Belasting betalen is veel fijner dan ooit gedacht Ongezonde leefstijlen ineens aanpakken beter Suske en Wiske strijden tegen risico's internet SÜSK€«WISK€ Fouten niet opgemerkt na hersenbeschadiging PZC Vrijdag 22 juni 2007 21 als kind slachtoffer van mishande ling, een jeugd in tehuizen. Gefrus treerd en beschadigd." „Ik zei dat ik van haar hield, dat we aan onze dochter moesten denken. Maar ze duwde me weg. 'Ik moetje niet meer', siste ze. Ik viel tegen het aanrecht en opeens zag ik haar blik, triomfantelijk en sarcastisch. En daar was het mes. Ik weet dat ik het pakte en dan wordt het in mijn herin nering zwart. Het eerste dat ik daar na zag, was mijn vrouw die bij de voordeur lag, in een plas bloed." (Uit Fatale Liefde). 'Het werd rood voor mijn ogen', 'in een vlaag van woede pakte ik het snoer': veel daders beroepen zich op controleverlies. „Rechters, psychologen en advocaten gaan al lemaal op de psychologische toer. Iemand is al snel verminderd toere keningsvatbaar", zegt De Boer. Uit zijn onderzoek blijkt dat in 98 procent van de zaken deskundigen stellen dat er sprake is van een psychiatrische stoornis. „Er wordt te weinig reke ning gehouden met pure slecht heid." Hij pleit voor terughoudend heid met psychologische etiketten, hamert op eigen verantwoordelijk heid. „De kogel vliegt door de lucht omdat de dader de trekker overhaalt. Omdat hij niet bleef zoe ken naar een andere oplossing." Bij partnerdoding worden slachtof fers in 41 procent van de zaken doodgestoken en in 18 procent ge wurgd, zegt het CBS- rapport. 86 procent van de daders is man. De Boer: „Biologische discriminatie. Iemand van één meter zestig wurgt niet impulsief iemand van een meter vijfentachtig." Vermassen noemt het slachtoffer medeverantwoordelijk. „De gevaar lijkste wapens van mensen zijn woorden. Psychologische oorlogs voering kan er toe leiden dat men sen geen emotionele reserves meer hebben en vanuit een im puls de daad begaan." Maar, zegt De Boer, ook vrouwen die jaren lang mishandeld zijn en wanhopig en uitgeput zijn, hebben een keu ze. „De uitweg is door de deur of desnoods het keukenraam." Hij vindt dat hulpverleners, lera ren, priesters en maatschappelijk werkers moeten letten op de signa len en ingrijpen als mensen drei gen te verdrinken in fatale liefde. „Help de hartstocht in goede ba nen te leiden. Organiseer een ver lovingscursus. Zorg dat de mensen in therapie komen." Aan mogelij ke daders adviseert De Boer: „Doe het niet. Neem de brandtrap." rijp, maar veel andere vondsten kunnen wel eens snel leverbaar zijn. Zoals een kindertafel die op de rugleuning van de voorstoel hangt. Met voetsteun, ingebouwd beeldscherm, bergvakken, koelvak voor een drankje en een tekenpla teau met een speciaal oppervlak. De bijgeleverde viltstiften zijn ge vuld met water en vlekken niet als de stiften op de achterbank vallen. Ook een klein bergmeubel dat aan de deur hangt en een door het kind te bedienen zonnescherm doen goede diensten. Vooral jonge kinderen zullen in hun nopjes zijn met het prototype van een elektrisch verstelbare kin derstoel. Hij kan omhoog, zodat de kleine naar buiten en naar vo ren kan kijken, en is met een af standsbediening in hoek instel baar. En in de slaapstand maakt de stoel een wiegende beweging. Ook aan pa en ma is gedacht. Zo is er een draaibare kinderstoel. Je zet het kind van opzij in de stoel en draait hem dan in de rijrich ting. Ook handig: kleine spiegels links en rechts voorin op de raam- stijl, zodat je beter naar de achter bank kunt kijken. En een net dat gevallen speelgoed tijdig opvangt, voor het door de auto gaat rollen. En tot slot: een cassette die je op de hoofdsteun vastklikt. Daaruit rol je snel een zeil over de stoel vóór de kleine uit een zandbak in de auto stapt. Wie weet, is het vól gend jaar allemaal leverbaar. Kinderkamer in de auto: zelfreinigend tekentafeltje, voetensteun, bergvak ken, koel drankje, lampje voor 's nachts en zonnescherm. Belasting betalen is fijn! Tot die conclusie komt W. Harbaugh (Uni versity of Oregon) in het weten schappelijk tijdschrift Science op grond van hersenonderzoek bij ne gentien proefpersonen. Het lezen van diverse scenario's over hoeveel belasting zij moesten betalen over een bepaald bedrag, activeerde het gebied in de hersenen dat betrok ken is bij het ervaren van het ge voel van beloning. Dit betekent volgens Harbaugh dat mensen veel positiever staan tegenover het beta len van belasting dan zij in hun uitspraken vaak doen geloven. Om een gezondere levensstijl aan te leren, is het effectiever diverse vormen van ongezond gedrag in eens aan te pakken, dan stapsge wijs vormen van ongezond gedrag te verbeteren. Dit stelt D. Hyman (Baylor College of Medicine, Hous ton) in Archives of Internal Medici ne na onderzoek onder 230 rokers met hoge bloeddruk en weinig li chaamsbeweging. Degenen bij wie alles tegelijk werd aangepakt, ver beterden hun levensstijl in ander halfjaar meer dan de deelnemers die het stapsgewijs probeerden. OE SINISTERE SITE Internet is boeiend, maar niet zon der gevaar. Kinderen kunnen zich echter wapenen tegen de risico's. Als ze een aantal tips en hints vol gen, wordt de kans op nare erva ringen kleiner. Om de tips op een leuke manier aan kinderen te ge ven, is er in opdracht van de Vlaamse overheid een Suske en Wiske-album ontwikkeld. Kennisnet 'Iet op school' nam het initiatief het album ook in Neder land te verspreiden. Scholen en ouders kunnen voor 1 euro per stuk het album bestellen. Fouten maken is menselijk. Maar veel fouten merken we onmiddel lijk op, waarna we de fout herstel len. Het direct opmerken van een fout gebeurt rechtsvoor, in de rechter frontale hersenkwab in onze herse nen. Dat stelt T. Hodgson (Univer sity of Exeter) in het vakblad Brain, na onderzoek bij mensen met een beschadiging van hetzij de rechter, hetzij de linker frontale hersenkwab. Beschadigingen lei den tot het niet zien van veel ge maakte fouten en dus tot een forse handicap in het dagelijks leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21