Cultuur Belofte Marsha maakt met album stap voorwaarts Zeeuws-Vlaamse luchten blijven René Gillis boeien Strijd om Buxbokaal op concours Zierikzee Kunstenaar exposeert reeks schilderijen in Franse Kerk Groede. Akoestisch materiaal en bandsessies op eerste cd van singer-songwriter. Band Radius op tweede podium Concert at Sea Bestevaer basis voor modeshow Stadsbeiaardier van Mechelen verzorgt recital Tentoonstelling bij Noorderlicht PZC Vrijdag 22 juni 2007 I 33 door Anita Tournois GROEDE - „Hoe is het toch moge lijk dat er mensen zijn die het niet eens zien?", zegt René Gillis. „Mis schien door gewenning. Maar de luchten hier zijn zo prachtig, altijd weer anders. In dit schilderij heb ik bijvoorbeeld weergegeven hoe het is als het licht over de duinen gaat en de wolken laag over de Schelde komen." Gillis, die momenteel in de Franse Kerk in Groede exposeert, wijst naar het schilderij Ochtend aan het strand en vertelt lyrisch verder over de Zeeuws-Vlaamse luchten en het bijzondere licht. Afkomstig uit IJzendijke, is hij sinds enkele ja ren weer neergestreken in zijn ge boortestreek, in Breskens. Gedu rende zijn studie en werkzaam le ven woonde de kunstenaar in Bra bant. Omdat in Zeeuws-Vlaande- 'Hoe is het toch mogelijk dat er mensen zijn die de luchten niet eens zien?' ren de mogelijkheid ontbrak, volg de hij na de hbs de kunstacademie in Tilburg. Hij bekwaamde er zich in tekenen, handenarbeid en kunstgeschiedenis en werd leraar in Hilvarenbeek en Goirle. Tot voor vier jaar gaf hij les. Daar naast schilderde Gillis. Uit zijn Bra bantse periode hangt één schil derij op de expositie. Het is een tafereel van bos bij Hil varenbeek: een fraaie bomenrij ZIERIKZEE - Elf organisten doen mórgen mee aan het orgelcon cours dat wordt gehouden in het kader van Buxtehude Festival Zee land. Inzet is de 'Buxbokaal'. Het concours, in de Gereformeerde Kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee, begint om 13.00 uur. De deelnemers spelen ieder een koraalgebonden en een vrij orgel werk van Dietrich Buxtehude, wiens 300e sterfdag dit jaar wordt aan weerszijden van een holle weg. „Dit fraai stukje natuur is jammer genoeg opgekocht en ten prooi gevallen aan de aanleg van golfbanen." Aan de zee haalt hij echter zijn hart op. Beelden van Het Zwin of het strand met de unieke paalhoof den worden weergegeven in een realistische stijl. Duinovergang het Zwin, een tweeluik, Slufter het Zwin, Golfbrekers en Strand met overtrekkende bui tonen overduide lijk zijn passie. „Hier, dit is Groe de, de enige plek in Europa waar acht rijen van zulke palen staan", legt Gillis uit, terwijl hij de betref fende acryl aanwijst. Een ander werk, Strandspiegel, laat een beeld zien van het Nolle- strand bij Vlissingen. „Die naam hoorde ik toevallig van voorbij wandelende mensen. Het woord wordt gebruikt vanwege het dub belbeeld: het water komt en wijkt en zorgt zo voortdurend voor ver andering." Na een periode van experimente ren grijpt Gillis terug naar de klas sieke methode. Meestal schildert hij met olieverf, vervaardigd met lijnolie. Dat droogt langzamer. Laag voor laag krijgen zijn tafere len vorm. Naast de natuur vormen stillevens een favoriet thema, met een voorkeur voor schelpen. Maar vooral Zeeuwse luchten zullen blij ven bekoren en inspireren. Bijna dagelijks - alleen nu natuurlijk even niet, vanwege de expositie - is hij daarom te vinden in zijn ate lier boven een benzinepomp in Groede Expositie René Gillis t/m 30 juni in de Franse Kerk, Markt, Groede. Geo pend: wo. t/m zo. 13.30-17.00 uur. herdacht. Hun spel wordt beoor deeld door een jury die bestaat uit Albert Clement uit Middelburg, Geert Bierling uit_ Schiedam en Wim Diepenhorst uit Deventer. Belangstellenden kunnen het con cours, of een deel ervan, bijwo nen. Er zijn twee pauzes en het concours wordt rond zes uur afge sloten met de prijsuitreiking en een presentatie door de winnaar van de eerste prijs. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Marsha de Nooijer gaf twee jaar geleden al blijk van haar talent, toen ze de Zeeuwse Be lofte won in de categorie sin ger-songwriters. Vorig jaar maakte ze een demo en nu is haar eerste cd gereed: A lover's thing. Het al bum wordt morgenavond in Vlis singen gepresenteerd. Marsha kent drie muzikale gedaan ten: solo, als akoestisch trio (met gitarist Roman Huijbreghs en drummer/percussionist Sander El- derkamp) en - aangevuld met bas sist Job de Keijzer en toetsenist Rob de Winter - als complete band. De afgelopen periode zijn 'Al het geld dat we hebben verdiend met optreden, is geïnvesteerd in de cd' de zaken heel serieus aangepakt, met