Familie Geen kind meer aan je Verlofdagen voor kinderen 20 I Vrijdag 22 juni 2007 PZC OPVOEDEN door Annie de Vreugd Zij leert van haar ouders een belabberd arbeidsethos Bij de bakker staat Madelon. Ze haalt een paar taarten op, er valt blijkbaar iets te vieren. Toch vreemd dat ze er op dat tijdstip staat. Is er geen school dan? „Viel er een lesuur uit?", informeer ik voorzichtig terwijl ik een brood be stel. „Eh, nee", zegt Madelon aarzelend. „Maar ik ben ziek." Meteen begrijpt ze dat deze smoes niet erg geloofwaardig over komt als je stralend met een paar dozen taart in je handen staat. „Alleen ik ben vandaag vrij", vervolgt ze snel. Ik kijk haar peinzend na als ze met de stapel dozen bij haar moeder in de auto stapt. Ziek, vrij? Na hier en daar een balletje te hebben opgegooid, kom ik erachter dat de jongedame helemaal niet ziek was. Ze vierde die dag haar verjaardag. Haar moeder-had haar ziek ge meld, zodat ze van de taart, de cadeautjes en de visite kon ge nieten. „Dat doen er zoveel", beweren mijn bronnen. „Als ie mand een dag naar het strand wil of gezellig wil gaan shop pen, schrijven zijn ouders toch gewoon een briefje dat hij naar de tandarts moet. Geen mens die dat controleert. Trouwens, docenten zijn er toch ook vaak niet? Waarom mogen leerlingen dan niet een dag verlof nemen?" Geen tijd gehad om een proef werk te leren, nog moe van de fuif van gisteravond. Een dag eerder op vakantie om de files te ontlopen. Een dagje pretpark om de verjaardag van oma te vie ren. Steeds meer ouders melden hun kind dan met een stalen gezicht ziek op school. Terwijl overheid en schooldirecties de strijd aangaan tegen spijbelen, lijken steeds meer ouders hun kind te leren dat 'ongeoorloofd schoolverzuim' normaal is. De maximale straf die daarvoor staat - een maand gevangenis straf of een boete van ongeveer 2.500 euro - schrikt hen niet af Wie controleert er nu of hun kind echt ziek is of bij de tandarts zit? Geen haan die er naar kraait. Deze ouders spelen met de Leerplichtwet. Deze wet werd in 1994 aangescherpt en schrijft voor dat kinderen tussen 5 en 17 jaar naar school moeten. Ouders hebben de plicht erop toe te zien dat hun kind daadwerkelijk de lessen volgt. De leerplicht ambtenaren van de gemeentes controleren of ouders deze wet telijke plicht nakomen. Kinderen die ouder zijn dan 12 jaar, worden ook zelf op hun verantwoordelijkheid aangesproken. Madelon zal echt geen grote leerachterstand oplopen van een extra dagje vrij. Wat zij wel leert van haar ouders, is een belab berd arbeidsethos. Als je later werkt en je hebt een keer geen zin, dan meld je je gewoon ziek. Regelmatig halen ouders hun kind een dag voor de zomervakantie al van school om voor de files uit naar Spanje te rijden. Voor kinderen is de laatste schooldag één van de belangrijkste dagen van het jaar. Ze nemen afscheid van de kleutertijd, van de basisschool en van hun geliefde juf of meneer. Een klap zoen, samen de klas opruimen, de ceremonie voor de school verlaters; ze missen het allemaal. Met de laatste schooldag wordt een periode afgesloten, afscheid nemen is een wezenlijk deel van ons leven. Ouders die hun kind een dag eerder van school halen, ontnemen hun kinderen dit sociaal-emotionele leermoment. Anderzijds wordt het voor tweeverdieners steeds lastiger hun vakanties gezamenlijk te plannen. Schoolvakanties lopen soms ook niet parallel, het ene kind is vrij en het andere niet. De wet loopt bij deze maatschappelijke ontwikkeling achter. Als blijkt dat ouders hun kinderen steeds vaker ongeoorloofd la ten verzuimen, wordt het tijd de Leerplichtwet te evalueren. Kennelijk werkt deze wet dan niet in de praktijk. Misschien is het verstandig kinderen de mogelijkheid te geven een paar da gen per jaar geoorloofd te laten verzuimen. Iedere werknemer kan voor zijn verjaardag, voor een lang weekeinde weg of tij dens een hittegolf een dag vrij nemen. Kin deren kunnen dat niet, voor hen geen baaldagen. Docenten zijn om de haver klap afwezig, kinderen moeten zich elke dag weer op school melden. Wordt echter in de wet opgeno men dat kinderen enke- illustratie Eliane Duvekot le verlofdagen per jaar mogen opne men, dan komt dat hun werkhouding ten goede. Ze le ren dan al tij dens hun schoolperiode dat je zo nu en dan best een dag weg kan blijven. Maar dat doe je dus niet stie-1 kern. Tot de dood ons scheidt Geliefden die elkaar in een vlaag van passie ombrengen. Is dat in boeken vooral spannende fictie, in de werkelijkheid van alledag is het een bloederige zaak. Welk soort mensen doodt hun partner? Zijn zij toerekeningsvatbaar? ™t 'i i door Catheleyne van der Laan illustratie Helen van Vliet Regelmatig staan er berich ten in de krant waarach ter grote drama's schuil gaan: man wurgt vrouw