste gaan van alles. Dat beseffen ook steeds meer ondernemers. Bovendien eisen overheden steeds vaker dat bedrijven maatschappelijk verantwoord ondernemen. Vergeet niet dat dat ook terugslaat op het image van een onderneming. Internationaal maatschappelijk verantwoord ondernemen is straks een voorwaarde om te kunnen overleven. Wie niet meedoet, krijgt negatieve publiciteit en dat willen bedrijven niet. Welke bijdrage kunnen ondernemers leveren? Ze kunnen bijvoorbeeld de arbeidsomstandigheden van hun personeel verbeteren. Ze kunnen ook zorgen dat mensen er beter kunnen leven, wonen en dat kinderen naar school kunnen gaan. Wat helpt een discussiegroep daar aan? Daar kunnen ondernemers van elkaar leren. Diverse ondernemers ver diepen zich eerst vanuit persoonlijke belangstelling in wat er nodig is om internationaal maatschappelijk te ondernemen. Pas als duidelijk is wat ze precies kunnen doen, gaan ze er echt mee aan de slag. Daarom willen ze er ook niet gelijk mee in de publiciteit. Het is belangrijk om vragen en kennis uit te wisselen. Wat volgt is een stappenplan en een reeks van tips aan Zeeuwse ondernemers. WWW.FIETSPLEZIER.NL GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troeistraweg 364, tel. 0118 -477 230, vlissingen@fietsplezier.nl door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - STN uit Hulst is met de Directqam winnaar van de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo 2007. STN ontwikkelt en produ ceert elektronica voor kabelexploi tanten. De Directqam is een stuk elektro nica dat kabelexploitanten in staat stelt individuele huishoudens hun eigen zenderpakket te laten samen stellen. Zo kunnen zij gespeciali seerde tv-kanalen niet alleen meer via internet, maar ook via de kabel aanbieden. Voor de Directqam is inmiddels belangstelling van on der meer Deutsche Telekom, Het bedrijf wordt geleid door Hans Oortman en Herman van Rees; er werken vijf mensen. De jury stelt dat de Directqam niet al leen een 'wereldidee', maar ook 'een doorbraak in hoogwaardige kabeltechnologie' is. De Emergo is een initiatief van Syntens en de provincie Zeeland. Zeeland zit klem. Duizenden ouderen gaan de komende jaren met pensioen. En veel jongeren vliegen uit naar elders om te studeren en blijven er plakken. Zeeuws Licht haalt ze terug. door Jeffrey Kutterink Wie eenmaal buiten Zeeland studeert, keert niet zo snel meer terug. Zeeuws Licht gaat toch een poging wagen en zorgt dat ze een stage- of afstu- deerplaats krijgen. De afgelopen jaren is er veel aan dacht besteed aan de vergrijzing van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Doordat veel werknemers in de ko mende jaren met pensioen gaan, dreigt met name in de (chemi sche) industrie, zorg en onderwijs een groot personeelstekort. Het project De Grijsgroene motor heeft de afgelopen jaren dat pro bleem op de (politieke) agenda ge zet. De boodschap van de ouderen is nu breed bekend, erkent Veli Eryü- rük van het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid Zeeland (RPA). „Nu is het tijd om naar de jonge ren te kijken." Want Zeeland heeft ook te maken met ontgroening. Jongeren die wil len studeren, zwermen veelal uit naar steden als Rotterdam, Utrecht, Breda en Tilburg. Hoeveel het er zijn, is nauwelijks te achter halen. „Ik heb vijftien hogescho len en universiteiten benaderd om daar achter te komen. Maar in ver band met de privacy geven ze geen informatie." Eryürük schat dat het er 'zeker enkele honderden zijn'. „Wie eenmaal in een studen tenstad woont en studeert, zoekt er ook een stage- en afstudeer- telen denken ze weer aan Zee land." Dat moet anders, vindt het RPA. Het riep het project Zeeuws Licht in het leven, met als ondertitel Ta lent in Zeeland. Het draait alle maal om de gelijknamige website die vanaf juli online is. Het is een soort vacaturebank voor stage- en afstudeerplaatsen, in eerste instan tie bedoeld