Veere staat naaktrecreatie nu toe op stukje strand van Neeltje Jans We kennen hier Plan voor nieuwbouw Gapinge Juf bundelt 25 jaar peuterpraat in boekje Presentatie van lamsoor- en zeekraalkaas Gemeente hoopt blote badgasten elders op het strand te kunnen weren Aannemer Paauwe wil tien woningen bouwen aan Vriezenveenseweg. Camping Anna Friso in Kamperland viert vijftigjarig bestaan. Christina van Mourick neemt afscheid van peuters Zoutelande. ■m m 26 Vrijdag 22 juni 2007 PZC W door Henk Postma DOMBURG - De gemeente Veere staakt de strijd tegen de naaktre creatie op Neeltje lans. Althans wat betreft een strook van 750 me ter lengte in het midden. Badgas ten mogen daar voortaan onge kleed hun gang gaan. De rest van het strand, naar het noorden en het zuiden toe, is volgens de ge meente 'ongeschikt' voor naaktre creatie. Met dit besluit hopen burgemees ter en wethouders te voorkomen dat naaktrecreanten zich straffe loos over de hele lengte van het strand op Neeltje lans kunnen be wegen. De afgelopen jaren liet de gemeente naaktrecreanten op Neeltje lans bekeuren, maar de rechter stak daar een stokje voor. Anderhalve maand geleden vernie tigde die een boete voor een naakt zonnend echtpaar. Eind vorig jaar werd al een andere blote badgast vrijgesproken. Daarmee maakte de rechter het de gemeente onmogelijk nog langer verbaliserend op te treden tegen naaktrecreatie op Neeltje Jans. Veere, aldus de rechter, had niet kunnen aantonen dat het strand daar ongeschikt is voor bloot zon nen. Sinds 2002 treedt Veere streng op tegen naaktreactie op de stranden. Bij Vrouwenpolder en Domburg werden drie plaatsen aangewezen waar het werd toegestaan. Overal elders werden bekeuringen uitge deeld. Zoals in 2003, toen bij Vrou we Na uitspraken van de rechter zien burgemeester en wethou ders zich gedwongen een strook van 750 meter strand vrij te ge ven voor naaktrecreatie. wenpolder 125 bekeuringen wer den uitgeschreven. Daarna zoch ten blote zonaanbidders steeds va ker Neeltje Jans op. Reden voor de gemeente om daar extra maatrege len te nemen. Op het strand wer den borden geplaatst, die mensen erop attenderen dat bloot zonnen niet is toegestaan. Er werden waar schuwingen en bekeuringen uitge deeld. De Naturisten Federatie Neder land (NFN) kwam daartegen in het geweer, onder meer door be boete badgasten juridische bij stand te verlenen. Na de uitspra ken van de rechter verzocht de NFN de gemeente het verbod on middellijk op te heffen. De organi satie adviseerde een officieel stuk naakstrand aan te wijzen. Daaraan hebben burgemeester en wethou ders nu gehoor gegeven. Het colle ge hoopt naaktlopers elders op het strand nu weer wel te kunnen we ren. door Carla van de Merbel GAPINGE - Aannemer B. Paauwe uit Gapinge en makelaar A. Jeras uit Middelburg hebben een plan ontwikkeld voor de bouw van tien woningen aan de Vriezenveense weg, aan de noordkant van Gapin ge- Op het terrein waar de huizen moeten komen, staan nu nog een vervallen woning en wat schuur tjes. Aannemer Paauwe heeft grond en gebouwen gekocht. Zo dra de voor nieuwbouw nodige procedures afgerond zijn, worden woning en schuurtjes gesloopt. Er moet onder meer een vrijstellings procedure worden gevolgd, omdat het terrein een landbouwbestem- ming heeft. Het college van burge meester en wethouders van de ge meente Veere is akkoord met het nieuwbouwplan en een bestem mingsplanwijziging en heeft on langs de gemeenteraad gevraagd hiermee in te stemmen. Volgende week woensdag wordt in het verenigingsgebouw in Ga pinge een inloopavond gehouden. Geïnteresseerden kunnen dan de schetsplannen voor de tien wonin gen bekijken. Volgens makelaar Jeras gaat het om drie 'forse' vrij staande koopwoningen, twee koopwoningen onder-één-kap en een blok van vijf kleinere huizen. Het is de bedoeling dat twee van deze vijf worden doorverkocht aan de