met telefoonsnoer, vrouw steekt echtgenoot met keukenmes. Een crime passionel is een daad waar menigeen met opwinding over leest en denkt aan zinderende pas sie, brandende liefde en een vlaag van verstandsverbijstering die de minnaar tot zijn daad brengt. Het klinkt als een roman, maar blijft een misdrijf. In Nederland zijn in de periode 1992-2001 liefst 474 mensen door hun partner ge dood, blijkt uit het rapport Moord en doodslag in Nederland van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Op dat moment knapte er iets in me. Ik zag haar praten, maar hoorde het niet meer. Opeens werd ik ra zend, een woesteling. Ik vloog op Alice Fuldauer Alice Fuldauer is freelance jour naliste en publiceerde in onder meer Elle, De Tijd en het NRC. Ze schreef onder meer Fatale liefde, ook in Duitsland versche nen, en de bundel Huwelijkse voorwaarden en ander ongerief. Ze maakte de bloemlezing Ge vaarlijke vrouwen en de documen taire Het liefdesde lict. Recent schreef ze het boek, Hoe over leef ik de zorg? haar af en legde mijn handen om haar keel. Ik kreeg kramp in mijn handen, trok haar bh los en snoerde die om haar hals. Ik dacht nog steeds dat ze leefde. Nog altijd stopte ik niet, kon het niet tegenhouden. Het was alsof ik keek naar een film waarin ik zelf speelde. Een keer riep ze heel hard 'schoft'. Dat is, geloof ik, het laatste dat zij heeft gezegd." (Uit interview met dader in het boek Fatale Liefde van Alice Fuldau er) „De donderslag bij heldere hemel moet je met een flink pond zout nemen", bromt Ardaan de Boer. Hij was twaalf jaar forensisch psy chiater bij het Pieter Baan Cen trum en promoveerde op het on derwerp partnerdoding. Hij ziet het aantal partnerdodingen rap toenemen. Was dat van 1950 tot 1980 nog één doding per maand onder autochtone Nederlanders, in 1990-2000 was dat er één per week. Dat een crime passionel al tijd onverwacht gebeurt, is volgens hem onzin. „Als je goed kijkt, kun je het vaak aan zien komen. Bij brave huisvaders met vaste baan, geen drank- of drugsgebruik en creatieve hobby's komt het weinig voor." Wat zijn de aanwijzingen voor een fatale liefde? „Er is sprake van een mateloze liefde en opgepompte liefdesidealen. Meestal kwamen de daders in hun jeugd liefde tekort en willen ze dat inhalen. Het is een smachtende liefde, waar wei nig ratio meer bijzit. Als er dan een vermeende rivaal of een schei ding dreigt, slaat de bui om." Ook de Belgische advocaat Jeff Ver- massen, die het boek Moordenaars en hun motieven schreef, wijst op •1 een ongezonde liefde als oorzaak. „Meestal is het een escalatie van een langlopend conflict, waarin ge liefden elkaar systematisch hebben vernederd en gekwetst", zegt hij. Welk soort mensen komt tot een crime passionel? Vermassen heeft het over gewone mensen met een blanco strafblad, die de daad blij vend betreuren. „Mooipraterij", stelt De Boer, die na bestudering van 124 partnerdodingen conclu deerde dat van de mannelijke da ders 60 procent eerder is veroor deeld; eenderde voor geweldsdelic ten. „Het zijn geen brave burgers die hun partner plots de hersens inslaan. Er zit altijd een vlek aan: De vakantie staat voor de deur. Vader en moeder piekeren zich suf over de vraag hoe ze de kinderen op de achterbank zoet gaan houden tijdens de honderden kilometers naar Zuid-Frankrijk. Goed nieuws: de ontwikkelingsafdelingen van VW en Audi denken mee. door Rob van Ginneken foto GPD Ook deze zomer zal op weg naar verre vakan tieoorden vaak die ene vraag vanaf de achter bank klinken: 'Papa, hoe ver is het nog?'. Waarop vader meldt dat het nog maar één straat is. Wijselijk ver zwijgt hij dat die straat Route du Soleil heet. Het is een probleem van alle tijden. Hoe hou je de kinderen op de ach terbank bezig tijdens de lange va- kantierit? Vorige week lieten VW en Audi zien dat ze het kind serieus nemen. Het project 'KIDsCAR' (kinderauto) is een ideeënbus voor accessoires die koters en ouders heel blij maken. Samen met acces- soirepartner Votex worden al een voudige speeltjes geleverd voor de VW Caddy. Andere automodellen zullen volgen. Als maar de helft van de getoonde ideeën werkelijk heid wordt, zal er een zucht van verlichting door vakantievierend au- toland gaan. In twee prototype auto's lieten Au di en VW hun fantasie de vrije loop. Zo wordt de 'hoe ver is het nog'-kwestie opgelost met een navi gatiesysteem voor de kids achterin. Animatiefiguur Willy de Tijdworm begeleidt de reisroute op het beeld scherm. Hij toont waar de auto is, wijst op details langs de route, doet spelletjes met de kids en laat ze be wegingsoefeningen in hun stoel doen. En hij probeert ze in slaap te sussen door zelf de ogen te sluiten. Dit snufje is nog niet productie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20