voor hbo- en universi taire studenten. Wat niet wil zeg gen dat mbo'ers er niet welkom zijn. „Een Zeeuw die elders stu deert en een afstudeer- of stage plaats zoekt, vult na zich te heb ben aangemeld een profiel in", ver telt Eryürük. „Werkgevers die plaats. Daarna blijven ze er han gen. Ze denken er niet aan om te rug te keren naar Zeeland. Terwijl we de arbeidskrachten en de ken nis hard kunnen gebruiken." De interesse om na de studie naar Zeeland terug te keren is er vol gens Eryürük wel degelijk. Dat blijkt uit een enquête die hij heeft gehouden onder 130 (via-via ge vonden) Zeeuwse jongeren die bui ten de provincie studeren. „Pas na hun dertigste als ze zich.willen set plaatsen ter beschikking stellen, melden dat ook op de website aan. Zo kunnen werkgevers en studen ten elkaar vinden. We gaan ervan uit dat als jongeren hier eenmaal stage hebben gelopen of zijn afge studeerd ook in Zeeland een baan zullen zoeken en vinden." Websites (vanaf juli): www.zeeuwslicht.info www.taltentinzeeland.nl door Jeffrey Kutterink Nooit zal te achterhalen zijn hoeveel sporen de Grijs groene motor heeft nagela ten. Misschien heeft het geen enke le oudere aangezet om langer door te werken. Of zijn er juist horden van gedachten veranderd? „Niemand zal het weten", geeft Ruud van Leest van het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zee land (RPA) toe. Maar hij is er vast van overtuigd dat er met de vierja rige campagne iets is bereikt. „Het probleem van de vergrijzing staat op de politieke agenda", zegt hij niet zonder trots. „Bedrijven zijn actief aan de slag gegaan met oude renbeleid. Ze proberen met allerlei maatregelen ervoor te zorgen dat mensen zo lang mogelijk blijven doorwerken." Niemand kan de problemen rond vergrijzing en het tekort aan ar beidskrachten in zijn eentje te lijf. Overheden, onderwijs, bedrijfsle ven, vakbonden, het CWI en UWV werkten daarom de afgelo pen jaren samen. Het leverde een aantal projecten op. Allereerst een inmiddels bekende reclamecam pagne. 'Zeeland is nog lang niet uitgewerkt' schreeuwde de slogan. De foto van een oude dame op een stoere motorfiets is inmiddels wijd en zijd bekend. De gemeente Vlissingen en Via- zorg hebben projecten opgezet om werknemers zo lang mogelijk aan zich te binden. De Grijsgroene mo tor trok behoorlijk wat aandacht in het land. „Juist dat is belangrijk geweest", concludeert Van Leest. „We hadden als Zeeland een voor trekkersrol." Maar of Zeeland er zonder de Grijsgroene motor heel anders had uitgezien, is de vraag. Deskundigen zijn het er niet over eens of vergrijzing voor de Zeeuw se arbeidsmarkt een probleem is. Van Leest denkt nog steeds van wel. „Weliswaar stopt nu de Euro pese subsidie voor het project, maar de samenwerking tussen overheden, bedrijfsleven, onder wijs en sociale partners gaat door." De Roosevelt Academy en de Uni versiteit Gent gaan in opdracht van het RPA onderzoeken of Vlaanderen en Zeeland kunnen sa menwerken op het gebied van ar beidsmarktbeleid. „Nu krijgen we in Zeeuws-Vlaan- deren eindelijk banen door de glas tuinbouw en zijn er nauwelijks mensen meer te vinden die er kun nen werken." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Zeeuwse havenge bieden (Sloe en Axelse Vlakte) ma ken geringe kans om ooit uit te groeien tot multimodale, logistie ke centra van formaat. Het haven gebied Moerdijk en de Tweede Maasvlakte scoren op de logistieke kansenkaart stukken hoger. Tot die conclusie komen onderzoe kers van DHV en het stedebouw kundig adviesbureau RBOI, die in opdracht van her ministerie van Vrom, de provincie Noord-Bra bant en de gemeente Moerdijk on- De Axelse Vlakte is slecht bereikbaar over de weg en biedt daardoor weinig derzoek deden naar de ontwikke- kansen om te groeien, zeggen onderzoekers. foto Peter Nicolai lingsmogelijkheden tot internatio-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36