Woningstichting Walche ren, die ze dan gaat verhuren. De andere drie worden verkocht en zijn geschikt voor starters. Het is de bedoeling dat de tien wo- Aan de noordkant van Gapinge komen drie vrijstaande huizen, twee onder-één-kap-woningen en een blok van vijf kleinere hui zen. ningen in een soort hofje worden gebouwd. Jeras zegt te verwachten dat begin volgend jaar begonnen kan worden met de bouw. B. Traas van de dorpsraad Gapinge is blij met de geplande uitbreiding. „Er komen hier maar weinig wo ningen vrij. En als er iets vrij komt, is het snel verkocht. Jonge ren kunnen zo'n woning vaak niet betalen. Dat is moeilijk voor de jeugd die op het dorp wil blijven. Er zijn ook nogal wat jongeren die weg zijn gegaan, maar nu terug willen. We juichen het toe dat dit een kleinschalig plan is. De dorps raad is sinds het ontstaan van het plan al op de hoogte van de nieuw bouw. Maar hoe het eruit moet gaan zien, weet ik nog niet. Dat zie ik ook woensdag. Ik ben be nieuwd." De inloopavond over het nieuw- bouwplan wordt volgende week woensdag (27 juni) gehouden in ver enigingsgebouw De Spil in Gapinge en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. door Willem van Dam KAMPERLAND - Halverwege de ja ren vijftig kwam Piet van Stratum (nu 82 jaar, Eindhoven) er voor het eerst, samen met z'n vismaat Michell. Altijd hengelden zij in de Biesbos, waar zij voorns vingen, brasems en soms een palinkje. 'La ten we eens in Zeeland gaan kij ken', zeiden ze tegen elkaar. Ze be landden op Noord-Beveland, bij Kamperland, en wierpen verwach tingsvol hun hengels in het Ooster- scheldewater uit. „Alsof we in het paradijs terecht waren gekomen: zeebaars, paling, schol en schar, tong!" 'Weet je wat', besloten zij, 'volgend jaar nemen we onze vrou wen mee'. En zo gebeurde. Met een zelfvervaardigde tent op het dak van de DKW (je weet wel, zo'n tweetakt - puh, puh, puh') gin gen ze het jaar daarop opnieuw naar Kamperland en sindsdien zijn Piet van Stratum en zijn vrouw Mien (83) vaste gasten van camping Anna Friso. Vijftig jaar lang komen ze er al, en dat is net zo lang als de camping bestaat. Elk jaar weer kijken ze er naar uit, naar de vakanties op Noord-Beveland. Mevrouw Van Stratum: „Maar elk jaar zeggen we ook tegen elkaar: 'het is misschien de laatste keer.' Want ja, de ge zondheid van mijn man, hé, hij is niet meer honderd procent." Met een receptie (uitsluitend voor genodigden), een roofvogelshow en diverse kinderactiviteiten viert Anna Friso morgen het vijftigjarig bestaan. Het begon destijds met (vooral Bel gische) sportvissers die met het pontje van Wolphaartsdijk naar Noord-Beveland voeren, om langs de Oosterscheldekust hun geluk te beproeven. Soms, als het laat werd, moest er een slaapplaats worden gezocht. Die vonden ze bij boer Ko Mol. 'Zeg Mol, mogen we bij jou op het land ons tentje op zetten?' Meestal knikte Mol dan, gebaarde naar 'de duintjes' en re kende een dubbeltje per overnach ting. Hier zit brood in, dacht Mol. Hij plaatste een waterkraantje, er kwam een toiletkotje (zo'n hok met een hartje en een poepem- mer), en er werd een douchege bouwtje getimmerd. Zo ontstond Anna Friso, de eerste camping op Noord-Beveland, zeggen ze er zelf trots. In de loop der jaren groeide het kampeerveldje uit tot een cam ping die van alle gemakken is voor zien. Met haar vijf hectare en 260 standplaatsen is Anna Friso een re latief kleine camping, en het is hard werken om het hoofd boven water te houden, zeggen de huidi ge campingexploitanten Marian (dochter van Ko Mol) en haar man Peter van Maurik. Marian van Maurik: „In het zomer seizoen ben je de hele week vie rentwintig uur per dag bezig." 