Medische rampenhulp mag met extra mensen op kracht komen Axelaar mag alsnog naar instelling Nieuwe proef met rampalarm via mobieltjes Schoon water en beter ecosysteem kosten zeker 240 miljoen euro. Kritiek van gemeenten op bestedingen stoort commissaris Peijs. f Slot Baarland opent haar poorten. Rechtbank ontslaat man van rechtsvervolging voor dreigen met mes. Balthazar heeft papa in zijn gezicht gespuugd PZC Vrijdag 22 juni 2007 31 Herstel deltawateren is duur door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Om de schaduwkan ten van de deltawerken aan te pak ken is ongeveer 240 miljoen euro nodig. Het gaat om verbetering van de waterkwaliteit en van het natuurlijke systeem. Beide zijn door de deltawerken sterk achter uitgegaan. Het meeste geld, 170 miljoen euro, is nodig voor verzilting van de door Claudia Sondervan ZIERIKZEE - De Zeeuwse medische hulp bij rampen (GHOR) mag nieuwe mensen werven voor het onderbezette bureau. De dertien burgemeesters van Zeeland gingen gisteren akkoord met de uitgave van zestig cent per Zeeuws inwo ner extra om dat doel op 1 novem ber te bereiken. Dat was de eis van de Inspectie voor de gezondheidszorg, die de Veiligheidsregio Zeeland onder toe zicht stelde omdat de medische randmeren Krammer-Volkerak en Zoommeer. Een beter peilbeheer in het Veerse Meer kost 13 miljoen. Het in bedrijf stellen van het door- laatmiddel (hevel) in de Grevelin- gendam, maatregelen om de visin trek (vanuit de deltawateren naar de binnenwateren) te bevorderen en onderzoeken kosten bij elkaar zo'n 20 miljoen euro. Dit blijkt uit een voorstel van Rijkswaterstaat Zeeland voor het zogeheten Beheerplan Rijkswate ren 2010-2015. In dat (landelijke) plan komen de maatregelen te staan die nodig zijn om de rijkswa hulp niet kan functioneren. Onte recht, vonden de burgemeesters, die morden over 'imagoschade' omdat het plan voor extra mensen toen al in voorbereiding zou zijn. Eerder stoorden Van der Zaag (Goes), Schouwenaar (Middel burg), Kramer (Kapelle) en Sala (Sluis) zich aan de inschakeling door de Veiligheidsregio van ad viesbureau TWijnstra Gudde bij de beschrijving van de taken en kwali teit van de brandweer in Zeeland. De vraag of de brandweer het niet zelf afkon was stof voor drie kwar tier discussie. „We kunnen nu al wettelijk verplichte taken amper uitvoeren", pleitte Mulder (Hulst), voorzitter van de werkgroep voor teren, waaronder die in de Zeeuw se delta, te laten voldoen aan eisen van de Europese Unie. Het gaat in het bijzonder om de invulling van Natura 2000 (het Europees net werk van natuurgebieden) en de nieuwe Kaderrichtlijn Water. Rijkswaterstaat Zeeland geeft zelf voorrang aan het zout maken van de randmeren. Uitgegaan wordt Voor maatregelen om de scha- duwkanten van de deltawerken ongedaan te maken heeft Rijks waterstaat Zeeland vele miljoe nen euro's nodig. het plan van aanpak van de brand weer. Directeur Captijn van de Veilig heidsregio zei de laatste jaren geld over te houden omdat wettelijke taken bleven liggen. „We hadden de mensen niet" Het werd com missaris van de koningin Peijs uit eindelijk te gortig: „Als ik de dis cussie zo hoor heeft niemand in de gaten dat het gaat om de veilig heid van 380.000 burgers. We kun nen het niet verkopen als de bezet tingsproblemen bij de GHOR na 1 november niet zijn opgelost, net als bij de rest van de Veiligheidsre gio. We moeten elkaar niet van het werk houden door over klei nigheden te praten." van een doorlaatmiddel naar de Oosterschelde (kosten 100 miljoen euro). Omdat de zoete randmeren zout worden, is een andere zoetwa- teraanvoer voor met name de land bouw nodig (50 miljoen euro). Ook zijn aanpassingen aan de Vol- keraksluizen en sluizen in de Bra bantse rivieren (voor het tegen houden van zout water) gewenst (20 miljoen euro). Een doorlaatmiddel bevordert tege lijk de intrek van vissen en komt van pas als de randmeren ingezet worden