Water genoeg om Begin juli start van mosselseizoen Strandhuisje PZC 2 Vrijdag 22 juni 2007 PZC Ons zuiveringssysteem, opjagers en transportmiddelen zijn afgestemd op een maximum-vraag De krant 4 weken voor €9,95! Mosselen beter, maar nog lang niet van restaurantkwaliteit. MATTY VERKAMMAN Onlangs zouden we naar Portugal gaan, maar vlak voor de vlieger opging, lag mijn meisje zo maar ineens in het ziekenhuis. Na het ontslag uit Ikazia trokken we drie dagen later met heerlijk weer naar het strand van Dis hoek. We raakten er verliefd op een strandhuisje. Altijd al van gedroomd: luieren op het strand, 's avonds een wijntje drin ken op het balkon van zo'n huisje en steeds de oneindige Noordzee aan je voeten. We konden warempel zo'n huisje hu ren. Bij het vertrek van ons andere eiland kregen we van alle kan ten de nadrukkelijk uitgesproken hoop op mooi weer mee. Want wat moet je anders in zo'n huisje? De eerste dag dan. Een vrachtwagen levert op het strand onze spullen af. De hoe veelheid tassen en koffers is enigszins beschamend; alsof we voor een maand of acht op reis gaan. We zijn net binnen in ons huisje wanneer een zomerse va riant op een novemberstorm op steekt. In de hemel worden alle kranen opengedraaid. 'Als je maar mooi weer hebt!' Mooi weer? Vanuit een gemakkelijke stoel zit ik over de woes te zee te staren - mijn voeten rusten comfortabel op een bank je. We hebben alle zaterdagkranten in huis en voor de eerste week staan drie boeken op de lijst: Sonny Boy van Annejet van der Zijl, Joe Speedboot van Tommy Wieringa en Geheim Dagboek 1987-1990 van Hans Warren - te beginnen met dat laatste boek. Ik ben verzot op de dagboeken van Warren, hoe wel ik de schrijver zelf om de vijf bladzijden min of meer ver afschuw. Die man zal je vader maar zijn! Heerlijk is het - lezen in een strandhuisje aan de Walcherse kust. Terwijl de lucht grauwer en grauwer wordt, bekruipt mij een gevoel van grote gelukzaligheid. Ik heb niets meer te wen sen. Morgen weer regen. Gelukkig maar. In de hemel worden alle kranen opengedraaid COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener - legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De zomervakanties breken aan. Door de komst van vele toeristen neemt de bevolking van de provincie tijdelijk sterk toe. Inwoners en gasten hebben één ding gemeen: ze gebruiken water. Voor waterbedrijf Evides, dat in Zeeland zorgt voor drinkwater, breekt een piekperiode aan. door Rinus Antonisse Henk Baars, goedlachse en martiaal besnorde medewerker van Evi des, oogt ontspannen. De topdrukte nadert, maar hij ligt er geen moment van wakker. „We zijn erop voorbereid", verklaart Baars. „Ons zuiveringssysteem, de opjagers en de transportmiddelen zijn afgestemd op een maximum- vraag. Daaraan kunnen we, ook op een drukke en warme zomer dag aan voldoen. Ook langer ach tereen." De tijd dat de waterleiding het er wel eens op aan liet komen en op topdagen in de uitlopers van het verzorgingsgebied - met name aan de kust - de waterdruk kelderde, is voorbij. Sinds Evides het roer in handen heeft, wordt flink geld ge stopt in het moderniseren en uit breiden van de voorzieningen. Vandaar dat Baars met een gerust hart kan slapen. In de zomer wordt niet op een liter meer of minder geke ken. regiohoofd Daan Boonman van pompstation Braak man - dat Midden- en West-Zeeuws- Vlaanderen van drinkwater voorziet - geeft een voor beeld. „Onze record- afzet staat op 54.000.000 liter op een dag in juli. In de winter is dat ongeveer 34 miljoen liter per etmaal en ge middeld 38 tot 44 miljoen. Dat re cord konden we aan en er is nog wat méér ruimte." Daarom kan er vanuit de Braak man ook water worden geleverd aan Zelzate, 300.000 liter per uur en aan Knokke. Boonman: „In de winter gaat het om 60.000 liter per uur, maar in de zomer loopt dat op tot wel 180.000 liter per uur." Baars legt uit dat er flink wat zogenoemde 'leveringszekerhe- ken van de dag vol zit ten. Ze vormen als het ware een buffer voorraad. Ook dienen ze als opvang bij cala miteiten, zoals'een lei dingbreuk of een (zel den