'In het zomerseizoen ben je de hele week 24 uur per dag bezig' Peter van Maurik: „Het is een kwestie van goed je best doen. De mensen zijn bij ons geen nummer. We kennen al onze gasten bij naam. Je loopt de hele dag te zwaaien: 'goeiemorgen, goeiemid- dag'." Anna Friso wil een echte familie camping zijn, 'waar van alles en nog wat wordt georganiseerd': vol leybalwedstrijden, knutselen, kin dertheater en bingo natuurlijk. Ze darten en biljarten er in clubver band. Ze hebben een klaverjasvere- niging en een bridgeclub. En in het laatste weekeinde van oktober, als het seizoen wordt afgesloten, is er in de kantine een 'oprotbal'. Dan is er een muziekje en wordt een koud buffet geserveerd. „Er zijn veel gasten die voor dat ene weekeinde nog even speciaal naar de camping komen." Ooit was Anna Friso een echte sportvisserscamping. Dat is niet meer zo. Natuurlijk wordt er nog wel eens een hengel uitgegooid. En als er niks wordt gevangen, geen nood: de viswinkel van Kees de Kam staat even verderop. door Emile Calon ZOUTELANDE - Een vierjarige jongen is hard aan het werk met de plastic zaag. „Voorzichtig hoor", waar schuwt juf, „gereedschap kan gevaar lijk zijn." „Ja", zegt de jongen, „thuis mag ik ook niet aan het gereedschap van mijn vader komen. En mijn ma ma mag dat ook niet." Bovenstaand stukje komt uit het boekje Kijk juf, ik ben aan de race, waarin 25 jaar peuterpraat uit Zou telande is gebundeld. 'Juf Chris tina van Mourick (56) verzamelde de afgelopen kwart eeuw tijdens haar werk als leidster van peuter speelzaal De Zandvretertjes de prietpraat van haar leerlingen. Haar man heeft al die notities nu gebundeld. Het eerste exemplaar krijgt ze vanmiddag, op de af scheidsbijeenkomst die gehouden wordt omdat ze stopt als leidster van de peuterspeelzaal. De juf vraagt aan Anouk: „Hoe heet jouw papa?" „Vader", zegt Anouk. Van Mourick verzamelde de uit spraken als een soort hobby. Ze noemt de taalontwikkeling van peuters ontzettend boeiend. Hun versprekingen zijn volgens haar deels verbasteringen, deels omke ringen van de betekenis. „Daar door krijg je vaak ontzettend leu ke en geestige zinnetjes." De juf zegt tegen Sven: „Morgen moeten een paar kinderen hun sneeuwman nog afmaken." „Maar het is al morgen", zegt Sven. „Ja", zegt de juf, „iedere dag is er weer een morgen." Sven kijkt haar verbaasd aan en vraagt ongelovig: „Iedere morgen Juf Christina probeerde elke keer als ze iets hoorde dat direct te note MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach in Middelburg presenteert morgen de eerste zilte boerenkaas. Dat is kaas waar zeegroenten als lamsoor en zeekraal doorheen zit ten. De kaas is gemaakt in samen werking met maatschap Janse uit Wolphaartsdijk, waar zeegroenten gekweekt worden. De boerderij is morgen de hele dag geopend in het kader van de week van het platteland. Bezoe kers kunnen het bedrijf bekijken. De stallen met koeien en kalfjes zijn open, maar ook de kaasmake rij is te bezichtigen. Er is een kleine markt met produc ten die op de boerderij worden ge maakt. De stichting Ontwikkelings samenwerking Veere verkoopt drankjes en gebak voor projecten in Brazilië, Tanzania en Oeganda. De kaasboerderij is te vinden aan de Prooyensweg 26. Het bedrijf is open van 10.00 tot 17.00 uur. Christina van Mourick tussen 'haar' kinderen op peuterspeelzaal De Zand vretertjes. foto Ruben Oreel ren. „Want als je dat niet doet, ben je het kwijt." Vaak genoeg ge beurde dat. Dan had ze het zo druk en was ze even later de pre cieze tekst vergeten. Er komt een Heineken-auto voorbij rijden. Zegt Tim: „Die komt bier brengen voor mijn papa." Het spontane, dat vindt Van Mou rick zeer boeiend aan peuters. Ze zijn eerlijk en kennen nog geen remmingen. „Met kinderen wer ken is gewoon ontzettend leuk." ^B Het boekje Kijk juf ik ben aan de race is vanaf vanmiddag ver krijgbaar bij peuterspeelzaal De Zandvretertjes en 't Boe- kenhuis in Zoutelande. De af scheidsbijeenkomst is van 16.00 tot 17.30 uur in de speel zaal aan het Oranjeplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28