voor waterberging (bij ho ge afvoeren van de kleine Brabant ZIERIKZEE - Zeven Zeeuwse ge meenten doen mee met een nieu we proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken met de cell broadcast techniek. Daarmee kan de overheid burgers in een speci fiek gebied met een smsbericht via mobiele telefoons laten weten wat ze moeten doen bij een ramp. Wal cheren en de Zuid-Bevelandse ge meenten doen mee met de proef die in september gehouden wordt. Het ministerie vraagt 900 mensen die vorig jaar al aan een provincia le proef meededen en zoekt daar bij een aantal nieuwe proefperso nen. De proef vorig jaar mislukte deels doordat bedrijven zoals pro viders niet mee wilden werken. se rivieren of de grote rivieren). Een besluit over verzilting moet ui terlijk 2009 vallen. Rijkswaterstaat beklemtoont dat sanering van de waterkwaliteit en het ecologisch systeem niet alleen geld kost. Er zijn ook in geld te waarderen 'inkomsten'. In de rand meren houdt aanpak van de blauwalgen in dat de recreatiesec tor zich weer kan ontwikkelen en dat gemeenten hun plannen voor bouwen aan het water in kunnen vullen. Ook het bestrijden van wa teroverlast en overstromingen is een pluspunt. Historische buiten- en binnentuinen worden opengesteld. Hier ziet u een pracht aan bloemen, geschoren taxus en buxusbollen. Bij de slotbrug hangen de rozen volop over de muren en veel waterlelies drijven in de gracht. Met koffie/thee of frisdrank in de toren. Wij zijn open op 23 - 24 juni van 10.00 tot 17.00 uur. ^^^^Slotstraa^Mt^Baarland^^^^ door Emile Calon MIDDELBURG - Advocaat H. Duns- bergen wees gisteren met beschul digende vinger naar zorginstelling Emergis. Eerst negeerde een psy choloog van die instelling het ad vies van de Axelse ouders om niet alleen een bezoek te brengen aan hun zoon. Toen die psycholoog dat wel deed waren de gevolgen enorm. De geesteszieke dertigjari ge man raakte overstuur en be dreigde dè psycholoog met een mes. Daarop moest de vader met ge weld ingrijpen. Vervolgens werd de zoon opgeborgen in een politie cel waar hij pas vijf uur later medi sche zorg kreeg. Die avond beland de de man in Torentijd waar hij het overgrote deel van zijn tijd doorbracht in een isoleercel. Emer gis gaf volgens de advocaat niet thuis bij het zoeken naar een ac ceptabelere verblijfplaats. Uiteinde lijk is het gelukt hem geplaatst te krijgen in een speciale gevangenis in Amsterdam. Deze man hoort helemaal niet thuis in een gevangenis, stelde de advocaat. Een psychiatrisch zieken huis is volgens hem de enige plek waar hij op zijn plaats is. Hij vroeg de meervoudige kamer van de Middelburgse rechtbank, direct uit spraak te doen. De man stond te recht voor het bedreigen van de arts. Uit onderzoeken blijkt echter dat de man tijdens zijn confronta tie met de psycholoog ontoereke ningsvatbaar was. De rechtbank volgde de raadsman en ontsloeg de Axelaar van rechts vervolging. Als het Openbaar Mi nisterie niet in hoger beroep gaat kan binnen twee weken begonnen worden een plekje in een psychia trisch ziekenhuis te zoeken. WEMELDINGE - Fruitteler Peter de Vos vond zijn kamelen op Marktplaats.nl. Struisvogels en zwijn tjes had hij al. „De een koopt van zijn geld een Mercedes, de ander gekke dieren", zegt hij schou derophalend. In de wei bij zijn woonhuis in We- meldinge liggen her en der wat plukken wollig ka- melenhaar. Balthazar ziet er een beetje mottig uit. Raicha, eveneens twee jaar oud, kijkt vanon der haar lange wimpers een beetje misprijzend naar haar ruiende echtgenoot. Zelf is ze haar win tervacht al lang kwijt. Dochter Puk (8, achteraan op de foto) vindt het prachtig. „Balthazar heeft papa een keer in het ge zicht gespuugd! Volgend jaar zijn ze groot ge noeg, dan mag ik erop rijden." Ook zoon Pol de Vos (6) en het vriendinnetje van Puk, Amber Be- suyen, vinden de kamelen erg interessant. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33