tientallen optredens binnen en buiten de provincie. „Al het geld dat we daarmee hebben ver diend, hebben we opzij gezet om te kunnen investeren in een cd", zegt Sander Elderkamp. Het materiaal op het album bevat zowel akoestisch werk als num mers die met de hele band zijn ge speeld. Het unplugged-matemtd is opgenomen bij saxofonist Frank lin Schieman. „Dat gebeurde in een heel relaxte sfeer", zegt Mar sha. „Franklin is zelf muzikant en weet je op je gemak te stellen." De bandsessies vonden plaats in de studio van Walter Calbo in Mid delburg, bij het huis van Danny Vera, die ook een handje heeft ge holpen. „Het was toch wat pittiger dan ik had verwacht. Je gaat steeds hogere eisen aan jezelf stellen", heeft de Vlissingse ervaren. „Maar je merkt wat Walter er veel ver stand van heeft." Alle opnames zijn zodanig gemixt dat er geen groot verschil is tussen de verschillende opnames. „We wilden het geluid van de sessies zo dicht mogelijk bij elkaar proberen te krijgen. Dat is goed gelukt. De cd heeft één sfeer gekregen en dat is toch vooral de singer-songwriter- sfeer, met wat pop- en soulinvloe- den. Het zijn vrij rustige num mers, maar toch niet somber." Ten opzichte van de demo van vo rig jaar is de cd een duidelijke stap voorwaarts. „Een belangrijk ver schil is dat er nu ook elektrische gi taar wordt gebruikt. Ook de liedjes zijn beter geworden. Verder heb ik nu zangles, waardoor ik bepaalde technieken onder de knie heb ge kregen. Dat is wel een verbetering ten opzichte van de demo." Bijzonder is dat de eerste oplage van de cd tevens een dvd bevat. „Het is een live-registratie van het concert dat we op Koninginnedag op de Markt in Middelburg heb ben gedaan. Dat is tot nu toe het grootste podium waarop ik heb ge staan. Zo'n dvd is een goede pro motie van jezelf" Bij de presentatie van de cd spelen alle muzikanten mee die een bij drage aan het album hebben gele verd: Franklin Schieman, Danny Vera, Wesley Koole, Marjan Al- laart en Hans van der Werf Cd-presentatie Marsha Band, morgenavond in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Aanvang: 20.00 uur. Eerder op de dag, om 13.00 uur, speelt Marsha op het Southpark-festival in Middelburg. Zie ook: www.marsha-music.nl. RENESSE - De Groningse band Radius mag zaterdag 30 juni optre den op het tweede podium van Concert at Sea, het popfestival op de Brouwersdam. De groep heeft de wedstrijd gewonnen die het fes tival samen met Nieuwe Revu en het digitale muziekplatform Sella- Band had uitgeschreven. Op het tweede podium komen in totaal vier optredens van getalen teerde bands. Een van de vier moest komen uit een internetstem- ming. Daarvoor waren tien bands uit binnen- en buitenland, geselec teerd door mede-organisator Blof kandidaat. Radius kreeg uiteinde lijk de meeste stemmen. VLISSINGEN - In het Muzeeum in Vlissingen wordt zondag 1 juli om 16.00 uur kleding getoond die is geïnspireerd is op Michiel de Ruy- ter. Deze is gemaakt door de in Goes geboren Floor Hermes, die studeert aan de modeacademie Sint Niklaas in België. De tentoon stelling De trots van Zeeland, de we reld van Michiel de Ruyter in het Muzeeum was daarbij een van haar inspiratiebronnen. Bij mooi weer is de 'modeshow' te zien in de tuin van het museum. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar binnen. MIDDELBURG - Het beiaardseizoen in Middelburg begint dinsdag 26 juni met een recital door Jo Haazen, de stadsbeiaardier van Mechelen. Het concert op de Abdijtoren be gint om 18.45 uur, duurt ongeveer een uur en is het beste te beluiste ren op het Abdijplein. Program ma's zijn onderaan de toren ver krijgbaar. Haazen speelt veelal bekende melo dieën van diverse componisten, onder wie Haydn, Benoit, Schu bert, Mozart, Fröhlich, Tsjaikovs- ky, Boccherini, Preud'homme, Beethoven en Jules de Corte. DOMBURG - In galerie Het Noorder licht in Domburg begint komend weekeinde een grote verkoopten toonstelling. Er zijn ongeveer 150 werken te zien van kunstenaars uit de negentiende en twintigste eeuw, onder wie Breitner, Van Dijck, Góth, Houben, Israels, Kim- pe, Knip, Koets, Van Leeuwen, Mesdag, J.F. Schütz, W.J. Schütz, Sluijters, Toorop, Vaarzon Morel en Viérin. De expositie, die duurt tot en met 16 september, wordt gehouden in samenwerking met kunsthandel Studio 2000 in Blaricum. Het Noorderlicht is dagelijks, behalve op maandag, open van 13.00 tot 17.00 uur. Marsha (de Nooijer): Je gaat steeds hogere eisen aan jezelf stellen. foto Niels Davidse -rj-z" Bezoekers van de tentoonstelling bekijken de paalhoofden-schilderijen van René Gillis. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35