voorkomende) ernstige storing in de zuivering. Dit najaar wordt er bij de Braak man een tweede rein- waterkelder bijge bouwd, met een in houd van 9 miljoen li ter. Dat is voldoende om de levering van drinkwater ge durende ongeveer vier uur veilig te stellen. De huidige zuivering op de Braakman wordt komende tijd in twee productie-eenheden ge splitst. Valt er een uit, dan kan de andere blijven leveren. „Ook een stukje leveringszekerheid", zegt Baars. Daarnaast noemt hij het ver zwaren van transportleidingen (momenteel is Zuid-Beveland aan de beurt) en het leggen van koppe lingen met andere zuiveringssta- den' zijn ingebouwd. Bij alle pro ductiestations, waar het grond- en oppervlaktewater gezuiverd wordt tot drinkwater, bevinden zich gro te voorraadkelders (in waterlei- dingtaal: reinwaterkelders). Die worden in de 's nachts in de stille uren gevuld. Ook bij de dertien op- jaag- of door pompstations, die de taak van de afgestoten watertorens hebben overgenomen en het wa ter dat door de transportleiding stroomt een extra 'duwtje' geven, liggen reservoirs die bij het aanbre- tions, zoals tussen Goeree en Schouwen met de Berenplaat bij Rotterdam en met het net van de Antwerpse Waterwerken. „Bij ca paciteitsproblemen kunnen we een beroep op elkaar doen, zowel voor drink- als industriewater." Voor het opvangen van de zomer- piek is geen extra inzet van perso neel nodig, dankzij de vergaande automatisering. Bouwman legt uit dat de zuiveringsinstallaties zoda nig zijn afgestemd, dat ze een dag tevoren rekening houden met het Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 51,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf YERSEKE - Meer aanvoer en mosse len van betere kwaliteit. In Yerseke heerste gisteren op de mosselpers dag enig optimisme over komend seizoen. De mosselsector kan het ook niet veel slechter treffen dan in 2006-2007, toen mosselen klein en relatief duur waren. En er zaten veel krabbetjes in. Hoeveel groter de aanvoer wordt, durfde voorzitter Ton Verbree van de producentenorganisatie mossel cultuur niet te voorspellen. Het zal in elk geval meer zijn dan de zeer schamele 30 miljoen kilo van 2006- 2007. De streefproductie is 100 mil joen kilo per jaar, maar die wordt door gebrek aan mosselzaad en vis serijbeperkingen al sinds 1992 niet meer gehaald. De verwachting is dat het seizoen 2007 de eerste week van juli be gint. Winkels worden dan voor zien. Van die kant is de druk groot om snel te leveren, het liefst vóór de restaurants. „De mosselen zijn ook niet van restaurant-kwaliteit", stelde de kritische Belgische hande laar Guy Willemsen in de Yersekse mosselveiling. „Als ze dat ooit nog worden dit seizoen. Er zitten veel te weinig grote mosselen tussen en te veel kleine." Dat is mede het gevolg van het tekort aan mossel zaad en daarmee aan consumptie mosselen. Een groeitijd van drie jaar was vroeger normaal. Tegen woordig is dat twee jaar. Dan krijg je kleinere mosselen. Kralingen •erenpl.iat ÏPetrusplaat Drinkwatervoorziening in Zeeland PZC Donja Odijk bron Evides Evides voorziet de Zeeuwen vanuit verschillende locaties van drinkwater. Op Schouwen-Duiveland wordt voorge- zuiverd oppervlaktewater uit het Haring vliet en natuurlijk duinwater opgepompt. Op Tholen komt het drinkwater al sinds jaar en dag (vanaf 1923) uit Halsteren, waar grondwater wordt gewonnen. Sint- Philipsland krijgt water via Brabant Water. De Bevelanden en Walcheren krijgen gezuiverd grondwater uit pompstations bij Huijbergen en Schijf (geleverd door Brabant Water) en Oost-Zeeuws- Vlaanderen wordt bediend door de oudste winlocatie (1913) in Ossendrecht. Oppervlaktewater uit de Biesbosch gaat na zuivering in de Braakman naar Midden- en West-Zeeuws-Vlaanderen. Indien nodig kan vanuit het pompstation uit ondiep grondwater drinkwater worden bereid. Netbeheer Rijnmond-Noord Netbeheer Rijnmond-Zuid Netbeheer Zeeland transportleiding Haamstei Baanhoek Halsteren Bergen op Zoom/Kraaijenberg Hniiherga^y (jSchijf Ossendrecht int Jansteen/Kapellebrug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2